Jump to content

Μεταφορα Ancistrus


Recommended Posts

θα ηθελα να μεταφερω 60-70 ατομα ancistrus για ενα ταξειδι 6 ωρων. Θα ηθελα να μου πειτε την ολη

διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω για τον προορισμο τους. ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Τι μέγεθος έχουν; Αν είναι μικρά μπορείς να βαλεις 2-3 ατομα ανα σακούλα με περίπου 2-3 λιτρα νερό.

Ομως επειδή είναι μεγάλο ταξίδι και πολλα τα ψάρια κανονικά πρέπει:

-να πάρεις ενα μεγάλο θερμοκιβώτιο (25 λιτρα ελαχιστο) -

-να πάρεις και μια αεραντλία με μπαταρία

-να μην ταίσεις τα ψαρια για 2-3 μερες πριν το ταξίδι για να μην λερώνουν το νερό και αυξηθεί η αμμωνία σε επικινδυνα σημεία.

Νομίζω πως με αυτά θα είσαι οκ.

Μερικές συμβουλές. Επειδη θα βαρυνει πολλη το θερμοκιβωτιο θα σου πρότεινα να το βάλεις πρώτα στο αυτοκίνητο και μετα με ένα κουβά να το γεμίσεις. Μπορείς να χρησιμοποιείσεις και χαπακια οξυξγόνου, αλλα κατα την άποψή μου δεν συμφέρει γιατί υπάρχει ο κινδυνος της υπεροξυγόνωσης,και την αεραντλία με μπαταρία μπορείς να την ξαναχρησιμοποιήσεις σε περίπτωση διακοπής του ρευματος.

Link to comment
Share on other sites

Με τι θα τα μεταφέρεις;

Link to comment
Share on other sites

θερμοκιβωτιο σακουλα και θα εισαι ενταξει , 6 ωρες ειναι !!! εδω ταξιδευουν απο την ακρη της γης και την βγαζουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! ευχαριστω για τις πληροφορειες! θα ειναι δυσκολη η μεταφορα. τα ψαρια αυτα ειναι 5-6

μηνων 4-5-6-εκ. οταν λες θερμοκιβωτιο ενοεις φελιζολ? Εαν ειναι σε θερμοκιβωτιο θα ειναι ετσι χωρις σακουλες? αλλιως πως θα βαλω αεραντλια? Λεω να πανε με λεωφορειο αλλα στην τελικη μπορει με ι.χ.

3 μερες νυστικα καιμιση ταξειδευοντας δεν θαχουν προβλημα? Ομως ειναι παρα πολλα και πρεπει να φυγουν

αρκετα παντως οποιος ενδιαφερεται παιδια ευχαριστως.... ευχαριστω... :)

Link to comment
Share on other sites

Kουτι απο αφρολεξ , με σακουλες ενυδρειακες ή για τα ψωνια ελεγμενες καλα να μην σταζουν και διπλες τριπλες ! μεσα στο κουτι με αρκετο νερο και θα το βγαλουν το ταξιδι !

Εγω ειχα στειλει απο Κρητη - Πατρα συνολο ωρων :15-16 ωρων και εφθασαν μια χαρα !!! Και μεσα σε κουτα οχι αφρολεξ!

Link to comment
Share on other sites

θερμοκιβωτιο σακουλα και θα εισαι ενταξει , 6 ωρες ειναι !!! εδω ταξιδευουν απο την ακρη της γης και την βγαζουν!!!

rOUSSAks εσενα θα πρεπει να γινει και μερικη αλλαγη νερου στην Αθηνα :)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν χρειαζεται ! Γιατι αφενος θα σοκαριστουν γιατι η θερμοκρασια στην σακουλα θα εχει πεσει σταδιακα και αφετερου τι ποιοτητα νερου θα μπει απο αθηνα ! Για μενα απλα βαλε ενα ενα τα ψαρια αν μπορεις για την περιπτωση που δεν την βγαλει καποιο να μην επιβαρυνει το νερο ! Εγω ειχα βαλει 2 σε καθε σακουλα αλλα ηταν μουλτι (μαζι με τα κοχυλια ! )

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! ευχαριστω για τις πληροφορειες! θα ειναι δυσκολη η μεταφορα. τα ψαρια αυτα ειναι 5-6

μηνων 4-5-6-εκ. οταν λες θερμοκιβωτιο ενοεις φελιζολ? Εαν ειναι σε θερμοκιβωτιο θα ειναι ετσι χωρις σακουλες? αλλιως πως θα βαλω αεραντλια? Λεω να πανε με λεωφορειο αλλα στην τελικη μπορει με ι.χ.

