Jump to content

Αρλεκινοι σε ενυδρειο


Recommended Posts

Το φτηνό είναι και ακριβό ,καλύτερα να πάρεις ένα καλό εξωτερικό φίλτρο για να μην αναγκαστής αργότερα να το αλλάξεις για διάφορους λόγους (κακή λειτουργία -θόρυβο ).Πιστεύω καλύτερα εξωτερικό φίλτρο γιατί το εσωτερικό θα σου λιγοστέψει-περιορίσει :) το χώρο του ενυδρείου για τα ψάρια και τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Και εννοείται πολύ καλύτερη πρόσβαση στα υλικά φίτρανσης χωρίς να βάζεις χέρια μέσα στο ενυδρείο και να στρεσάρονται τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα να παρω αρκλεκινους για το ενυδρειο που σκοπευω να παρω συντομα. Μονο θα ηθελα την βοηθεια σας για διαφορα θεματα που με απασχολουν:

Θελω να παρω 10-15 αρλεκινους και οτι ψαρια βυθου μου πειτε διοτι δεν γνωριζω απο αυτα και ποσα λιτρα ενυδρειο να παρω για να τα φοραει ολα αυτα μεσα και να μην εχω κανενα προβλημα?

Ακομη να μου πειτε τι υποστρωμα να χρησιμοποιησω για τα φυτα που θα βαλω. Αυτο ειναι καλο?sera floredepot ή αυτο? sera Professional floredepot

Ευχαριστω!!

ενα ενυδρείο 100 λίτρων θα κάνει τη δουλειά του για ένα κοπαδάκι αρλεκίνων. Απο κει και πέρα όσο πιο μεγάλο τόσο καλύτερα. Για τον βυθό μπορέις να πάρεις όποιοδήποτε είδος Cory σου αρέσει.

Γατόψαρα Cory My blog...

καλό θα είναι το ενυδρείο σου να έχει αρκετά φυτά γιατί τα προτιμούν οι Αρλεκίνοι... αν ζητήσεις από ένα μαγαζί ένα καλό υπόστρωμα για φυτά, θα σου δώσουν... όσο καλύτερο το υπόστρωμα τόσο λιγότερα συμπληρώματα θα χρειαστείς για τα φυτά στο μέλλον. Καλύτερα να σου κοστίσει παραπάνω το υπόστρωμα παρά να μην κάνεις δουλειά και να χρειαστεί να ξοδέψεις περισσότερα χρήματα στη συνέχεια...

Τα φίλτρα της ΕΗΕΙΜ ειναι σουπερ.... πάρε ενα 2217 και θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Corydoras σημαίνει άμμος στο βυθό και σχετικά χαμηλό pH. Και η άμμος στο ενυδρείο δε συνδιάζεται με υπόστρωμα :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα ναξαναρωτησω ποσα ειναι ενα λιτρο eheim εξωτερικο επηδει δεν εχω τοσα λεφτα (ειδα σε ενα site οτι ενα φιλτρο απο αυτο της eheim ειναι 230 ευρώ και δεν εχω τοσα λεφτα..

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα ναξαναρωτησω ποσα ειναι ενα λιτρο eheim εξωτερικο επηδει δεν εχω τοσα λεφτα (ειδα σε ενα site οτι ενα φιλτρο απο αυτο της eheim ειναι 230 ευρώ και δεν εχω τοσα λεφτα..

Ποιο είχε τόσο; Μπορείς να βρεις πάντως και μεταχειρισμένο από εδώ μέσα στις αγγελίες σε καλές τιμές.

Πάντως αν εννοείς το 2217... http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1255 :)

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Corydoras σημαίνει άμμος στο βυθό και σχετικά χαμηλό pH. Και η άμμος στο ενυδρείο δε συνδιάζεται με υπόστρωμα smile.gif
Δηλαδη εαν θα βαλω corydoras και θα το κανω full φυτεμενο θα πρεπει να βαζω συνεχεια συμπληρωματα για τα φυτα μου..?

Οσο για το φιλτρο μακαρι να βρω σε καταστημα στην Κυπρο σε τοσα λευτα φιλτρο. Μεταχειρισμενο απο εδω δεν μπορω να παρω επηδει μενω Κυπρο..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατοπιν συζητησης με τον αδελφο μου αποφασισαμε να παρουμε το ενυδρειο Juwel Rio 240 και αυτο το φιλτρο της Eheim aaaa και βρηκα λυση για να βαλω υποστρωμα. Αντι για corydoras θα βαλω γαριδες για τον βυθο red cherry που δεν χρειαζονται αμμο..

ΕΕΕ?????

Έγινε επεξεργασία - antreeas1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατοπιν συζητησης με τον αδελφο μου αποφασισαμε να παρουμε το ενυδρειο Juwel Rio 240 και αυτο το φιλτρο της Eheim aaaa και βρηκα λυση για να βαλω υποστρωμα. Αντι για corydoras θα βαλω γαριδες για τον βυθο red cherry που δεν χρειαζονται αμμο..

ΕΕΕ?????

