Jump to content

ερωτηση..


Recommended Posts

Εκει που ειναι η εξοδος του φιλτρου εχει καλη αναταραξη..στην υπολοιπη επιφανεια δεν εχει..

Τροφη ριχνω ελαχιστη καθε 2-3 μερες γιατι δεν εχω ακομα δυνατη βιολογια..

Ειπαμε χθες οτι μπορει να φταιει και η τυρφη που εχω μεσα στο φιλτρο μου για να ριξω το ph..τωρα απο ph ειμαι οκ οπωτε λογικα θα βγαλω την τυρφη απο μεσα και θα την ξαναχρεισημοποιησω οταν κανω αλλαγη νερου μεσα στο βαρελι πρεοτοιμασιας οπως μου ειπε ο Νικος..απλα πρεπει να παρω ενα φιλτρακι για το βαρελι.. :)

κυκλοφοριτη θες στο βαρελι , οχι φιλτρακι :) και με 5 ευρο μπορεις να βρεις κυκλοφοριτη .

Θα ριξω μια ματια σε ολο το τοπικ γιατι δεν το εχω παρακολουθησει απο την αρχη και θα επιστρεψω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 188
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο Νικος χθες μου ειπε ενα κολπο με ενα μικρο φιλτρακι που αντι για βιολογικα υλικα θα βαζω μεσα την τυρφη και ολο αυτο στο βαρελι προετοιμασιας..μακαρι να ειναι το προβλημα με την τυρφη για να το διορθωσω και να τελειωνουμε..

Link to comment
Share on other sites

αν και οπως διαβασα δεν εισαι και στα φορτε σου ''οικονομικα'' . εχεις την δυνατοτητα να προμηθευτεις καποια στιγμη μια συσκευη αντιστροφης οσμωσης ? εστω και κομπακτ . κοστος κοντα στα 60 ευρο http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...category_id=189 , ετσι ωστε να μαλακωνεις το νερο σου και να κατεβεις εκει που θες χωρις να μπλεξεις με τυρφες και ιστοριες .

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη ειναι λιγο δυσκολο να το κανω αλλα το εχω στο μυαλο μου να γινει καποια στιγμη αυτο..

Τωρα με τα ψαρια που θελω να βαλω θα χρειαστω black water ομως...Απ οτι μου ειπε ο Νικος τα γκουραμι το θελουν..και μαλλον και τα υπολοιπα που θα μπουν μαζι τους..

Link to comment
Share on other sites

Ο Νικος χθες μου ειπε ενα κολπο με ενα μικρο φιλτρακι που αντι για βιολογικα υλικα θα βαζω μεσα την τυρφη και ολο αυτο στο βαρελι προετοιμασιας..μακαρι να ειναι το προβλημα με την τυρφη για να το διορθωσω και να τελειωνουμε..

Εγώ, βάζω την τύρφη σε τούλι, και τον κυκλοφορητή να στέλνει το νερό μέσα από το τούλι.

Το pH έχει φτάσει σταδιακά στο 6! :)

Κόστος?

10 ευρώ βαρέλι 40 λίτρων (κατάλλλο για τρόφιμα)

13 ευρώ η αντλία για να ανεβάζω το νερό στο ενυδρείο

1 ευρώ 2 μέτρα σωλήνας :thumbup:

6.5 ευρώ η συσκευασία τύρφης των 500 gr.

Ο κυκλοφορητής μου είχε ξεμείνει. (Ούτε εγώ θυμάμαι από πότε!)

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το φιλτρακι που ελεγα μπορω να το χρεισημοποιησω και σαν αντλια μετα για να ανεβαζω το νερο στο ενυδρειο βγαζοντας τον καδο για τα υλικα και βαζοντας στην εξοδο ενα σωλινακι.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το φιλτρακι που ελεγα μπορω να το χρεισημοποιησω και σαν αντλια μετα για να ανεβαζω το νερο στο ενυδρειο βγαζοντας τον καδο για τα υλικα και βαζοντας στην εξοδο ενα σωλινακι.. :thumbup:

Συνήθως δεν ''φτάνει'' ο κυκλοφορητής να ανεβάσει το νερό. Το πόσο ψηλά μπορεί να πετάξει μια αντλία το νερό εξαρτάται από το μανομετρικό ύψος (το γράφει πάνω η συσκευασία).

Τώρα πάλι, αν χρησιμοποιείς την αντλία που θα ανεβάζεις το νερό ως κυκλοφορητή, ίσως να καίει πολύ ρεύμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να βρω τωρα απο που προερχεται το προβλημα με το φιλμ για να το λυσω... :)

Link to comment
Share on other sites

Το black water είναι προαιρετικό. Αυτό που σε νοιάζει περισσότερο απ'όλα είναι το ουδέτερο προς όξινο νερό με τα ψάρια που θες να βάλεις. Η λύση με τον κυκλοφορητή είναι πολύ καλή, χωρίς να μπεις στον κόπο και το έξοδο για φιλτράκι. Αρκεί να μπορέσεις με κάποιον τρόπο να έχεις σωστή κυκλοφορία μέσα από την τύρφη για να εκμεταλλεύεσαι πλήρως τα χουμικά της.

