Jump to content

27ο Δημοτικό σχολείο Πειραιά


Recommended Posts

Φίλοι συμφορουμήτες,

Μετά από συζητήσεις, επισκέψεις και συναντήσεις με τη διευθύντρια του 27ου Δημοτικού σχολείου Πειραιά, η συντονιστική ομάδα του Aquazone ανεβαζει τη λίστα για το τι θα χρειαστούμε για να ξεκινήσουμε να στήσουμε το ενυδρείο που καταστράφηκε από βανδαλισμούς στο σχολείου. Η απόφαση της ομάδας είναι να στήσει με τη βοήθεια των μελών του φόρουμ το ενυδρείο αυτό. Αφού συγκεντρωθούν τα απαραίτητα, θα συγκροτηθεί μια αμάδα με μέλη και συντονιστές για να στήσουμε το ενυδρείο με την παρουσία των παιδιών. Η κίνηση αυτή είναι για να δείξουμε στα παιδιά αυτά, παιδιά 6 έως 12 ετών ότι οι "μεγάλοι" από όλη την Ελλάδα και όχι μόνο ενδιαφέρονται για αυτά. Ενδιαφέρονται και θέλουν να τα βοηθήσουν. Έτσι λοιπόν ορίστε η λίστα...

Λίστα εξοπλισμού για το ενυδρείο:

1. Ενυδρείο μήκους 1,20cm με ή χωρίς βάση

2. Καπάκι με φωτισμό εργοστασιακό.

3. Φίλτρο για περίπου 300λτρ

4. Υλικό του παραπάνω φίλτρου

5. Θερμαντήρας για 300λτρ

6. Υλικό βυθού. (άμμος κατά προτίμηση)

7. Ξύλα

8. Φυτά

9. Πέτρες

10. Αφίσα πλάτης ή πλάτη 3d ή χρώμα πλάτης

Περιμένουμε τη συμμετοχή σας...........

Σημείωση: Για λόγους ασφαλείας και πρόληψης, το ενυδρείο και κυρίως το καπάκι με το φωτισμό θα πρέπει να είναι εργοστασιακό όπου έχει περάσει από όλους τους απαραίτητους έλεγχους ασφαλείας. Μην ξεχνάμε ότι το ενυδρείο θα βρίσκεται σε σχολείο με μικρά παιδιά και ΔΕ θα πρέπει σε καμία περίπτωση να αποτελεί κίνδυνο για αυτά.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος από εσάς εκεί πάνω, να βάλει ένα λογαριασμό και να καταθέσουμε από 10 euro..πιστεύω ότι θα μαζευτούν άμεσα τα λεφτά για την αγορά τον παραπάνω, ενυδρείο, φίλτρο..και κάποιο κατάστημα να κάνει προσφορα..είμαστε πολλά μελόι και πιστεύω ότι δεν σωνόμαστε με 10 euro..είναι λίγο κάπως κάποιος να χαρίσει το ενυδρείο η το φίλτρο του,που μακάρι να είχα να τα φέρω,ενώ 10 ο ένα 10 ο άλλος να τα 300 euro.ελπίζω να έγινα κατανοητός..

Link to comment
Share on other sites

Εαν σας κανουν τετοιου ειδους πετρες

DSC_0993.jpg

μπορω να παω στο βουνο (διπλα μου ) να σας μαζεψω μερικες

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο οπως αποφασίστηκε στο θεμα που ανοιξε ο freeman θα ειναι φυτεμένο και μαλλον σε κατι Ασιατικο.

Οπότε η ποσότητα των πετρών θα είναι ελάχιστη....

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο οπως αποφασίστηκε στο θεμα που ανοιξε ο freeman θα ειναι φυτεμένο και μαλλον σε κατι Ασιατικο.

Οπότε η ποσότητα των πετρών θα είναι ελάχιστη....

κανενα προβλημα :)

Στις πετρες μπορω να βοηθησω στα αλλα δεν εχω κατι να προσφερω :)

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος από εσάς εκεί πάνω, να βάλει ένα λογαριασμό και να καταθέσουμε από 10 euro..πιστεύω ότι θα μαζευτούν άμεσα τα λεφτά για την αγορά τον παραπάνω, ενυδρείο, φίλτρο..και κάποιο κατάστημα να κάνει προσφορα..είμαστε πολλά μελόι και πιστεύω ότι δεν σωνόμαστε με 10 euro..είναι λίγο κάπως κάποιος να χαρίσει το ενυδρείο η το φίλτρο του,που μακάρι να είχα να τα φέρω,ενώ 10 ο ένα 10 ο άλλος να τα 300 euro.ελπίζω να έγινα κατανοητός..

Με ενα λογαριασμο θα ηταν πιο ευκολο για εμας που ειμαστε μακρια να βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που γινει με καταθεση χρηματων , πιστευω πως θα ηταν καλο να λεγαμε εαν εχουμε δει καποιο απο τα παραπανω σε τιμη ευκαιριας και απο που ετσι ωστε να ερθει ποιο φτηνα σαν project .

