Jump to content

διαφορα συμπεριφορας ψαριων


Recommended Posts

το ερωτημα κυριως που θετω πηγαζει απο την εξης παρατηρηση: εχω στα ενυδρεια μου μονομαχο, γκαπι και κορυ απο ψαρια.

απο αυτα τα ψαρια τα γκαπι και ο μονομαχος οταν ταιζω (οπως και τα χρυσοψαρα που ειχα στο παρελθον) ερχονται προς το μερος μου και τρωνε και απο το χερι μου ή μολις με βλεπουνε να περναω απο μπροστα ανεβαινουν στην επιφανεια και παρακαλανε για φαγητο.

τα κορυ απο την αλλη δεν εχουν δειξει αναλογη συμπεριφορα. δηλαδη δεν τους προκαλει τιποτα εκτος ισως απο φοβο το να δουν μια ανθρωπινη φιγουρα μπροστα στο ενυδρειο.

θελω εδω να ρωτησω: υπαρχει γενικος κανονας για αυτο? ή μπορει να το <<διδασκονται>> και τα αλλα ψαρια το ποτε ειναι η ωρα του φαγητου?

μηπως εχει να κανει και με τις διατροφικες τακτικες του καθε ψαριου? δηλαδη αν τρεφεται απο τη επιφανεια και εχει στομα προς τα πανω να κοιταει ή αν τρεφεται απο το βυθο κτλ κτλ...?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο εχω παρατηρησει κι εγω και πιστευω πως τα κορυς ειναι λιγο περισσοτερο "αγρια" απο τα γκαπακια και τα χρυσοψαρα.

φυσικα παιζουν και αλλοι παραγοντες ρολο, οπως οι ρουτινες σου και κυριως το πως και καθε ποτε ταϊζεις, ο φωτισμος του ενυδρειου και του δωματιου, η θεση του ενυδρειου και το πως εμφανιζεσαι στο οπτικο τους πεδιο!!!! :D

δηλαδη, αν εχεις ταιστρα με συχνο ταισμα, δυνατο φωτισμο στο ενυδρειο και χαμηλο στο ενυδρειο, το ενυδρειο σου ειναι σε μια γωνια του σπιτιου χωρις κινηση και κανεις ντου, μην περιμενεις να σε μαθουν.

αποψη φυσικα και ισως να ειναι λανθασμενη.

ενδιαφερον θεμα... μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο εχω παρατηρησει κι εγω και πιστευω πως τα κορυς ειναι λιγο περισσοτερο "αγρια" απο τα γκαπακια και τα χρυσοψαρα.

φυσικα παιζουν και αλλοι παραγοντες ρολο, οπως οι ρουτινες σου και κυριως το πως και καθε ποτε ταϊζεις, ο φωτισμος του ενυδρειου και του δωματιου, η θεση του ενυδρειου και το πως εμφανιζεσαι στο οπτικο τους πεδιο!!!! :thumbup:

δηλαδη, αν εχεις ταιστρα με συχνο ταισμα, δυνατο φωτισμο στο ενυδρειο και χαμηλο στο ενυδρειο, το ενυδρειο σου ειναι σε μια γωνια του σπιτιου χωρις κινηση και κανεις ντου, μην περιμενεις να σε μαθουν.

αποψη φυσικα και ισως να ειναι λανθασμενη.

ενδιαφερον θεμα... μπραβο!

λοιπον πανω σε αυτο που λες για το οτι ειναι πιο φοβισμενα τα κορυ, νομιζω οτι μεγαλωνοντας αυτα που μεγαλωσα εγω με την προσφατη αναπαραγωγη μπορω να παρατηρησω αν αυτα θα ερχονται να φανε χωρις φοβο ή θα μαθουν να ερχονται για φαι οταν ανοιγω το καπακι. πολυ σωστη παρατηρηση :hysterical:

μεχρι τωρα δειχνουν τα μικρα οτι δεν με φοβουνται αλλα δεν ερχονται για φαι οταν ανοιγω οπως ομως και τα μωρα γκαπι που εχω. στην αρχη δεν με φοβοντουσαν αλλα δεν ερχονταν και για φαι και μετα παλι δεν με φοβοντουσαν αλλα μολις πηγαινα κοντα στο ενυδρειο ερχονταν πολυ γρηγορα για να φανε!

μπορει να εχουμε την ιδια εξελιξη :D

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα οι δισκοι και τα ροδοστομα τρεχουν για φαι αντιθετως με τα κορυ που αδιαφορουν και πολλες φορες τρεχουν λες και τα κυνηγανε. Εχω κανει την υποθεση οτι επειδη ειναι βυθου δεν αλλα καταριπτεται απο αυτο το επιχειρημα με τα ανκστρους που τρεχουν επισης να παρουν θεση και ειναι επισης βυθοψαρα. Τι ειδους κορυ εκανες αναπαραγωγη?

