Jump to content

Ελαφρός θολό νερό.


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Έχω ένα ενυδρείο 15λίτρων και έχω μέσα 1 ψεύτικο πολύχρωμο φυτό και μια πέτρα(μπλε). Κάτω έχω γύρο στα 350 γραμμάρια μικρό χαλίκι(κίτρινο-άσπρο). Αντλία - φίλτρο(με παροχή οξυγόνου) μάρκας Jebo. Έχω μέσα 1 γλείφτη(μεγάλο μαύρο), 1 γατόψαρο(μικρό άσπρο), 2 neon μεγάλα με μια λωρίδα κόκκινο φωσφορίζον και 2 τιγράκια μικρά. Το ξέρω είναι σχετικά πολλά ψάρια για το 15άρι ενυδρείο αλλά τα έχω αρκετό καιρό και δεν έχουν πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι, το λίγο θολό νερό(ελαφρώς κιτρινίζει). Μου είπαν πως ίσος τα βάζω πολύ τροφή, και την μείωσα αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Έκανα αλλαγή νερού 3-4 λίτρα και πάλι τίποτα. Τι άλλο μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση, είμαι πολύ νέος στο χόμπι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η θολούρα που βλέπεις οφείλεται στις συγκεντρώσεις αμμωνίας λόγω των πολλών ψαριών στα λίγα λίτρα που έχεις. Με λίγα λόγια οι αποικίες των βακτηρίων που υπάρχουν στο βιολογικό υλικό του φίλτρου σου και παντού μέσα στο ενυδρείο, δεν επαρκούν για να την διασπάσουν.

Μην απογοητεύεσαι όμως, απλά κοίτα για ένα μεγαλύτερο ενυδρείο το οποίο θα ευχαριστηθείς. Ρίχνε μια ματιά και στις αγγελίες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι φίλε μου να μπορούσα να πάρω μεγαλύτερο αλλά το σπίτι των 35tm δεν βοηθάει για μεγαλύτερο που φυσικά και θέλω να πάρω. Έχω ένα 120lt στο σπίτι στο χωρίο οπότε σκέφτομαι να στείλω τα 2 μεγάλα neon εκεί ώστε να μείνουν 4 ψάρια στο 15lt. Υπάρχει λύση για βακτήρια όμως, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Το σωστά θα ήταν να στείλεις όλα τα ψάρια πίσω γιατί κανένα από αυτά που έχεις δεν θα έπρεπε να είναι σε αυτό το ενυδρείο. Άμα πάρεις ένα γύρω στα 50 λίτρα θα μπορείς οριακά να κρατήσεις ένα κοπαδάκι 6-7 ψαριών με κάτι φίλτρανση. Αλλιώς, θα πρέπει να πας σε μονομάχο και γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

Και 2 φωτογραφίες από το ενυδρείο.

26102010104.th.jpg

26102010105y.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το σωστά θα ήταν να στείλεις όλα τα ψάρια πίσω γιατί κανένα από αυτά που έχεις δεν θα έπρεπε να είναι σε αυτό το ενυδρείο. Άμα πάρεις ένα γύρω στα 50 λίτρα θα μπορείς οριακά να κρατήσεις ένα κοπαδάκι 6-7 ψαριών με κάτι φίλτρανση. Αλλιώς, θα πρέπει να πας σε μονομάχο και γαρίδες.

Τόσο χάλια είναι τα πράγματα δηλαδή;;

Link to comment
Share on other sites

Ολοι με τα ιδια λαθοι ξεκιναμε,δυστυχως. :)

