Jump to content

ερωτηση..


Recommended Posts

Με το εξωτερικο δεν θα εχω προβλημα μεγαλης αναταραξης για τα γκουραμι?

Ποιο εξωτερικο μου προτεινεις για τα λιτρα μου για να το εχω στο νου μου μηπως βρω καμια αγγελια..

Άλλο ανατάραξη κι άλλο κυκλοφορία. Και τα δύο ελέγχονται σε ένα εξωτερικό φίλτρο. Εγώ θα σου πρότεινα τα οικονομικά eheim 2013 ή 2015, αλλά υπάρχουν και καλύτερες, πρακτικότερες, αλλά και ακριβότερες λύσεις. Πάντως εγώ γενικώς είμαι υπέρ της Eheim.

Σημερα ψαχνοντας κατι πραγματα βρηκα ενα εσωτερικο φιλτρο και εναν θερμοστατη απο ενα παλιο ενυδρειο που ειχα..τα αυτα στη φωτο..μπορω να τα χρεισημοποιησω για το βαρελι προετοιμασιας??Δουλευουν μια χαρα..

Όπως σου είπε και ο φίλος Churu πιο πάνω, φυσικά και κάνει. Περίπου το όγκο κάδου έχει?

την τυρφη την βαζω μεσα στον καδο απο το φιλτρακι χημα η την βαζω μεσα σε καλτσα?

Μέσα σε κάλτσα είναι καλύτερα, αλλά προσοχή να μη στουμπώσεις τον κάδο. Δηλαδή μη γεμίσεις φουλ την κάλτσα και να μπαίνει με δυσκολία μέσα στο κάδο του φίλτρου, καθότι η τύρφη έχει την ιδιότητα να διογκώνεται λίγο όταν βρέχεται. Οπότε αν στουμπώσει, δεν θα περνάει σωστά το νερό ανάμεσά της και δεν θα σου κάνει καλή δουλειά.

Σημερινες μετρησεις:

ph:6.7

kh:3

gh:<6

no2:0

no3:25

αμμωνια:0

Νικο νομιζω οτι απο θεμα ph ειμαστε μια χαρα τωρα οπωτε βγαζω την τυρφη τελειως απο το φιλτρο μου..

Τωρα θα μαζεψω και το φιλμ γιατι δεν μπορεσα να το κανω χθες..μηπως θα ηταν καλο να κανω και καμια αλλαγη νερου τισ επομενες μερες?

Επεισης χθες ταισα και λεω να ταισω και σημερα για να δω αν θα ξανανεβει η αμμωνια..περιμενω οδηγειες σου B)

Καταρχήν πρέπει να αρχίσεις να ταΐζεις συχνότερα και να φτάσεις σε κανονικά επίπεδα ταΐσματος για τα ψάρια σου. Επίσης πρέπει να ενισχύσεις την ιχθυοφόρτωση για να αρχίσει να ενισχύεται και η βιολογία σου. Με άλλα λόγια δες σύντομα να πάρεις αυτή την ομάδα των αρλεκίνων.

Πάμε τώρα σε λίγο πιο βαθιά νερά... B)

Να βγάλεις τη τύρφη... ΟΚ!

Να κάνεις αλλαγή νερού... και πάλι ΟΚ! Τα νιτρικά σου βέβαια δεν είναι τρομακτικά, αλλά αν τα κρατάς κάτω από 20 είσαι άρχοντας.

Με τι νερό όμως θα κάνεις την αλλαγή? Με νερό βρύσης? Άπαξ και ρίξεις νερό βρύσης στο ενυδρείο σου, τα ανεβάσεις τις σκληρότητες και το pH. Οπότε... Τι μένει να κάνεις...? ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 188
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οπωτε ειμαι ετοιμος να βαλω μια ομαδα αρλεκινων ετσι?θα ηθελα να βαλω και κανεναν οτοκυκλο γιατι οι αλγεις αυξανονται χαρακτηριστικα...εσυ θα μου πεις ομως..

Για φιλτρο και εγω για ενα απο αυτα τα 2 σκεφτομουν..σιγα σιγα θα μαζεψω να παρω καποιο απο τα 2

Τωρα για την αλλαγη νερου θα κανω προετοιμασια στο βαρελι με τον θερμοστατη και το φιλτρο που βρηκα με τυρφη..θα εχω λες προβλημα?

Θελω να δω αν αυριο θα εχω παλι φιλμ...ελπιζω πως οχι τωρα που εβγαλα την τυρφη..

Link to comment
Share on other sites

Οπωτε ειμαι ετοιμος να βαλω μια ομαδα αρλεκινων ετσι?θα ηθελα να βαλω και κανεναν οτοκυκλο γιατι οι αλγεις αυξανονται χαρακτηριστικα...εσυ θα μου πεις ομως..

Για φιλτρο και εγω για ενα απο αυτα τα 2 σκεφτομουν..σιγα σιγα θα μαζεψω να παρω καποιο απο τα 2

Τωρα για την αλλαγη νερου θα κανω προετοιμασια στο βαρελι με τον θερμοστατη και το φιλτρο που βρηκα με τυρφη..θα εχω λες προβλημα?

Θελω να δω αν αυριο θα εχω παλι φιλμ...ελπιζω πως οχι τωρα που εβγαλα την τυρφη..

Οτόκυκλους όχι ακόμα... Θα περιμένεις κανένα τρίμηνο ακόμα.

