Jump to content

χρειαζομαι συμβουλη!~


Recommended Posts

Παιδια τα πλατυς και τα μολυς και τα γκαπακια συμβιωνουν??? παιδια το μολυ ειναι ποι μεγαλο και κυνηγαει το πλατυς και τα γκαπακια....... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??????? :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις το μόλλυ. Απλα να ξές οτι τα γκάπυ μπορεί να ζευγαρώσουν με τα πλάτυ και βγαίνει κατι αρκετα... περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις το μόλλυ. Απλα να ξές οτι τα γκάπυ μπορεί να ζευγαρώσουν με τα πλάτυ και βγαίνει κατι αρκετα... περίεργο.

Τα μολυ υβριδιζουν με τα πλατυ ...αλλα κ με γκαπυ?! Ψαρινα οτι κ να κανεις σε 20 λιτρα ενυδρειο μια ζωη προβληματα θα εχεις.

Τα λεγαμε κ στο αλλο σου θεμα! Μονο ενας μονομαχος "χωραει" εκει μεσα,αντε κ καμια γαριδα....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις το μόλλυ. Απλα να ξές οτι τα γκάπυ μπορεί να ζευγαρώσουν με τα πλάτυ και βγαίνει κατι αρκετα... περίεργο.

Σαν τι ;

Φωτογραφίες υπάρχουν ;

Link to comment
Share on other sites

το καλητερο που θα κανεις ειναι να δοσεις το μολλυ!!!!εγο εχω γιρω στους 4 μηνες guppy με plati και δεν εχω δει κανενα ιδροβιο ακομα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο ένας μονομάχος, Υπάρχουν και αρκετά σμηνόψαρα που ένα μικρό κοπαδάκι θα ήταν μιά χαρά εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο ένας μονομάχος, Υπάρχουν και αρκετά σμηνόψαρα που ένα μικρό κοπαδάκι θα ήταν μιά χαρά εκεί μέσα.

Σε 20 λιτρα? σμηνοψαρα? ποια? :)

Link to comment
Share on other sites

το καλητερο που θα κανεις ειναι να δοσεις το μολλυ!!!!εγο εχω γιρω στους 4 μηνες guppy με plati και δεν εχω δει κανενα ιδροβιο ακομα!!!!

:)

Όχι μόνο ένας μονομάχος, Υπάρχουν και αρκετά σμηνόψαρα που ένα μικρό κοπαδάκι θα ήταν μιά χαρά εκεί μέσα.

:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή εγώ δεν μπορώ να το βρώ. Θα μπορούσε να μας βοηθήσει ο Delta66 που νομίζω πως είχε συμμετάσχει στην συζήτηση. Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως είχε παρατεθεί φωτογραφία...

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Τι θα έλεγες για ένα κοπαδάκι από 7 Cardinal tetra.

Εγω προσωπικα θα ελεγα ΟΧΙ -κ με μεγαλα γραμματα!!! :) Ειναι πολυ λιγος χωρος το 20λιτρο για 7 ψαρακια ανεξαρτητου μεγεθους-Παντα κατα την προσωπικη μου αποψη. Τι να κανει ενα κοπαδακι σε τοσο λιγα λιτρα-χωρο για κολυμπι δεν θελει? ή μηπως ειναι αρκετος αυτος ο χωρος??!?! Αν θεωρισουμε οτι θα ηταν σωστο αυτο ,τοτε θα ελεγα οτι ειναι σωστο το να βαλουμε κ 3 σκαλαρια σε 50 λιτρα. οπως κ 1 οσκαρ στα 120 λιτρα...ή 5 δισκους σε 180 λιτρα. :D

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν σου φαίνεται περίεργο έχουν τον χώρο που τους χρειάζεται για να κινηθούν.

Τα παραδείγματα που έδωσες θα τα χαρακτήριζα ατυχές. Πρόκειται για ψάρια με μεγάλο τελικό μέγεθος. Τελείως άλλο πράγμα από αυτό που συζητάμε εδώ. Σε αυτά υπάρχουν άλλοι περιορισμοί.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε το link που τα λέει αναλυτικά.

