Jump to content

ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ


Recommended Posts

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΣΤΙΣ 3/09/2010,ΕΙΝΑΙ 54 ΛΙΤΡΑ, ΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ.ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΕΝΑ ΠΛΕΚΟΣΤΟΜΟ, ΕΝΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΛΑΤΥ.ΕΠΙΣΗΣ, ΕΧΩ ΔΥΟ ΜΙΚΡΟΣΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΟΥΜΠΙΑ.

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ:

kH: 3

gH: 6

pH: 7,5

ΑΜΜΩΝΙΑ: 0

NO2: 0

NO3: 5

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 26 ΒΑΘΜΟΥΣ

Η ΡΟΥΤΙΝΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΕΙΝΑΙ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ ΑΛΛΑΓΗ 20% ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΒΑΚΤΗΡΙΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟΥ.ΑΝΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΡΙΧΝΩ ΛΙΠΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ,ΕΧΩ ΜΟΝΙΜΑ ΤΥΡΦΗ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ.

ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.Η ΦΩΤΟΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΗ ΣΤΙΣ 9 ΩΡΕΣ (ΧΡΗΣΗ ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗ).

post-23796-1289929231_thumb.jpgpost-23796-1289929224_thumb.jpgpost-23796-1289929217_thumb.jpgpost-23796-1289929239_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες!

Το ενυδρειο σου δειχνει στρωμενο συνεπως δεν ειναι απαραιτητη η χρηση βακτηριδιων πλεον...

Επισης ειναι λιγο μη συμβατα τα πλατυ και τα αγγελοψαρα..Ο πλεκοστομος σου ποιος ειναι???

Μετρησεις με τι τεστ κανεις?

Αυτα απο εμενα για αρχη :D

Καλη συνεχεια!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες!

Το ενυδρειο σου δειχνει στρωμενο συνεπως δεν ειναι απαραιτητη η χρηση βακτηριδιων πλεον...

Επισης ειναι λιγο μη συμβατα τα πλατυ και τα αγγελοψαρα..Ο πλεκοστομος σου ποιος ειναι???

Μετρησεις με τι τεστ κανεις?

Αυτα απο εμενα για αρχη :D

Καλη συνεχεια!!! :thumbup:

Pterygoplichthys pardalis.Όταν τον αγόρασα μου είπαν ότι θα είναι μια χαρά, αλλά τωρα που το ψάχνω βλέπω οτί είναι μικρό το ενυδρείο γι'αυτόν.

Για αμμωνία,ΝΟ2 και ΝΟ3 έχω NUTRAFIN και για pH,kH,gh SERA.Και οι τροφές SERA,NUTRAFIN.

Επίσης,όταν αλλαζώ το νερό καθαρίζω και τον βυθό,έτσι πρέπει??

Τι άλλο μπορω να βάλω με το αγγελόψαρο???

Βακτήρια να ρίχνω ανάλογα με τισ μετρήσεις???

Link to comment
Share on other sites

Για χαρα κι απο μενα.

Για μετρησεις παρε της ΑPI ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Μη μπερδευεις ζωοτοκα με ωοτοκα.

Το ενυδρειο ειναι μικρο για σκαλαρια .

Βακτηρια δεν ειναι απαραιτητα πια.

Προσοχη στην τυρφη στο φιλτρο θα <πεσει> αποτομα το ph,που μαλλον ειναι λαθος αφου <βλεπω> το kh

oριακο!

ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ

Τα ψαρια παιρνουν τις βιταμινες μεσω των τροφων.

Σε αναρρωση δινουμε επιπλεον βιταμινες ως...

1.σταγονες στη τροφη

2.στο νερο και μετα αμεσως τροφη

3Το βραδυ σβηνοντας τα φωτα στο νερο.

Καλη συνεχεια και πολυ διαβασμα

πετρος :D

Link to comment
Share on other sites

Σε αναρρωση δινουμε επιπλεον βιταμινες ως...

1.σταγονες στη τροφη

2.στο νερο και μετα αμεσως τροφη

3Το βραδυ σβηνοντας τα φωτα στο νερο.

Καλη συνεχεια και πολυ διαβασμα

πετρος :D

Μόνο στην ανάρρωση δίνουμε επιπλέον βιταμίνες?

