Jump to content

Co2 ΣΕ ΜΗ ΦΥΤΕΜΕΝΟ


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής

Τα κιτ CO2 κάνουν για μη φυτεμένο ενυδρείο;

Το θέλω απλά για να κρατά το ph σταθερό

Υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει τα ψάρια μου;

Με την αεραντλία τη να κάνω ….πως να τα συνδυάσω..

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής

Τα κιτ CO2 κάνουν για μη φυτεμένο ενυδρείο;

Το θέλω απλά για να κρατά το ph σταθερό

Υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει τα ψάρια μου;

Με την αεραντλία τη να κάνω ….πως να τα συνδυάσω..

πιστευω οτι εφόσον δεν υπάρχουν φυτά να μετατρέψουν το co2 σε οξυγόνο θα επιβαρύνεις το νερό και τα ψάρια θα εχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

γιατι

η μπουκαλα δεν θα ειναι συνεχεια ανοιχτη

οταν θα ανεβαινει το ph θα ανοιγει και οταν θα το φερνει στην επιθυμητη τιμη θα κλεινει

Link to comment
Share on other sites

απο 8+ σε 7

το θεμα μου ειναι να το κραταω οσο σταθερο γινεται και να μην βαζω συμπληρωματα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βρίσκεις κάποιον άλλο τρόπο?

πχ προετοιμασία του νερού με τύρφη...

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι δεν εχει την αναλογη διαρκεια με το κιτ

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον libee,με ph controler δεν θα εχει κανενα προβλημα!ισα ισα,αφου δ θα υπαρχουν φυτα να καταναλωνουν το διοξυδειο θα ανοιγει λιγο η μπουκαλα!

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις μια Αντιστροφη Οσμοση θα πληρωσεις πολυ λιγοτερα λεφτα, απο οτι να παρεις ενα co2 kit ποσο μαλιστα αν παρεις και ph controler (+150€), το νερο σου θα ειναι πεντακαθαρο πιο μαλακο και πιστευω θα το φτασεις ανετα σε 7,2 ph.

Αρκει να ταιζεις με διαφορεσ τροφες για να εχει το νερο διαφορα στοιχεια μεσα και καποιο trace kai eisai ok

IMO παντα....

Link to comment
Share on other sites

κοίτα το θέτω ως θέμα

δεν συγκρίνω αυτά τα 2

απλά θέλω γνώμες σχετικά με το co2 +ph controller σε μη φυτεμένο

θα κάνει δουλειά κρατώντας το ph σταθερό;;

θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στα ψάρια εφόσον δεν θα υπάρχουν φυτά για να το μετατρέψουν σε οξυγόνο;;

Η αεραντλία να παραμείνει ΄΄΄΄;;

Ο συνδυασμός α/ο και co2 σε μη φυτεμένο τη αποτέλεσμα θα φέρει

Σκεφτόμενη πάντα την σταθεροποίηση του ph για αρκετό διάστημα και όχι μόνο στην αλλαγή νερού καθώς και την επίπτωση του co2 στα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Μα και η Α/Ο θα σου εχχει παντα σταθερα τις τιμες εφοσον κανεις σωστα τις επομενες αλλαγες σου.

ΚΗ και GΗ τι θελεις να εχεις?

Αεραντλια θα χρειαστεις 1000000000 % σε μη φυτεμενο ενυδρειο εκτος και αν το φιλτρο σου κανει μια αρκετα καλη εως πολυ αναταραξη στην επιφανεια...... ( μην ξεχνας οτι υπαρχουν και ψαρακαι που χρειαζονται καλη οξυγωνωση)

Με ολα μαζι το Ph θα πεσι πολυ εως παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

εχω oscar δεν ξερω kh gh εκτοσ απο ph που θελουν 7

πιστευω πως η χρηση και των 2 θα εχει ςσ αποτελεσμα να μην ανοιγει ο controller την μπουκλα συχνα

Link to comment
Share on other sites

εχω oscar δεν ξερω kh gh εκτοσ απο ph που θελουν 7

πιστευω πως η χρηση και των 2 θα εχει ςσ αποτελεσμα να μην ανοιγει ο controller την μπουκλα συχνα

Αν ρίξεις το ph αρκετά χωρίς να ρίξεις το ΚΗ τότε το CO2 θα είναι περισσότερο από το κανονικό και θα έχεις πρόβλημα. Για να κάνεις αυτό που λες πιστεύω πρέπει πρώτα να φτιάξεις το αντίστοιχο ΚΗ για το ph που θες και μετά με CO2 και ph controller δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που σου είπε ο Iospy...

