Jump to content

Σκαλαρι ΣΟΣ!!!!!


magdalini

Recommended Posts

πριν 3 μερεσ πιρα 2 σκαλαρια. το ενα παρουσιαζει ενιοτε δυσφορια κολιμπαει συχνα προσ την επιφανεια του νερου κ στη δεξια πλευρα τα βραγχια του ειναι κοκκινα. το ενυδριο μ δυστυχως δεν ηταν 'στρωμενο' καθως ασχετη κ με παντελη ελλειψη ενημερωσης κ απο οπου εγινε η αγορα, δεν το ειχα προνοησει. σημερα πιρα τεστ (το ψαρι παρουσιαζει αθτη τη συμπεριφορα κ οψη απο χθες βράδυ) κ η αμμωνια ειναι στο 0,25 κ το πε.χα 7,25.

τωρα μιπως υπαρχει μπολι?? κ μιπως καποιοσ μπορει να υιοθετισει το ψαρακι μεχρι να στρςσω το ενυδρειιο? ανησυχω κ δε ξερω ποσο χρονο θα χρειαστει για την αμμωνια να πεσει απο το 0,25 στο 0 κ ειναι ρισκο να κραταω το ψαρακι. ειναι 6εκ υψος κ διαμενει στο κορυδαλλο. εχω αμαξη κ μπορω να το παω όπου υπάρχει φιλόξενο ενυδρειο...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ετσι μπραβο.τωρα θα σε βοηθισουν παρα πολλοι θα δεις.αυτο επρεπε να κανεις.μπραβο σου.

παιδια εχει αστρωτο φιλτρο η κοπελα και εχει ψαρια μεσα.βοηθιστε την να μην χασει τα ψαρακια της.κριμα ειναι.εαν μπορει καποιος να της τα κρατησει ακομη καλυτερα.

τα υπολοιπα μαγδαλινη θα τα μαθεις απο αυτων που θα σε βοηθισει.αντε καλη αρχη και μην μασας ετσι?και να ρωτας απο δω και περα πριν κανεις οτιδηποτε.ευχομαι να προλαβης να σωσεις τα ομορφα αυτα ψαρακια σου.

Link to comment
Share on other sites

ετσι μπραβο.τωρα θα σε βοηθισουν παρα πολλοι θα δεις.αυτο επρεπε να κανεις.μπραβο σου.

παιδια εχει αστρωτο φιλτρο η κοπελα και εχει ψαρια μεσα.βοηθιστε την να μην χασει τα ψαρακια της.κριμα ειναι.εαν μπορει καποιος να της τα κρατησει ακομη καλυτερα.

τα υπολοιπα μαγδαλινη θα τα μαθεις απο αυτων που θα σε βοηθισει.αντε καλη αρχη και μην μασας ετσι?και να ρωτας απο δω και περα πριν κανεις οτιδηποτε.ευχομαι να προλαβης να σωσεις τα ομορφα αυτα ψαρακια σου.

Πολυ ομορφα και γλυκα της τα λες,αλλα ας γινω παλι εγω ο κακος :)

Δηλ.αν βρει ενυδρειο να τα κρατησει ,μετα θα μπορει να τα βαλει μεσα παλι σε 20 λιτρα;

Η λυση ειναι να δωσει τα ψαρακια και να κανει πχ ενα γαριδαδικο :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα και γλυκα της τα λες,αλλα ας γινω παλι εγω ο κακος :buttrock:

Δηλ.αν βρει ενυδρειο να τα κρατησει ,μετα θα μπορει να τα βαλει μεσα παλι σε 20 λιτρα;

Η λυση ειναι να δωσει τα ψαρακια και να κανει πχ ενα γαριδαδικο :)

Εδω μου επιτρεπεις να διαφωνισω ( λιγακι ) με σενα :bowdown:

Για να πει οτι στηνει γαριδαδικο και να βαλει γαριδες μεσα θα πρεπει να περασει καιρος για να ''στρωθει'' ο βυθος .

Πιστευω οτι καλυτερα θα ηταν να μπει μια αγγελια για μπολι ( δυστυχως ) δεν ειναι η ωρα μου ακομα για να ανοιξω τα φιλτρα μου και να εδινα στη κοπελα ( βιολογικο υλικο ) , δεν θελω να μπω στη διαδικασια περι λιτρων και τα σχετικα :) .

