Jump to content

Αφήστε την φαντασία σας...


Recommended Posts

... θέλω να στήσω ένα ενυδρείο... σε περιορισμένο χώρο όσο αφορά τις διαστάσεις...

180 μήκος

30 πλάτος

45 ύψος

Έχω σκεφτεί κάποια πράγματα αλλά... για ριχτε καμιά "τρελή" ιδέα! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου αρέσει το project :)

Τι θα έλεγες για paladarium? Ή θες αυστηρά ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου αρέσει το project :)

Τι θα έλεγες για paladarium? Ή θες αυστηρά ενυδρείο?

Διαπραγματεύομαι κάτι τέτοιο:

http://www.aquariacentral.com/forums/attac...mp;d=1190865027

αλλά κλείνω προς ενυδρείο μάλλον! :D

Link to comment
Share on other sites

Κοινωνικό tanganyika...κοχυλόψαρα, πετρόψαρα και μια ομάδα Cyprichromis ή Paracyprichromis.Ιδανικές διαστάσεις και θα δεις όλες τις συμπεριφορές στο ίδιο ενυδρείο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Κοινωνικό tanganyika...κοχυλόψαρα, πετρόψαρα και μια ομάδα Cyprichromis ή Paracyprichromis.Ιδανικές διαστάσεις και θα δεις όλες τις συμπεριφορές στο ίδιο ενυδρείο.

:)

Εξαιρετικη ιδεα Κωστα!Υπαρχουν ψαρια στην αγορα,ωστε να δημιουργηθει κατι πολυ καλο :D

Link to comment
Share on other sites

Κοινωνικό tanganyika...κοχυλόψαρα, πετρόψαρα και μια ομάδα Cyprichromis ή Paracyprichromis.Ιδανικές διαστάσεις και θα δεις όλες τις συμπεριφορές στο ίδιο ενυδρείο.

:)

Δε λέω! Ενδιαφέρουσα πρόταση... :thumbup:

...αλλά είπα να μη κάνω Αφρική... (αν και δε τη γλυτώνω μου φαίνεται!!! :D )

Link to comment
Share on other sites

Μη τυχόν και χάσουν την ευκαιρία τους οι Αφρικάνοι! Παρακαλώ πολύ συνετιστείτε. Ήδη ο άνθρωπος έκανε το λάθος να φτιάξει ένα αφρικάνικο... Μη τον κάνετε να το επαναλάβει :D

Οι διαστάσεις είναι πολύ καλές και για πλεκοενυδρείο με Ancistrus ή Hypancistrus ή θα δούμε και τι άλλο. Δηλαδή μικρά ψαράκια (10-12 εκατοστά) σε μεγάλο κοπάδι και με ένα σμήνος tetras να πηγαινοέρχεται στα 180cm.

Επίσης μπορείς να κινηθείς και προς Ασία πλευρά. Εδώ βέβαια οι ιδέες μου έχουν να κάνουν με Paladarium... :)

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις είναι πολύ καλές και για πλεκοενυδρείο με Ancistrus ή Hypancistrus ή θα δούμε και τι άλλο. Δηλαδή μικρά ψαράκια (10-12 εκατοστά) σε μεγάλο κοπάδι και με ένα σμήνος tetras να πηγαινοέρχεται στα 180cm.

Μεσ'το μυαλό μου είσαι! :)

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω! Ενδιαφέρουσα πρόταση... :thumbup:

...αλλά είπα να μη κάνω Αφρική... [i](αν και δε τη γλυτώνω μου φαίνεται!!! :D )[/i]

Συ ειπας! :)

Αλλη σκεψη θα ηταν πολλα κλαδια,αμμος και λιγα φυτα και ενα πολυ μεγαλο κοπαδι απο καρδιναλιους......

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις είναι πολύ καλές και για πλεκοενυδρείο με Ancistrus ή Hypancistrus ή θα δούμε και τι άλλο. Δηλαδή μικρά ψαράκια (10-12 εκατοστά) σε μεγάλο κοπάδι και με ένα σμήνος tetras να πηγαινοέρχεται στα 180cm.

Ροδόστομοι. Ιδανικό :):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μεσ'το μυαλό μου είσαι! :D

Πίστεψέ με δεν το θέλω. Άσε να βγω :)

Πάρε μία ιδέα από Rio Xingu... http://www.planetcatfish.com/forum/viewtop...f=4&t=20713

Το ύψος μη σε προβληματίζει καθόλου. Και σε 10 cm μπορείς να διατηρήσεις μικρά Pleco (ξαναλέω πως θα βρούμε το είδος).

*edit* Επειδή κάποιες φωτογραφίες δεν ανοίγουν μέσα από το Link που έδωσα, βάζω εδώ κάποιες φωτογραφίες από το εν λόγω ενυδρείο

usm1000Januar_017.jpg

1000pixversjon.jpg

Left.jpg

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Νταφυ..... στο υψος σε παιρνει να το σηκωσεις αλλο...?