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα οι δισκοι και τα ροδοστομα τρεχουν για φαι αντιθετως με τα κορυ που αδιαφορουν και πολλες φορες τρεχουν λες και τα κυνηγανε. Εχω κανει την υποθεση οτι επειδη ειναι βυθου δεν αλλα καταριπτεται απο αυτο το επιχειρημα με τα ανκστρους που τρεχουν επισης να παρουν θεση και ειναι επισης βυθοψαρα. Τι ειδους κορυ εκανες αναπαραγωγη?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=46825

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα οι δισκοι και τα ροδοστομα τρεχουν για φαι αντιθετως με τα κορυ που αδιαφορουν και πολλες φορες τρεχουν λες και τα κυνηγανε. Εχω κανει την υποθεση οτι επειδη ειναι βυθου δεν αλλα καταριπτεται απο αυτο το επιχειρημα με τα ανκστρους που τρεχουν επισης να παρουν θεση και ειναι επισης βυθοψαρα. Τι ειδους κορυ εκανες αναπαραγωγη?

aeneus οπως πολυ σωστα σου εδειξε ο φιλος γιωργος και ο ιδιος εκανε αλλο ειδος αναπαραγωγη,

απλα νομιζω πως μπορουμε να δουμε αν απο το ιδιο τους το ειδος πηγαζει αυτο ή απο το γεγονος οτι δεν γεννηθηκαν σε ενυδρειο. αυτο ομως ομως μονο για τα κορυ τα συγκεκριμενα, μεχρι καποιος να μας πει αν υπαρχει καποιος κανονας για αυτο...

Link to comment
Share on other sites

aeneus οπως πολυ σωστα σου εδειξε ο φιλος γιωργος και ο ιδιος εκανε αλλο ειδος αναπαραγωγη,

απλα νομιζω πως μπορουμε να δουμε αν απο το ιδιο τους το ειδος πηγαζει αυτο ή απο το γεγονος οτι δεν γεννηθηκαν σε ενυδρειο. αυτο ομως ομως μονο για τα κορυ τα συγκεκριμενα, μεχρι καποιος να μας πει αν υπαρχει καποιος κανονας για αυτο...

οσο καιρο εχω τα στερμπαι (μωρα - ενηλικες ) οταν ταιζω pellets περναει απαρατηρητο , οταν ταισω τρυμμενο flake περιμενουν να κατσει και μολις κατσει ξεκινανε τη μασα και στις 2 περιπτωσεις δεν μπορω να πω οτι τρεχουν Η οτι τρομαζουν με κατι , αντιθετα σε εντονους θορυβους (πχ οταν κλεινει το ντουλαπι στο επιπλο , οταν εχω δυνατα μουσικη , οταν χτυπηθει για καποιο λογο το τζαμι ) εκει τους παει 3 και μια :D

Link to comment
Share on other sites

οσο καιρο εχω τα στερμπαι (μωρα - ενηλικες ) οταν ταιζω pellets περναει απαρατηρητο , οταν ταισω τρυμμενο flake περιμενουν να κατσει και μολις κατσει ξεκινανε τη μασα και στις 2 περιπτωσεις δεν μπορω να πω οτι τρεχουν Η οτι τρομαζουν με κατι , αντιθετα σε εντονους θορυβους (πχ οταν κλεινει το ντουλαπι στο επιπλο , οταν εχω δυνατα μουσικη , οταν χτυπηθει για καποιο λογο το τζαμι ) εκει τους παει 3 και μια :D

λοιπον αυτο για το ντουλαπι που λες στο επιπλο, εγω εχω γραφειο με συρταρι. πρεπει να το κλεινω παααρααα πολυ σιγα γιατι ενω ολα τα ψαρια δεν ενοχλουνται καθολου, τα κορυ τιναζονταιλες και εσκασε βομβα στο ενυδρειο. τι να πεις μαλλον ειναι λιγο φοβιτσιαρικα ή πιανουν τις δονησεις με τα μουστακια τους αμεσως!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αυτο για το ντουλαπι που λες στο επιπλο, εγω εχω γραφειο με συρταρι. πρεπει να το κλεινω παααρααα πολυ σιγα γιατι ενω ολα τα ψαρια δεν ενοχλουνται καθολου, τα κορυ τιναζονταιλες και εσκασε βομβα στο ενυδρειο. τι να πεις μαλλον ειναι λιγο φοβιτσιαρικα ή πιανουν τις δονησεις με τα μουστακια τους αμεσως!

:D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...