Καλο ειναι το σκαλαρι να το χαριζε και οχι να πηγαινε για προσωρινη φιλοξενια μιας και ουτος η αλλως δεν κανει για το ενυδρειο της .

Στη θεση σου Μαγδα-λινη :bowdown: θα τα εδινα ολα ( ψαρια ), θα επερνα μπολι και για αρχη θα εβαζα εναν μονομαχο ( μαζι με το μπολι ) και οταν θα πιστευα πως εχω μαθει 1-2 πραγματα παραπανω θα εκανα ενα βημα ποιο μπροστα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα και γλυκα της τα λες,αλλα ας γινω παλι εγω ο κακος :)

Δηλ.αν βρει ενυδρειο να τα κρατησει ,μετα θα μπορει να τα βαλει μεσα παλι σε 20 λιτρα;

Η λυση ειναι να δωσει τα ψαρακια και να κανει πχ ενα γαριδαδικο :)

[/q

αυτό το ξαναείπαμε οτι όσο γινεται πιο άμεσα θα βαλω μπρος το σωστο ενυδριο. μη νομιζεις πως δεν το ψαχνω, σημερα εφυγα απο κορυδαλλο κ πηγα γαλατσι σε ενα μαγαζι με ενυδρια π μ φανηκε πιο επαγγελματικο για να εξοπλιστώ και να παρω πιο σωστες πληροφοριες, ασχετο αν κ εκει δε μπορω να πω οτι εμεινα απολυτα ικανοποιημενη...

Link to comment
Share on other sites

για να μην της χαλαμε την αγγελια παιδια

και οντως δεν μπαινη ενα σκαλαρι σε 20-30 λιτρα αλλα πεστη το τωρα και σε καταλαβε ετσι?αρχαριος χωρις να ξερει τιποτα.πεστου εαν παει με μονομαχο που εχει.

εγω και εμεις τη να πουμε σε μια κοπελα αρχαρια που γραφτικε σημερα.δεν το προσεξατε πως αυτος που θα την βοηθισει (της δωση μπολι η της παρη τα ψαρια) θα την πει ακριβως τι πρεπη να κανει.αυτο ειπα για να παρη της επομενες σιμβουλες απο τον φιλο φιλη που θα την βοηθισει.τωρα και να την πω που την εχουμε πει σε μηνημα της που μαλλον δεν το διαβασατε δεν πειραζει οτι τα σκαλαρια δεν μπαινουν σε 30 λιτρα θα το καταλαβη αμεσως ετσι???

η κοπελα ηρθε απο μηνημα που εβαλε πιο νωρις και καποιοι εδω μεσα της λεγαν να αλαξη νερο σε αστρωτο φιλτρο.διαβαστε λοιπον το θεμα της πρωτα και μετα πειτε μου εαν την συμβουλεψα σωστα.βεβαια οποιος διαβαση πρωτα αυτο το θεμα θα καταλαβη οτι την ειπα λαθος σε συμβουλη.επειδη δεν το διαβασατε το θεμα της κοπελας σας λεω λοιπον ειναι το πρωτο της θεμα διαβαστε το βοηθιστε την να φτιαξει το φιλτρο της γιατι ειναι αρχαρια και μολις σημερα εκανε εγραφη και μετα ειναι ευκολο πιστεβω να καταλαβη εαν θα εχει σκαλαρια με μονομαχο η γαριδες σε αστρωτο βυθο.

αλλα ας φτιαξει πρωτα το φιλτρο της,

kixlidatos εχεις γραψει στο πρωτο της θεμα ετσι δεν ειναι?αρα ειδες τι εχω πει εγω στην κοπελα.

μην λες οτι της ειπα να βαλη σκαλαρια σε 20 λιτρα?δες τι εγραψα εγω......στο θεμα της.

σου ζητω συγνωμη εαν σου χαλαω την αγγελια μαγδαλινη.

