Jump to content

Νερό ΑΟ και προσθήκη ιχνοστοιχείων


Recommended Posts

Για το ενυδρείο μου, μόλις παραλάβω την ΑΟ μου, σκοπευω να χρησιμοποιώ 100% ΑΟ. Γνωρίζω πως το νερό αυτό όμως δεν περιέχει καθόλου ινχοστοιχεία κτλπ. Είναι "νεκρό". Επίσης γνωρίζω πως με ορισμένα προϊόντα μπορείς να προσθέσεις αυτά τα ιχνοστοιχεία. Αυτό που διάβασα και μου φάνηκε περίεργο είναι πως λέει οτι "ανεβάζει και σταθεροποιεί" την ανθρακική σκληρότητα. Για προϊοντα με αυτή την λειτουργεία λέμε πως παράγονται επικύνδυνα φωσφορικά...

Τελοσπάντων απο παλιότερες προτάσεις ξέρω πως τα προϊοντα της Tropic Marin είναι καλά. Εκανα μια μικρή ερευνα ωστόσο δεν μπορώ να καταλήξω στις βασικές διαφορές των εξής δυο προϊοντων: Re-Mineral Tropic και Pro-Discus Mineral. Δυστυχως δεν μπαίνουν απευθείας λινκ λόγω της δομής της σελίδας, αλλα αυτή ειναι η σελίδα της εταιρίας.

Οι κάτοικοι του ενυδρείου μου θα είναι πλεκο και ενα κοπαδάκι lemon tetra. Ποιο απο τα δύο θα μου προτείνατε;

Υ.Γ. η κοινή λογική λέει πως το Pro-Discus είναι για δίσκους, ωστόσο αν είναι "καλύτερο" απο το Re-Mineral εφ'οσον είναι στην ίδια τιμή....

Ευχαριστώ προαιρετικά για τις απαντήσεις σας!

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Δυο πράγματα θα σου πω μετά από μερικά πράγματα που έχω δει εμπειρικά...

Πολλοί λένε ότι τα ψάρια παίρνουν οτι χρειάζονται από τις τροφές μόνο και μπορούμε να τα έχουμε σε 100% νερό όσμωσης με τίποτα άλλο μέσα. Εγώ προσωπικά το ακολουθούσα αυτό για περίπου 1,5 χρόνο και κατέληξα με αυτά που είδα να είμαι αντίθετος σε αυτό. Σε 100% νερό όσμωσης πρέπει να βάζουμε άλατα-ιχνοστοιχεία όπως θες πες τα. Δεν είναι απαραίτητο ντε και καλά να τα χρησιμοποιείς σε κάθε αλλαγή αλλά καλό είναι το λιγότερο μια φορά το μήνα να τα χρησιμοποιείς. Να προσέξεις όταν αγοράσεις τι ακριβώς χρειάζεσαι γιατί άλλα πειράζουν την ανθρακική σκληρότητα και άλλα όχι :)

Προσωπικά χρησιμοποιώ το Discus Minerals της Preis

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Αυτό τι ακριβώς κάνει; Επιρρεάζει τις τιμές του νερού του ενυδρειου; Ή απλα προσθέτει τα ιχνοστοιχεία και τα μέταλλα που ειναι απαραίτητα για τα ψάρια και τα φυτα;

Link to comment
Share on other sites

οτιδήποτε και να ρίξεις στο νερό το οποίο διαλύεται (ηλεκτρολύτες) θα σου επηρεάσει το gh αυτό να το ξέρεις :)

το προϊόν της preis επηρεάζει μόνο το gh, υπάρχουν άλλα που επηρεάζουν και το kh :D

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

*όταν λέω επηρεάζει μόνο το gh εννοώ πως είναι ελάχιστα τα ανθρακικά που έχει μέσα έτσι (όχι ανύπαρκτα), γιατί περιέχει και ιχνοστοιχεία και ηλεκτρολύτες :) Υπάρχουν άλλα προϊόντα με διαφορετικές αναλογίες.

Link to comment
Share on other sites

H μιξη με νερο βρυσης δεν θα ειναι η καλυτερη και οικονομικοτερη λυση;;;

Link to comment
Share on other sites

H μιξη με νερο βρυσης δεν θα ειναι η καλυτερη και οικονομικοτερη λυση;;;

οικονομικότερη ναι, καλύτερη όχι :)

Link to comment
Share on other sites

Το νερό στα Γιαννενα έχει pH πανω απο 8 και σκληρότηητες στον θεο.... Προκειμένου να έχω πε-χα γυρω και κάτω απο το 7 θα πρέπει να βάζω πολύ μικρή ποσότητα νερού δικτύου, που δεν θα ακρεί για την αναπλήρωση των ιχνοστοιχείων.

Link to comment
Share on other sites

Up. Kαποια συμβουλή σε σχέση με αυτά τα τρία προϊοντα; Κάποια αλλη αντιπρόταση;

Link to comment
Share on other sites

:buttrock:
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω πως το νερό αυτό όμως δεν περιέχει καθόλου ινχοστοιχεία κτλπ. Είναι "νεκρό".

Νεκρό δεν είναι σε καμιά περίπτωση

Νεκρό μπορείς να θεωρήσεις μόνον το δις απεσταγμένο που το βρίσκεις σε ιατροφαρμακευτικά είδη.

Up. Kαποια συμβουλή σε σχέση με αυτά τα τρία προϊοντα; Κάποια αλλη αντιπρόταση;

Εφόσον θέλεις κι άλλη πρόταση δες και εδώ το Equilibrium της seachem το οποίο είναι ειδικά για Α/Ο

http://www.seachem.com/Products/product_pa...quilibrium.html

και το Discus Buffer της seachem

http://www.seachem.com/Products/product_pa...iscusTrace.html

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω ντε και καλα και άλλο προϊον. Μια χαρά είμαι με οποιοδήποτε απο τα τρία (που έγιναν 4) ( το Discus Buffer άλλο πράγμα δεν είναι:buttrock: . Απλα θέλω καποια δευτερη και τρίτη αποψη αν είναι δυνατόν για τα προϊόντα ωστε να πάρω το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω ντε και καλα και άλλο προϊον. Μια χαρά είμαι με οποιοδήποτε απο τα τρία (που έγιναν 4) ( το Discus Buffer άλλο πράγμα δεν είναι:buttrock:

Εκ παραδρομής έγραψα Discus Buffer ενώ έπρεπε να γράψω Discus trace που ειναι διαφορετικό προιόν

ΥΓ.

Κάνε μια σύγκριση τα χημικά στοιχεία των 2 που σου έδωσα

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...