Jump to content

κακή αρχή με ενυδρείο


Recommended Posts

Το Σαββατο πηρα επιτελους το ενυδρειο και αφου ειχα διαβασει σχετικα με το στησιμο του εδω, το εβαλα μπρος

ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: HAILEA F60

ΕΞ. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: 59x33.5x49

ΚΑΘΑΡΑ ΛΙΤΡΑ: 60L

Δυστυχως, αρχισα να βλεπω νερό στον παγκο που παταει, αρα αυριο θα το παω πισω

Γνωριζει καποιος αν εχουν προβληματα τα συγκεκριμενα ενυδρεια?

Υπαρχει περιπτωση να μην το παρουν πισω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εισαι σε λαθος κατηγορια αρχικα, αλλα εσυ που αποδιδεις τα νερα? βλεπεις καπου την διαροη ή απλα σταζει η βαση? θα το παρουν σιγουρα πισω αν ειναι λογικοι...

Link to comment
Share on other sites

ωχ, λαθος κατηγορια ε?

τι να σου πω, δεν εχω ξαναασχοληθει με ενυδρειο, αρα δεν ξερω γιατι εχει διαροη

απο κατω βγαζει σε ενωση των δυο γυαλιων

και τωρα δεν ξερω τι να κανω με το φιλτρο, με τον ανθρακα

εχω βγαλει τα νερα, ακομα δεν εχει στεγνωσει, τι να κανω?

θα χαλασει ο ανθρακας?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, μιλησα με το καταστημα, και μου ειπαν να παω το ενυδρειο εκει μια μερα να το δοκιμασουν

οσον αφορα το φιλτρο, θα ηθελα βοηθεια, ειναι το φίλτρο Hailea ΗL BT 400 με ανρακα σε ασπρο κουτακι και απο κατω μαυρο σφουγγαρι με μεγαλους πορους

το εχω εκτος νερου, βραχηκε μονο λιγες ωρες μεχρι να αρχισει να τρεχει νερο το ενυδρειο

διαβασα οτι πρεπει να βγαλω τα νερα, και τα εβγαλα απο μεσα

το αφηνω ετσι στεγνο?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να πάρεις το καινούργιο ενυδρείο άφησέ το έτσι!

Τον άνθρακα κράτησέ τον τις πρώτες 4-5 μέρες μέσα στο ενυδρείο για να απορροφήσει τυχόν βλαβερές ουσίες.

Μέτα βγάλτον και στη θέση του βάλε επιπλέον βιολογικό υλικό. π.χ sera siporax mini. Και αν θες την γνώμη μου, βγάλε και το σφουγγάρι. Στα 2 μου ενυδρεία, τα φίλτρα έχουν μόνο βιολογικό υλικό και λίγο υαλοβάβακα.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα περα οτι θα το πας πισω, να παρεις στα ιδια λιτρα αλλη μαρκα ενυδρειου. Και αυτο το λεω γιατι δεν θα εμπιστευομουν την μαρκα Πλεον!!! Περα απο αυτο για να μην τους μεινει το ενυδρειο μπορει να βαλουν λιγο σιλικονη ωστε να μπαλωσουν το προβλημα και να σου δωσουν το ιδιο παλι!!! Προσεξε το για να μην εχεις στο μελλον παρομοια προβληματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να πάρεις το καινούργιο ενυδρείο άφησέ το έτσι!

Τον άνθρακα κράτησέ τον τις πρώτες 4-5 μέρες μέσα στο ενυδρείο για να απορροφήσει τυχόν βλαβερές ουσίες.

Μέτα βγάλτον και στη θέση του βάλε επιπλέον βιολογικό υλικό. π.χ sera siporax mini. Και αν θες την γνώμη μου, βγάλε και το σφουγγάρι. Στα 2 μου ενυδρεία, τα φίλτρα έχουν μόνο βιολογικό υλικό και λίγο υαλοβάβακα.

