Jump to content

Πρώτες απορίες


Recommended Posts

Χαιρετώ την μεγάλη παρέα,

είμαι νέος (πολύ νέος μόλις 3 ημερών) στο hobby. Αποφάσισα να δοκιμάσω την πολύ ωραία ενασχόληση με τον κόσμο των ενυδρείων/υδάτινων βιότοπων. Δεν ξέρω που και πώς θα οδηγηθώ σε αυτόν τον δρόμο, αλλά όσο τον ανακαλύπτω μ'αρέσει όλο και περισσότερο.

Οπως ανεφέρα και στην ερχή μόλις αγόρασα ενα ενυδρείο 80 λίτρων και είμαι στο στρώσιμο (3η ημέρα). Η επιλογή έγινε με βάση το όσο το δυνατόν μικρότερο αρχικό κόστος επένδυσης γιατι δεν ξέρω πως θα μου βγεί στην πορεία. Απο το μαγαζί που το πήρα μου έδωσαν την δευτερη ημέρα και δύο χρυσόψαρα (ακόμα δεν έχω μάθει τα ειδη και τις ονομασίες τους) ωστε να αρχίσουν να λειτουργούν τα βακτήρια για την αμμωνία. Δυστυχώς το ένα (που φαινόταν ήδη "κάπως") δεν έζησε. Αλλά το θέμα μου είναι άλλο. Η θερμοκρασία του νερού είναι ιδιαίτερα μεγάλη. Ενώ η θερμοκρασία του δωματίου είναι ~ 27-29 βαθμοί, το νερό είναι σταθερά πάνω απο τους 29 βαθμούς και όταν ανάβει η λάμπα ξεπερνάει τους 30. Επικοινωνόντας με το μαγαζί μου είπαν οτι η λύση (οχι η μοναδική) αλλά η πιο σωστή για να ξενιάσω είναι να πάρω ένα μηχάνημα ψύξης του νερού (~500 ευρώ για τα 80 λίτρα μου). Θεωρώ οτι το κόστος είναι ιδιαίτερα μεγάλο (για μένα που έιμαι στην αρχή). Πιθανόν να κάνω λάθος αλλά τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι προς το παρόν. Αλήθεια υπαρχουν άλλες λύσεις προς το παρόν, θεωρώντας οτι οσο χειμωνίαζει θα βελτιώνεται η κατάσταση ωστε να ξαναδώ πάλι τι θα κάνω απο την άνοιξη και μετά.

Σας ευχαριστώ πολύ.

mavrosv@otenet.gr

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την μεγάλη παρέα,

είμαι νέος (πολύ νέος μόλις 3 ημερών) στο hobby. Αποφάσισα να δοκιμάσω την πολύ ωραία ενασχόληση με τον κόσμο των ενυδρείων/υδάτινων βιότοπων. Δεν ξέρω που και πώς θα οδηγηθώ σε αυτόν τον δρόμο, αλλά όσο τον ανακαλύπτω μ'αρέσει όλο και περισσότερο.

Καλώς όρισες τότε στην Παρέα μας φίλε mavrosv.

Και θα σαρέσει ακόμα πιο πολύ όσο θα προχωράς και θα μαθαίνεις όλο και πιο πολλά για το χόμπυ.

Οπως ανεφέρα και στην ερχή μόλις αγόρασα ενα ενυδρείο 80 λίτρων και είμαι στο στρώσιμο (3η ημέρα). Η επιλογή έγινε με βάση το όσο το δυνατόν μικρότερο αρχικό κόστος επένδυσης γιατι δεν ξέρω πως θα μου βγεί στην πορεία. Απο το μαγαζί που το πήρα μου έδωσαν την δευτερη ημέρα και δύο χρυσόψαρα (ακόμα δεν έχω μάθει τα ειδη και τις ονομασίες τους) ωστε να αρχίσουν να λειτουργούν τα βακτήρια για την αμμωνία. Δυστυχώς το ένα (που φαινόταν ήδη "κάπως") δεν έζησε.

Λογικό να μην ζήσει. Άλλη μια φορά έχω πια βαρεθεί να το λέω ορισμένοι "επαγγελματίες" του χώρου το μόνο που τους νοιάζει είναι να πουλήσουν όσο γίνεται πιο πολλά.

Ο τρόπος στρωσίματος με ψάρια είναι ο πιο επώδυνος για το ψαράκι σου. Αν μπορείς δώστο κάπου και μόλις στρώσει το ενυδρείο σου με την μέθοδο της αμμωνίας που είναι η καλύτερη κατά τη γνώμη μου, το ξαναπαίρνεις πίσω.

