Jump to content

ερωτηση..


Recommended Posts

juwel record 110 ειναι το ενυδρειο μου..το φιλμ ειναι παντου στην επιφανεια εκτος απο εκει που ειναι η εξοδο του φιλτρου..θα προσπαθισω να το μαζεψω με χαρτι κουζινας οπως μου ειπες και θα δω μηπως μπορω να στρεψω την εξοδο του λιγο πιο κεντρικα..

Ψαρια ποτε πιστευεις οτι μπορω να βαλω?

Πρέπει να αρχίσεις σιγά σιγά να φορτώνεις... Η αμμωνία που σου ανεβάζει, είναι ελάχιστη οπότε δεν έχεις πρόβλημα. Αλλά πρέπει να προσέχεις να μη βάζεις ψάρια εφόσον η αμμωνία δεν έχει μηδενιστεί από την προηγούμενη εισαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 188
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το φιλμ μου εχει σπασει τα νευρα..δεν φευγει με τιποτα..δοκιμαζω χαρτι αλλα δεν το τραβαει καλα..θα το δοκιμασω τωρα ποτιρακι...γυρισα και την εξοδο προς το κεντρο και θα δειξει..

Τι ψαρια να βαλω τωρα?σε λιγο θα ξανακανω μετρηση αμμωνιας και ph να δουμε που βρισκομαστε..επεισης το ξυλο που εβαλα ακομα να βουλιαξει το ατιμο...

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις αεραντλια με 2 εξοδους θα εχεις καλυτερη αναταραξη στην επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλια εχω...αλλα δεν την αναβω γιατι φοβαμαι μη κανω κακο στα φυτα..τι εννοεις με 2 εξοδους?η δικια μου αντι για πετρα εχει αεροκουρτινα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το φιλμ αφαιρεθικε με ποτηρακι,μεχρι στιγμης ειναι οκ,γυρισα την εξοδο του φιλτρου προς το κεντρο και νομιζω πως εχει καλητερη αναταραξη..

Εκανα τεστ αμμωνιασ και ph και εχουμε τις εξης μετρησεις

ph:6.9-7.0

αμμωνια:0,5

Η σταθμη του νερου κατεβικε λιγο γιατι αφαιρεσα νερο για να φυγει το φιλμ..να φτιαξω λιγο νερο και να το συμπληρωσω?

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε νεράκι και τσέκαρε τον πίνακα!

http://i949.photobucket.com/albums/ad337/a...icity/Amm05.jpg

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Θα συμπληρωσω νερακι που θα προετοιμασω τωρα,δεν ειναι πολυ,κανα λιτρο υπολογιζω αντε λιγο παραπανω..

Τον πινακα μου τον ειχες ξαναδειξει και απο οτι βλεπω εχω μηδαμινη αμμωνια..

Τωρα την αεραντλια να την ανοιγω λιγο,για καμια ωρα ας πουμε την ημερα με χρονοδιακοπτη η θα κανω κακο στα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμπληρωσω νερακι που θα προετοιμασω τωρα,δεν ειναι πολυ,κανα λιτρο υπολογιζω αντε λιγο παραπανω..

Τον πινακα μου τον ειχες ξαναδειξει και απο οτι βλεπω εχω μηδαμινη αμμωνια..

Τωρα την αεραντλια να την ανοιγω λιγο,για καμια ωρα ας πουμε την ημερα με χρονοδιακοπτη η θα κανω κακο στα φυτα?

Σου είχα δείξει άλλο πίνακα. Ο προηγούμενος ήταν για αμμωνία 0,25ppm. Αυτός είναι για 0,5ppm.

Η αεραντλία, τις περισσότερες των περιπτώσεων, από μένα κρίνεται αχρείαστη. Καλό είναι να την έχεις, αλλά όχι για να τη χρησιμοποιείς συνεχώς. Αν θες τη γνώμη μου, μάζεψέ τη και αποθήκευσέ την.

