Jump to content

στρωσιμο και βακτηρια


Recommended Posts

μολισ σημερα ξεκινησα το στρωσιμο του ενυδρειο μου,1 λαθοσ εβαλα σχεδον την 2πλασια ποσοτητα σε βακτηρια και αντιχλωριο!!! τι πρεπη να κανω ,και αν εχω κανενα προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες!

Μην ανησυχείς,δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. :)

Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες οντος,αλλα τα προσθεσες μαζι αντιχλωριο και βακτιρια??

το σωστο ειναι να ριξεις αντιχλωριο και μετα απο 3 μερες τα βακτηρια.χωρις να ειναι τραγικο αυτο που εκανες αν τα εριξες μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Για χαρα.Εχω μια απορια.Οταν λεμε ριχνω βακτηρια απο το μπουκαλι τι ακριβως κανω?

Βαζω βακτηρια η ουσιες για ποιο γρηγορη αναπτυξη των βακτηριδιων?

Λογικα δεν ειναι βακτηρια μια και θελουν 0ξυγονο για να επιβιοσουν,που φυσικα στο μπουκαλι δεν υπαρχει.

πετρος :)

Link to comment
Share on other sites

Για χαρα.Εχω μια απορια.Οταν λεμε ριχνω βακτηρια απο το μπουκαλι τι ακριβως κανω?

Βαζω βακτηρια η ουσιες για ποιο γρηγορη αναπτυξη των βακτηριδιων?

Λογικα δεν ειναι βακτηρια μια και θελουν 0ξυγονο για να επιβιοσουν,που φυσικα στο μπουκαλι δεν υπαρχει.

πετρος :)

μπορεις να βαλεις αυγα βακτηριων και αυτα γινουν βακτηρια ή να βαλεις ετοιμα βακτηρια και αυτα δρουν αμεσως.

τωρα πως διατυρουνται στο μπουκαλι δεν ξερω, λογικα για αυτο εχουν και ημ/νια ληξης.

Link to comment
Share on other sites

Το εγραψα ετσι για να καταλαβουν αυτοι που αγοραζουν <βακτηρια>οτι δεν ειναι βακτηρια και θελει προσοχη.

Ο ποιο σοστος τροπος ειναι βακτηρια απο στρομενο ενυδρειο,η με αμμωνια αλλα θελει ΜΕΓΑΛΗ γνωση.

πετρος :)

Link to comment
Share on other sites

Το εγραψα ετσι για να καταλαβουν αυτοι που αγοραζουν <βακτηρια>οτι δεν ειναι βακτηρια και θελει προσοχη.

Ο ποιο σοστος τροπος ειναι βακτηρια απο στρομενο ενυδρειο,η με αμμωνια αλλα θελει ΜΕΓΑΛΗ γνωση.

πετρος :)

Προτείνεις δηλαδή στρώσιμο με αμμωνία?

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω βακτηρια απο στρομενο ενυδρειο.Γραφω οτι η αμμωνια θελει ΜΕΓΑΛΗ γνωση.

πετρος :):)

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία δεν είναι μέθοδος στρωσίματος .

Μεγάλη γνώση η αμμωνία δεν θα το έλεγα , μεγάλη ταλαιπωρία για να βάλεις ένα δηλητήριο στο ενυδρείο σου θα σου έλεγα εγώ .

Και κάποιος που έχει πραγματικά γνώσεις στο θέμα ενυδρείο δεν χρησιμοποιεί ποτέ την αμμωνία για να στρώσει τα ενυδρεία του .

Link to comment
Share on other sites

Το εγραψα ετσι για να καταλαβουν αυτοι που αγοραζουν <βακτηρια>οτι δεν ειναι βακτηρια και θελει προσοχη.

Ο ποιο σοστος τροπος ειναι βακτηρια απο στρομενο ενυδρειο,η με αμμωνια αλλα θελει ΜΕΓΑΛΗ γνωση.

πετρος :)

Πέτρο τα τελευταία χρόνια έχουν κυκλοφορήσει σκευάσματα (tetra και tropical) τα οποία διαφημίζονται ως ζωντανά βακτήρια σε αντίθεση με τα εν υπνώσει σκευάσματα που ρίχναμε παλαιότερα (και τα οποία φυσικά κυκλοφορούν στην αγορά και είναι και φτηνότερα) τα οποία δημιουργούν τις κατάλληλες συνθήκες ώστε σε δεύτερη φάση να αναπτυχθούν τα βακτήρια που διασπούν την αμμωνία. Ούτε εγώ γνωρίζω πως διατηρούνται αλλά όμως έχω δοκιμάσει αρκετές φορές to tetra safe (σε συνδυασμό και με μπόλι όταν έχω) και φαίνεται ότι το ενυδρείο στρώνει αν όχι άμεσα τουλάχιστον σε μία εβδομάδα είναι ασφαλές.

Επομένως υπάρχει και αυτή η δυνατότητα που με λίγη εμπειρία και προσοχή στην εφαρμογή μπορεί να οδηγήσει στην εισαγωγή ψαριών (με μέτρο) αρκετά γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...