Αλλά το θέμα μου είναι άλλο. Η θερμοκρασία του νερού είναι ιδιαίτερα μεγάλη. Ενώ η θερμοκρασία του δωματίου είναι ~ 27-29 βαθμοί, το νερό είναι σταθερά πάνω απο τους 29 βαθμούς και όταν ανάβει η λάμπα ξεπερνάει τους 30. Επικοινωνόντας με το μαγαζί μου είπαν οτι η λύση (οχι η μοναδική) αλλά η πιο σωστή για να ξενιάσω είναι να πάρω ένα μηχάνημα ψύξης του νερού (~500 ευρώ για τα 80 λίτρα μου).

Εεεεεεε. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.. ΕΛΕΟΣ.... δηλαδή. ;)B):thumbup:

Θεωρώ οτι το κόστος είναι ιδιαίτερα μεγάλο (για μένα που έιμαι στην αρχή). Πιθανόν να κάνω λάθος αλλά τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι προς το παρόν. Αλήθεια υπαρχουν άλλες λύσεις προς το παρόν, θεωρώντας οτι οσο χειμωνίαζει θα βελτιώνεται η κατάσταση ωστε να ξαναδώ πάλι τι θα κάνω απο την άνοιξη και μετά.

Μερικές βδομάδες ακόμα μέχρι να πέσει κάπως η θερμοκρασία μπορείς να μειώσεις κάπως τον φωτισμό και να αφήσεις ανοιχτό το καπάκι.

Υπάρχει και η εναλλακτική να βάλεις κανα 2 ανεμιστηράκια απο αυτά που χρησιμοποιούν στους ηλεκτρονικούς Υπολογιστές έχοντας μια μικρή εξάτμιση.

Σας ευχαριστώ πολύ.

mavrosv@otenet.gr

Καλώς όρισες και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε mavrosv ... ;)B) και καλη αρχη ... :thumbup:

Ας τα παρουμε τωρα ενα ενα τα πραγματα ...

Καταρχας οσο αναφορα το στρωσιμο του ενυδρειου κακος σου ειπαν να βαλεις 2 χρυσοψαρα μεσα γιατι τα ψαρακια ταλαιπωρουντε παρα πολυ με ασχημα για αυτα αποτελεσματα τις περισσοτερες φορες ... το διαπιστωσες και μονος σου αφου εχεις ηδη χασει το ενα απο τα δυο ... Θα σου προτεινα να πας πισω το χρυσοψαρο και να ακολουθησεις το τροπο στρωσιματος του ενυδρειου σου με αμμωνια οπου μπορεις να δεις εδω ....

Εαν ακολουθησεις αυτο το τροπο τοτε δε θα εχεις προβλημα με τη θερμοκρασια καθοτι δε θα εχεις ζωντανα μεσα οποτε η 30 βαθμοι δεν ειναι προβλημα ... επισης μπορεις προσθεσεις μεσα και μερικα ευκολα φυτα οπως ανουμπιες και κερατοφυλλο που θα βοηθησουν πολυ το στρωσιμο ...

Αν τωρα συνεχισεις το στρωσιμο με ψαρακι ο καλητερος και οικονομικοτερος τροπος να κατεβασεις τη θερμοκρασια ειναι αυτος που ανεφερε και ο φιλος SW1XC με τη χρηση ανεμιστηρων .

Αληθεια το θερμοστατη σου σε τι θερμοκρασια τον εχεις βαλει ??

Αυτα για αρχη και εδω ειμαστε για καθε σου απορια ... :D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς ήρθες στο Aquazone και στο Hobby !!

Ως συνειδητοποιημένος χομπίστας δεν θα μπορέσω να εγκρίνω το στρώσιμο του ενυδρείου με την χρήση ζωντανού οργανισμού.

Θα σε παρακινήσω να διαβάσεις τα κάτωθι άρθρα στα οποία θα μπορέσεις να μάθεις για το στρώσιμο του ενυδρείου και για τον κύκλο του αζώτου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Επίσης σου προτείνω αυτά τα άρθρα για να σε εισάγουνε στο χόμπι

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4546

Αναφορικά με την θερμοκρασία αυτό που έχω να σου πω είναι ότι ΔΕΝ χρειάζεσαι ψυκτικό και ούτε θα χρειασθείς στο μέλος. Όπως σου είπε και ο Βαγγέλης, υπάρχει πάντα η λύση «ανεμιστηράκια» με σχεδόν μηδενικό κόστος και ικανά να σε καλύψουν και να σου δώσουν το επιθυμητό αποτέλεσμα

Τέλος μπορείς σιγά σιγά να δεις κάποια θέματα μέσα από την βιβλιοθήκη άρθρων του Aquazone καθώς και με αναζήτηση στο Forum.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=107

Δεν χρειάζεται να αγχωθείς. Εδώ είμαστε όλοι για να βοηθήσουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πολυ γρήγορη ανταποκριση,

Ο θερμοστάτης μου ειναι στους 26 βαθμούς. Ψιλομπερδεύτηκα με το πως πρέπει να τοποθετήσω τα ανεμιστηρακια (λόγω του καπακιού του ενυδρείου).

