Jump to content

Αντιμετώπιση Κρίσιμων Καταστάσεων


Recommended Posts

Επειδή το κακό δεν αργεί να συμβεί, θέλω να είμαι προετοιμασμένος για να αντιμετωπίσω κάποια κρίσιμη κατάσταση.

Για το λόγο αυτό θα αγοράσω ένα eheim 2213 για να το έχω καβάντζα σε περίπτωση που πάθει κάτι το 2327 μου.

Ερώτηση πρώτη: Στην κρίσιμη στιγμή, ώς βιολογικό υλικό θα χρησιμοποιήσω το substrat pro που έχω ήδη στο φίλτρο μου. Για να λειτουργήσει ΑΜΕΣΑ το 2213 θα χρειαστεί να αγοράσω κάποιο άλλο υλικό πχ σφουγγάρι ώστε μαζί με το substrat pro με τις αποικίες του φίλτρου μου να είμαι ΑΜΕΣΩΣ έτοιμος?

Ερώτηση δεύτερη: Ποια φάρμακα και σκευάσματα πρέπει να υπάρχουν ανα πάσα στιγμή διαθέσιμα ώστε να δωθούν κάποιες πρώτες βοήθειες το συντομότερο δυνατόν σε περίπτωση ασθένειας? Οπως ξέρουμε σύμφωνα με το Νόμο του Μέρφυ το κακό θα συμβεί όταν όλα τα καταστήματα είναι κλειστά πχ Κυριακή ή ακόμα χειρότερα στην αρχή κάποιου τριημέρου..

Οι έμπειροι παρακαλώ να με ξεστραβώσουν γιατί αυτά τα $%$#%ψαρα τα αγαπάω και δεν θέλω να πάθουν τίποτα ;)B):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου με όσα φίλτρα eheim που πήρα όλα είχαν μέσα σφουγγάρι-υαλοβάμβακα οπότε όταν το φίλτρο σταματήσει το αποσυνδέεις, μεταφέρεις όλα τα υλικά και τα σφουγγάρια στο νέο φίλτρο και βάζεις μπροστά. Αν κάτι δεν ταιριάζει (πχ σφουγγάρι) ξέπλυνε το μέσα στο ενυδρείο. Θα λερώσει αρκετά το νερό αλλά θα προσθέσει μπόλικη βιολογία. B)

Θα σου πρότεινα αφού φοβάσαι ότι είναι θέμα χρόνου η παύση λειτουργίας του 2327 προχώρα άμεσα στην αντικατάστασή του και μην περιμένεις την πλήρη διάλυσή του, μπορεί να λείπεις, κοιμάσαι κλπ.

Να πω ότι είμαι αντίθετος στη χρήση φαρμάκων για 2 λόγους: δε φεύγουν ποτέ 100% από το ενυδρείο μας ούτε με άνθρακες ούτε με αλλαγές κλπ και επίσης τα περισσότερα θεωρούνται ύποπτα για μόνιμες βλάβες στα ψάρια (ή έστω σε ορισμένα ήδη) λόγω της μεγάλης δραστικότητάς τους. Έτσι προτείνω αλάτι ως λύση νούμερο 1, καλό αερισμό και αύξηση της θερμοκρασίας. Αν μετά από αυτά δεν ανταποκριθεί το ψάρι (έχουν περάσει σίγουρα αργίες κλπ ;)) τότε συζητάμε για φάρμακα.

Ελπίζω να βοήθησα! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Αν μεταφέρεις όλα τα υλικά σου νομίζω ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!

Δες και εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4391

Σύμφωνα με το άρθρο:

ΕΚΤΟΖΟΝ

αεραντλία μπαταρίας

Απο φάρμακα εγώ έχω μόνιμα:

Melafix

Pimafix

General Cure

Sera Costapur

Sera Cyprinopur

και άλλα πολλά αλλα αυτό είναι υπερβολή!

Απλά επειδή συμφωνώ απόλυτα μαζί σου έχω ότι χρησιμοποιώ συχνά διπλό για να μήν ξεμείνω ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα αφού φοβάσαι ότι είναι θέμα χρόνου η παύση λειτουργίας του 2327 προχώρα άμεσα στην αντικατάστασή του και μην περιμένεις την πλήρη διάλυσή του, μπορεί να λείπεις, κοιμάσαι κλπ.

Ελπίζω να βοήθησα! B)

Το φίλτρο μου είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ φτου φτου.

Δεν φοβάμαι μην σταματήσει. Το έχω περίπου 6-7 μήνες. Αλλά μηχάνημα είναι, ξέρεις καμιά φορά....

Εν τω μεταξυ το 2327 ως wet/dry δεν έχει άλλο υλικό εκτός από το substrat pro. Η eheim μάλιστα απαγορεύει τη χρήση σφουγγαριών ή άλλων υλικών. Αυτό που ρωτάω είναι αν το 2213 ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ οπωσδήποτε πχ κάποιο σφουγγάρι για να λειτουργήσει. Αν μπορεί να δουλέψει μόνο με το substrat pro έστω για λίγες μέρες, είμαι ΟΚ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρωτάω είναι αν το 2213 ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ οπωσδήποτε πχ κάποιο σφουγγάρι για να λειτουργήσει. Αν μπορεί να δουλέψει μόνο με το substrat pro έστω για λίγες μέρες, είμαι ΟΚ. ;)

Το σφουγγάρι χρειάζεται για μηχανικό φιλτράρισμα, για να φιλτράρει δηλαδή κάποια σωματίδια που ίσως να υπάρχουν στο νερό. Βέβαια μετά από καιρό και εαν δεν το καθαρίζεις, το σφουγγάρι γίνεται και βιολογικό φίλτρο.

Τα ψάρια για να επιβιώσουν χρειάζονται πρώτα απ'όλα βιολογικό φιλτράρισμα, δηλαδή υλικά σαν το substrat pro.

Αυτά πρέπει να μεταφέρεις πρώτα, στο καινούργιο φίλτρο, σε περίπτωση καταστροφής.

Κατά τη γνώμη μου, στο εξωτερικό φίλτρο δεν χρειάζεται πάνω από ένα σφουγγάρι. Όσο λιγότερα τόσο περισσότερη η ροή που θα έχει το φίλτρο αφού τη μειώνουν πολύ.

Έγινε επεξεργασία - liquid
Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγάρι χρειάζεται για μηχανικό φιλτράρισμα, για να φιλτράρει δηλαδή κάποια σωματίδια που ίσως να υπάρχουν στο νερό. Βέβαια μετά από καιρό και εαν δεν το καθαρίζεις, το σφουγγάρι γίνεται και βιολογικό φίλτρο.

και να το καθαρίζεις πάλι παραμένει βιολογικό εκτός βέβαια και αν το βάζεις κάτω απο την ντουζιέρα και το κοπανάς μισή ώρα με νερό.

Τα ψάρια για να επιβιώσουν χρειάζονται πρώτα απ'όλα βιολογικό φιλτράρισμα, δηλαδή υλικά σαν το substrat pro.

Αυτά πρέπει να μεταφέρεις πρώτα, στο καινούργιο φίλτρο, σε περίπτωση καταστροφής.

Κατά τη γνώμη μου, στο εξωτερικό φίλτρο δεν χρειάζεται πάνω από ένα σφουγγάρι. Όσο λιγότερα τόσο περισσότερη η ροή που θα έχει το φίλτρο αφού τη μειώνουν πολύ.

Συμφωνώ.Για μηχανικό μπορείς να χρησιμοποιήσεις υαλοβάμβακα στον πάτο του φίλτρου σου και είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...