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, ψαχνω τοση ωρα στα αρθρα να δω αν χαλαει ο ανθρακας, και δεν βρισκω κατι

βρηκα ομως, απο παλιοτερο αρθρο, οτι καλο ειναι να βγαινει ο ανθρακας οπως λες μετα τις πρωτες μερες

Αρα, η σειρα της sera, που ειναι οπως ειδα αντιστοιχο φιλτρο του δικου μου, κανει μια χαρα για αλλαγη υλικων του φιλτρου μου

Μπαινει απο κατω προς τον βυθο ο υαλοβαμβακας, μια στρωση, και απο πανω αδειαζω το καλαθακι του ανθρακα και βαζω το siporax?

Και αν το κανω αυτο, επειδη το παχος του μαυρου σφουγγαριου που εχει μεσα το φιλτρο μου, ειναι μεγαλο, πιανει το μισο φιλτρο, μπορω να προσθεσω και κατι αλλο σε υλικο?

Συγνωμη για τις ερωτησεις, αλλα οσο και να διαβαζω, ολο και εχω πιο πολλες αποριες

;)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα περα οτι θα το πας πισω, να παρεις στα ιδια λιτρα αλλη μαρκα ενυδρειου. Και αυτο το λεω γιατι δεν θα εμπιστευομουν την μαρκα Πλεον!!! Περα απο αυτο για να μην τους μεινει το ενυδρειο μπορει να βαλουν λιγο σιλικονη ωστε να μπαλωσουν το προβλημα και να σου δωσουν το ιδιο παλι!!! Προσεξε το για να μην εχεις στο μελλον παρομοια προβληματα!!!

Μου ειπαν θα το παρω την αλλη μερα αφου το δοκιμασουν το καινουργιο

σε μια μερα στεγνωνει η σιλικονη για να το μπαλωσουν?

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν θα το παρω την αλλη μερα αφου το δοκιμασουν το καινουργιο

σε μια μερα στεγνωνει η σιλικονη για να το μπαλωσουν?

Ολα γινονται....στο ξαναλεω και παλι μην παρεις το ιδιο και την ιδια μαρκα!!!! Ποιος σου εξασφαλιζει πλεον μετα απο αυτο οτι καμια μερα δεν θα τρεχεις με τις σφουγγαριστρες και τους κουβαδες?? Για φαντασου να λειπεις και να δεις σπιτι πλυμμηρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ολα γινονται....στο ξαναλεω και παλι μην παρεις το ιδιο και την ιδια μαρκα!!!! Ποιος σου εξασφαλιζει πλεον μετα απο αυτο οτι καμια μερα δεν θα τρεχεις με τις σφουγγαριστρες και τους κουβαδες?? Για φαντασου να λειπεις και να δεις σπιτι πλυμμηρα!!!

Δυστυχως, δεν εχω αλλη επιλογη σε μαρκα , οποτε δεν μπορω να κανω κατι.....

;)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως, δεν εχω αλλη επιλογη σε μαρκα , οποτε δεν μπορω να κανω κατι.....

:rasp:

Καλη τυχη ΖΗΝΑΚΙ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Νεοτερα απο το μετωπο του απαραδεκτου pet shop που κανονικα πρεπει να αναφερω το ονομα μπας και γλυτωσει ο επομενος πελατης του

Αφου αφησαμε εχθες εκει το ενυδρειο να το γεμισουν, και αφου δεν δεχτηκαν να το αλλαξουμε επιτοπου, σημερα πηγαμε και πηραμε ενα καινουργιο.....

και ο θεος βοηθος!

οι οποιοι, μεχρι 6μηνο λεει το πολυ η εγγυηση, ενω τα παντα εχουν τουλαχιστον 1 χρονο εγγυηση εντος ευρωπαικης ενωσης

3 πουλακια καθονταν, και πλεκανε πουλοβερ δηλαδη

Να δω τι θα γινει μολις γεμισω το αλλο, τι να πω...

