Jump to content

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΥΝΘΕΣΗ ΣΕ RIO 240


iliasf

Recommended Posts

καλημερα. ενας φιλος αγορασε το rio 240. εχει σκοπο για ξεκινημα να το κανει φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων. απο πλευρας ψαριων τι λετε?(σκεφτομαστε για αμερικανικες κιχλιδες και κοπαδακια απο τετρα).

οποιαδηποτε προταση (και ασχετη με κιχλιδες) ευπροσδεκτη.

Έγινε επεξεργασία - iliasf
Link to comment
Share on other sites

Αναλογος τι θελεις .Κοινωνικο?Εγω παντως θα εβαζα δισκους δυο ζευγαρακια και τιποτα αλλο.Ειναι περιφιμο ψαρι .Κατα την γνωμη μου ειναι ο βασιλιας του γλυκου νερου.Βεβαια αυτο ειναι και θεμα γουστου .Απο εξοπλισμο τι εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αναλογος τι θελεις .Κοινωνικο?Εγω παντως θα εβαζα δισκους δυο ζευγαρακια και τιποτα αλλο.Ειναι περιφιμο ψαρι .Κατα την γνωμη μου ειναι ο βασιλιας του γλυκου νερου.Βεβαια αυτο ειναι και θεμα γουστου .Απο εξοπλισμο τι εχεις?

καλημερα.το ενυδρειο ειναι οπως αγοραστηκε.δεν εχει μπει επιπλεον εξοπλισμος.ο φιλος που αγορασε το ενυδρειο δεν εχει ασχοληθει ποτε με το χομπι οποτε δισκοι για ξεκινημα χλωμο.για κοινωνικο και φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων λεμε.καποια προταση?

Έγινε επεξεργασία - iliasf
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στην επιλογη fish index προφιλ ψαριων και επελεξε.Εχει πληροφοριες για ολα τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να βαλει σαν κεντρικο ψαρι :

geophagus jurupari

και να το εμπλουτισει με καποια κοπαδακια απο ροδοστομους ή αρλεκινους ή νεον ή καρδιναλιους ή και 2 απο αυτα που προανεφερα ...

Σαυτο το setup τα κοπαδακια καλο ειναι μπουν πρωτα στο ενυδρειο και μετα οι γεοφαγοι σε μικρο μεγεθος ...

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκοι ειναι πολυ καλη περιπτωση για το μεγεθος του ενυδρειου σου απο την αλλη θελουν να εχεις ηδη αρκετη εμπειρια στα ευδρεια διοτι δεν ειναι και οτι καλυτεροι για να ξεκινησεις με αυτους! Θα σου προτεινα να παρεις μια ομαδα 5-6 ατομων σκαλαρια και ενα κοπαδι απο μικροσωμα τετρα 10-20 ατομων. Συνδιαζοντας τα και με τα φυτα που θα βαλεις νομιζω οτι θα εχεις ενα πολυ αξιολογο αποτελεσμα, κ οπτικα αλλα πολυ περισσοτερο λειτουργικα. Ελπιζω να βοηθησα.....

post-1194-1158020839_thumb.jpg

post-1194-1158020907_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις προτασεις. ;) το ψαξιμο και το διαβασμα συνεχιζεται για το setup του ενυδρειου.ειναι και μεγαλο το ενυδρειο οποτε εχουμε επιλογες.οποιαδηποτε επιπλεον ιδεα ευπροσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

το μονο που μπορω να πω ειναι για την δικια μου διαστροφη στα ενυδρεια για το σπιτι.

Corydoras (Panta και Adolfoi) και λιγα,εως 10 Steatocranus Casuarius.

Αν αποφασισεις για Discus θα σου πρετεινα Malboro.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...