Jump to content

Μου τρωνε ολα τα φυτα!


Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο με 1 anubia .Ευτυχως αυτην δεν την τρωνε μεχρι στιγμης!

Προσπαθω να φυτεξω και ενα 2ο φυτακι αλλα οτι και να βαλω μου το μασουλανε μεχρι να το εξαφανισουν!Τελευταιο θυμα ειναι το φυτο της φωτογραφιας

- Θεωρητικα τα πλατυφυλλα δεν ειναι ποιο ανθεκτικα σε δαγκωματα ψαριων?

- Εχω πιασει στα πρασα τα σκαλαρια να το μασουλανε (τα υπολοιπα ψαρια δεν ξερω τι κανουν)

Ποσες φορες πρεπει να ταιζω τα σκαλαρια την ημερα? Οσο και να τους δωσω δεν σταματανε να τρωνε. Μηπως επειδη μεγαλωνουν πρεπει να τους δινω περισσοτερο φαγητο (το ενα απο τα δυο εχει σχεδον διπλασιασθει τον τελευταιο μηνα!)

- ΤΙ φυτα μπορω να βαλω και να μην τα τρωνε? Να βαλω ενα δευτερο anubis και να ηρεμησω?!

post-26793-1289148422_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, υπάρχουν τα ψάρια που μπαίνουν σε φυτεμενο και άλλα που απαγορευεται να μπουν, λογω του οτι τσιμπάνε τα φυτά.

Και 10 φυτα να βαλεις ακόμα, το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις.

Πρεπει να καταλήξεις αν θελεις φυτεμενο ή οχι και ανάλογα να προσεξεις τι ψαρια θα βαλεις

Link to comment
Share on other sites

Την anubia πως δεν την τρωνε? Δεν υπαρχει καποιο αλλο φυτο που να μην το μασουλανε?!

Εχω τα ψαρια που εχω και θελω να βαλω 2 φυσικα φυτα, αντι να βαλω ψευτικα...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε και λέμε οτι οταν θελουμε φυτεμενο πρεπει και τα ψαρια να το υποστηρίζουν.

Δηλαδη μπορει να εισαι βοσκος με πρόβατα και να σου αρεσουν και οι λύκοι? :)

Γίνεται αυτο?

Οσο για το γιατι την εχει γλυτωσει, λογικο ειναι γιατι ειναι πολύ πιο σκληρα τα φύλλα της απο τα άλλα λεπτόφυλλα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε η ερωτηση γινεται "ποια αλλα φυτα εχουν το ιδιο σκληρα φυλα"? :)

Νομιζα οτι εχει σχεση μονο το ποσο πλατη ειναι το φυλο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινομαι αρκετα κατανοητος.

Το βασικο για σενα ειναι να εχεις μεσα 2 ανουμπιες και τέλος?

Δεν ειναι αρκετα κατανοητο, το οτι σε φυτεμενο δεν βαζουμε οτι ψαρια θελουμε, αλλα πρεπει να ειναι οκ για τα φυτα μας?

Αλλιως παρε οτι πιο σκληρο σε φυλλο και βαλε το μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω καταλάβει αυτό ψάχνει. Δεν θέλει φυτεμένο, αλλά δεν μπορεί να το έχει και τελείως άδιο. Οπότε για να μην βάλει πλαστικά φυτά θέλει να μάθει ποιο άλλο έχει σκληρά φύλλα.

Προσωπικά ξέρω ότι είναι ιδανικές οι ανούμπιες σε αυτό το θέμα. Από εκεί και πέρα δυστυχώς δεν ξέρω κάποιο.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε οι ανουμπιες ειναι μονοδρομος

Link to comment
Share on other sites

Για τα μικρα τα φυλλα αριστερα μπορει να τα εχουν μασουλησει αλλα τα μπροστα μεγαλα φυλλα δειχνουν αδυναμια. Κατι θελει το φυτο φως,λιπασματακι,καμια ταμπλετα δεν ξερω.....ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο? Ποσο καιρο τρεχει και ποσο καιρο ειναι φυτεμενο το φυτακι? Εγω παντως δεν νομιζω οτι ευθυνονται τα σκαλαρακια σου!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο pleco που τον έχω 4 χρόνια περίπου και είναι και γομάρι πλέον δεν μυ έχει φάει ποτέ φυτά.