Πχ

ενυδρειο 240λιτρων μαζι με εξωτερικο φιλτρο (γνωστης εταιρειας και τα 2 ) τα βρισκω με 300ευρο ( ο Νικος ) ξερει απο που :)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και καλή τύχη με το εγχείρημά σας.

Δυστηχώς αυτή την περίοδο μόνο οικονομικά μπορώ να συνησφέρω.

Θα με εξυπηρετούσε κατάθεση σε τράπεζα. Αν δέν είναι εφικτό πιθανόν να μπορέσω να περάσω απο τα γραφεία του συλλόγου κάποια στιγμή που θα είναι ανοικτά.

Φιλικά

Στέφανος

Έγινε επεξεργασία - Stefan0s
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και καλή τύχη με το εγχείρημά σας.

Δυστηχώς αυτή την περίοδο μόνο οικονομικά μπορώ να συνησφέρω.

Θα με εξυπηρετούσε κατάθεση σε τράπεζα. Αν δέν είναι εφικτό πιθανόν να μπορέσω να περάσω απο τα γραφεία του συλλόγου κάποια στιγμή που θα είναι ανοικτά.

Φιλικά

Στέφανος

μπορεί να γίνει και ένας κουμπαράς στα γραφεία και σε κάθε συνάντηση να βάζετε από 2-5-10 euro + αυτά που θα στείλουμε εμείς εκτος αττικής.όπως είπε και ο geosid προσφορες σίγουρα υπάρχουν, και είναι και το ευκολότερο πιστεύω να βρούμε.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα θερμοστατη elit 200w τον οποιο δωριζω συνενοηση με πμ που θα τον παραδωσω

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω λίγη άμμο μα δώσω λευκή carrat 6

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω τα σχολεία έχουν κάτι που λέγεται Σχολική Επιτροπή, η οποία μεταξύ άλλων διαχειρίζεται και τα οικονομικά του σχολείου. Νομίζω έχουν βιβλία αποδείξεων κλπ. Δηλαδή μπορεί κάθε μέλος να στείλει χρήματα και να πάρει απόδειξη για αυτά. Φυσικά δεν υπάρχει ενδεχόμενο λάθος διαχείρισης, αλλά επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και υπάρχουν κακοί άνθρωποι που μπορεί να πουν διάφορα, πρέπει εφόσον υπάρχει η διάθεση για οικονομική ενίσχυση να βρεθεί η σωστότερη διαδικασία.

Αν δεν γίνεται αυτό, τότε ας στείλουμε ένα κατάλογο με πράγματα στα καταστήματα, να μας δώσουν προσφορά και να καταθέσουμε σε αυτούς το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω λίγη άμμο μα δώσω λευκή carrat 6

Εχω κι εγώ 10 κιλά carrat να συμληρώσω :)

+ 2 λίτρα βιολογικό

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω να δώσω ξύλα και φυτά.Αλλά πρέπει να βρεθεί η γυάλα.Πιστεύω πρέπει να φτιαχτεί

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Oπως ειπα και χτες ....

Εχω αρλεκινους να δωσω .

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πρέπει να φτιαχτεί

Κι εγω με σένα είμαι.Πιστέυω δύσκολα θα βρεθεί εργοστασιακό.

5 τζαμια - κόλες - φωτιστικό - φύγαμε :D

Link to comment
Share on other sites

Από βιολογικό υλικό μπορώ να δώσω κι εγώ. Προς το παρόν αυτό. Πιθανόν μέχρι εκείνη τη στιγμή να έχω και κερατόφυλλο. Επίσης έχω ένα ξύλο που μπορώ να φέρω.

Link to comment
Share on other sites

Τα τζάμια για τέτοιο ενυδρείο είναι κανένα 50άρικο, εγώ το φτιάχνω σε ένα απόγευμα με κατάλληλα τζάμια και κόντρες που θα είναι πολύ πιο γερό από των εταιριών που το πάχος των τζαμιών είναι οριακό από θέμα ασφάλειας (το κλασικό 60λιτρο 60χ30χ30 είναι με 4άρι και οι μεγάλες πλευρές κουρμπάρουν ελαφρώς πράγμα που μειώνει την ανοχή σε μηχανική καταπόνηση και μη μου πείτε είναι άλλο τζάμι, ρωτήστε ανθρώπους που τα έχουν τρυπήσει να σας πουν :thumbup: )

Αν σας έπεισα για το θέμα ασφάλειας μήπως να ψάξουμε για προσφορά φωτιστικού? :D

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια αφου εκεινοι που θα ασχοληθούν έχουν την κατάληλη εμπειρία και πείρα μηπως να το φτιάξουμε όλο DIY? Απ'οτι έχω καταλάβει το μόνο προβλημα μας είναι το φωτιστικό για λόγους ασφάλειας.Πιστέυω πως αν ασχολιθεί κάποιος με το φωτιστικό να ξέρει απο ηλεκτρολογικά μπορεί να φτιάξει μια σίγουρη και ασφαλή κατασκευή.Κάπως έτσι θα βρούμε μια λύση και θα φτιαχτεί το ενυδρείο.

Σε αυτη την απόφαση είναι σύμφωνη και η διεύθυνση του σχολείου

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...