Μία λύση είναι και το πλαστικό μισόλιτρο μπουκάλι πχ της Coca Cola. Το γεμίζεις με μικρές και σχετικά συμμετρικές τρυπούλες, βάζεις μέσα τύρφη και με κάποια πατέντα (κάποιο λάστιχο) προσαρμόζεις την έξοδο του κυκλοφορητή στο στόμιο του μπουκαλιού.

Οι τιμές για έναν κινέζικο κυκλοφορητή δεν είναι υψηλές. Από την άλλη όμως και οι τιμές για ένα κινέζικο μικρό φιλτράκι δεν είναι πάλι πολύ υψηλές. Με 10-15 ευρώ νομίζω πως μπορείς να βρεις. Θέμα επιλογής σου είναι. Αρχικά σου είπα τι έκανα εγώ. Από κει και πέρα, υπάρχουν λύσεις και προτάσεις ανάλογα με τα κέφια και τα γούστα :)

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων θα το αφησω ως εχει και την Δευτερα που θα γυρισω θα δω αν εχει παλι φιλμ και θα βγαλω και την τυρφη μεσα απο το φιλτρο..ετσι και αλλιως το ph τωρα ειναι στο 7(μετρησα σημερα) και η αμμωνια επεσε στο μηδεν!Αυριο θα ταισει η αδερφη μου ελαχιστα και μονο 1 φορα και την Δευτερα θα δουμε πωσ εχει παει το ολο θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων θα το αφησω ως εχει και την Δευτερα που θα γυρισω θα δω αν εχει παλι φιλμ και θα βγαλω και την τυρφη μεσα απο το φιλτρο..ετσι και αλλιως το ph τωρα ειναι στο 7(μετρησα σημερα) και η αμμωνια επεσε στο μηδεν!Αυριο θα ταισει η αδερφη μου ελαχιστα και μονο 1 φορα και την Δευτερα θα δουμε πωσ εχει παει το ολο θεμα..

Μην αφήσεις κανέναν να ταΐσει έτσι απλά. Έχουμε δει πολλά συστήματα να καταστρέφονται όταν αφήνουμε τα ενυδρεία στα χέρια ανθρώπων που δεν ασχολούνται με αυτά. Πάρε ένα αλουμινόχαρτο ή χαρτοπετσέτα, βάλε μέσα τη συγκεκριμένη ποσότητα που θες να δώσεις και τις υπόλοιπες τροφές εξαφάνισέ τες κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Το ταισμα δεν το φοβαμαι,εδειξα στην αδερφη μου,το εχει ξανακανει και παλιοτερα αλλα για να δεισ οτι ειμαι προνοητικος εχω βγαλει ηδη την ποσοτητα που πρεπει να ριξει :)

Link to comment
Share on other sites

Το ταισμα δεν το φοβαμαι,εδειξα στην αδερφη μου,το εχει ξανακανει και παλιοτερα αλλα για να δεισ οτι ειμαι προνοητικος εχω βγαλει ηδη την ποσοτητα που πρεπει να ριξει :thumbup:

Εγώ δεν ξέρω τίποτα. Είχα χρέος να σου πω τι έχω δει από αρκετούς εδώ μέσα :) Η βιολογία σου αυτή τη στιγμή είναι πολύ ευαίσθητη. Η παραμικρή λάθος κίνηση, μπορεί να σε φέρει στο μηδέν + τις απώλειες των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! :)

Σημερα γυρνοντας απο το σκ ειδα οτι το φιλμ ξαναγυρισε...βασικα το περιμενα..τωρα τι κανουμε ομως!

Λεω για αρχη να μαζεψω το φιλμ με ποτηρακι παλι και να βγαλω και την τυρφη απο το φιλτρο για να δω αν θα ξαναερθει το φιλμ..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..ψαχνοντας σε διαφορες σελιδες για να δω πως θα αντιμετοπισω το φιλμ πανω στην επιφανεια βρικα ενα σκιμμερ επιφανειας που ειναι γι αυτη τη δουλεια..ειναι αυτο εδω:http://www.aquariumguys.com/fluvalskimmer.html

Αν το εχει χρησιμοποιησει καποιος η εχει χρησιμοποιησει κατι παρομοιο θα ηθελα να μου πει αν δουλευει..επεισης δεν ξερω αν μπορει να μπει σε εσωτερικο φιλτρο..

Link to comment
Share on other sites

Λεω για αρχη να μαζεψω το φιλμ με ποτηρακι παλι και να βγαλω και την τυρφη απο το φιλτρο για να δω αν θα ξαναερθει το φιλμ..