Τελικά εκανα λάθος και θυμομουν τα πλατυ με τους ξιφοφορους. Ωστόσο ποιο σπάνια μπορεί να γίνει γκάπυ με αλλα είδη.

Link to comment
Share on other sites

...............Αν θεωρισουμε οτι θα ηταν σωστο αυτο ,τοτε θα ελεγα οτι ειναι σωστο το να βαλουμε κ 3 σκαλαρια σε 50 λιτρα. οπως κ 1 οσκαρ στα 120 λιτρα...ή 5 δισκους σε 180 λιτρα. :)

Το παράδειγμα είναι ατυχές γιατι εμείς μιλάμε για ψάρια που θα βρίσκονται σε ένα χώρο 10πλάσιο σχεδόν του τελικού μεγέθους τους .

Φαντάζεσαι ! είναι σαν να λέμε να βάλουμε τα Όσκαρ σε 4,5 μέτρα ενυδρείο και τα σκαλάρια σε 2μετρο !!!

Όσο για τα υβρίδια που μπορεί να προκύψουν από τα ζωοτόκα είναι πάρα πολύ δύσκολο και μόνο κάτω από αυστηρές προϋποθέσεις .

Πάρε παράδειγμα από εδώ μέσα πόσοι έχουν ζωοτόκα μαζί , έχεις δει κανένα υβρίδιο να έχει γεννηθεί ;

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν σου φαίνεται περίεργο έχουν τον χώρο που τους χρειάζεται για να κινηθούν.

Τα παραδείγματα που έδωσες θα τα χαρακτήριζα ατυχές. Πρόκειται για ψάρια με μεγάλο τελικό μέγεθος. Τελείως άλλο πράγμα από αυτό που συζητάμε εδώ. Σε αυτά υπάρχουν άλλοι περιορισμοί.

Δλδ,σοβαρα τωρα*, 7 καρδιναλιοι μπορουν να ζησουν ολη την ζωη τους σε ενυδρειο 20 λιτρων?! Το οτι μπορουν να συντηρηθουν ή να φιλοξενηθουν εκει μεσα για καποιο χρονικο διαστημα ,δεν το αποκλειω αν κ δεν το συνιστω,με τις οποιες φτωχες γνωσεις εχω αποκτησει αυτα τα 2,5 χρονια εδω μεσα.

* το λεω γιατι σε ΠΟΛΛΑ προφιλ εχω δει να αναφερουν οτι χρειαζονται πανω απο 1 μετρο μηκος ενυδρειου.Αυτο το λενε δλδ μονο στην περιπτωση που θελω να εχω 'σμηνος' στο ενυδρειο μου!?(πανω απο 20 πχ)?

Τα 20 λιτρα μου ακουγονται υπερβολικα λιγα κ πολυ επιπονα στην συντηρηση τους-ειδηκα με αυτη την ιχθυοφορτιση!! Εδω λεμε στους νεους οτι ειναι δυσκολο να εχουν γαριδες σε αυτα τα λιτρα γιατι ειναι ευαισθητες κ θελουν καλα στρωμενο ενυδρειο&βυθο κ οτι ειναι δυσκολο να κρατησεις σταθερες τις τιμες του νερου σου μετα απο καθε αλλαγη κ οτι θελει προσοχη κτλ κτλ....αν τωρα μπει στην μεση κ το ph-gh...Δυσκολευουν ακομα περισσοτερο τα πραγματα(εφοσον θελουν κ 'μαλακο' νερο αρα α/ο ή τυρφη)...Ακομα κ στα 60 λιτρα που λενε πολλοι, οτι ειναι μια χαρα-για species ενυδρειο-με 10 νεον πχ,λαθος μου ακουγεται.Τα ψαρια θελουν κ να κολυμπουν λιγο.Πραγμα που ουτε στα 20 αλλα ουτε κ στα 60 μπορει να κανει! Κατα την γνωμη μου παντα. :)

Μου ακουγεται σαν να λεμε οτι παμε για τζοκινγκ στον διαδρομο του σπιτι μου, που παει απο το σαλονι στην κουζινα κ ξανα πισω... (ουτε 4 μετρα αποσταση) :D

Κ πολυ φοβαμαι-αν κ δεν ειμαι ψαρι για να ξερω-οτι καπως ετσι θα νιωθουν κ οι 7 καρδιναλιοι σε ενα 20λιτρο!