Εμείς οι πόντιοι λέμε "Θαλέστα και παθέστα". Χαχαχαχ εάν δεν το πάθεις λέει, δεν μαθαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις όλα τα ψάρια και να βάλεις μόνο γαρίδες. Ακόμα και για τον μονομάχο τα 15 λίτρα είναι λίγα. Αυτή τη στιγμή μπορεί να μην αντιμετωπίζεις πρόβλημα (αν και απ'ότι ειδες άρχισαν), στο μέλλον όμως θα αντιμετωπίσεις σοβαρό πρόβλημα. Και όταν εννοώ στο μέλλον εννοώ πολύ σύντομα. Από τη στιγμή που υπάρχει μεγάλη ιχθυοφόρτιση σε συνδυασμό με ελλειπή φίλτρανση και ακατάλληλο συνδυασμό ψαριών (νέον και γατόψαρα είναι κοπαδόψαρα, όπως και τα τιγράκια σε ομάδες 6+, για τον πλεκό να μην πω ότι μπορεί να γίνει μεγαλύτερος από το ενυδρείο σου), μετά από λίγο θα βρεθείς αντιμέτωπος ή με ασθένειες ή με απώλειες ψαριών. Η συμπεριφορά των ψαριών είναι διαφορετική όταν δεν κρατιούντε σε ομάδες με αποτέλεσμα πολλές φορές να γίνονται επιθετικά. Επίσης ο πλεκό μπορεί να μην πάρει το τελικό του μέγεθος λόγω νανισμού και θα έχει πολλά προβλήματα ίσως και κάποιες δυσμορφίες. Αν δεν θέλεις να έρθεις αντιμέτωπος με πολλά από αυτά καλύτερα να πάρεις ή μεγαλύτερο ενυδρείο ή τα δίνεις όλα και βάζεις γαρίδες (ακόμα και ο μονομάχος χρειάζεται 25 λίτρα).

Πάντα φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς οι πόντιοι λέμε "Θαλέστα και παθέστα". Χαχαχαχ εάν δεν το πάθεις λέει, δεν μαθαίνεις.

:D:thumbup: ωραιο.

κοιτα να τα δωσεις σε καποιον τα ψαρακια σου και να βαλεις ομορφες γαριδουλες :)

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να πείτε έχετε δίκαιο. Αλλά....γαρίδες :thumbup: ρε παιδιά;; Καλύτερα ας πετάξω το ενυδρείο. Τζάμπα ρεύμα θα καίει. :):D

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να πείτε έχετε δίκαιο. Αλλά....γαρίδες :thumbup: ρε παιδιά;; Καλύτερα ας πετάξω το ενυδρείο. Τζάμπα ρεύμα θα καίει. :):D

Κανεις λαθος ,ειναι πολυ ομορφες,εχουν πλακα,και θα εχεις ζωντανο βιοτοπο,βαλε και 1-2 φυτα αληθινα και θα δεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να πείτε έχετε δίκαιο. Αλλά....γαρίδες :thumbup: ρε παιδιά;; Καλύτερα ας πετάξω το ενυδρείο. Τζάμπα ρεύμα θα καίει. :):D

Αυτο το μηνυμα να το θυμασαι....μετα απο καιρο θα το βλεπεις και θα γελας, γιατι μετα θα σου αρεσουν οι γαριδες! :thumbup: Ψαξε λιγο για γαριδοενυδρεια και θα δεις υπεροχα πραγματα.

Παρε και ενδεικτικα μερικα είδη που μπορεις να βαλεις.

red cherry shrimps (κοινες και πανεμορφες ειδικα με μαυρο υποστρωμα)

amano shrimps

και ποιο σπανιες και ακριβες αν θες

crystal red shrimps

blue pearl shrimps

blue tiger shrimps

Μπορεις επισης να βαλεις και κανενα σαλιγκαρο.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ ωραία τα λέτε, αλλά οι κοινές γαριδούλες δεν μου άρεσαν και πολύ. Αυτές η σπάνιες αλλά και πιο ακριβές, πόσο ακριβές εννοείς;; Και τι επιπλέον θα πρέπει να κάνω στο 15αρι ενυδρείο για να δεχθεί γαριδούλες;;

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ ωραία τα λέτε, αλλά οι κοινές γαριδούλες δεν μου άρεσαν και πολύ. Αυτές η σπάνιες αλλά και πιο ακριβές, πόσο ακριβές εννοείς;; Και τι επιπλέον θα πρέπει να κάνω στο 15αρι ενυδρείο για να δεχθεί γαριδούλες;;

Υπαρχουν πολλα παιδια που χαριζουν εδω μεσα,αλλα πρωτα στρωσε το ενυδρειο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Έχετε κάποιο Guide για γαριδοενυδρία;;

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι να πεταξεις την πλαστικη αφισα απο πισω καθως και την μπλε πετρα, οπως επισης και να αλλαξεις υποστρωμα..Εγω θα έβαζα χοντροκοκκη αμμο, χρωμα οτι θελεις, παρε ιδεες απο το φορουμ και το ιντερνετ.

Αφου βαλεις το υποστρωμα θα βαλεις κανενα ξυλαρακι απο driftwood και κανα ευκολο φυτακι. Ενδεικνειται η java moss ισως και καμια anubia nana.