Αλλά όπως είπαν και πιο πριν μήπως τα τρώνε γιατί έχουν αρχίσει και σαπίζουν;

Link to comment
Share on other sites

Για τα μικρα τα φυλλα αριστερα μπορει να τα εχουν μασουλησει αλλα τα μπροστα μεγαλα φυλλα δειχνουν αδυναμια. Κατι θελει το φυτο φως,λιπασματακι,καμια ταμπλετα δεν ξερω.....ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο? Ποσο καιρο τρεχει και ποσο καιρο ειναι φυτεμενο το φυτακι? Εγω παντως δεν νομιζω οτι ευθυνονται τα σκαλαρακια σου!!! :bowdown:

Τα σκαλαρια εχουν μασουλησει τα μεγαλα φυλλα. Απο το πρωτο 5λεπτο που το εβαλα μεσα, αμεσως του επιτεθηκαν και του ανοιξαν τρυπα! Η δουλεια που βλεπετε να εχει γινει δεν εχει πανω απο 1 εβδομαδα!

Το σημειο αυτο εχει ολη μερα εμμεσο φως (κακως το ξερω = εξου και η πρασινη αλγη στα τζαμια) , μολις το φυτεξα του εβαλα μια ταμπλετα σιδηρου (και βαζω ανα 15 μερες 1 σε καθε φυτο). Δεν βλεπω να του βαζω δευτερη :):)

Μήπως έχεις και κανένα pleco στο ενυδρείο σου;

Εχω ενα τεραστιο pleco, ο οποιος κυκλοφορει μονο βραδυ και την ημερα παντα κρυβεται.

Δεν τον εχω δει ομως ποτε διπλα στα φυτα, σε αντιθεση με τα σκαλαρια που τα εχω δει να κοβουν ολοκληρο κομματι φυλου και να το εξαφανιζουν σε xrono dt

Ο pleco απο την αλλη δεν ξερω τι τρωει... Δεν τον εχω δει να τρωει απο το φαγητο που δινω στα ψαρια! Μονο στα τζαμια βεντουζωνει....

Προσπαθω να αποφυγω τα πλαστικα φυτα βαζψντας 2 ζωνατνα φυτα. Δεν πιστευω οτι ειναι τοσο κακο αυτο....

Με βλεπω για μια 2η ανουμπια , δεν βλεπω να αντεχει τιποτα αλλο στο ενυδρειο μου (160 λιτρα)

Link to comment
Share on other sites

Εμπλούτισε τη διατροφή των ψαριών σου με τροφές που περιέχουν φυτικά στοιχεία.

Ταμπλέτες δε χρειάζεται να βάζεις τόσο συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Ταιζε τα τροφη με σπιρουλινα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το φωτο που ειχα στην αρχικη φωτο δυστυχως μας αφησε :rasp: Το εφαγαν ολο... :thumbup:

Μετα απο νυκερινες επιδρομες με κλειστα φωτα, εντοπισα τον ενοχο!! ειναι ο pleco!

Τον εχω πετυχει 2-3 φορες πανω στο καινουργιο φυτο, να "ρουφαει το φυλο"! Ευτυχως το καινουργιο, εχει πολυ πιο σκληρα φυλα και μεχρι στιγμης αντεχει! ;):rasp:

Την πρωτη anubia ωστοσο την ανασηκωνει καθε εβδομαδα και πρεπει να την ξαναβαζω στην θεση της :rasp::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το φωτο που ειχα στην αρχικη φωτο δυστυχως μας αφησε :rasp: Το εφαγαν ολο... :blink:

Μετα απο νυκερινες επιδρομες με κλειστα φωτα, εντοπισα τον ενοχο!! ειναι ο pleco!

Τον εχω πετυχει 2-3 φορες πανω στο καινουργιο φυτο, να "ρουφαει το φυλο"! Ευτυχως το καινουργιο, εχει πολυ πιο σκληρα φυλα και μεχρι στιγμης αντεχει! ;):rasp:

Την πρωτη anubia ωστοσο την ανασηκωνει καθε εβδομαδα και πρεπει να την ξαναβαζω στην θεση της :hysterical::hysterical::thumbup:

ρίχνε το βράδυ οταν κλείνει το φως καμία ταμπλέτα για τον pleco ή λίγο αγγουράκι.

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Το φωτο που ειχα στην αρχικη φωτο δυστυχως μας αφησε :rasp: Το εφαγαν ολο... :thumbup:

Μετα απο νυκερινες επιδρομες με κλειστα φωτα, εντοπισα τον ενοχο!! ειναι ο pleco!