Έγινε επεξεργασία - gemen
Link to comment
Share on other sites

για να μην της χαλαμε την αγγελια παιδια

και οντως δεν μπαινη ενα σκαλαρι σε 20-30 λιτρα αλλα πεστη το τωρα και σε καταλαβε ετσι?αρχαριος χωρις να ξερει τιποτα.πεστου εαν παει με μονομαχο που εχει.

εγω και εμεις τη να πουμε σε μια κοπελα αρχαρια που γραφτικε σημερα.δεν το προσεξατε πως αυτος που θα την βοηθισει (της δωση μπολι η της παρη τα ψαρια) θα την πει ακριβως τι πρεπη να κανει.αυτο ειπα για να παρη της επομενες σιμβουλες απο τον φιλο φιλη που θα την βοηθισει.τωρα και να την πω που την εχουμε πει σε μηνημα της που μαλλον δεν το διαβασατε δεν πειραζει οτι τα σκαλαρια δεν μπαινουν σε 30 λιτρα θα το καταλαβη αμεσως ετσι???

η κοπελα ηρθε απο μηνημα που εβαλε πιο νωρις και καποιοι εδω μεσα της λεγαν να αλαξη νερο σε αστρωτο φιλτρο.διαβαστε λοιπον το θεμα της πρωτα και μετα πειτε μου εαν την συμβουλεψα σωστα.βεβαια οποιος διαβαση πρωτα αυτο το θεμα θα καταλαβη οτι την ειπα λαθος σε συμβουλη.επειδη δεν το διαβασατε το θεμα της κοπελας σας λεω λοιπον ειναι το πρωτο της θεμα διαβαστε το βοηθιστε την να φτιαξει το φιλτρο της γιατι ειναι αρχαρια και μολις σημερα εκανε εγραφη και μετα ειναι ευκολο πιστεβω να καταλαβη εαν θα εχει σκαλαρια με μονομαχο η γαριδες σε αστρωτο βυθο.

αλλα ας φτιαξει πρωτα το φιλτρο της,

kixlidatos εχεις γραψει στο πρωτο της θεμα ετσι δεν ειναι?αρα ειδες τι εχω πει εγω στην κοπελα.

μην λες οτι της ειπα να βαλη σκαλαρια σε 20 λιτρα?δες τι εγραψα εγω......στο θεμα της.

σου ζητω συγνωμη εαν σου χαλαω την αγγελια μαγδαλινη.

ξεχνας ενα βασικο πραγμα εχει τα ψαρια της σε αστρωτο ενυδρειο.μεχρι να βαλει αγγελια και να βρει μπολι μπορει να παιρασουν μερες.μεχρι τοτε τι γινεται;με ανεβασμενη αμωνια πως την κατεβαζει;μπορει να τα διωξει εντελως τα ψαρια;μακαρι.αν δεν μπορει;μεχρι να βρει το μπολι για να φτιαξει το φιλτρο της πως θα κατεβασει την αμωνια;ξερεις κανενα αλλο τροπο απο τις αλλαγες νερου;

Link to comment
Share on other sites

φιλε jimhs για δες εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=51040&hl=

ηταν το πρωτο της θεμα.και εσυ της εγραψες ετσι δεν ειναι?γιατι δεν διαβαζετε αυτα που γραφετε?δες της της λες και τη λεω εγω στην κοπελα.ξαναεπαναλαμβανω γιαυτους που θα με παρεξηγησουν μαλλον.η κοπελα εβαλε σημερα ενα θεμα με αστρωτο φιλτρο ειδα λοιπον οτι αντι να την βοηθατε να βρη μπολι και να κανει κατι με τα ψαρια της της λετε μερικοι να κανη αλαγες νερου. ΣΕ ΑΣΤΡΩΤΟ ΦΙΛΤΡΟ.και ειναι και αρχαρια.

διαβαστε σας παρακαλω αυτα που γραψατε εσεις και αυτα που της λεω εγω για να μην τρελαθουμε στο τελος.εγω της ειπα να δωσει στο καταστημα τα ψαρια να παει απο εκει να παρη μπολι η να τα δωσει εδω σε φιλους και να φτιαξει το φιλτρο της.εσεις που θα της δωσετε το μπολι θα της μαθετε αφου εισται γνωστες οτι τα σκαλαρια δεν μπαινουν με μονομαχο και σε 20 λιτρα.ειπα λοιπον κατι στραβο στην κοπελα που με γραφεις φιλε jimhs και kixlidatow για το αν μπαινουν σε 20 λιτρα?