3 μερες νυστικα καιμιση ταξειδευοντας δεν θαχουν προβλημα? Ομως ειναι παρα πολλα και πρεπει να φυγουν

αρκετα παντως οποιος ενδιαφερεται παιδια ευχαριστως.... ευχαριστω... :)

Ξεχασα να ρωτησω για το νερο ολο του ενυδρειου? μισο- μισο με φρεσκο + βελτιοτικο +λιγες σταγονες

βιταμινες?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα καθαρό ενυδρείου. Δηλαδή να έχεις κανει μια αλλαγή νερού μερικές μέρες πρίν, ωστε να είναι καθαρο και να βάλεις απο αυτό.

Αλήθεια που θα τα πας, να τσιμπήσουμε κανενα στην διαδρομή; :):D

Link to comment
Share on other sites

Μια πρόσθετη πληροφορία που καλό είναι να τη γνωρίζουμε.Μια καλή λύση για ασφαλή μεταφορά και περιορισμό όγκου,είναι αυτές οι σακούλες: http://www.novalek.net/vshop/shopexd.asp?id=226

Απορροφούν οξυγόνο και αποβάλουν CO2. :)

Link to comment
Share on other sites

Που θα τα βρουμε αυτα εν ελλαδη;;;

Αν δεν βρεις κατι καλυτερο θα σου στειλω εγω αφρολεξ πανω τουλαχιστων για τα δικα μου αλλα και τα δικα σου μεχρι αθηνα !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως προσφατα μετεφερα endlers ,γαριδες red cherry k amano σε βαρελια τροφιμων( 35 λιτρων για τα ψαρια κ 10 λιτρων για τις γαριδες.) 9-10 ωρες ταξιδι κ η θερμοκρασια επεσε 1 βαθμο(σε ιχ μεσα ηταν/σε καραβι)...Μολις εφτασα απλα εβαλα απο εναν θερμοστατη κ απο μια αεραντλια στο καθε βαρελι μεχρι να στησω τα ενυδρεια κ να τους κανω προσαρμογη....Μεσα στα βαρελια εμειναν για περιπου 24 ωρες χωρις καμια απωλεια.

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα καθαρό ενυδρείου. Δηλαδή να έχεις κανει μια αλλαγή νερού μερικές μέρες πρίν, ωστε να είναι καθαρο και να βάλεις απο αυτό.

Αλήθεια που θα τα πας, να τσιμπήσουμε κανενα στην διαδρομή; :D:thumbup:

θα πανε Αθηνασε καποιο ξαδελφο με PET-SHOP αναγκαστικα.. ομως υπαρχουν αν θελεις.

Να δω τωρα πως θα μεταφερθουν αυτα και στη συνεχεια τα λεμε απ' οτι ειδα μενεις Θεσαλονικη θα τα παραλαβεις απο το κτελ. :)

Link to comment
Share on other sites

Μια πρόσθετη πληροφορία που καλό είναι να τη γνωρίζουμε.Μια καλή λύση για ασφαλή μεταφορά και περιορισμό όγκου,είναι αυτές οι σακούλες: http://www.novalek.net/vshop/shopexd.asp?id=226

Απορροφούν οξυγόνο και αποβάλουν CO2. :D

'fotisGt' αν γνωριζεις που πωλουνται καλο ειναι να προμηθευτουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Που θα τα βρουμε αυτα εν ελλαδη;;;

Αν δεν βρεις κατι καλυτερο θα σου στειλω εγω αφρολεξ πανω τουλαχιστων για τα δικα μου αλλα και τα δικα σου μεχρι αθηνα !!!

rOUSSAkS θα κοιταξω εδω στην αγορα να βρω και αν οχι θα τα πουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως προσφατα μετεφερα endlers ,γαριδες red cherry k amano σε βαρελια τροφιμων( 35 λιτρων για τα ψαρια κ 10 λιτρων για τις γαριδες.) 9-10 ωρες ταξιδι κ η θερμοκρασια επεσε 1 βαθμο(σε ιχ μεσα ηταν/σε καραβι)...Μολις εφτασα απλα εβαλα απο εναν θερμοστατη κ απο μια αεραντλια στο καθε βαρελι μεχρι να στησω τα ενυδρεια κ να τους κανω προσαρμογη....Μεσα στα βαρελια εμειναν για περιπου 24 ωρες χωρις καμια απωλεια.

PsyTrancer καλη η ιδεα σου αλλα με ι.χ. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το οποιο σκεφτηκα, αφου τα μετεφερα, ειναι οτι με ενα, σχετικα καλο ups, θα μπορουσα να τους εχω θερμοστατη καθολη την διαρκεια του ταξιδιου οπως κ αεραντλια!!(αν κ ειδα καποιον να λεει οτι υπαρχει αεραντλια κ με μπαταρια(? )ακομα καλυτερα...)

Αυτο βεβαια σε περιπτωση μεγαλου ταξιδιου....για 3-4 ωρες δεν νομιζω οτι χρειαζεται.

Ετσι θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο 1000% :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...