Όπως σου είχα πει και από κοντά, θα κάνεις τέτοια προετοιμασία νερού ώστε το pH σου να φτάσει σε αντίστοιχες τιμές με αυτές του ενυδρείου. Αυτό σημαίνει πως θα πάρεις το βαρέλι σου, θα του βάλεις νερό, θα βάλεις τον θερμοστάτη (η θερμοκρασία να είναι στο περίπου... δεν είναι ανάγκη να είναι ακριβώς), θα βάλεις και το φιλτράκι σου με τη τύρφη και θα μετράς καθημερινά (ίσως και 2 φορές τη μέρα) για να δεις που θα σου φτάσει το pH και πότε. Όταν θα είσαι στο 6.7-7 είσαι έτοιμος για αλλαγή. Αυτή τη διαδικασία θα την ακολουθείς σε κάθε σου αλλαγή στην αρχή καθότι η τύρφη με τον καιρό παλιώνει και έχει διαφορετική απόδοση. Όταν δεις ότι παύει να δίνει αποτελέσματα θα την αντικαθιστάς. Θα γράφεις σε ένα μπλοκάκι τα αποτελέσματα των πρώτων μετρήσεων και σιγά σιγά, εμπειρικά, θα κάνεις προετοιμασία χωρίς να χρειάζεσαι μετρήσεις. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Αν αλλάξεις μάρκα τύρφης θα κάνεις τις ίδιες διαδικασίες εξ αρχής. Καλό είναι, αν μπορέσεις να βρεις χύμα τύρφη για να σου βγει οικονομικότερη.

Την τύρφη που έβγαλες τώρα μη την πετάξεις. Μπορεί να μην έχει χάσει τις ιδιότητές της.

Link to comment
Share on other sites

Νικο με το θεμα της αλγης τι να κανω?εχει αρχησει και γινεται αρκετη..πλατη,φυτα και παει λεγοντας..εχει γινει σαν κλωστες...γιαυτο ελεγα να βαλω κανενα οτοκυκλο μηπως και καθαρισει λιγο..εσυ τι προτεινεις?

Το ατιμο το ξυλο ακομα να βουλιαξει..εχω κανει ολοκληρη εγκατασταση με το καραβι απο πανω για βαρος...

Ας ελπισουμε οτι και το φιλμ εφυγε γιατι αλλιως δεν ξερω τι αλλο να κανω..

Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμιά φωτογραφία...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! ;)

Νικο το φιλμ επεστρεψε φιλε..δεν ειναι οπως ηταν,τωρα ειναι λιγοτερο,αλλα παντα ετσι γινεται..αυριο η κατα τη διαρκεια της σημερινης μερας θα γινει περισσοτερο... B)

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έβγαλες τη τύρφη δε σημαίνει ότι άμεσα θα εξαφανιστεί το φιλμ. Τα συστατικά της τύρφης υπάρχουν μέσα στο νερό. Κάνε την αλλαγή που σχεδιάζεις με προετοιμασμένο νερό. Δεν ξέρω αν έχεις και τεστ φωσφορικών. Καλό θα ήταν να έχουμε και μία ένδειξη του τι γίνεται και σε αυτόν τον τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τεστ φωσφορικων..τα φωσφορικα τι αφορουν?

Την αλλαγη θα την κανω αλλα πρεπει να παρω και δευτερο βαρελι μικροτερο και μεχρι να κανω και την προετοιμασια θα μου παρει 2-3 μερες..

Σκεφτομαι επειδη δεν εχω πολλα φυτα μεσα και εχω υποστρωμα απο κατω μηπως δεν καταναλωνονται ολα τα θρεπτικα στοιχεια και δημιουργηται το φιλμ..(ακυρη σκεψη?)

Link to comment
Share on other sites

Νικο βαζω μερικες φωτο μιας και μου το εχεις ζητησει εδω και μερες και ολο το ξεχναω.. ;)

post-26285-1292412990_thumb.jpg

post-26285-1292413020_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τεστ φωσφορικων..τα φωσφορικα τι αφορουν?

Την αλλαγη θα την κανω αλλα πρεπει να παρω και δευτερο βαρελι μικροτερο και μεχρι να κανω και την προετοιμασια θα μου παρει 2-3 μερες..

Σκεφτομαι επειδη δεν εχω πολλα φυτα μεσα και εχω υποστρωμα απο κατω μηπως δεν καταναλωνονται ολα τα θρεπτικα στοιχεια και δημιουργηται το φιλμ..(ακυρη σκεψη?)

Πιστεύω σήμερα να τα πούμε απο κοντά .

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μετα απο μετρηση του ph ενω ηταν 6.8 πηγε στο 7.2..εχω βαλει να προετοιμασω νερο για να κανω αλλαγη..αν φερω το νερο στο βαρελι στο 6.8 οταν το βαλω στο ενυδρειο το ph του νερου του ενυδρειου θα πεσει?μπορω να κανω κατι αλλο για να πεσει?στο βαρελι εχω βαλει φιλτρακι με τυρφη..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολη την παρεα!

Ηθελα να κανω μια ερωτηση..εχω βαλει σε ενα βαρελι προετοιμασιας εναν θερμοστατη και ενα μικρο φιλτρακι που στο καδο του εχω βαλει τυρφη για να ριξω το ph του νερου.μετρησα τωρα στο βαρελι και το ph ειναι περιπου 7.8 και πρεπει να πεσει στο 6.8.το νερο ειναι απο χθες στο βαρελι αλλα το φιλτρακι εχει μικρο καδο οπωτε περνει και λιγη τυρφη..ερωτηση:μπορω να βαλω λιγο ακομα τυρφη σε ενα τουλι και να το ριξω μεσα στο βαρελι χημα για να πεσει πιο γρηγορα το ph?να το κανω η θα εχω προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...