Link to comment
Share on other sites

PsyTrancer εσύ πιστεύεις ότι μπορούν να ζήσουν 30 endler σε ένα 12λιτρο ενυδρείο με 8 λίτρα καθαρά και τάισμα 6 φορές την ημέρα με άφθονη τροφή ; ή πιστεύεις οτι μπορούν να ζήσουν σε ενα χώρο 65Χ30Χ30 200 Γκάμπυ ενήλικα τα οποία ζουν και αναπαράγονται σχεδόν κανονικά ; συν καμιά 20αρια ξιφοφόρους άνω των 10 εκατοστών ο καθ ένας !!!

Το σχεδόν πάει γιατί γεννιούνται πάρα πολλά ψάρια καθημερινά αλλά τρώγονται απο τα μεγαλύτερα .

Σε πληροφορώ οτι αυτό συμβαίνει σε κάποια ενυδρεία μου και τα νούμερα που εχω γράψει είναι προς τα κάτω .

Βέβαια όλα αυτά συμβαίνουν κάτω από προϋποθέσεις και έτσι σκέτα τα νούμερα που σου έγραψα δεν λένε τίποτα .

Θα σου μιλήσω καθαρά και στα ίσια .

Τα προφίλ των ψαριών φτιάχνονται με αρκετή μελέτη ( ειδικά του Aquazone που γνωρίζω τη διαδικασία πόσο επίπονη είναι γι αυτούς που τα συνέταξαν ) προσπαθώντας να ικανοποιήσουν τις απαιτήσεις απο τους χομπίστες όλων των επιπέδων , είτε είναι αρχάριος κάποιος είτε προχωρημένος .

Δεν είναι εύκολο πράγμα αυτό για τα ψάρια διότι έχουμε να κάνουμε με πολλούς παράγοντες που μας επηρεάζουν . Πολλές φορές γράφονται ή δεν γράφονται αρκετά πράγματα για διάφορους λόγους που σταθμίζονται σε κάθε περίπτωση .

Πέρα όμως απ το τι γράφετε σε ένα προφίλ μεγάλο ρόλο παίζει η εμπειρία που έχει κάποιος και που η πράξη διαφέρει από τη θεωρία κάτω από προϋποθέσεις και αναιρεί το κανόνα .

Όπως καταλαβαίνεις όταν ένας έμπειρος αναιρεί το κανόνα εχει λόγο που το κάνει αφ ενός , αφ εταίρου ισχύει αυτό που λέει για τη συγκεκριμένη περίπτωση και μόνο .

Στη συγκεκριμένη περίπτωση και εγώ και ο dimitrig μπήκαμε μπροστά για να σας δείξουμε και μια διαφορετική άποψη για τα ψαράκια που δεν τη γνωρίζετε και που πηγάζει από εμπειρία αρκετών χρόνων .

Γι αυτό που μπορείς να μας πεις και που δεν είπαμε ( δεν προλάβαμε και παρασυρθήκαμε με τη ροή της συζήτησης ) είναι ότι θα πρέπει να προσθέσει η φίλη μας ένα ακόμα φιλτράκι μικρό και να αλλάξει τα υλικά των φίλτρων με βιολογικά .

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πρότεινα 7 καρδινάλιους (και όχι μόνο) σε 20 λίτρα δεν το έκανα τυχαία.

Όχι μόνο μπορούν να συντηρηθούν ή να φιλοξενηθούν αλλά και να ζήσουν άνετα.

Έχω στήσει αρκετά τέτοια ενυδρειάκια για φίλους κατά κανόνα αρχάριους.

Ποτέ δεν παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα και ας είχαν τη συντήρηση τους αρχάριοι.

Το μόνο που χρειάζεται (όπως είπε και ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ) είναι λίγη προσοχή στο φίλτρο και αυτό είναι απλό.

