Jump to content

Ταιριάζουν μεταξύ τους?


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

κάτι το μνημόνιο, κάτι η τρόικα, κάτι οι περικοπές οι καιροί δυσκόλεψαν για να διατηρών τρία ενυδρεία με 4 φίλτρα, τρεις θερμοστάτες, τρία φωτιστικά και άλλα τόσα φωτάκια νυχτός, οπότε σκέφτομαι κάτι σαν... "Καλλικράτη" ενυδρείων. Να ενοποιήσω τα τρία σε ένα, οπότε θα ήθελα τις συμβουλές σας. :hysterical:

Το μεγαλύτερο από τα ενυδρεία μου, όπου σκέφτομαι να φιλοξενηθούν όλα τα ζωντανά, είναι DIY με 210+ καθαρά νερό.

Εκεί φιλοξενώ 5 σκαλάρια, δύο pleco και 3-4 neon red eye. Σκέφτομαι να προσθέσω από το ένα ενυδρείο 5-6 kribensis και από το άλλο 2-3 καραβίδες που το τελικό τους μήκος δεν ξεπερνά τα 10-12 εκατοστά από την ώρα μέχρι το κεφάλι.

Δε μιλώ για την ιχθυοφόρτωση γιατί πιστεύω, πως μέχρι να αποφασίσω ποια και πόσα θα κρατήσω μπορώ να την αντιμετωπίσω με συχνότερες αλλαγές νερού (σημειωτέον ότι σήμερα κάνω αλλαγή νερού κάθε 3 με 4 εβδομάδες και όλες οι παράμετροι είναι σταθερές). :D

Αυτό που θέλω να μάθω, εφόσον γνωρίζει κανείς, είναι αν ταιριάζουν οι καραβίδες με τα ψάρια ή θα έχουμε κυνηγητά για το... μεζέ τους και κυρίως αν κινδυνεύουν οι pleco, που δεν είναι και σε συνεχή κίνηση, όπως τα υπόλοιπα. :thumbup:

Να αναφέρω ακόμη ότι το ενυδρείο το μισό είναι φυτεμένο αρκετά με χαμηλά φυτά και το άλλο έχει αρκετές κρυψώνες με ξύλα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. :hysterical::hysterical::blush:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες καραβίδες τι εννοείς;;; δώσε μας σε ενα λίνκ ποιες εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες καραβίδες τι εννοείς;;; δώσε μας σε ενα λίνκ ποιες εννοείς.

Φίλε μου πρόκειται για καραβίδες σαν μικρούς αστακούς. Δεν μπορώ να δώσω λινκ γιατί δεν τις βρήκα στο internet. Είναι όμοιες με τις Procambarus cubensis

post-12103-1290322581_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τον καλικρατη νομιχω οτι ηδη τον εχεισ ενεργοιησει με τα σκαλαρια και τα νεον μαζι.....

εκτοσ αν τα red εχουν καποια διαφορα απο τα αλλα...

Link to comment
Share on other sites

τον καλικρατη νομιχω οτι ηδη τον εχεισ ενεργοιησει με τα σκαλαρια και τα νεον μαζι.....

εκτοσ αν τα red εχουν καποια διαφορα απο τα αλλα...

δεν εχουν προβλημα τα red eye με το σκαλαρι....τουλαχιστον ενα χρονο τωρα στο σικο μου ενυδρειο...τα απλα neon ειναι λουκουμακια ομως

Link to comment
Share on other sites

για τις καταβιδες ξεχνα οτι μπει στι φωλια τους ειδικα βραδυ θα γινει μεζες εγω ειχα μια στα 12 εκατοστα και μου ειχε φαει κιχλιδες των 8 και 10 εκατοστων

καραβιδες μονο μονες τους

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά τα red eye δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα με τα σκαλάρια. Ήδη αν και τα σκαλάρια είναι στο τελικό μέγεθός τους μετρούν πάνω από χρόνο μαζί, χωρίς τσακωμούς και απώλειες :bigemo_harabe_net-117:

Οι καραβίδες είναι αλήθεια, τουλάχιστον όσο έψαξα, ότι δεν κάνουν ορισμένες ακόμη και με φυτά γιατί τα πετσοκόβουν.