Συγχωρεστε με για τις ενοχλητικές ερωτήσεις μου απλά οταν αποφάσισα να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο hobby δεν είχα κανένα σημείο αναφοράς (γνωστό ή κάτι άλλο). Ξεκίνησα απο το απόλυτο μηδεν.

** Τα 500 ευρώ ως τάξη μεγέθους ισχύουν είναι "μούφα"!!!!!! απλώς ειμαι περίεργος προσπαθώντας να καταλάβω τι παίζει στον χώρο.

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Εαν ακολουθησεις αυτο το τροπο τοτε δε θα εχεις προβλημα με τη θερμοκρασια καθοτι δε θα εχεις ζωντανα μεσα οποτε η 30 βαθμοι δεν ειναι προβλημα ...

Καλωσόρισες και από εμένα φίλε mavrosv!

Θα ήθελα να προσθέσω ότι η άνοδος της θερμοκρασίας κατά το στρώσιμο με αμμωνία μικραίνει τον κύκλο ζωής των βακτηρίων και επιταχύνει την διαδικασία αποίκισης των υλικών του φίλτρου!

Κατά συνέπεια αν αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις αυτή την μέθοδο (κάτι που σου προτείνω ανεπιφύλακτα) θα πρέπει να ρυθμίσεις ανάλογα τον θερμοστάτη σου!

Με αρκετό διάβασμα θα λύσεις όλες τις απορίες σου και θα καταφέρεις να χαρείς χωρίς απώλειες το ενυδρείο σου!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες φίλε μου στον μαγικό κόσμο των ενυδρείων.

Η συμβουλή για να προχωρήσεις σωστά και χωρίς προβλήματα στο χόμπι, είναι μία και μοναδική:

Σε μαγαζί ΔΕΝ πας για να ρωτήσεις το οτιδήποτε αφορά το ενυδρείο σου, αλλά μόνο για να ψωνίσεις συγκεκριμένα πράγματα που έχεις ήδη αποφασίσει εσύ, αφού πρώτα διαβάσεις πάρα πολύ σχετικά και αφού έχεις συζητήσεις το όποιο θέμα, με έμπειρους χομπίστες.

Στις σελίδες αυτού του φόρουμ θα βρεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Και ΣΩΣΤΑ! Σε άρθρα, σε συζητήσεις, σε μηνύματα, σε links... Και αν δεν καταλάβεις κάτι, ανοίγεις νέο θέμα και ρωτάς το οτιδήποτε σχετικό, χωρίς ντροπές...

Διάβασε πολύ, "ξεφύλισε" με υπομονή και μεθοδικότητα τις σελίδες του internet και έτσι θα αποφύγεις λάθη, ζημιές, θανάτους, αρρώστιες κλπ κλπ, αλλά θα γλυτώσεις και την τσέπη σου από "αιμοραγίες"... ;)

Ετσι θα μάθεις σωστά το οτιδήποτε αφορά το υπέροχο χόμπι μας και θα μπορέσεις να εξελιχθείς σε αυτό, αλλά και οι ζωντανοί οργανισμοί που θα φιλοξενήσεις στα ενυδρεία σου, θα ταλαιπωρηθούν λιγότερο και θα ζήσουν καλύτερα.

Και να θυμάσαι ότι το κρίσιμο σημείο με τη συγκεκριμένη ενασχόληση, είναι η υπομονή και η γνώση.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

** Τα 500 ευρώ ως τάξη μεγέθους ισχύουν είναι "μούφα"!!!!!! απλώς ειμαι περίεργος προσπαθώντας να καταλάβω τι παίζει στον χώρο.

500 ευρω για ψυχτικό σε ενυδρείο 80 λίτρων είναι αρκετά τσιμπημένο. Πάντως οι τιμές των συγκεκριμένων συσκευών είναι λίγο απλησίαστες και ποικίλουν ανάλογα με το μέγεθος του νερού που θέλεις να ψύξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες και απο εμενα φιλε μου. ;)B)

Δεν εχω να σου πω κατι παραπανω απο αυτα που σου

γραφουν οι συνχομπυστες μας.Απλα ακουλουθησετα με

υπομονη και καθαρο μυαλο. :thumbup::D Ολα τα αλλα θα ερθουν

μονα τους. :D

Καλη συνεχεια. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...