Τα μικρά φιλτράκια που έχουν αυτά τα ενυδρεία έχουν μέσα μόνο σφουγγάρι. Υλικό το οποίο δεν μπορεί να κρατήσει αρκετή βιολογία. Το αντικαθιστούμε αυτό με άλλο βιολογικό υλικό όπως το Mini siporax ή ακόμα καλύτερα για μένα το Eheim substrtat pro .

(Αυτή την αλλαγή καλό είναι να την κάνουν όλοι όσοι έχουν φιλτράκια μόνο με σφουγκάρι)

Link to comment
Share on other sites

Οκ.Εγω σεβομαι την εμπειρια σας κ τα λεγομενα σας .Αλλα το να μου λετε οτι 200 γκαππυ ζουν κ αναπαραγωνται ΣΧΕΔΟΝ κανονικα σε ενα ενυδρειο με 58,5 μεικτα λιτρα μου ακουγεται καπως...Δεν μπορει καποιος που αγαπαει το χομπι αυτο να λεει αλλα κ να κανει κατι τετοιο.Τα νουμερα κ βεβαια κ λενε πολλα.Ακομα κ παραδειγμα να ειναι δεν βρισκω τον λογο που το αναφερεις.Το θεωρεις εφικτο-σωστο ολο αυτο?! κ κατω απο ποιες προϋποθεσεις το θεωρεις σωστο ή λαθος?! Η οπτικη γωνια που θα επρεπε να εχει ο καθενας μας εδω μεσα, ειναι αυτη του ΧΟΜΠΙΣΤΑ...Ποιος ο λογος να εχω ενα τετοιο ενυδρειο αν θελω να λεγομαι χομπιστας!?

Δεν θα σε ρωτησω ποιον λογο εχεις για να το κανεις αυτο φιλε ΣΤΑΜΑΤΗ μιας κ δεν με αφορα... αλλα θα ηθελα να μου πεις πως 30 εντλερ, σε 8λιτρα καθαρα, ζουνε ολα μια χαρα κ δεν εχουν προβλημα?!Εχω 50-60 απο αυτα τα ψαρια σε 300++ ΚΑΘΑΡΑ λιτρα κ εδω κ ποσο καιρο τα χαριζω δεξια κ αριστερα γιατι μου φαινονται πολλα κ δεν προλαβαινω να καθαριζω. Εσυ δλδ τι κανεις?! 3 αλλαγες την ημερα?!?!?!?! Με ταισμα 6 φορες την μερα δεν εχεις προβλημα?! Τι φιλτρανση υπαρχει δλδ κ τι ρουτινες κανεις?! Που ακομα κ την χρυση τομη να εχεις βρει κ να τα συντηρεις ολα οπως πρεπει(πραγμα που μου ακουγετε ΑΔΥΝΑΤΟ για τους αριθμους που μιλας κ σε αυτα τα λιτρα) Σιγουρα τα ψαρια σου αλληλοτρωγονται σαν τους κανιβαλους-οπως λες κ εσυ μονος σου.Οκ στην φυση το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο...Στο ενυδρειο μας ομως γιατι να το αφησουμε να συμβει αυτο? :thumbup:

Πραγματικα εχω μεινει αφωνος κ δεν μπορω να καταλαβω τι κερδιζουμε εχοντας, οχι 200 αλλα 20 γκαπυ, σε 60 λιτρα..τα 10 δεν ειναι αρκετα?οκ βαλε 15!!!!! Τι τα θελεις τα περισσοτερα?!Ποιος ο λογος του να εχει, ο οποιοσδηποτε χομπιστας, ενα ενυδρειο κονσερβα? ή μηπως δεν ειναι κονσερβα?! κ αν δεν ειναι τοτε ποσα θα επρεπε να εχει μεσα για να ειναι?!?!? :):D

