Jump to content

απορια!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

πριν 3 ημερες που ειχα παρει το ενυδρειο ειχα ριξει τα βακτηρια κ το αντιχλοριο ειχε γεμισι με φυσαλιδες ολο τορα φυγανε οι φυσαλιδες κ εχει μεινει θαμπομαρα θα φυγει μονη της η να τι σκουπισω με το χερι η με κατι αλλο?οποια βοηθεια δεκτη ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλτρο εχεις στο ενυδρειο..Αν ναι μην το πιραξεις θα φιγει μονο του..Και για την επομενη φορα..Πρωτα θα βαζεις αντιχλωριο την δοση που πρεπει και μετα απο 2 μερες θα βαζεις βακτιρια αφου τα κουνισεις λιγο..Η διατιριση τον βακτιριων στο ψυγειο...

Link to comment
Share on other sites

φιλτρο εχεις στο ενυδρειο..Αν ναι μην το πιραξεις θα φιγει μονο του..Και για την επομενη φορα..Πρωτα θα βαζεις αντιχλωριο την δοση που πρεπει και μετα απο 2 μερες θα βαζεις βακτιρια αφου τα κουνισεις λιγο..Η διατιριση τον βακτιριων στο ψυγειο...

ναι εχει φιλτρο.απο το μαγαζι που τα πηρα μου ηπανε ριξτα μαζι δεν το ξερα!ευχαριστω για την συμβουλη!!!

Link to comment
Share on other sites

Ψαρια υπάρχουν μεσα στο ενυδρειο;Αν τα βακτηρια δεν ''ταιστουν''χανονται εντος 24 ωρων.

Η θολουρα μπορει να προερχεται και απο την αμμο ή το χαλικι που εβαλες στον βυθο,αν δεν το ξεπλυνες καλα.Δωσε μας πιο πολλες πληροφοριες για το ενυδρειο σου. :D

Link to comment
Share on other sites

ναι εχει φιλτρο.απο το μαγαζι που τα πηρα μου ηπανε ριξτα μαζι δεν το ξερα!ευχαριστω για την συμβουλη!!!

Για να εισαι σωστος με το ενυδρειο σου για οτι θελεις ρωτα εδω.Μην ακους τη σου λενε οι petsopαδες..Δεν ξερουν..Οτιδηποτε θελεις ρωτα...

Link to comment
Share on other sites

Για να εισαι σωστος με το ενυδρειο σου για οτι θελεις ρωτα εδω.Μην ακους τη σου λενε οι petsopαδες..Δεν ξερουν..Οτιδηποτε θελεις ρωτα...

ναι υπαρχουνε τρια ψαρακια.το χαλικι το ξεπλυνα τουλαχιστον καμια 20 φορες

Link to comment
Share on other sites

οπα γιαυτο σου ειπα οτι πρεπει να ρωτας..Η θολουρα μπορει να προερχεται η απο το χαλικι η απο τα βακτιρια..

Τ λιτρα ειναι το ενυδρειο?ποσο καιρο δουλευει?Τη ψαρια εχει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

οπα γιαυτο σου ειπα οτι πρεπει να ρωτας..Η θολουρα μπορει να προερχεται η απο το χαλικι η απο τα βακτιρια..

Τ λιτρα ειναι το ενυδρειο?ποσο καιρο δουλευει?Τη ψαρια εχει μεσα?

80χ30χ35 ενα silver shark ενα albino shark και ενα αγγελοψαρο τα βακτηρια εναι δυο με τρεισ μερεσ μεσα

Link to comment
Share on other sites

θα στω πω χιμα στο κυμα..Με την πρωτη ευκερια φευγουν και τα 3 ψαρια..Δεν κανει κανενα για το ενυδρειο σου 1ον γιατι ειναι αστροτω και δευτερον λογο λιτρων..Πρεπει να τα δωσεις..

Link to comment
Share on other sites

θα στω πω χιμα στο κυμα..Με την πρωτη ευκερια φευγουν και τα 3 ψαρια..Δεν κανει κανενα για το ενυδρειο σου 1ον γιατι ειναι αστροτω και δευτερον λογο λιτρων..Πρεπει να τα δωσεις..

δηλαδη ειναι μικρο?

Link to comment
Share on other sites

γιαυτα τα ψαρια ναι και ειναι και ατρωτο...Συντομα θα εχεις προβλημα με τα ψαρια σου..!!

Link to comment
Share on other sites

θα στω πω χιμα στο κυμα..Με την πρωτη ευκερια φευγουν και τα 3 ψαρια..Δεν κανει κανενα για το ενυδρειο σου 1ον γιατι ειναι αστροτω και δευτερον λογο λιτρων..Πρεπει να τα δωσεις..

Και τα βακτηρια γιατι να τα εριξε τοτε;Ειτε θα ακολουθησει τον παραδοσιακο τροπο στρωσιματος,ειτε των σκευασματων,οπου η υπαρξη ψαριων κρινεται απαραιτητη μετα την προσθεση βακτηριων. :D

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αν εχω καταλαβει σωστα το ενυδρειο ειναι καινουργιο και σκευασματα να βαλει πρεπει να περιμενη κανα μηνα για να στρωσει το φιλτρο του...οποτε το ενυδρειο θεωρειτε αστρωτο...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση μονο και συγνωμη αν ξεφευγω απτο θεμα σας.. Τα βακτηρια πρεπει να τα εχω στω ψυγειο μεσα στην συσκευασια?? Εγω που τοσον καιρο τα εχω εξω θα παθουν τιποτα?

Ευχαριστωω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αν εχω καταλαβει σωστα το ενυδρειο ειναι καινουργιο και σκευασματα να βαλει πρεπει να περιμενη κανα μηνα για να στρωσει το φιλτρο του...οποτε το ενυδρειο θεωρειτε αστρωτο...

με τα σκευάσματα απλώς παραμένουν τα ΝΗ4 ,ΝΟ2, σε χαμηλά επίπεδα υποτίθεται ακίνδυνα για τα ψάρια, ταιζεις πολύ λίγο , κάνεις μετρήσεις ,και σε κάθε αλλαγή προσθέτεις βακτήρια μέχρι ΝΗ4 = 0 περίπου σε 15 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

και ένα σχεδιάγραμα της Tetra για το SafeStart πόσο μειώνει τις τιμές για ΝΟ2 & ΝΗ4

post-21555-1290342432_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...