Jump to content

Κύκλος Αζώτου?


Recommended Posts

ninaki δές εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26062

Και έχεις πμ.

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

1000 συγνωμη για τα λατινοελληνικα μου αλλα εστελνα μεσω κινητου.

στο θεμα μου τωρα αγορασα μακαρονακια μικρα και εκανα το εξης:

εβαλα ενα κομματακι απο το παλιο μου σφουγγαρι και τις πετρες μαζι...

εκανα καλα?

Link to comment
Share on other sites

Τα πμ σου τα είδες που σου έστειλα ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν φέρνω αντίρρηση αλλά κάτι συμβαίνει με το ενυδρείο που δεν μπορούμε να το εντοπίσουμε .

Link to comment
Share on other sites

επηδη το mini siporax δεν χωρουσε στο φιλτρο μου το εκοψα στα 2/3 το εραψα ξανα και το εβαλα στο φιλτρο μαζι με το 1/4 απο το παλιο σφουγγαρακι μου!

εκανα καλα? :buttrock::buttrock::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα το 1/4 του σφουγγαριου μου με "μακαρονι" μικρο και το τοποθετησα ως εξης...

εκανα σωστα?post-28079-1288378866_thumb.jpg

Ναι! Το δεύτερο σχεδιάκι είναι πιο σωστό. Το νερό περνάει πρώτα από το μηχανικό καθάρισμα του σφουγγαριού και μετά περνάει από το βιολογικό υλικό! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σας ευχαριστω για το ενδιαφερων σας...αλλα αν σας πω πως ριχνω στο σφουγγαρι biostart της sera θα φρικαρετε???

Τροφη εχω κοκκους και ριχνω 2-3 κοκκους την ημέρα!

:buttrock:

Μην ξαναρίξεις Biostart! :buttrock:

Άσε την βιολογική λάσπη ήσυχη.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

rik κατι ακομα γιατι σας εχω ζαλισει...

τα μακαρονακια μπαινουν στριμοχτα στο φιλτρο,ε?Οχι με κενα μεταξυ τους...?

σε ποσο καιρο θα αρχισουν να αποικουν τα μακαρονια με νεους ενοικους...???

Έγινε επεξεργασία - ninaki
Link to comment
Share on other sites

τα μακαρονακια μπαινουν στριμοχτα στο φιλτρο,ε?Οχι με κενα μεταξυ τους...?

σε ποσο καιρο θα αρχισουν να αποικουν τα μακαρονια με νεους ενοικους...???

Το βιολογικό υλικό πρέπει να είναι στριμωγμένο για να υπάρχει καλύτερη ροή του νερού μέσα από αυτό.

Σε 2-3 μέρες θα αρχίσει να αναπτύσσεται ένα ένζυμο πάνω στο βιολογικό υλικό, όπου είναι μία κολλώδης ουσία που χάρη σ'αυτήν μπορούν τα βακτήρια να αποικίσουν. Μετά από αυτό, ξεκινάει η αποίκιση. Πλήρως στρωμένο φίλτρο δεν μπορούμε να σου πούμε πότε θα έχεις. Αυτό εξαρτάται από το πόση αμμωνία παράγεται ώστε να τραφούν τα βακτήρια. Εμπειρικά, στο δικό σου σύστημα πιστεύω πως θα χρειαστούν 2-3 εβδομάδες.

Στα υπόψη πως το βιολογικό υλικό δεν θα το πλένεις ΠΟΤΕ. Μόνο το σφουγγάρι με νερό ενυδρείου!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

Στην δημοσίευση μου 39 η απάντηση μου λόγο το ότι η ώρα ήταν περασμένη η απάντηση μου ήταν και πολύ σύντομη.