Δεν λεω να αποθαρρυνουμε τους νεους χομπιστες που εχουν,καλως η κακος, μικρα ενυδρεια! Απλα να τους δινουμε λυσεις που θα τους κανουν να μαθουν πραγματα χωρις να εχουν απωλειες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ.Εγω σεβομαι την εμπειρια σας κ τα λεγομενα σας .Αλλα το να μου λετε οτι 200 γκαππυ ζουν κ αναπαραγωνται ΣΧΕΔΟΝ κανονικα σε ενα ενυδρειο με 58,5 μεικτα λιτρα δεν ανέφερα λίτρα μου ακουγεται καπως...Δεν μπορει καποιος που αγαπαει το χομπι αυτο να λεει αλλα κ να κανει κατι τετοιο. Τι ήθελες να κάνω να τα σκοτώνω ;Τα νουμερα κ βεβαια κ λενε πολλα. Σου είπα ποιο πάνω οτι τα νούμερα έτσι όπως σου τα έδωσα δεν παίζουν ρόλο Ακομα κ παραδειγμα Δεν είναι παράδειγμα . να ειναι δεν βρισκω τον λογο που το αναφερεις. Ο λόγος που το αναφέρω είναι για να καταλάβεις οτι μονο με τα νούμερα δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα . Το θεωρεις εφικτο-σωστο ολο αυτο?! Ειναι κάτι το οποίο απλά συμβαίνει . κ κατω απο ποιες προϋποθεσεις το θεωρεις σωστο ή λαθος?! Τι να θεωρήσω σωστό ή λάθος το ότι τα παράτησα τα ψάρια και έγιναν τόσα ; Η οπτικη γωνια που θα επρεπε να εχει ο καθενας μας εδω μεσα, ειναι αυτη του ΧΟΜΠΙΣΤΑ...Ποιος ο λογος να εχω ενα τετοιο ενυδρειο αν θελω να λεγομαι χομπιστας!? Σαν χομπίστας λοιπόν αγόρασα 8 ψαράκια τα οποία μετά απο πάρα πολύ καιρό έγιναν τόσα .

Δεν θα σε ρωτησω ποιον λογο εχεις για να το κανεις αυτο φιλε ΣΤΑΜΑΤΗ μιας κ δεν με αφορα... αλλα θα ηθελα να μου πεις πως 30 εντλερ, σε 8λιτρα καθαρα, ζουνε ολα μια χαρα κ δεν εχουν προβλημα?!Εχω 50-60 απο αυτα τα ψαρια σε 300++ ΚΑΘΑΡΑ λιτρα κ εδω κ ποσο καιρο τα χαριζω δεξια κ αριστερα γιατι μου φαινονται πολλα κ δεν προλαβαινω να καθαριζω. Βγαζεις συμπεράσματα χωρίς να εχεις ολοκληρωμένη εικόνα , στο είπα απο την αρχή οτι τα νούμερα δεν λένε τιποτα έτσι όπως σου τα έδωσα . Σαφως και παίζει ρόλο ο συνολικός χειρισμός . Εσυ δλδ τι κανεις?! 3 αλλαγες την ημερα?!?!?!?! Με ταισμα 6 φορες την μερα δεν εχεις προβλημα?! Τι φιλτρανση υπαρχει δλδ κ τι ρουτινες κανεις?! Που ακομα κ την χρυση τομη να εχεις βρει κ να τα συντηρεις ολα οπως πρεπει(πραγμα που μου ακουγετε ΑΔΥΝΑΤΟ για τους αριθμους που μιλας κ σε αυτα τα λιτρα) Σιγουρα τα ψαρια σου αλληλοτρωγονται σαν τους κανιβαλους-οπως λες κ εσυ μονος σου. Μην τα λές όπως θέλεις εσυ . Τα νεογέννητα τρώγονται σε όλα τα ενυδρεία αν δεν υπάρχουν οι κατάλληλες προϋποθέσεις για να γλυτώσουν . Και εγώ απλά τις έχω και αυτο φαίνεται απο τα νούμερα . Οκ στην φυση το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο...Στο ενυδρειο μας ομως γιατι να το αφησουμε να συμβει αυτο? :thumbup:Θέλεις να πεις ότι στο ενυδρείο σου δεν συμβαίνει ;