Link to comment
Share on other sites

Οκ οκ με πείσατε. Θα το κάνω γαριδοενυδρείο. Πέστε μου όμως κιάλλα περί του θέματος για να ξεκινήσω σωστά. Ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρων.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43477

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42212

Υπαρχουν απειρες πληροφοριες να διαβασεις.. Θελουμε φωτο συντομα..

Με το μπαρδον και χωρις παρεξηγηση προσπαθησε να αποβαλεις απο το μυαλο σου, τωρα και μελλοντικα, ψευτικα διακοσμητικα και φυτα..η ομορφια του αληθινου δε συγρινεται με κανενα ψευτικο, ειτε πετρα ειτε φυτο η ξυλο. Ασε που ειναι και καλυτερα για τη χημεια του ενυδρειου. :)

Υ.Γ. Ξεκινα με red cherry που ειναι φτηνές και "ευκολες", και ρώτα οτι αλλο θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω πληροφορίες για το στρώσιμο. Υλικά(αναλυτικά εάν είναι δυνατών), χρόνο(στρωσίματος), φωτισμό, και ποσότητα γαρίδων μετά το στρώσιμο. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

2 μήνες περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Θα πάρω όμως και θα κοιτάξω τις επόμενες μέρες. Πέστε μου μόνο τι τιμές χρειάζονται οι γαρίδες. Πήγα παρήγγειλα drifwood και javamoss οπως και γαρίδες γιατί είχαν τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα σου τα πώ ενα ένα γιατί αλλιώς θα μπερδευτούμε όλοι εδω πέρα! :)

Λοιπόν:

α) στον χώρο που έχεις χωράει ανετότατα ενα 50αρι-60αρι. Αν δεν θες να διαθέσεςι τα χρήματα είναι αλλη ιστορία και δική σου απόφαση.

β) για τις σπάνειες γαρίδες που λές... αστο. Οι red crystal είναι στα 6-7€ το κομμάτι και οι άλλες πάνε πάνω απο 10. Βεβαια υπάρχει πιθανότητα να βρείς απο αναπαραγωγή πιο φθηνες.

γ) Μερικά βασικά στοιχεία που θα πρεπει να έχει το νεο ενυδρείο σου

-μαυρο ψιλό χαλικάκι (1-2 χιλιοστα ειναι οτι πρεπει) ενδυκνειται γιατί θα αναδέιξει το κοκκινο των γαρίδων. Εγώ απο μαντρα υλικών είχα αγοράσει 25 κιλα 8-9€ καλης ποιοτητας χαλικι. Αν βρεθείς προς Θεσσαλονίκη π.χ. στην επόμενη συνάντηση (13 Νοεμβριου) με χαρα θα σου δώσω 2-3 κιλα να κάνεις την δουλειά σου.

- ενα φυσικό ξύλο θα με μερικές διακλαδώσεις θα δείξει πολύ ωραίο

- τελος οπως προταθηκε, καλό θα ηταν να βάλεις ενα ή δύο φυσικά φυτά στο ενυδρείο σου. Για την ανούμπια δεν θα ήμουν τόσο σίγουρος γιατί όταν σπάει κάποιο φύλλο απελευθερώνει καποια σχετικά βλαβερά συστατικά τα οποία όμως σε τόσο λίγα λίτρα μπορεί να είναι θανατηφόρα για τις γαριδούλες σου. Καποια moss, την οποία επίσης μπορείς να βρείς σε μια συνάντηση του φόρουμ αν ζητήσεις, θα ήταν καλό να βάλεις διότι παρέχει στις γαρίδες το απαραίτητο "κρυσφήγετο" και ένα καλό μέρος για να γεννάνε.

- επίσης, οπως ειπωθηκε παραπάνω, να αντικαταστησεις την αφίσα με τους θυσαυρους και τα κοράλια με ενα μονόχρωμο σκουρο χαρτόνι (π.χ. γκρι, μαυρο, σκουρο πρασινο, καφε). Θα δώσει βάθος και φυσικότητα στο ενυδρείο.

Τέλος θα σε προέτρεπα αν μπορείς να κάνεις κάτι με το χρώμα των πλαστικών μερών του ενυδρείου (μπλε) γιατί δεν δείχνει παρα πολύ ωραίο αλλα αυτό εχει μικρή σημασία.

Επίσης τώρα πρόσεξα το τελευταίο σου ποστ. Καλό θα ήταν να αφηνες το ενυδρείο να τρέξει χωρίς τις γαρίδες για ενα εναμιση μήνα για να στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...