Jump to content

Συνδυασμος ψαριων φυτων


Recommended Posts

Γεια σας εχω ενα ενυδρειο 80χ30χ40,που τρεχει εδω και 3 χρονια.Ειχα διαφορα ψαρια και μεγαλωσανε και τα εδωσα.αυτην την στιγμη το ενυδρειο ειναι αδειο και σκεφτομαι για καποιο κοπαδι που να εχει κινηση και χρωμα.Απο φιλτρο εχω ενα fluval 203 σφουγκαρι,βιολογικουλικο,υαλομβαμβακα.Υποστρωμα χαλικη

pH - 7

Γενικη σκληροτητα ( GH) 8

Ανθρακικη σκληροτητα (KH) 4

Αμμωνια (ΝΗ/4)- 0

Νιτρωδη (Νο2) - 0

Νιτρικα (Νο3) - 20

1)ποσους καρδιναλιους μπορω να βαλω;

2)μπορω να βαλω και καρδιναλιους και ροδοστομους μαζι;και ποσα απο τα 2 κοπαδια;

3)απο γατοψαρα τι μπορω να βαλω που εχω χαλικη;

4) ποια ευκολα φυτα μπορω να βαλω;

5) αν βαλω καποιο κοπαδι πχ καρδιναλιους΄και καποια γατοψαρα τι αλλα ψαρια μπορω να βαλω που να μην μεγαλωνουν και να μην ενοχλουνε τα υπολοιπα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο 100 λιτρο μου, έχω ένα κοπάδι 20 καρδινάλιων και ένα μικρό κοπαδάκι από cory sterbai.

Βέβαια εγώ έχω άμμο, ενώ εσύ που έχεις χαλίκι καλύτερα είναι να μην βάλεις cory.

Για ροδόστομους μην το σκέφτεσαι το ενυδρείο είναι μικρό!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω ενα ενυδρειο 80χ30χ40,που τρεχει εδω και 3 χρονια.Ειχα διαφορα ψαρια και μεγαλωσανε και τα εδωσα.αυτην την στιγμη το ενυδρειο ειναι αδειο και σκεφτομαι για καποιο κοπαδι που να εχει κινηση και χρωμα.Απο φιλτρο εχω ενα fluval 203 σφουγκαρι,βιολογικουλικο,υαλομβαμβακα.Υποστρωμα χαλικη

pH - 7

Γενικη σκληροτητα ( GH) 8

Ανθρακικη σκληροτητα (KH) 4

Αμμωνια (ΝΗ/4)- 0

Νιτρωδη (Νο2) - 0

Νιτρικα (Νο3) - 20

1)ποσους καρδιναλιους μπορω να βαλω;

2)μπορω να βαλω και καρδιναλιους και ροδοστομους μαζι;και ποσα απο τα 2 κοπαδια;

3)απο γατοψαρα τι μπορω να βαλω που εχω χαλικη;

4) ποια ευκολα φυτα μπορω να βαλω;

5) αν βαλω καποιο κοπαδι πχ καρδιναλιους΄και καποια γατοψαρα τι αλλα ψαρια μπορω να βαλω που να μην μεγαλωνουν και να μην ενοχλουνε τα υπολοιπα;

1) Εγώ θα έβαζα το πολύ 15. Βέβαια, ο αριθμός αυτός είναι αρκετά υποκειμενικός και εξαρτάται από αρκετους παράγοντες.

2) Επειδή δε μου αρέσουν τα πολύ γεμάτα ενυδρεία θα σου έλεγα όχι. Καλύτερα ένα κοπαδάκι με όσο δυνατόν περισσότερα άτομα παρά δύο μικρά. Γενικά, ροδόστομους συνήθως προτείνω σε ενυδρεία με μήκος πάνω από 1 μέτρο. Όχι πως δε θα περάσουν καλά και στο δικό σου αν τους δώσεις τις κατάλληλες συνθήκες, απλά σε μεγάλο μήκος ενυδρείου μπορεί να χαρείς και το πανέμορφο κοπαδιαστό κολύμπι τους, που είναι ένα από τα πιο όμορφα χαρακτηριστικά τους. Δε θα πάρεις δηλαδή από αυτά το 100 % του χαρακτήρα τους. Εγώ τους είχα σε 100 λίτρα καθαρά και επειδή δεν έβλεπα αυτή την κοπαδιαστή κίνηση τους, τα έδωσα μήπως και πάνε κάπου καλύτερα.

3) Είναι χοντρό το χαλίκι σου; Αν οποσδήποτε θέλεις κάποιο cory και αφού είναι άδειο το ενυδρείο γιατί δεν αλλάζεις βυθό τώρα που θα είναι ευκολότερα; Επίσης μπορείς να βάλεις Ancistrus cf. cirrhosus αλλά σε καμιά περίπτωση μη σου φορτώσουνε, όπως γίνεται συνήθως, κάποιο pleco.

4) Πόσο πάχος έχει το χαλικάκι σου και τι φωτισμό το ενυδρείο σου;

5) Δε μπορώ να σκεφτό κάτι ...

Καλό θα ήταν, αν μπορούσες, να ρίξεις λίγο ακόμα το ph ώστε να χαρείς πιο υγειή και ευδιάθετα ψάρια (μιλάω για τα ψάρια που αναφέρθηκαν παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

Εαν το χαλικι σου δεν ειναι μυτερο και κοφτερο μπορεις να βαλεις κορις.Τωρα που δεν εχεις

ψαρια στο ενυδρειο ριχνε τροφη για να διατηρησεις την βιολογια του φιλτρου σου.

Link to comment
Share on other sites

Εαν το χαλικι σου δεν ειναι μυτερο και κοφτερο μπορεις να βαλεις κορις.