Δε γίνετε να βάλεις το co2 και να πας το ph σου από 8+ σε 7! Δε θα μπορεί να ζήσει τίποτα σε νερό με τέτοια συγκέντρωση CO2. Για να καταλάβεις ούτε σε φυτεμένο δε γίνετε όχι απλά στο δικό σου.

Αντίστροφη όσμωση είναι αυτό που χρειάζεσαι :D

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για πεταμένα λεφτά και επίσης κίνδυνο δηλητηρίασης !

Με Α/Ο μπορείς να πετύχεις αυτό που θελεις πολύ πιο εύκολα και ανέξοδα!

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Το ΚΗ πως το ρίχνουν;;

Εάν χρησιμοποιήσω νερό από α/ο και μετά θέσω σε λειτουργία το co2 με τον ph controller;;

Είναι σωστό ΄΄;;

Θα κρατηθεί σταθερό το ph΄΄;;

Το co2 δεν θα διοχετεύεται συνεχώς από τον controller

Link to comment
Share on other sites

Το ΚΗ πως το ρίχνουν;;

Εάν χρησιμοποιήσω νερό από α/ο και μετά θέσω σε λειτουργία το co2 με τον ph controller;;

Είναι σωστό ΄΄;;

Θα κρατηθεί σταθερό το ph΄΄;;

Το co2 δεν θα διοχετεύεται συνεχώς από τον controller

Το θέμα δεν είναι να κρατήσεις σταθερό το ph μόνο. Αν βάλεις CO2 και ph controller τότε σίγουρα θα έχεις σταθερό ph. Ο προβληματισμός είναι, θα είναι όμως σωστό το ph εκεί που το έβαλες να είναι σταθερό;

Το ΚΗ το ρίχνεις ή με Α/Ο ή με τύρφη κατά την προετοιμασία. Με αναλογία νερού βρύσης και Α/Ο φτιάχνεις το ΚΗ σου σε αυτό που πρέπει να είναι βάση του ph που θες. Το ph μετά λόγο του CO2 θα πέσει εκεί που θες και θα μείνει σταθερό λόγο του controller. Και θα είναι τόσο χαμηλό όσο και το ΚΗ σου. Οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα δηλητηρίασης από CO2.

Link to comment
Share on other sites

Θέτω ένα θέμα ψάχνοντας γνώμες

Καταρχάς δεν συγκρίνω α/ο με co2

1 Απλά ρωτώ εάν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε co2+ph controller πάντα σε μη φυτεμένο ώστε να έχουμε το ph σταθερότερο σε βάθος χρόνου

2 Εάν θα δημιουργήσει πρόβλημα στα ψάρια (Oscar)

3 Τον ρόλο που θα έχει η αεραντλία

4 Ο συνδυασμός νερού από α/ο και παράλληλη χρήση co2 στο ενυδρείο τη αποτελέσματα θα φέρει

Με λίγα λόγια εάν σε κάθε αλλαγή συμπληρώνω νερό από α/ο και έχω θέση σε λειτουργία το co2+ph controller τα οποίο θα διοχετεύει μόνο όταν αυξηθεί το ph δεν θα έχω καλύτερες , ποιο σταθερές συνθήκες σε βάθος χρόνου

Άρα λιγότερες αλλαγές νερού,…..

Το θεμα ph-kh δεν το πολυ γνωριζω (Ενημερώστε με)

Link to comment
Share on other sites

Θέτω ένα θέμα ψάχνοντας γνώμες

Καταρχάς δεν συγκρίνω α/ο με co2

1 Απλά ρωτώ εάν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε co2+ph controller πάντα σε μη φυτεμένο ώστε να έχουμε το ph σταθερότερο σε βάθος χρόνου

2 Εάν θα δημιουργήσει πρόβλημα στα ψάρια (Oscar)

3 Τον ρόλο που θα έχει η αεραντλία

4 Ο συνδυασμός νερού από α/ο και παράλληλη χρήση co2 στο ενυδρείο τη αποτελέσματα θα φέρει

Με λίγα λόγια εάν σε κάθε αλλαγή συμπληρώνω νερό από α/ο και έχω θέση σε λειτουργία το co2+ph controller τα οποίο θα διοχετεύει μόνο όταν αυξηθεί το ph δεν θα έχω καλύτερες , ποιο σταθερές συνθήκες σε βάθος χρόνου

Άρα λιγότερες αλλαγές νερού,…..