ειπα βοηθιστε την να βρη τον δρομο της σωστα.γραμενα ειναι τα λογια μου διαβαστε προσεχτικα και δεν λεω καπου να κρατησει τα ψαρια αλλα να τα σωσει και να της πειτε εσεις που θα την βοηθισετε οτι δεν μπαινουν μεσα σε 20 λιτρα.αυτο που βλεπω οτι καταλαβε η κοπελα ειναι οτι εβαλε αγγελια σημερα κιολας για να πατε να της παρετε τα ψαρια.και μετα να της μαθετε οτι δεν μπαινουν μεσα.αμαν βρε παιδια.αμαν....

Link to comment
Share on other sites

ξεχνας ενα βασικο πραγμα εχει τα ψαρια της σε αστρωτο ενυδρειο.μεχρι να βαλει αγγελια και να βρει μπολι μπορει να παιρασουν μερες.μεχρι τοτε τι γινεται;με ανεβασμενη αμωνια πως την κατεβαζει;μπορει να τα διωξει εντελως τα ψαρια;μακαρι.αν δεν μπορει;μεχρι να βρει το μπολι για να φτιαξει το φιλτρο της πως θα κατεβασει την αμωνια;ξερεις κανενα αλλο τροπο απο τις αλλαγες νερου;

λοιπον παιδιααααααααααααααααααα

ο Γεμεν εχει παντα δικιο εχω ηδη 2 προσφορεσ κοντα στη περιοχη κ θα τισ εκμεταλλευτω κ τισ 2!!

θενξ φορ αλλ δε σαπορτ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σου χομπιστρια.μεσα σε μια μερα εμαθες απο δω οτι δεν πρεπει να ταλεπορουμε τα ψαρια.γραφτικες σωστα και περνης το πρωτο μαθημα.τωρα αγαπητη φιλη να ακουσεις προσεχτικα αυτα τα παιδια που θα σου παρουν τα ψαρια σου τι θα σου πουνε.ρωτα τους ολα οσα πρεπη να μαθεις για το στρωμενο φιλτρο και την συμβιωση των ψαριων σου.και θα δεις τι καλα που θα γινουν τα πραγματα σε λιγες μερες για το ενυδρειο σου.χαρικα που εβαλες αμεσως αγγελια γιατι αυτος ειναι ο στοχος εδω μεσα να βοηθαμε οσους ζηταν βοηθεια.να ρωτας κοπελα μου τα παντα εδω.μακαρι να σωθουνε οι φιλοι σου (σκαλαρια και μονομαχος και τα χρυσοψαρα σου)η οτι αλλο εχεις.να προσεχεις τα μαγαζια που σου πουλαν κατευθειαν χωρις καν να βλεπουν το προβλημα σου.συγνωμη και παλη εαν σου χαλασα την αγελια σου εδω,και οτι αλλο χρειαστης ειμαι προθυμος να σε βοηθισω σε οτι γνωριζω εγω απο την μερια μου.

καλη σου επιτιχια και συνεχεια.

gemen.

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια συμφορουμιστρια,,,εκανες το καλυτερο για τα ψαρακια σου,,,ειμαι σιγουρος οτι συντομα θα εχεις το ενυδρειο που θελεις,,

ως τοτε,,,,διαβασμα,,διαβασμα ,διαβασμα,,,,,εχει στο φορουμ θεματα να διαβαζεις μια ζωη,,,,βλεπεις,,,κανεις δεν γεννηθηκε ψαρομαθεις,,,ολοι απ το επιπεδο σου αρχισαμε,,υπομονη,,,,,να ξερεις οτι εκανες το καλυτερο προς το παρων για τα ψαρια σου,,,,οτι βοηθεια χρειαστεις εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση.

τα παιδια που βοηθησαν μ εδωσαν αρκετο μπολι αλλα δε μπορουσαν να υιοθετισουν τα ψαρακια σε καποιο ενυδρειο..λοιπον οποτε οποιος νομιζει οτι μπορει να τα υιοθετισει για λιγο καιρο θα χαρώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...