Jump to content

Ημερήσια διακύμανση του Ph


Recommended Posts

Υπάρχει διακύμανση του ph,έχει κάποια σχέση με την φωτοπερίοδο του ενυδρείου? παρατηρώ άλλο ph έχω λίγο πριν ανοίξουν τα φώτα και άλλο λίγο πριν κλείσουν(0,5 με 0,6 διαφορά). Είναι φυσιολογικό αυτό?

Να προσθέσω και ένα ακόμα ερώτημα, επηρεάζεται το ph άμα το ενυδρείο δεν έχει καπάκι?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διακύμανση του ph,έχει κάποια σχέση με την φωτοπερίοδο του ενυδρείου? παρατηρώ άλλο ph έχω λίγο πριν ανοίξουν τα φώτα και άλλο λίγο πριν κλείσουν(0,5 με 0,6 διαφορά). Είναι φυσιολογικό αυτό?

Να προσθέσω και ένα ακόμα ερώτημα, επηρεάζεται το ph άμα το ενυδρείο δεν έχει καπάκι?

Η φωτοπερίοδος παίζει ρόλο στη διακύμανση του pH και αυτό είναι ακόμα πιο αισθητό αν έχεις και φυτά μέσα στο ενυδρείο σου. Όταν τα φώτα σβήνουν, το pH πρέπει να μειώνεται από 0,2-0,5 περίπου.

Βέβαια το pH επηρεάζεται ελάχιστα και κατά τη διάρκεια της μέρας.

Η παρατήρησή σου για το καπάκι, δεν βρίσκω πως έχει κάποια λογική... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει καπάκι γίνεται εντονότερα η ανταλλαγή αερίων και κυρίως φεύγει διοξείδιο και μπαίνει οξυγόνο οπότε το pH τείνει να είναι υψηλότερο και σταθερότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει καπάκι γίνεται εντονότερα η ανταλλαγή αερίων και κυρίως φεύγει διοξείδιο και μπαίνει οξυγόνο οπότε το pH τείνει να είναι υψηλότερο και σταθερότερο.

Ναι... Αυτό που λες έχει λογική, αλλά δεν θεωρώ πως μπορεί να επηρεάσει τις τιμές του PH. Παίρνοντας τα πράγματα με τη σειρά:

CO2 παράγουν τα ψάρια κατά τη διάρκεια της μέρας (και της νύχτας αλλά σε πολύ μικρότερη ποσότητα), τα φυτά κατά τη διάρκεια της νύχτας και φυσικά αν έχουμε κάποιο DIY ή αγοραστό σύστημα παροχής CO2. Αυτές οι ποσότητες, ακόμα και όταν έχουμε σύστημα παροχής CO2 είναι πάρα πάρα πολύ μικρές...

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε ένα μέσο ενυδρείο με καπάκι. Η στάθμη του νερού σε σχέση με το καπάκι συνήθως είναι 5-8 εκατοστά. Ο όγκος αερίων που δημιουργείται μέσα σε αυτό το κενό, συνυπολογίζοντας κι όλας ότι το καπάκι δεν είναι αεροστεγές και έχει και τα δικά του ανοίγματα, θεωρώ πως είναι πολύ μεγάλος για να μπορέσουμε να πούμε πως το "χαμένο" CO2 από το νερό θα εγκλωβιστεί κατά κάποιο τρόπο εκεί μέσα.

Για να μην υπάρχει μεγάλη κι έντονη ανταλλαγή αερίων, που σημαίνει ότι το CO2 δεν θα βγαίνει από το νερό εύκολα, θα πρέπει το καπάκι να είναι αεροστεγές, να υπάρχει πολύ μικρός όγκος κενού μεταξύ καπακιού και επιφάνειας νερού και να δημιουργηθεί μία πίεση από τα αέρια Χ. Με άλλα λόγια θεωρώ πως ενυδρεία με ή χωρίς καπάκι δεν παίζουν ρόλο σε αυτό.

Κάτι τέτοιο μπορεί να αποδειχτεί και μαθηματικά με πράξεις, αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχω κάποιο αντίστοιχο ενυδρείο για να μπορέσω το αποδείξω. Απλά μιλάω βάση της λογικής...

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ πολύ. Όσον αφορά τα ψάρια που υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο θα πρέπει να με απασχολεί αυτή η διακύμανση η θεωρείται αμελητέα?

