Jump to content

Μετατροπη ενυδρειου απο χρυσοψαρα σε τροπικα.


Recommended Posts

Από φίλτρο τι έχεις?

εχω της juwel το φίλτρο που είχε οταν πήρα και το εχω ανανεώσει φυσικά. εχει 3 στρωματα εκτος του υαλοβάμβακα. carbon , nitrax, και το bioflow που ειχα το εχω αντικαταστήσει με κεραμικό.

δεν ξερω αν εχω κανει σωστα, κ το λάθος μου ίσως είναι οτι ψωνίζω πολλές φορές κ απο γειτονικά μαγαζιά γιατί είναι δεν προλαβαίνω να πηγαίνω πάντα στο ¨δικό ¨μου.

Link to comment
Share on other sites

Λίγες περισσότερες πληροφορίες για τους αρλεκίνους:

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/rasbora.htm

Από φίλτρο τι έχεις?

Πληροφορίες είναι αυτές??? :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323417

Θα ήθελα μία φωτογραφία και αναλυτική περιγραφή των διακοσμητικών του ενυδρείου. Αν οι μετρήσεις που αναφέρεις πιο πάνω είναι σωστές, τότε έχεις κάτι ασβεστολιθικό μέσα στο ενυδρείο σου, που για κάποια ψάρια δεν είναι καλό!

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες είναι αυτές??? :D

Θα ήθελα μία φωτογραφία και αναλυτική περιγραφή των διακοσμητικών του ενυδρείου. Αν οι μετρήσεις που αναφέρεις πιο πάνω είναι σωστές, τότε έχεις κάτι ασβεστολιθικό μέσα στο ενυδρείο σου, που για κάποια ψάρια δεν είναι καλό!

Η φωτογραφία που ανέβασα είναι κοντινό και ακόμα δεν είχε ολοκληρωθει ο διάκοσμος (ειναι πολυ παλια). το ενυδρείο όπως είχα πει κ αρχικά δεν είναι πολύ κλασικό ενυδρείο...

Εκτός του νερού έχει 3 επιπλέον στοιχεία : LEGO, αμμο, υφασμάτινα φυτά. φυσικά έχει φτιαχτεί φιλικό προς τα ψαρια. εχουν μέρη που κρύβονται κτλ.

δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορει να έίναι ασβεστολιθικο.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να βγάλεις ότι πλαστικούρα έχεις μέσα στο ενυδρείο, και βάλε αληθινά φυτά και ξύλα, ώστε να δημιουργήσεις έναν πραγματικό βιότοπο για τα ψαράκια σου! :D

Αν κάτι είναι ασβεστολιθικό, τότε αυτό αυξάνει τις σκληρότητες του νερού.

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Αν κάτι είναι ασβεστολιθικό, τότε αυτό αυξάνει τις σκληρότητες του νερού.

Συνήθως τι αντικείμενα ειναι τα ασβεστολιθικά? )

Link to comment
Share on other sites

Αν κάτι είναι ασβεστολιθικό, τότε αυτό αυξάνει τις σκληρότητες του νερού.

Συνήθως τι αντικείμενα ειναι τα ασβεστολιθικά? )

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τι αντικείμενα ειναι τα ασβεστολιθικά? )

Πετρες και χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ηρθε λοιπον η ωρα που ξεκινησα να βαζω τα ψαρακια μεσα στο ενυδρειο. πηρα εχθες 2 γλυφτες (τους κοινους, δεν γνωριζω ονομασια (βλ.εικονα)) και ενα Clown Loach γατοψαρο. καθως διαβαζω μεσα σο forum βλεπω οτι ισως χρειαζεται το γατοψαρο να ειναι με κοπαδι, καθως επισης το συγκεκρημενο μαλλον θελει αρκετα λιτρα.

ανακεφαλαιωνω στο οτι το δικο μου εβυδρειο ειναι 110 λιτρα , οι μετρησεις εχουν ως εξης: ΝΟ3-0, ΝΟ2 0, GH>7d,

KH 6d, ph 7. δεν εχω φυτα μεσα (κ προσπαθω να τα αποφυγω), η θερμοκρασια νερου ειναι 25-26 C. οι ερωτησεις μου ειναι :

ποσες ωρες την ημερα πρεπει να αφηνω το φως του ενυδρειου ανοιχτο?

ισχυει οτι οι κλοουν θελουν κοπαδι? κ αν ναι ποσους να βαλω?

σκεπτομουν να βαλω κ ενα η' δυο κοπαδακια γκαμπι.αντεχει το ενυδρειο μου τοσα ψαρακια?

ευχαριστω

post-13153-1297264708_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι κλοουν θελουν πολλα λιτρα και κοπαδι και οι πλεκοστομοι που πηρες γινονται τερατα!τα ψαρια που πηρες δεν κανουν για το ενυδρειο σου..

Link to comment
Share on other sites

Οι κλοουν θελουν πολλα λιτρα και κοπαδι και οι πλεκοστομοι που πηρες γινονται τερατα!τα ψαρια που πηρες δεν κανουν για το ενυδρειο σου..

πραγματικα δεν ξερω τι να κανω!! γιατι μου τα πουλανε αφου δεν κανουν??

γινεται λες να παω πισω τον κλοουν κ να παρω αλλα?

με εκνευριζει που στα μαγαζια σου πουλανε αυτο που σου αρεσει χωρις να υπολογιζουν το αν μπορει να μπει στο ενυδρειο σου!

:thumbup:

ποια γατοψαρα μπορω να παρω για τα λιτρα μου??

Έγινε επεξεργασία - juliet
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...