Jump to content

Αλγη? Μουχλα? Βακτήρια? !ΣΟΣ!


Recommended Posts

Γεια χαρα παιδια! ΑΚουστε την ιστορία μου. Στρώνω το ενυδρείο και το διαμορφώνω σιγα σιγα... ¨εχω ενα 85Λ και ένα 25Λ.

Βρίσκω λοιπόν κάτι κλαδιά απο ένα αγνωστης ταυτοτητος δεντρο και από ελια. Βγάζω την επιδερμίδα σε όλα εκτός από αυτά της ελιάς τα βαζω στους 100-150 βαθμούς για 2-3 ώρες. Τα πλύνω και με βραστό νερο 2 φορές και τα άφησα μεσα ένα βράδυ. Τα βγάζω και βάζω στα ενυδρεία πρώτα αυτα από το άγνωστο δέντρο δεν καφετίζει το νερό αλλά θολώνει δεν κανω κάτι μετα απο 2-3 μέρες βαζω και υτά τις ελιάς.

Γίνεται ττο νερό καφέ (αυτο δικαιολογείται, πες οτι δεν εβγαλαν ολη την καφετιλα) θολώνει χειρότερα και μετά απο καμποσες μερες παρατηρώ κατι ασπρες-διαφανοί γλύτσες στα κλαδια πάνω. Πιο προσεχτικά παρατηρώ σαν ρίζες φυτού στο σχήμα να κρέμονται σε όλο το μήκως των κλαδιών και κομάτια κλύτσας να αιρούνται διάσπαρτα στο νερό ανοίγω το φίλτρο και βλέπω στο σφουγγάρι τετοιες γλύτσες.

Τι γίνεται ρε παιδια? εξωγίηνοι? Παίχτηκε βλακεία με τα ξύλα? Τι έκανα λάθος????

Link to comment
Share on other sites

οταν το επαθα ημουν και εγω στην ιδια διαδικασια με εσενα (αρα δεν ειχα ψαρια μεσα)

πηρα μια μικρη αποχη και μαζεψα τα χοντρα μεσα απο το ενυδρειο (λογικα θα εχεις μεγαλα κομματια μεσα)

και αλλαξα το βαμβακι στο sump να φυγει η γλιτσα που ειχε

edit

καλο θα ειναι να μην ξαναβαλεις κατι στο ενυδρειο σου......<< αγνωστης ταυτοτητος>>

μιας και δεν ξερεις τι θα σου βγαλει καμια φορα το ρητο..........πληρωνω κατι παραπανω αλλα μου

ερχεται φθηνοτερα ισχυει.....

οπως και τα ξυλα σου θα επρεπε να ειναι ξερα (εμενα η ελια ηταν στανταρακι 2-3 χρονια ξερη )

ακομα αν θες να ακολουθησεις την διαδικασια τεχνιτης γηρανσης του ξυλου θελει αρκετες ωρες

στον φουρνο......σιγουρα πανω απο 12 και οχι μονο μια φορα.

θερμοκρασια 80-90 για παρα πολλες ωρες

Έγινε επεξεργασία - georgeg
Link to comment
Share on other sites

H άσπρη γλύτσα που λές είναι ένας μύκητας που βγαίνει σχεδόν σε όλα τα ξύλα και φεύγει μόνη της, όμως δέν μπορώ να σου πώ με σιγουριά ούτε για την ελιά αλλά ούτε και για το αγνώστης ταυτότητας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...