Link to comment
Share on other sites

Το διοξείδιο είναι πιο βαρύ από τα υπόλοιπα αέρια οπότε δημιουργεί μια "κρούστα" πάνω από την επιφάνεια του νερού που αν δεν υπάρχουν ρεύματα αέρα παραμένει και εμποδίζει την ανταλλαγή αερίων. Να σε δω τώρα... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ πολύ. Όσον αφορά τα ψάρια που υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο θα πρέπει να με απασχολεί αυτή η διακύμανση η θεωρείται αμελητέα?

Δεν θεωρείται αμελητέα, αλλά δεν πρέπει να σε απασχολεί κι όλας :buttrock:

Θεωρητικά τα ψάρια μπορούν να αντέξουν μέχρι και λίγο κάτω από 2 μονάδες αλλαγή (αύξηση ή μείωση) του PH μέσα σε ένα 24ωρο. Ή για να το πω και πιο σωστά, η αυξομείωση του PH κατά 2 μονάδες και πάνω μέσα σε ένα 24ωρο, μπορεί να δικαιολογήσει μέχρι και τον θάνατο του ψαριού!

Πρακτικά θα σου πω πως στη φύση, υπάρχουν περιπτώσεις όπου η αυξομείωση των σκληροτήτων και του PH μπορούν να είναι τεράστιες σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Αυτό δεν σημαίνει πως ξαφνικά σκοτώνονται όλα τα ψάρια των ποταμών και των λιμνών. Βέβαια, επειδή η φύση έχει και πολλές άλλες παραμέτρους που δεν μπορούν να ισχύσουν μέσα σε ένα ενυδρείο, δεν μπορούμε να βασιστούμε στο τι κάνει η φύση, ώστε να το κάνουμε κι εμείς.

Εσύ φρόντιζε βάση των αλλαγών του νερού να διατηρείς τις ίδιες τιμές. Οι όποιες αυξομειώσεις κατά τη διάρκεια της μέρας που γίνονται φυσικά, μη σε απασχολούν :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το διοξείδιο είναι πιο βαρύ από τα υπόλοιπα αέρια οπότε δημιουργεί μια "κρούστα" πάνω από την επιφάνεια του νερού που αν δεν υπάρχουν ρεύματα αέρα παραμένει και εμποδίζει την ανταλλαγή αερίων. Να σε δω τώρα... :buttrock:

Μου αρέσει όπως εξελίσσεται η κουβέντα :buttrock:

Δέχομαι πως σε ένα ενυδρείο με καπάκι δεν υπάρχουν τα ρεύματα που θα διώξουν αυτή τη κρούστα από την επιφάνεια του νερού...

Ποιος είπε όμως πως η ύπαρξη αυτής της κρούστας εμποδίζει να βγει το CO2 που βρίσκεται στο νερό? Κι αν συνυπολογίσουμε και την όποια ανατάραξη (μικρή ή μεγάλη) της επιφάνειας του νερού, γιατί αυτή η κρούστα να μείνει εκεί σε ένα ενυδρείο με καπάκι? :buttrock:

Πέραν της πλάκας, η κουβέντα έχει ενδιαφέρον και δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να αποδειχτεί και μαθηματικά. Απλά δεν νομίζω πως κάποιος από εμάς έχει τώρα τα μέσα για να το κάνει.

Αλήθεια Γιώργο, πέραν των φιλολογιών, έχεις παρατηρήσει εσύ κάποια τέτοια διαφορά σε κάποιο από τα ενυδρεία σου?

Εγώ επειδή ασχολούμαι με γατόψαρα και έχω, όχι απλά ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού, αλλά στην ουσία δημιουργώ κύματα, δεν μπορώ να κρίνω αν κάτι τέτοιο μπορεί να όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Να υποθέσω επίσης πως στην περίπτωση που έχουμε φακή ή pistia στο ενυδρείο μας, αν την αφαιρέσουμε μπορεί να αυξηθεί το pH?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω ηλεκτρονικό pH-μεττρο για να μπορώ να κάνω παρατηρήσεις, γενικά όμως προσέχω σε όλα τα ενυδρεία μου την ανατάραξη καθώς έχω δει οτι αν αυτή είναι ανεπαρκής μειώνεται η διάθεση των ψαριών για κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...