Πραγματικα εχω μεινει αφωνος κ δεν μπορω να καταλαβω τι κερδιζουμε εχοντας, οχι 200 αλλα 20 γκαπυ, σε 60 λιτρα..τα 10 δεν ειναι αρκετα?οκ βαλε 15!!!!! Τι τα θελεις τα περισσοτερα?!Ποιος ο λογος του να εχει, ο οποιοσδηποτε χομπιστας, ενα ενυδρειο κονσερβα? ή μηπως δεν ειναι κονσερβα?! κ αν δεν ειναι τοτε ποσα θα επρεπε να εχει μεσα για να ειναι?!?!? :):D Θα προτιμούσα να έχεις αναρωτηθεί απ το πώς γίνετε και να ενδιαφέρεσαι για να μάθεις τι πώς και γιατί συμβαίνει αυτό που εσύ λές αδύνατο .

Δεν λεω να αποθαρρυνουμε τους νεους χομπιστες που εχουν,καλως η κακος, μικρα ενυδρεια! Απλα να τους δινουμε λυσεις που θα τους κανουν να μαθουν πραγματα χωρις να εχουν απωλειες. Αυτό ακριβώς προσπαθούμε να κάνουμε χωρίς υπερβολές .

Και για να σου λύσω την απορία το σύστημά μου αποτελείτε από πολλά μικρά ενυδρεία που το νερό κυκλοφορεί το ίδιο σε όλα τα ενυδρεία συνεχώς συνολικής χωρητικότητας γύρο στα 1000 λίτρα με ΝΟ3 γύρο στο 10 , αλλαγές νερού περίπου στο 3μηνο 20-30% , μικρο σχετικά βιολογικό φίλτρο , με βιολογικό υλικό που έχει πάρει τη θέση της άμμου , με ένα μέρος του να το βλέπει ο ήλιος με πολλά φυτά και χώρους για την ανάπτυξη της άλγης και με αυτόματες ταΐστρες που κάνουν μέχρι και 8 ταΐσματα την ημέρα .

Στα 3 χρόνια που δουλεύει το σύστημα δεν εχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα πέραν του οτι σε καποια στιγμή που μπούκωσε ένας κυκλοφορητής και έκοψε φτερωτή ένας άλλος ενώ εγώ έλειπα για 3 μέρες , το σύστημα ανέβασε αμμωνία στο 6 ppm και σε λιγότερο απο 48 ώρες το σύστημα επανήλθε χωρίς αλλαγή νερού και χωρίς ούτε μια απώλεια .

Τέλος για να μη μακρηγορώ , έχω παρατηρήσει πολλά αυτά τα 3 χρόνια σχετικά με το χώρο που θέλουν τα ψάρια για να ζήσουν καλά και έχω βγάλει συμπεράσματα .

Παρασυρθήκαμε και χαλάσαμε το θέμα της φίλης μας .

Link to comment
Share on other sites

Παρασυρθήκαμε και χαλάσαμε το θέμα της φίλης μας .

Εχετε δικαιο.Συγνωμη . :D

Μηπως θα θελατε να μεταφερετε την συζητη μας καπου αλλου μιας ειναι πολυ ενδιαφερον,ωστε να συνεχιστει?! :)

[last οφτοπικ]Προσωπικα-Δεν νομιζω οτι το μονο που χρειαζονται τα 200 γκαπυς ,που εχετε σε χωρο 65Χ30Χ30=58 λιτρα-εκει μεσα(σαν ογκο-χωρο το λεω), εχουν αναγκη μονο το καθαρο νερο που τους προσφερει το συνολικο συστημα που εχετε φτιαξει!εκτος αν ειναι καποιος παραγωγος πχ κ δεν εχει αλλο χωρο-αυτο ομως ειναι μια τελειως διαφορετικη περιπτωση!Δεν θελουν κ τον αναλογο χωρο για κολυμπι,εφοσον θα τα διατηρησω καπου για ολη τους την ζωη?Οκ το παραπανω παραδειγμα με τα σκαλαρια κ τα οσκαρ ηταν ατυχες...Αλλα το οτι 7 καρνδιναλιοι σε 20 λιτρα θα ειναι σαν να κανω εγω τζοκινγ στον διαδρομο του σπιτιου μου?Το σωστο δεν θα ηταν να τους εχουμε σε ενα ενυδρειο 120 λιτρων πχ σε μεγαλυτερους αριθμους ,ωστε να εισπραξουμε κ τελειως διαφορετικη συμπεριφορα απο οτι στο 20λιτρο με το ολιγομελες κοπαδακι? το οτι στο 20 λιτρο δεν θα εχουν την ιδια συμπεριφορα δεν μας λεει κατι? [/οφτοπικ]