Aλλα οι απαιτησεις τους αρλεκινους ειναι διαφορετικες απο τις γαριδες και θα εχω προβλημα.. Τι λετε και' σεις??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατοπιν συζητησης με τον αδελφο μου αποφασισαμε να παρουμε το ενυδρειο Juwel Rio 240 και αυτο το φιλτρο της Eheim aaaa και βρηκα λυση για να βαλω υποστρωμα. Αντι για corydoras θα βαλω γαριδες για τον βυθο red cherry που δεν χρειαζονται αμμο..

ΕΕΕ?????

Θα ηταν καλυτερο να παρεις λιγο μεγαλυτερο φιλτρο για το ριο240.Το σωστο ειναι το φιλτρο να γυρναει το τριπλασιο σε λιτρα ογκου του ενυδρειου.Δηλαδη για το ενυδρειο που θελεις να παρεις θελεισ ενα φιλτρο να γυρναει το λιγοτερο 600λιτρα την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν καλυτερο να παρεις λιγο μεγαλυτερο φιλτρο για το ριο240.Το σωστο ειναι το φιλτρο να γυρναει το τριπλασιο σε λιτρα ογκου του ενυδρειου.Δηλαδη για το ενυδρειο που θελεις να παρεις θελεισ ενα φιλτρο να γυρναει το λιγοτερο 600λιτρα την ωρα.

Σίγουρα με το 2215 θα ήταν καλύτερα αλλά το 240 έχει ήδη φίλτρο που θεωρητικά επαρκεί από μόνο του. Για να κάνει καλή δουλειά όμως με το εσωτερικό και το 2213 δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα. Αν υπάρχει δηλαδή θέμα χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα με το 2215 θα ήταν καλύτερα αλλά το 240 έχει ήδη φίλτρο που θεωρητικά επαρκεί από μόνο του. Για να κάνει καλή δουλειά όμως με το εσωτερικό και το 2213 δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα. Αν υπάρχει δηλαδή θέμα χρημάτων.

Εαν κρατησει και το εσωτερικο ειναι ενταξει. :)

Αλλα επειδη συνηθως το αφαιρουνε απαντησα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Θα κρατησω και το εσωτερικο που θα εχει το φιλτρο, θΑ ειμαι ενταξει? Οσο για τις γαριδες τι λετε?

Εντάξει είσαι αν δουλεύεις και τα 2. Πλάκωσε βιολογικό υλικό και είσαι οκ.

Για τις γαρίδες νομίζω πως θες περισσότερο αλκαλικό νερό. Δεν ξέρω αν υπάρχουν και κάποιες που είναι για ουδέτερο ή όξινο. Καλύτερα να πει κανένας με εμπειρία στο θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στο φιλτρο πιο μετα θα χρησιμοποιω τυρφη, αυτο δεν θα επιφερει ανεβοκατεβασμα του πεχα και θα πειραξει τις γαριδες?

Link to comment
Share on other sites

Στο φιλτρο πιο μετα θα χρησιμοποιω τυρφη, αυτο δεν θα επιφερει ανεβοκατεβασμα του πεχα και θα πειραξει τις γαριδες?

Η τύρφη θα σου ρίχνει συνεχώς το ph. Δεν ξέρω αν πρέπει να βάλεις τύρφη στο φίλτρο ή να φιλτράρεις με τύρφη το νερό που θα μπει σε κάθε αλλαγή.

Εγώ όταν έβαλα τύρφη στο εξωτερικό μου φίλτρο κόντεψε να πάει στο 0 το ΚΗ χωρίς να το καταλάβω!!! Αν βάλεις τύρφη επομένως θεωρώ αναπόφευκτο την συνεχή πτώση του ph και ξανά ανέβασμα του όταν κάνεις αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Γαρίδες καλύτερα να αποφύγεις με τέτοιες συνθήκες :)

Link to comment
Share on other sites

Ουφφφφ και ειχαν αρχισει να μου αρεσειι..!!!

Αυτο το φιλτρο ειναι ενταξει? αυτό

Η sun sun αν δεν κάνω λάθος είναι κινέζικη. Δεν ξέρω να σου πω πως τα πάει από αξιοπιστία, από θόρυβο ή κάτι άλλο. Ίσως κάποιος που το έχει χρησιμοποιήσει...

Link to comment
Share on other sites

Aς απαντησει καπιος για το φιλτρο..

Τελικα αν θα βαλω corydoras θα βαλω πολυ ψιλο χαλικι και θα βαλω και υποστρωμα. Θα ειμαι ενταξει?

Link to comment
Share on other sites

Γαρίδες καλύτερα να αποφύγεις με τέτοιες συνθήκες thumbup.gif

Επηδει εχω ερωτευτει τις γαριδες :):):bowdown::bowdown::buttrock: Ειμαι διατεθιμενος να αλλαξω επιλογη ψαριων για να βαλω γαριδες.. Θα ηθελα γνωμες για μικρα κοπαδοψαρα που να συνδιαζονται με γαριδες. :buttrock: (oxi ζωοτοκα)

Αυτα στη φωτο πια ειναι??

Ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν σας κουραζω...

post-21515-1289736870_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - antreeas1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...