Jump to content

αλλαγη συμπεριφορας


Naskas

Recommended Posts

Καλημερα παιδια....

εχω 2 αρσενικα ραμιρεζι german blue και τον τελευταιο καιρο κατι αλλαξε...... Αυτο που ηταν κυριαρχο με εντονα χρωματα αλλαξε ρολους με το αλλο και τωρα το κυριαρχο ειναι το αλλο ραμιρεζι οπου και αυτο με την σειρα του πλεον εχει πιο εντονα χρωματα και τωρα το δευτερο κυνηγαει (φιλικα παντα) το πρωτο.....

Λετε να εχουν συμφωνησει μεταξυ τους, ποιο θα ειναι το αφεντικο και για ποσο καιρο και να μην μου ειπαν τπτ????

PH 7

KH 4

GH 7

NO3 10-15

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια....

εχω 2 αρσενικα ραμιρεζι german blue και τον τελευταιο καιρο κατι αλλαξε...... Αυτο που ηταν κυριαρχο με εντονα χρωματα αλλαξε ρολους με το αλλο και τωρα το κυριαρχο ειναι το αλλο ραμιρεζι οπου και αυτο με την σειρα του πλεον εχει πιο εντονα χρωματα και τωρα το δευτερο κυνηγαει (φιλικα παντα) το πρωτο.....

Λετε να εχουν συμφωνησει μεταξυ τους, ποιο θα ειναι το αφεντικο και για ποσο καιρο και να μην μου ειπαν τπτ????

PH 7

KH 4

GH 7

NO3 10-15

Τα ραμιρέζι μπαίνουν σε ζευγάρια. Όταν βάλεις μέσα δυο αρσενικά θα αρχίσει το κυνηγητό και όποιο επικρατήσει θα πάρει πιο έντονα χρώματα. Το άλλο θα χάσει τα χρώματά του. Καλό θα ήταν να έβγαζες το ένα και να έπαιρνες ένα θηλυκό.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν καταλαβες παραπανω.... :)

Το κυνηγητο ειναι χαλαρο εως πολυ χαλαρο, απλα για να δειξουν το ενα στο αλλο ποιο ειναι το δυνατοτερο.....

Αλλα η ερωτηση μου ειναι αλλη...... "αλλαγη συμπεριφορας".

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν καταλαβες παραπανω.... :)

Το κυνηγητο ειναι χαλαρο εως πολυ χαλαρο, απλα για να δειξουν το ενα στο αλλο ποιο ειναι το δυνατοτερο.....

Αλλα η ερωτηση μου ειναι αλλη...... "αλλαγη συμπεριφορας".

Είχα ραμιρέζι και είχα δει αυτή τη συμπεριφορά. Βέβαια επειδή δεν τα είχα βάλει ταυτόχρονα, το πρώτο που έβαλα μέσα στην αρχή ήταν το κυρίαρχο και μετά από λίγες μέρες έγινε το άλλο. Τα ραμιρέζι είναι σχετικά ήρεμα ψάρια. Το κυνηγητό που κάνουν είναι εντελώς χαλαρό όπως λες, χωρίς όμως να σημαίνει ότι δεν τα στρεσσάρει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είδες είναι σύνηθες. Έχει να κάνει και με διάφορους παράγοντες ένας από τους οποίους είναι και η φάση ανάπτυξής τους. Ακόμη και ίδιας ηλικίας να είναι μπορεί το υποδεέστερο καθώς μεγαλώνει και πιθανώς σωματικά γίνεται πιο εύρωστο να καταφέρει κάποια στιγμή να κερδίσει μια αψιμαχία, κάτι που αλλάζει έστω και προσωρινά (ή και πιο μόνιμα) την ιεραρχία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...