:)

Απλά έλεγχε και το pH σου να δεις αν θα έχει καμία άνοδο.

Link to comment
Share on other sites

Νικο αυτο το skimmer που λεω ξερεις αν κανει δουλεια για το φιλμ?διαβασα οτι ειναι καλο..ξερεις αν μπορω να το βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Νικο αυτο το skimmer που λεω ξερεις αν κανει δουλεια για το φιλμ?διαβασα οτι ειναι καλο..ξερεις αν μπορω να το βαλω?

Γενικώς είμαι υπέρ των φυσικών μεθόδων και της καταπολέμησης των προβλημάτων από τη ρίζα τους. Το λέω αυτό γιατί δεν έχω δοκιμάσει τέτοια "βοηθητικά" εξαρτήματα, οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη. Για να καταλάβεις, ένα από τα project που θέλω να ασχοληθώ είναι το ενυδρείο χωρίς φίλτρο, οπότε καλύτερα να περιμένεις απόψεις άλλων που πιθανών να το έχουν δοκιμάσει! :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ατιμο το φιλμ δεν λεει να φυγει...μετα διαβασα για πατεντα με εσωτερικο φιλτρο αναποδα ωστε να φιλτραρει την επιφανεια..με ποιον τροπο θα μπορουσα να εχω καλητερη αναταραξη στην επιφανεια?αν εβαζα εναν ακομα κυκλοφορητη απο την αλλη πλευρα θα εκανα δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ατιμο το φιλμ δεν λεει να φυγει...μετα διαβασα για πατεντα με εσωτερικο φιλτρο αναποδα ωστε να φιλτραρει την επιφανεια..με ποιον τροπο θα μπορουσα να εχω καλητερη αναταραξη στην επιφανεια?αν εβαζα εναν ακομα κυκλοφορητη απο την αλλη πλευρα θα εκανα δουλεια?

Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις έναν κυκλοφορητή τύπου wave maker για να δημιουργήσεις ικανοποιητική ανατάραξη.

Από την άλλη όμως καλό θα ήταν να αρχίσεις σιγά σιγά να βάζεις στο μυαλό σου και την περίπτωση αγοράς ενός εξωτερικού φίλτρου, που θα έχει καλύτερη κυκλοφορία νερού και με το spraybar δύσκολα θα πιάνεις αυτό το film.

Επίσης, μη ξεχνάς πως τα γκουράμι είναι ψάρια που δεν θέλουν αναταράξεις στην επιφάνεια του νερού. Ζούνε σε λίμνες με ελάχιστη ή και μηδαμινή κυκλοφορία νερού, οπότε αν με τον οποιοδήποτε τρόπο δημιουργήσεις μεγάλη ανατάραξη, θα δημιουργήσεις ένα σχετικά αφιλόξενο περιβάλλον για το ψάρι σου!

Link to comment
Share on other sites

Το εξωτερικο φιλτρο το σκεφτομαι ηδη πολυ σοβαρα για να απαλαγω απο το φιλμ μια και καλη και για να εχω και καλητερη φιλτρανση,θα αφησω και το εσωτερικο..

Με το εξωτερικο δεν θα εχω προβλημα μεγαλης αναταραξης για τα γκουραμι?

Ποιο εξωτερικο μου προτεινεις για τα λιτρα μου για να το εχω στο νου μου μηπως βρω καμια αγγελια..

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ψαχνοντας κατι πραγματα βρηκα ενα εσωτερικο φιλτρο και εναν θερμοστατη απο ενα παλιο ενυδρειο που ειχα..τα αυτα στη φωτο..μπορω να τα χρεισημοποιησω για το βαρελι προετοιμασιας??Δουλευουν μια χαρα..

post-26285-1292320155_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαι το ρωτας? Εννοειται....σκοπος ειναι να γινεται η δουλεια και να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,μια χαρα τοτε!να ρωτησω και κατι αλλο...την τυρφη την βαζω μεσα στον καδο απο το φιλτρακι χημα η την βαζω μεσα σε καλτσα?

Link to comment
Share on other sites

Σημερινες μετρησεις:

ph:6.7

kh:3

gh:<6

no2:0

no3:25

αμμωνια:0

Νικο νομιζω οτι απο θεμα ph ειμαστε μια χαρα τωρα οπωτε βγαζω την τυρφη τελειως απο το φιλτρο μου..

Τωρα θα μαζεψω και το φιλμ γιατι δεν μπορεσα να το κανω χθες..μηπως θα ηταν καλο να κανω και καμια αλλαγη νερου τισ επομενες μερες?

Επεισης χθες ταισα και λεω να ταισω και σημερα για να δω αν θα ξανανεβει η αμμωνια..περιμενω οδηγειες σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...