Τον εχω πετυχει 2-3 φορες πανω στο καινουργιο φυτο, να "ρουφαει το φυλο"! Ευτυχως το καινουργιο, εχει πολυ πιο σκληρα φυλα και μεχρι στιγμης αντεχει! ;):rasp:

Την πρωτη anubia ωστοσο την ανασηκωνει καθε εβδομαδα και πρεπει να την ξαναβαζω στην θεση της :rasp::hysterical::hysterical:

Ο τρόπος που έχει φαγωθεί το φύλο και κυρίως το γεγονός ότι προκειται για εχινόδορο, είναι οι κυριότερες ενδείξεις ότι ο πλέκο σου έχει κάνει τη ζημιά. Όπως πολύ σωστά παρατήρησες, δεν είναι δάγκωμα, αλλά περισσότερο ρούφηγμα του φύλλου. Αν τα σκαλάρια όντως τρώγαν τα φυτά σου, τότε όχι μόνο τα φύλα θα είχαν δαγκωματιές, αλλά και το πιθανότερο είναι να έβλεπες και κοματάκια του φυτού να επιπλέουν Σε πάρα πολλές παρόμοιες περιπτώσεις ο πλέκο είναι ο πρώτος ύποπτος και ο δεύτερος ύποπτος είναι οι κακές συνθήκες σχετικά με το φυτό (λίπανση φωτισμός κλπ)

Η ακαταλληλότητα των σκαλαρίων για φυτεμένα ενυδρεία είναι μεγάλη ανακρίβεια. Μάλιστα τα φυτά παίζουν σημαντικό ρόλο στην σωστή διαβίωση των ψαριών στο ενυδρείο μας παρέχοντας του κρυψώνες. Πολλά από τα ομορφότερα φυτεμένα ενυδρεία που έχω δει περιελάμβαναν και σκαλάρια.

Link to comment
Share on other sites

Η ακαταλληλότητα των σκαλαρίων για φυτεμένα ενυδρεία είναι μεγάλη ανακρίβεια. Μάλιστα τα φυτά παίζουν σημαντικό ρόλο στην σωστή διαβίωση των ψαριών στο ενυδρείο μας παρέχοντας του κρυψώνες. Πολλά από τα ομορφότερα φυτεμένα ενυδρεία που έχω δει περιελάμβαναν και σκαλάρια.

;):rasp::rasp::rasp::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ρίχνε το βράδυ οταν κλείνει το φως καμία ταμπλέτα για τον pleco ή λίγο αγγουράκι.

;)

Του ριχνω αλλα δεν ξερω αν τα τρωει... Ειναι νυχροβιο ψαρι και με τρελες φοβιες! Με τον παραμικρο θορυβο εξαφανιζεται και κρυβεται συνεχεια μαζι με ενα γατοψαρο

Έγινε επεξεργασία - ampranti
Link to comment
Share on other sites

Του ριχνω αλλα δεν ξερω αν τα τρωει... Ειναι νυχροβιο ψαρι και με τρελες φοβιες! Με τον παραμικρο θορυβο εξαφανιζεται και κρυβεται συνεχεια μαζι με ενα γατοψαρο

τρώει μην ανυσηχεις και σιγα σιγα δεν θα φοβάται. μην κάνεις απότομες κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

τρώει μην ανυσηχεις και σιγα σιγα δεν θα φοβάται. μην κάνεις απότομες κινήσεις.

Μεταφεροντας την δικη μου εμπειρια... ειχα τρελαθει οταν το φυτεμενεο μου ειχε αρχισει να γινετει κρανιου τόπος... τελικα ανακαλυψα οτι τα Giant Gurami ετρωγαν τα παντα ακομη και τις ανουμπιες. Ειχα επισης την υποψια και για τον Pleco.

Καθε μερα παραφυλουσα και νομιζα οτι ο Pleco ηταν υπευθυνος αλλα τελικα μονο τα gurami μαλλον τα ετρωγαν. Τι φυτικες ταμπλετες πηρα... τι αγγουρακια εβαζα αδικος κοπος.. τα φυτα εξαφανιζοντουσταν μεσα σε ενα βραδυ.

Τελικα τα χαρισα και ησυχασα.

Το φυτεμενο γινεται παλι ζουγκλα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...