Φίλε Σταύρο, είχες ποτέ cory σε αμμό; Έχεις δει την συμπεριφορά τους; Σίγουρα μπορεί να βάλει αλλά θα είναι "διαφορετικά" cory. ;)

Μερικά ψάρια είναι στενά συνδεδεμένα με την άμμο, όπως οι γεωφάγοι, τα kuhli, τα corydoras.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταύρο, είχες ποτέ cory σε αμμό; Έχεις δει την συμπεριφορά τους; Σίγουρα μπορεί να βάλει αλλά θα είναι "διαφορετικά" cory. ;)

Μερικά ψάρια είναι στενά συνδεδεμένα με την άμμο, όπως οι γεωφάγοι, τα kuhli, τα corydoras.

Συμφωνω,απλα με χαλικι οπως το περιγραφω δεν θα παθουν ζημια τα μουστακια των κορις

με τις γνωστες συνεπειες.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, αλλά το ενυδρείο πρέπει να το απολαμβάνουμε και εμείας αλλά και τα ψαράκια μας. Η διαδικασία αναζήτησης τροφής μέσα στην άμμο, νομίζω πως είναι σημαντική και διασκεδαστική για τα corys. ;)

Link to comment
Share on other sites

1) Εγώ θα έβαζα το πολύ 15. Βέβαια, ο αριθμός αυτός είναι αρκετά υποκειμενικός και εξαρτάται από αρκετους παράγοντες.

2) Επειδή δε μου αρέσουν τα πολύ γεμάτα ενυδρεία θα σου έλεγα όχι. Καλύτερα ένα κοπαδάκι με όσο δυνατόν περισσότερα άτομα παρά δύο μικρά. Γενικά, ροδόστομους συνήθως προτείνω σε ενυδρεία με μήκος πάνω από 1 μέτρο. Όχι πως δε θα περάσουν καλά και στο δικό σου αν τους δώσεις τις κατάλληλες συνθήκες, απλά σε μεγάλο μήκος ενυδρείου μπορεί να χαρείς και το πανέμορφο κοπαδιαστό κολύμπι τους, που είναι ένα από τα πιο όμορφα χαρακτηριστικά τους. Δε θα πάρεις δηλαδή από αυτά το 100 % του χαρακτήρα τους. Εγώ τους είχα σε 100 λίτρα καθαρά και επειδή δεν έβλεπα αυτή την κοπαδιαστή κίνηση τους, τα έδωσα μήπως και πάνε κάπου καλύτερα.

3) Είναι χοντρό το χαλίκι σου; Αν οποσδήποτε θέλεις κάποιο cory και αφού είναι άδειο το ενυδρείο γιατί δεν αλλάζεις βυθό τώρα που θα είναι ευκολότερα; Επίσης μπορείς να βάλεις Ancistrus cf. cirrhosus αλλά σε καμιά περίπτωση μη σου φορτώσουνε, όπως γίνεται συνήθως, κάποιο pleco.

4) Πόσο πάχος έχει το χαλικάκι σου και τι φωτισμό το ενυδρείο σου;

5) Δε μπορώ να σκεφτό κάτι ...

Καλό θα ήταν, αν μπορούσες, να ρίξεις λίγο ακόμα το ph ώστε να χαρείς πιο υγειή και ευδιάθετα ψάρια (μιλάω για τα ψάρια που αναφέρθηκαν παραπάνω)

τελικα θα αλλαξω το χαλικη και θα βαλω αμμο αγορασα την αμμο decline carat 6.Στα 100 λιτρα 6 cory ειναι καλα;σκεφτομαι καμια 20 καρδιναλιους και 20 αρλεκινους ειναι καλα΄; η ειναι πολλα;μπορω να βαλω και κανενα ζευγαρι ραμιρεζι;με τα πιο πανω ψαρια;.Πριν βαλω την αμμο χρειαζετε να ριξω κανενα υποστρωμα για φυτα η δεν χρειαζετε για ευκολα φυτα που θελω να βαλω;.Και απο φωτισμο εχω την λαμπα του Carrefour 18w,αν πρεπει να αλλξω λαμπα πια πρεπει να βαλω για ψαρια και φυτα;

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο σου δυστυχως δεν μπορεις να τα βαλεις ολα αυτα μαζι! Οπως σου ειπαν κ ποιο πανω το καλυτερο θα ηταν να βαλεις 1 ειδος κοπαδοψαρου, στον μεγαλυτερο αριθμο που μπορεις να εχεις, σε αυτα τα λιτρα.

Η διαδικασια για να αλλαξεις τον βυθο σου ειναι αρκετα επιπονη!Θελει προσοχη ωστε να μην χασεις την βιολογια του ενυδρειου σου..

Τα corydoras καλο θα ειναι να μπουν 2-3 μηνες μετα την αλλαγη του βυθου σου, μιας κ ειναι ευαισθητα ψαρια κ θελουν καλα στρωμενο βυθο!

Εγω θα σου προτεινα να βαλεις ενα κοπαδακι απο 12-15 ψαρια το πολυ, καρδιναλιους ή αρλεκινους κ 6-7 κορυς ποιο μετα.Δεν ξερω αν μαζι με τα υπολοιπα θα μπορουσες να εχεις κ ενα ζευγαρακι ραμιρεζι...λογο ιχθυοφορτωσης κ οχι λογο συνθηκων,καθως εχουν παρομοιες απαιτησεις.

Ευκολα φυτακια μπορεις να εχεις ακομα κ με αυτα τα watt κ χωρις υποστρωμα, αλλα θα χρειαστεις μια λαμπα καταλληλη για φωτοσυνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...