Το θεμα ph-kh δεν το πολυ γνωριζω (Ενημερώστε με)

Με λιγα λογια το ΚΗ καθοριζει το πεχα. Οσο πιο χαμηλο ΚΗ εχεις μεχρι το 3 βεβαια γιατι μετα πας σε αλλα προβληματα τοσο πιο χαμηλο θα πεσει εν καιρο κ το πεχα. Αν παλι δεν πεφτει κατω απο 7 με ΚΗ3 τοτε μονο θα χρειαστεις co2+ph controller Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω κ εγω...

Link to comment
Share on other sites

Η απορία σχετικά με το CO2 και το ph controller νομίζω πρέπει να έχει ξεκαθαριστεί. Ο ph controller με το CO2 κρατάει σταθερό το Ph. Οπότε πάει αυτή η απορία.

Το ph όμως δεν αρκεί να είναι αυτό που θέλουμε. Πρέπει να συνδυάζεται και με την αντίστοιχη ανθρακική σκληρότητα (KH). Με βάση το ΚΗ και το ph μπορείς να ξέρεις με έναν αλγόριθμο πόσο περίπου CO2 έχεις στο νερό σου. Όχι ακριβώς γιατί δεν κάνει όξινο το νερό μόνο το CO2 αλλά και πολλά άλλα.

Επίσης οι αλλαγές νερού δεν γίνονται για να κρατάμε σταθερά τις τιμές ΚΗ και ph.

Αν θες την πρότασή μου, διάλεξε έναν τρόπο να προετοιμάζεις το νερό που θα μπει στο ενυδρείο στο ΚΗ που αντιστοιχεί στο ph που θες. Είτε Α/Ο είτε τύρφη είτε αποξηραμένα φύλλα από πλατάνι είτε ότι άλλος τρόπος υπάρχει. Βάλε το CO2 πάνω στον ph controller και ρύθμισε το Ph σου σε τέτοια τιμή ώστε βάση του πίνακα από εδώ το CO2 να βρίσκεται σε τιμές κατάλληλες για τα ψάρια αλλά και τα φυτά (πράσινη περιοχή). Θα έχεις σταθερό ph.

post-21690-1290341268_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στον συγκεκριμένο πινάκα το co2 σε τι μετριέται ;;

Δηλαδή για να έχω ph= 7 και kh =6 δείχνει co2= 19

19 τι;;

Θέλω να πω πως το ρυθμίζω ;;

Θέτω σε λειτουργία τον ph controller και το co2 βάζοντας ανώτατη τιμή το 7,1

Όταν ξεπεραστεί θα ανοίξει το c o2

Τι άλλη ρύθμιση-παρέμβαση μπορώ να κάνω για να ρυθμίσω-μετρήσω το kh

Link to comment
Share on other sites

Στον συγκεκριμένο πινάκα το co2 σε τι μετριέται ;;

Δηλαδή για να έχω ph= 7 και kh =6 δείχνει co2= 19

19 τι;;

Θέλω να πω πως το ρυθμίζω ;;

Θέτω σε λειτουργία τον ph controller και το co2 βάζοντας ανώτατη τιμή το 7,1

Όταν ξεπεραστεί θα ανοίξει το c o2

Τι άλλη ρύθμιση-παρέμβαση μπορώ να κάνω για να ρυθμίσω-μετρήσω το kh

mg/Lt

Το ιδανικό είναι το 25.

Αντίστροφα θα το κάνεις. Θα είναι μόνιμα ανοικτό και όταν πέφτει κάτω από το 7 να κλείνει το CO2. Σε 7 ph το ιδανικό KH για να έχουν επαρκές CO2 τα φυτά είναι 8.

Πάρε τεστ για ΚΗ και φτιάξε το ΚΗ στο 8 με έναν από τους τρόπους που ανέφερα πιο πριν. Μετά βάλε το CO2 να λειτουργεί μόνιμα και πάνω στον controller ρύθμισε να κλείνει η ηλεκτροβάνα κάτω από 7 και θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω φυτεμενο

τα ψαρια δεν θελω να εχουν προβλημα (oscar)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω φυτεμενο

τα ψαρια δεν θελω να εχουν προβλημα (oscar)

Αν θες 7 ph τότε φτιάξε το ΚΗ σου 6 με 7 και κάνε ότι σου είπα πιο πίσω.

Πάντως χωρίς φυτά δεν βάζουμε CO2. Αν θες μόνο για σταθερό ph, δες τι είναι αυτό που σου αυξάνει το ph ή το ΚΗ μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...