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Οταν απαντας σε αρχαριο χομπιστα πρεπει να προσεχεις τι γραφεις.

Αφου εγραψα αναλυτικα τους τροπους που δινουμε τις βιταμινες εδειξα με τον τροπο αυτο οτι οι βιταμινες δεν ειναι αθωες και να βαζουμε καθε μερα.Πρωτα θα μαθει τα βασικα και μετα ποιο λεπτομερειες.

Πρωτα θα μαθει οτι οι τροφες εχουν βιταμινες και αλλα στοιχεια και μετα θα μαθει οτι μπορει να βαζει μια εως δυο φορες τηνεβδομαδα συνφωνα με τις οδηγιες χρησης.

πετρος :D

Link to comment
Share on other sites

Οταν απαντας σε αρχαριο χομπιστα πρεπει να προσεχεις τι γραφεις.

Γι' αυτο πρεπει να σου πω οτι μπορουμε να εχουμε ζωοτοκα με ωοτοκα,απλα να ειναι ειρηνικα

ειδη και να ταιριαζουν οι παραμετροι του νερου που χρειαζονται.

Link to comment
Share on other sites

ωραιο φαινεται αλλα του λειπου ακομα πολλα φυτα.για να δειξει ακομα ποιο ωραιο μπορεις να βαλεις στο μπροστινο μερος εχινοδορο,pogostemon helferi,στην περιοχη του βαζου αντικατεστησε το με μια ριζα και βαλε κανενα ελεοχαρη,stargrass...καλη συνεχεια

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και το ενδιαφέρων σας.. :D

Έχω επίσης απορία για την διατροφή τους.Τροφή τους ρίχνω μια φορά την ημέρα, για το σκαλάρι και το πλάτυ το απόγευμα και το βράδυ για τον πλέκο.Να αλλάξω αυτή την διαδικασία;;

Δεν θα έχω πρόβλημα αν κλαδέψω λίγο τα μικροσορουμ;;Κάποια φύλλα έχουν μεγαλώσει αρκετά!!

Μέχρι στιγμής όλα είναι καλά και τα ψαρακιά είναι ζωηρά!!

Χρειάζεται να κάνω κάτι με το kH;;

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το τάισμα, το ιδάνικο είναι 2-3 φορές την ημέρα από μικρές δόσεις. Αλλά και εγώ επειδή δεν έχω και πολύ χρόνο, τις περισσότερες μέρες τα ταίζω από 1 φορά.

Να σου πω επίσης, ότι σε 54 λίτρα, δεν μπορείς να κρατήσεις το αγγελόψαρο, και καλό θα ήταν να το δώσεις σε κάποιον με περισσότερα λίτρα... :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αρχάριος είμαι κι εγώ και ίσως δεν πρέπει να επεμβαίνω, αλλά απ΄όσα έχω διαβάσει το Microsorum δεν φυτεύεται... Μήπως οι πιο έμπειροι πρέπει να συμβουλέψουν κάτι γι αυτό τον φίλο μας... ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αρχάριος είμαι κι εγώ και ίσως δεν πρέπει να επεμβαίνω, αλλά απ΄όσα έχω διαβάσει το Microsorum δεν φυτεύεται... Μήπως οι πιο έμπειροι πρέπει να συμβουλέψουν κάτι γι αυτό τον φίλο μας... ?

Ναι το microsorum δενετε σε ξυλο 'η πετρα οπως η ανουμπια.

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικά φύλλα των microsorum έχουν βγεί ρίζες και καινούργια φύλλα.Αυτά μπορώ να τα κόψω και να τα τοποθετίσω σε άλλο σημείο και να μεγαλώσουν κανονικά;;;

Link to comment
Share on other sites

Άφησε τα φυτάκια να μεγαλώσουν λίγο και μετά κόψε το μητρικό φύλλο και ξεχώρισε τα. Όπως είπαν και οι φίλοι παραπάνω το φυτό αυτό δε φυτεύεται αλλά δένεται σε ξύλα ή πέτρες. Αν πάλι θες να το κρατήσεις φυτεμένο, φρόντισε το ρίζωμα του ( το κοτσανάκι από όπου βγαίνουν οι ρίζες και τα φυλλα ) να είναι εκτός χαλικιού, αλλιώς σύντομα θα χαλάσε. Μόνο οι ριζούλες δηλαφή μέσα στο χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...