Όσο αφορά την χρήση του Biostart από καθαρά προσωπική μου εμπειρία η συμβουλή μου είναι το να χρησιμοποιηθεί ναι μεν στην εκκίνηση του στρωσίματος ενός ενυδρείου και όχι στις επόμενες μέρες του στρωσίματος για τους λόγους που πιστεύω μπορούν να βλάψουν παρά να ωφελήσουν σε αυτή την συγκεκριμένη περίοδο.

Ο κύριος λόγος είναι το ότι τα αερόβια βακτήρια λειτουργούν οξειδώνοντας τον οργανικό άνθρακα και παράγουν CO2 και νέα βακτήρια (βιολογική λάσπη). Στην φάση στρωσίματος το ζητούμενο είναι αυτή η βιολογική λάσπη να πολλαπλασιαστεί και όχι να την καταστρέψουμε ή να την μειώσουμε, άλλωστε δεν είναι τυχαίο το ότι αναφέρετε μέσα στις οδηγίες να προσέχουμε την υπέρ δοσολογία, πράγμα που σημαίνει πως παραμονεύει και κάποιους κινδύνους, δηλαδή το ότι μπορούμε και να βλάψουμε την βιολογία μας εάν δεν προσέξουμε την δοσολογία.

Εν τέλη διασπά και αποσυνθέτει τα πάντα εν ολίγης, και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι καλό στην όλη βιολογία του νερού (διαδικασία των ετεροτροφων οργανισμών) πριν αρχίσει καν και ο κύκλος του αζώτου. Δηλαδή αυτό που εννοώ είναι ότι η μητέρα φύση έχει μια συγκεκριμένη σειρά (πετυχημένη συνταγή) στο να εξελιχτούν όλα ομαλά και στον ανάλογο χρόνο τους και εμείς πάμε και διαστρεβλώνουμε κάποιες ισορροπίες ενώ το ποιο απλό πράγμα , πχ για να κατεβάσουμε την αμμωνία είναι μια καλή αλλαγή προετοιμασμένου νερού.

Άποψη μου είναι ότι το σκεύασμα είναι χρήσιμο για την εκκίνηση ενός ενυδρείου ( σαν μια γενική αποστείρωση) και σε δεύτερη φάση να χρησιμοποιείτε σε κορεσμένα ενυδρεία όπου εκεί τα απόβλητα είναι σε μεγάλο βαθμό συγκέντρωσης και τα βακτήρια ξαναπαίρνουν αμέσως το χαμένο έδαφος μετά από την χρήση του σκευάσματος μια που μιλάμε για ώριμο ενυδρείο.

Αυτός είναι ο συλλογισμός μου και σίγουρα δεν μπορώ να είμαι απόλυτος, μια που τα επιχειρήματα μου, ναι μεν ακολουθούν μια θεωρητική και εμπειρική λογική για το συγκεκριμένο σκεύασμα αλλά δεν μπορώ και να το αποδείξω εργαστηριακά.

Θεωρώ σωστό να ξέρετε όλοι των λόγο για τον οποίο στηρίζω αυτή την άποψη μου έτσι ώστε να μπορέσετε να αξιολογήσετε τα επιχειρήματα μου και να πράξετε ανάλογα με την δική σας κρίση και άποψη ως προς το θέμα.

Καλό σα; Βράδυ!

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δηλ εξακολουθω να ριχνω μεχρι να στρωσει το ενυδρειο συμφωνα με τις οδηγειες χρησης?

Εαν εννοεις Biostart οχι δεν συνεχιζεις!

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο συλλογισμός μου και σίγουρα δεν μπορώ να είμαι απόλυτος, μια που τα επιχειρήματα μου, ναι μεν ακολουθούν μια θεωρητική και εμπειρική λογική για το συγκεκριμένο σκεύασμα αλλά δεν μπορώ και να το αποδείξω εργαστηριακά.

:buttrock:

ninaki βάλε Biostart αλύπητο δεν έχεις κανένα πρόβλημα από τη χρήση του στο ενυδρείο , μόνο στη τσέπη σου . :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...