Jump to content

Ενυδρειο


Recommended Posts

Σε λιγες μερες θα παω να αγορασω ενυδρειο με τον αδερφο μου αλλα δεν ξερω ποσα λιτρα. Ο αδερφος μου θα ηθελε κατι σε νεον τετρα αλλα να χωρανε περισσοτερα σε 100 λιτρα ή αντιστοιχα και δεν βρισκω κατι σχετικο.. Θα ηθελα ευκολα ψαρια γιατι ο αδελφος μου δεν γνωριζει απο ενυδρεια και εγω θα πηγαινω μια φορα την βδομαδα για ελεγχο.. Επισης θα ηθελα μερικα ψαρια βυθου αλλα δεν ξερω πια θα συμβαδιζουν με τα ψαρια που θα παρω.. Ευχαριστω εκ των προτερων.. (εχω ακομη πολλες ερωτησεις)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε όσο μπορείς μεγαλύτερο ενυδρείο , τα υπόλοιπα θα τα βρούμε μην σε απασχολεί .

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς , ή θα μας πεις εσύ ποια ψάρια σου αρέσουν για να σου πούμε τι ενυδρείο θα πάρεις ή θα επιλέξεις ένα ενυδρείο σύμφωνα με τα χρήματα που διαθέτης και να σου πούμε εμείς από ποια είδη μπορείς να διαλέξεις .

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα ενα ενυδρειο 200 περιπου λιτρα με ψαρια σαν τα νεον τετρας αλλα πιο ευκολα και να χωρανε πιο πολλα και λιγα corydoras

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,γνώμη μου είναι να πάρεις ψάρια που προσαρμόζονται πολύ πιο εύκολα από ότι πολλά άλλα είδη...

Εγώ θα σου πρότεινα τα Guppy γιατί υπάρχει εντυπωσιακή ποικιλία σε χρώματα, ουσιαστικά στα αρσενικά, και γιατί έχουν την ιδιαιτερότητα να γεννούν εύκολα, κάτι που ενθουσιάζει τον αδερφό σου σαν καινούγιο χομπίστα. Παράλληλα είναι από τα πιο φτηνά ψάρια στην αγορά και αυτό τα κάνει προσιτά σε όλους.

Επισης και οι Xiphophorus είναι "εύκολα" ψάρια για το ενυδρείο μας....

Αυτά τα ψάρια μπορούν να συμβιώσουν με τα νέον που θέλεις να βαλεις...

Ελπίζω να βοήθησα...

φιλικά Μάκης.

Link to comment
Share on other sites

συνηθως δεν βαζουμε ωοτοκα με ζωοτοκα(νεον-γκαπυ).Εγω στην θεση σου θα επαιρνα οπωςδηποτε green tiger barb τα οποια ειναι πανεμορφα κοπαδοψαρα(δες τα στον γοογλη) και εχουν πολυ ιδαιτερη συμπεριφορα,ωστοσο να εισαι προσεκτικος με το τι θα βαλεις μαζι με αυτα γιατι τσιμπανε πολυ τα ψαρια με φουντοτη ουρα.Ειναι πολυ πολυ ανθεκτικα και συνιστουνται σε αρχαριους.http://www.youtube.com/watch?v=1W4BF8aIt_M&feature=related μια καλη ιδεα θα ηταν να τα εβαζεσ και με γκουραμι!!!

Έγινε επεξεργασία - delice
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μακη σωγνωμη που θα σε απογοητευσω αλλα ο αδερφος μου δεν εχει προθεση να ασχοληθει με το χομπυ απλως θελει ενα ενυδρειο στο καινουργιο του σπιτι. Και δεν θελω να βαλω ζωοτοκα για να μην γεννανε συνεχεια και τα νεογεννητα θελουν πολλη φροντιδα και δεν θα ειμαι ολη μερα εκει να τα επιβλεπω. Γιαυτο θα ηθελα ευκολα ψαρια οπως νεον τετρα και λιγα ψαρια βυθου. Ιδεες για αλλα ψαρια παρακαλω..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μακη σωγνωμη που θα σε απογοητευσω αλλα ο αδερφος μου δεν εχει προθεση να ασχοληθει με το χομπυ απλως θελει ενα ενυδρειο στο καινουργιο του σπιτι. Και δεν θελω να βαλω ζωοτοκα για να μην γεννανε συνεχεια και τα νεογεννητα θελουν πολλη φροντιδα και δεν θα ειμαι ολη μερα εκει να τα επιβλεπω. Γιαυτο θα ηθελα ευκολα ψαρια οπως νεον τετρα και λιγα ψαρια βυθου. Ιδεες για αλλα ψαρια παρακαλω..