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιος πινακας ειναι :) κοιτα την προηγουμενη σελιδα της κουβαντας μας.. :thumbup:

Την αεραντλια την ειχα απο παλια και την εβαλα και τωρα που το ξαναστησα το ενυδρειο αλλα δεν την εχω αναψει καθολου,μπορει μονο λιγο στην αρχη..επεισης δεν εχω παρατηρησει κατι στα ψαρια απο ελειψει οξυγονου πχ να ανεβαινουν στην επιφανεια για να αναπνευσουν οπωτε ειμαι οκ νομιζω απο οξυγονο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες!! :)

Λοιπον μολις αναψαν τα φωτα του ενυδρειου και ειδα οτι εχω παλι λιγο φιλμ στην επιφανεια..οχι οπως χθες αλλα υπαρχει λιγο παλι..

Παρατηρησα και το φιλτρο μου και ειδα οτι τα κοψιματα του που λεγαμε χθες ειναι μεχρι πανω και η σταθμη του νερου ειναι πιο χαμηλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες!! :)

Λοιπον μολις αναψαν τα φωτα του ενυδρειου και ειδα οτι εχω παλι λιγο φιλμ στην επιφανεια..οχι οπως χθες αλλα υπαρχει λιγο παλι..

Παρατηρησα και το φιλτρο μου και ειδα οτι τα κοψιματα του που λεγαμε χθες ειναι μεχρι πανω και η σταθμη του νερου ειναι πιο χαμηλα...

Τα κοψίματα είναι μέχρι πάνω... Η επιφάνεια του νερού τέμνει αυτά τα κοψίματα? Με άλλα λόγια, μπορεί νερό από την επιφάνεια να εισχωρήσει μέσα στο φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορει να μπει το νερο απο τα κοψιματα...μου εχει σπασει τα νευρα αυτο το πραγμα...

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορει να μπει το νερο απο τα κοψιματα...μου εχει σπασει τα νευρα αυτο το πραγμα...

Ωραία... Θεωρητικά μπορεί να περάσει... Πρακτικά περνάει όμως? Δηλαδή βλέπεις το νερό να κινείται και να μπάινει μέσα στο φίλτρο? Αν όχι, μήπως πρέπει να αλλάξεις την φορά της εξόδου του φίλτρου μπας κι εμποδίζει το νερό να κυκλοφορήσει προς το φίλτρο (όπως σου είπε χτες ο Σταμάτης).

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλια εχω...αλλα δεν την αναβω γιατι φοβαμαι μη κανω κακο στα φυτα..τι εννοεις με 2 εξοδους?η δικια μου αντι για πετρα εχει αεροκουρτινα...

ενοω με 2 αεροπετρες μπορει να το διατυπωσα λαθος.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το βλεπω λιγο στασιμο το νερο εκει,δεν μπορεω να το καταλαβω και καλα τι κανει..θα δοκιμασω αυτο που ειπε ο Σταματης χθες,θα γυρισω την εξοδο πλαγια να ριχνει μεσα στο ενυδρειο...να ρωτησω ομως κατι..αν το κανω αυτο μηπως δεν θα εχω αρκετο οξυγονο μεσα στο ενυδρειο γιατι δεν θα εχω πλεων αναταραξη της απιφανειας?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το βλεπω λιγο στασιμο το νερο εκει,δεν μπορεω να το καταλαβω και καλα τι κανει..θα δοκιμασω αυτο που ειπε ο Σταματης χθες,θα γυρισω την εξοδο πλαγια να ριχνει μεσα στο ενυδρειο...να ρωτησω ομως κατι..αν το κανω αυτο μηπως δεν θα εχω αρκετο οξυγονο μεσα στο ενυδρειο γιατι δεν θα εχω πλεων αναταραξη της απιφανειας?

Πολύ πιθανό... Αλλά μη σε τρομάζει! Τα ψάρια σου θα σε ενημερώσουν με τη συμπεριφορά τους αν είναι όλα ΟΚ ή όχι. Αν τα δεις να ανεβαίνουν στην επιφάνεια για ανάσες, σημαίνει πως δεν έχεις αρκετή οξυγόνωση. Κάνε δοκιμές για να βρεις την καλύτερη δυνατή λύση!

