Jump to content

EROTISH;


farao

Recommended Posts

Καλημέρα. Η σημερινή μου απορία έχει ως εξής,

1. Ακούω συνέχεια για την αντίστροφη όσμωση, μπορεί να μου πει κάποιος τι είναι αυτό και που χρειάζεται;

2.ειμαι έτοιμος για αγορά ενός ενυδρείου 520 lit, σκέφτομαι ώμος της αλλαγές νερού όταν θα χρειάζεται, θα πρέπει να αδειάζω το ενυδρείο και μετά να προσθέτω 10 κουβάδες νερό; Πώς θα προβαίνω να το αποχλοριοπιο;

Υπάρχει κάποια συσκευή που να μπαίνει στην βρύση και να αποχλοριοποιη το νερό ταυτόχρονα πριν πέσει μέσα στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο εμενα για την αντιστροφη οσμωση για το τι ειναι

και τι κανει θα δεις εδω.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1554

Οσο για τις αλλαγες νερου που θα κανεις στο ενυδρειο που θελεις να αγορασεις μπορει να παρεις κατι σε δεξαμενη η μπιτονη

γυρω στα 200 λτ και να ετοιμαζεις το νερο σου εκει μεσα.Υστερα με ενα κυκλοφοριτη η καποια αντλια να το στελνεις

στο ενυδρειο σου.

Έγινε επεξεργασία - ioannis1
Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιεις RO δεν χρειαζεσαι να αποχλωριωσεις το νερο μιας και δεν εχει χλωριο το νερο της RO διαβασε αντιστοιχα αρθρα για αντιστοφη οσμωση αλλα σχετη αντιδτροφη οσμωση δεν θα βαζεις στο ενυδρειο.Αρα αυτο που κανω εγω ειναι περνεις ενα βυτιο πλαστικο χωρητικοτητας 200λ 28 ευρω βαζεις το νερο της αντιστροφης οσμωσης με το αντιστοιχο νερο της βρυσης ωστε να εχεις την επιθυμητη σκληροτητα βαζεις και τα λιπασματα και τα αντιχλωρια σου ζεσταινεις το νερο με θερμοστατη ωστε το νερο να μην εχει μεγαλη διαφορα με αυτο του ενυδρειου δηλ ετοιμαζεις το νερο και ετσι και πιο δουλεμενο νερο εχεις και λιγοτερο στρεσαρονται τα ψαρακια σου.Επλιζω να μην σε εκανα να κουραστεις μονο που τα ακουσες στην πορεια και με την πειρα που θα αποκτησεις απο τις συνεχομενες αλλαγες νερου θα σου φαινεται παιχνιδακι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...