.....απλως θελει ενα ενυδρειο στο σπιτι του.φιλε μου καλυτερα να ξανασκεφτειτε την αγορα του.ενα ενυδρειο δεν το παιρνουμε για να το βαλουμε σε μια γωνια και να το παρατησουμε εκει και να το βλεπουμε.ειναι ενα ολοκληρο κλειστο οικοσυστημα.με την φροντιδα του την ρουτινα του στις αλλαγες νερου με την λιπανση του αμα βαλεις φυτα.και τα ψαρακια που θα βαλεις εξαρτωνται απο σενα.οτι ψαρια και να βαλεις θελουν φροντιδα.

στην αρχη θελει το στρωσιμο του.θελει τις μετρησεις του.τα εχεται σκεφτει ολα αυτα;και τα νεον που λες θελουν το καταληλο νερο σε σκληροτητες και τα συναφη.μην νομιζεις οτι αμα τα βαλεις τα αφηνεις εκει χωρις φροντιδα και εισαι οκ.επειδη δεν σας βλεπω ζεστους να ασχοληθειται με αυτο το ομορφο χομπυ το οποιο ζηταει και τις θυσιες του σε χρημα και χρονο για να μην παιταξεται τα λεφτα σας σκεφτειτετο καλα και εδω ειμαστε.

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

.....απλως θελει ενα ενυδρειο στο σπιτι του.φιλε μου καλυτερα να ξανασκεφτειτε την αγορα του.ενα ενυδρειο δεν το παιρνουμε για να το βαλουμε σε μια γωνια και να το παρατησουμε εκει και να το βλεπουμε..............

Το ενυδρείο είναι το κατεξοχήν διακοσμητικό στοιχείο .

Αν ο φίλος μας πεί πόσο χρόνο μπορεί να διαθέτη το μήνα για το ενυδρείο του μπορούμε να του δώσουμε τις κατάλληλες οδηγίες .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

ME παρεξηγησατε ειμαι διατεθιμενος να δουλεψω πολυ και γνωριζω πολλα πραγματα για τα ενυδρεια καθε μερα διαβαζω για να μαθω περισσοτερα.. Και το στησιμο ενυδρειο συντηρηση, ελεγχος με υγρα τεστ, απαιτησεις ψαριων τα γνωριζω ολα

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι το κατεξοχήν διακοσμητικό στοιχείο .

Αν ο φίλος μας πεί πόσο χρόνο μπορεί να διαθέτη το μήνα για το ενυδρείο του μπορούμε να του δώσουμε τις κατάλληλες οδηγίες .

εγω τι ειπα;βεβαιως και προσφερει απιστευτες στιγμες χαλαρωσης με το να καθεσε να το βλεπεις.αλλα δεν θελει την φροντιδα του;ενα οικοσυστημα ειναι.ο αντρεας ειπε οτι ο αδερφος του δεν θελει να ασχωληθει με το χομπι καθολου.και θα πηγαινει μια φορα την εβδομαδα για ελεγχο.τις ρουτινες ποιος θα τις κανει τις μετρησεις; ζωντανα θα εχει μεσα.αμα χρειαστει καμια θεραπεια;ρε συ αντρεα δεν το παιρνεις στο σπιτι σου αφου εχεις την αγαπη και την ορεξη να ασχοληθεις με το χομπι;ποσος κοσμος ξεκινησε να ασχοληται με το ενυδρειο και στον πρωτο χρονο το ειχε παρατησει γιατι βαρεθηκε η δεν ειχε το χρονο να ασχωληθει μαζι του;

Link to comment
Share on other sites

Διπλα θα ειναι το σπιτι.. Θα το ταιζει και θα κανει τις μετρησεις αυτος αλλα εγω δεν εχω τα λευτα ακομα να παρω ενα τετοιο ενυδρειο. Θα το παρατηρω συχνα..

Μια ερωτηση που δεν ηξερα τις μετρησεις δεν τις κανουμε μια φορα την βδομαδα? Η μια φορα την μερα? Και παρακαλω να μου πειτε τι ειδος ειναι το πιο πανω ψαρι που σας δειχνω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...