Θα σου ελεγα να κοιταξεις και για δισκους.... Με black water, χαμηλο φωτισμο, λιγα ξυλα και λιγα φυτα θα ειναι οτι πρεπει....... Μαζι και ενα μεγαλο κοπαδακι 15-20 απο καποιο τετρα που γουσταριες...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

... θέλω να στήσω ένα ενυδρείο... σε περιορισμένο χώρο όσο αφορά τις διαστάσεις...

180 μήκος

30 πλάτος

45 ύψος

Έχω σκεφτεί κάποια πράγματα αλλά... για ριχτε καμιά "τρελή" ιδέα! :buttrock:

Το πλάτος το περιορίζει για μεγάλους δίσκους

Το περιορίζει και για τρισδιάστατο ανάγλυφο

Έχει όμως αρκετό μήκος και πολύ καλό ύψος για φυτεμένο (τύπου αμάνο) με σμηνόψαρα, γατόψαρα πλέκο

Γενικά κοπάδια

Θα ειναι απίστευτο θέαμα αν κολυμπάνε σμήνη σε αυτό το μήκος

Όμορφο project

ΥΓ.

Οι φωτογραφίες σου stormtrooper είναι αντιπροσωπευτικές

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως φίλε 30φυλλε!!

Θα σου προτεινα κι εγω μικρα ψαρια... κοπαδια... αρλεκινους. Ενα απο τα δυο ομως σε μεγαλο αριθμό. 50+ ατομων.

Βotia από την ασια. Εγω θα ήθελα clown αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι συμβατα για τις διαστασεις που δινεις.

Και γαριδες.... bamboo. Μι αομαδα κι απο δαυτες. Αν δεν κανω λαθος κι αυτες πανε σε ομαδες των10+.

Η αλλη σου επιλογη ειναι να το κανεις reef. :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Puntius denisonii μαζι με Melanotaenia praecox ...................η.........channa bleheri μια δευτερη προταση :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Μια σημαντική παράμετρο που δεν γνωρίζουμε είναι αν θα γίνει διαχωριστικό ή αν θα βρίσκεται με πλάτη στον τοίχο.

Η κύρια γνώμη που επικρατεί είναι το σμήνος.

Πάντως την όποια εξέλιξή του θα την παρακολουθούμε με αρκετό ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το πλάτος το τράβηξα με τα χίλια ζόρια στα 35 εκ.

Οπότε οριστικά:

1,83 μήκος

35 πλάτος

45 ύψος

288 λίτρα περίπου...

"channa bleheri" Χμμμμμμ :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

"channa bleheri" Χμμμμμμ :buttrock:

Πανέμορφο ψάρι (το είδα και από κοντά), αλλά θηρευτής! Θεωρώ ότι λόγο του τελικού μεγέθους του, θα "υποχρεωθείς" να μείνεις σε species ενυδρείο. Πάντως το αξίζουν...

Link to comment
Share on other sites

...αλλά θηρευτής!

Ναι... χμμμμ, μάλλον σε κοπάδι θα πάμε!

Link to comment
Share on other sites

Με 35εκ. πλάτος δε φαντάζομαι να μας παίρνει για δίσκους? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Με 35εκ. πλάτος δε φαντάζομαι να μας παίρνει για δίσκους? :buttrock:

Ούτε πλάτος, ούτε ύψος έχεις για να πεις ότι θα είσαι απόλυτα σωστός.. Δεν είναι βέβαια και πλήρως απαγορευτικά, αλλά δεν θα το συνιστούσα προσωπικά.

Θες να φτιάξεις βιότοπο ή καλύπτεσαι και με τη λογική ενός κοινωνικού ενυδρείου με ψάρια από διάφορες Ηπείρους?

Link to comment
Share on other sites

Θες να φτιάξεις βιότοπο ή καλύπτεσαι και με τη λογική ενός κοινωνικού ενυδρείου με ψάρια από διάφορες Ηπείρους?

Σου έχω δώσει βρε την εντύπωση ότι κάνω mix-salads? :buttrock:

Εννοείται βιότοπο...

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω δώσει βρε την εντύπωση ότι κάνω mix-salads? :buttrock:

Εννοείται βιότοπο...

Μια χαρά είναι τα mix-salads αν τα στήσεις σωστά!

Αν θες βιότοπο θα πρέπει να απαντήσεις πρώτα στον εαυτό σου τι σε νοιάζει περισσότερο... Σε νοιάζει ο βιότοπος ή τα ψάρια? Αν σε νοιάζει ο βιότοπος (πέτρες, φυτά, ξύλα, κοχύλια, διάφανο νερό, black water κ.ο.κ.) τότε θα πρέπει να βρούμε τα ψάρια που ταιριάζουν στο βιότοπο που επιλέγεις. Αν Σε νοιάζει περισσότερο το ψάρι, τότε θα πρέπει να φτιάξεις έναν βιότοπο βάση τις συνθήκες του ψαριού που επιλέγεις (+τους όποιους συγκατοίκους).

Για μικρόσωμους θηρευτές (Pinanha) τι θα έλεγες? Είτε σε κοπάδι, είτε ένα μόνο του...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...