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω αλλα το πακετο ειναι οτι αυριο πρωι φευγω για σκ και αν τα ψαρια πανε για ανασες πανς δεν θα τα δω...θα ειναι η αδερφη μου εδω αλλα δεν σκαμπαζει απο τετοια και επεισης δεν θελει να βαζει χερια μεσα σε περιπτωση που χρειαστει να γυρισει την εξοδο προς το πανω... :)

Link to comment
Share on other sites

Γυρισα την εξοδο πλαγια ,να ριχνει μεσα..μεχρι στιγμης δεν βλεπω αλλαγη..απλα το φιλμ παει γυρω γυρω..δεν ξερω τι αλλο να κανω...θα το αφησω λιγο ετσι και θα δω...

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος οτι και αν κανω το φιλμ παραμενει..γυρισα την εξοδο πλαγια αλλα αυτο εκει..δεν ξερω τι αλλο να κανω...θα περιμενω αλλες λιγες ωρες και αν δεν γινει κατι διαφορετικο θα ξαναγυρισω την εξοδο πανω γιατι αυριο φευγω και φοβαμαι μηπως τα ψαρια δεν θα εχουν αρκετο οξυγονο...εχω απογοητευτει :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος οτι και αν κανω το φιλμ παραμενει..γυρισα την εξοδο πλαγια αλλα αυτο εκει..δεν ξερω τι αλλο να κανω...θα περιμενω αλλες λιγες ωρες και αν δεν γινει κατι διαφορετικο θα ξαναγυρισω την εξοδο πανω γιατι αυριο φευγω και φοβαμαι μηπως τα ψαρια δεν θα εχουν αρκετο οξυγονο...εχω απογοητευτει :thumbup:

Χαλάρωσε... Θα βρεθεί η λύση. Γύρνα την έξοδο προς τα πάνω, αφαίρεσε και πάλι ότι μπορείς και αν χρειαστεί κάντο πάλι αύριο. Θα βρεθεί η λύση... Μη τρελαίνεσαι. Τις αιτίες λίγο πολύ στις είπαμε χτες. Αν μπεις στη διαδικασία προετοιμασίας νερού θα δεις πως πιθανότατα θα είναι αλλιώς τα πράγματα :)

Link to comment
Share on other sites

Μαζεψα παλι το φιλμ με ποτηρακι και γυρισα την εξοδο προς τα πανω..αυριο θα φυγω για σκ οποτε αν βγαλει παλι φιλμ δεν θα το δω..θα το ξαναδω την Δευτερα που θα γυρισω πισω...και ο θεος βοηθος...

Θα δοκιμασω και αυτο που ειπαμε με τα βαρελια και θα δουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

αλλος ενας ευκολος τροπος για να μαζεψεις το φιλμ , ειναι με χαρτι κουζινας , κοβεις ενα κομματι και ισα που το ακουμπας στην επιφανεια και μαζευει το φιλμ :thumbup:

Tωρα ειδα οτι εχει ξαναγραφτει , οποτε μπορει να διαγραφη το ποστ μοy :)

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

Geosid το δοκιμασα αλλα δεν φευγει το ατιμο..με ποτηρακι μαζευεται καλητερα αλλα χανεις και νερο μαζι :)

Το μαζευω και μετα απο καμια μερα ξαναβγαινει και δεν μπορω να βρω τι φταιει... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εκτος του οτι δεν εχεις καλη αναταραφη μηπως ριχνεις πολλη τροφη ?

Link to comment
Share on other sites

Εκει που ειναι η εξοδος του φιλτρου εχει καλη αναταραξη..στην υπολοιπη επιφανεια δεν εχει..

Τροφη ριχνω ελαχιστη καθε 2-3 μερες γιατι δεν εχω ακομα δυνατη βιολογια..

Ειπαμε χθες οτι μπορει να φταιει και η τυρφη που εχω μεσα στο φιλτρο μου για να ριξω το ph..τωρα απο ph ειμαι οκ οπωτε λογικα θα βγαλω την τυρφη απο μεσα και θα την ξαναχρεισημοποιησω οταν κανω αλλαγη νερου μεσα στο βαρελι πρεοτοιμασιας οπως μου ειπε ο Νικος..απλα πρεπει να παρω ενα φιλτρακι για το βαρελι.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...