Link to comment
Share on other sites

........Αλλα το οτι 7 καρνδιναλιοι σε 20 λιτρα θα ειναι σαν να κανω εγω τζοκινγ στον διαδρομο του σπιτιου μου? (Θα συμφωνούσα αν το μήκος του διαδρόμου σου ήταν περίπου 15 μέτρα και το πλάτος του 10) Το σωστο δεν θα ηταν να τους εχουμε σε ενα ενυδρειο 120 λιτρων πχ σε μεγαλυτερους αριθμους ,ωστε να εισπραξουμε κ τελειως διαφορετικη συμπεριφορα απο οτι στο 20λιτρο με το ολιγομελες κοπαδακι? (Θα συμφωνούσα ότι θα ήταν ποιό ωραίο σε 300 λίτρα με πολύ μεγάλο αριθμό ψαριών) το οτι στο 20 λιτρο δεν θα εχουν την ιδια συμπεριφορα δεν μας λεει κατι? (από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν θα έχουν την ίδια (αντε ας πω περίπου) συμπεριφορά. Έχεις παρατηρήσει ποτέ κοπαδάκι σε μικρό ενυδρείο.) [/οφτοπικ]

Μην ξεχνάς ότι εδώ ζητάμε λύσεις για ένα μικρό ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά θα συμπληρώσω, γνωρίζοντας και τον Δημήτρη αλλά και τον Σταμάτη από κοντά, αλλά έχοντας δει και ζήσει την εξέλιξη του συστήματος που αναφέρει ο Σταμάτης από την αρχή που στήθηκε, πως από χομπίστες σαν τους δύο προαναφερθέντες έχουμε όλοι μας να λάβουμε πάρα πολλά. Μιλάμε για ανθρώπους που είναι μέσα στο χόμπι περισσότερα χρόνια από την ηλικία των περισσότερων από εμάς εδώ μέσα.

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να αμφισβητούμε. Η αμφισβήτηση είναι το μονοπάτι προς της εξέλιξη. Σε καμία περίπτωση δεν προτρέπω κανέναν να δέχεται τα λόγια και τα γραφόμενα κάποιου λόγο της όποια εμπειρίας του. Αλλά καλό είναι όταν ακούμε κάτι "αιρετικό" να μη το καίμε όπως γινόταν στον Μεσαίωνα, αλλά το ψάχνουμε και να ρωτάμε πληροφορίες πάνω σε αυτό πριν το απορρίψουμε ή να το δεχτούμε...

Το σύστημα που αναφέρει ο Σταμάτης πιο πάνω, δεν είναι ένα οικιακό σύστημα. Δεν είναι ένα ενυδρείο καλαίσθητο που θα βάλουμε στο σαλόνι μας. Είναι όμως ένα από τα πιο σωστά συστήματα που έχω δει από θέμα βιολογίας και συντήρησης ψαριών.

Αυτό που έχει να κάνει ο μέσος χομπίστας, όπως είμαστε οι περισσότεροι από εμάς, είναι να παντρέψουμε το αισθητικό με το λειτουργικό για να βγάλουμε το ιδανικό αποτέλεσμα. Κι αυτό μπορεί να επιτευχθεί δια μέσω της πληροφόρησης που λαμβάνουμε από εδώ μέσα και από ανθρώπους σαν τους δύο παραπάνω (τους οποίους έχω αμφισβητήσει εγώ ο ίδιος ουκ ολίγες φορές και αυτό με έχει διδάξει στα λίγα πράγματα που ξέρω πάνω στα ενυδρεία)!

Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Και για να σας προβληματίσω λίγο.

Μίλησα συγκεκριμένα για καρδινάλιους και όχι για ροδόστομους.

Έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Τελικό μέγεθος;Ρύποι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...