Βέβαια δεν είναι τόσο γρήγορες όσο τα ψαράκια, αλλά σκέφτομαι τους πλεκόστομους, που όπως και να το κάνουμε είναι περισσότερο αργοί :thumbup::thumbup:

Οπότε μάλλον θα παραμείνουν μόνες τους :P:P

Ανάλογη συμπεριφορά σίγουρα θα έχουν και τα καβούρια, έτσι δεν είναι? Γιατί Βρήκα κάτι με κόκκινες δαγκάνες που δεν γίνονται πάνω από 4-5 εκατοστά με τις δαγκάνες τους και ψιλοκόλλησα, αλλά αν είναι να έχουμε πρόβλημα καλύτερα να τα ξεχάσω. Εχω δίκιο???? :P

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά τα red eye δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα με τα σκαλάρια. Ήδη αν και τα σκαλάρια είναι στο τελικό μέγεθός τους μετρούν πάνω από χρόνο μαζί, χωρίς τσακωμούς και απώλειες :bigemo_harabe_net-117:

Οι καραβίδες είναι αλήθεια, τουλάχιστον όσο έψαξα, ότι δεν κάνουν ορισμένες ακόμη και με φυτά γιατί τα πετσοκόβουν.

Βέβαια δεν είναι τόσο γρήγορες όσο τα ψαράκια, αλλά σκέφτομαι τους πλεκόστομους, που όπως και να το κάνουμε είναι περισσότερο αργοί :thumbup::thumbup:

Οπότε μάλλον θα παραμείνουν μόνες τους :P:P

Ανάλογη συμπεριφορά σίγουρα θα έχουν και τα καβούρια, έτσι δεν είναι? Γιατί Βρήκα κάτι με κόκκινες δαγκάνες που δεν γίνονται πάνω από 4-5 εκατοστά με τις δαγκάνες τους και ψιλοκόλλησα, αλλά αν είναι να έχουμε πρόβλημα καλύτερα να τα ξεχάσω. Εχω δίκιο???? :P

Λοιπόν

Δείνεις τα tetras.

Ξεχωρίζεις ένα ζευγάρι από τα αγγελόψαρα, το κρατάς και δίνεις τα υπόλοιπα.

Δίνεις τα Kribs όλα

Πέρνεις ένα ζευγάρι apisto ΠΧ αυτά

Πολλές φορές με λιγότερα ψάρια, ανταμείβεστε περισσότερο.

PS Τις καραβίδες κάπως έτσι

Έγινε επεξεργασία - Emp
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

Δείνεις τα tetras.

Γιατί να φύγουν? Αφού δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα.

Ξεχωρίζεις ένα ζευγάρι από τα αγγελόψαρα, το κρατάς και δίνεις τα υπόλοιπα.

Ένα μόνο ζευγάρι για +200 λίτρα? Λίγο δεν είναι?

Δίνεις τα Kribs όλα. Θέλησα να τα δώσω, αλλά στις αγγελίες που έβαλα δεν υπήρξε θετική ανταπόκριση παρά μόνο για 4-5 ψαράκια, που ήδη έφυγαν

Πέρνεις ένα ζευγάρι apisto ΠΧ αυτά Από τη φωτό που είδα, δεν με εντυπωσιάζουν περισσότερο από τα krib. Μάλλον είναι περισσότερο... τρομακτικά :thumbup::thumbup:

Πολλές φορές με λιγότερα ψάρια, ανταμείβεστε περισσότερο.

PS Τις καραβίδες κάπως έτσι

Τώρα που ξέρω την πρότασή σου, την επόμενη φορά θα τις ταΐσεις με το χέρι :bigemo_harabe_net-117::P:P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

Δείνεις τα tetras.

Γιατί να φύγουν? Αφού δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα. Για να δείς αναπαραγωγή μικρών στο ενυδρείο. Αν υπάρχουν και άλλα αγγελόψαρα/tetras στον ενυδρείο στρεσάρονται και είναι δύσκολο να κρατήσεις μικρά

Ξεχωρίζεις ένα ζευγάρι από τα αγγελόψαρα, το κρατάς και δίνεις τα υπόλοιπα.

Ένα μόνο ζευγάρι για +200 λίτρα? Λίγο δεν είναι? Δες προηγούμενη απάντηση. Αν τελικά γεννήσουν δεν θα είναι λίγα

Δίνεις τα Kribs όλα. Θέλησα να τα δώσω, αλλά στις αγγελίες που έβαλα δεν υπήρξε θετική ανταπόκριση παρά μόνο για 4-5 ψαράκια, που ήδη έφυγαν

Πέρνεις ένα ζευγάρι apisto ΠΧ αυτά Από τη φωτό που είδα, δεν με εντυπωσιάζουν περισσότερο από τα krib. Μάλλον είναι περισσότερο... τρομακτικά biggrin.gif biggrin.gif Υπάρχουν πάρα πολλά έιδη apistogramma, δεν νομίζω να μην σου αρέσει κάποιο. Δες Εδώ.Τώρα το ποιά μπορείς να βρεις...

Ντάξει συγνώμη για της καραβίδες. Με ριζότο είναι καλύτερες πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...