Κριμα την μεγαλη αλυσιδα καταστηματων που εχει, και το ονομα του

Link to comment
Share on other sites

Νεοτερα απο το μετωπο του απαραδεκτου pet shop που κανονικα πρεπει να αναφερω το ονομα μπας και γλυτωσει ο επομενος πελατης του

Αφου αφησαμε εχθες εκει το ενυδρειο να το γεμισουν, και αφου δεν δεχτηκαν να το αλλαξουμε επιτοπου, σημερα πηγαμε και πηραμε ενα καινουργιο.....

και ο θεος βοηθος!

οι οποιοι, μεχρι 6μηνο λεει το πολυ η εγγυηση, ενω τα παντα εχουν τουλαχιστον 1 χρονο εγγυηση εντος ευρωπαικης ενωσης

3 πουλακια καθονταν, και πλεκανε πουλοβερ δηλαδη

Να δω τι θα γινει μολις γεμισω το αλλο, τι να πω...

Κριμα την μεγαλη αλυσιδα καταστηματων που εχει, και το ονομα του

Εντος Ευρωπαικης ενωσης εχουν δυο χρονια εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Νεοτερα απο το μετωπο του απαραδεκτου pet shop που κανονικα πρεπει να αναφερω το ονομα μπας και γλυτωσει ο επομενος πελατης του

Αφου αφησαμε εχθες εκει το ενυδρειο να το γεμισουν, και αφου δεν δεχτηκαν να το αλλαξουμε επιτοπου, σημερα πηγαμε και πηραμε ενα καινουργιο.....

και ο θεος βοηθος!

οι οποιοι, μεχρι 6μηνο λεει το πολυ η εγγυηση, ενω τα παντα εχουν τουλαχιστον 1 χρονο εγγυηση εντος ευρωπαικης ενωσης

3 πουλακια καθονταν, και πλεκανε πουλοβερ δηλαδη

Να δω τι θα γινει μολις γεμισω το αλλο, τι να πω...

Κριμα την μεγαλη αλυσιδα καταστηματων που εχει, και το ονομα του

τι είναι η εγγύηση χαλβάς; βάλε μου λίγο ακόμα, όχι όχι μη μου βάζεις άλλο φτάνει;! Απαράδεκτο...

στο μόνο που είχαν δίκιο είναι που ήθελαν να το δοκιμάσουν πρώτα πριν σου δώσουν το καινούργιο αλλά μέχρι εκεί...

να αναφέρεις οπωσδήποτε την αλυσίδα καταστημάτων εάν και πιστεύω όλοι καταλάβαμε ποια είναι...

Επίσης να σας πω κάτι για να το ξέρετε όλοι... ΠΑΝΤΑ ρωτάμε εάν κάτι έχει εγγύηση αλλά κάνουμε λάθος... Πρέπει να ρωτάμε τι είδους εγγύηση έχει κάτι και από ποιόν πριν πάρουμε κάτι. Να αναφέρω ως τραγικό παράδειγμα μεγάλη εταιρεία που κατασκευάζει laptop εάν πήγαινες σε μαγαζί και έπαιρνες laptop και το πήγαινες σπίτι και δεν άνοιγε καθόλου και το γύρναγες πίσω επί τόπου... όχι μόνο δε γινόταν αντικατάσταση κατευθείαν αλλά περίμενες πάνω από μήνα να σταλεί εξωτερικό και να επισκευαστεί καθώς σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δε γινόταν αντικατάσταση με καινούργιο. Σε ένα μήνα και βάλε όποια και να ήταν η βλάβη έπαιρνες επισκευασμένο μηχάνημα. Εδώ κάπου να πω στους θερμόαιμους του club που έχουν ήδη σκεφτεί διαβάζοντας αυτά που γράφω "καλά ας γινόταν σε μένα αυτό και θα τους έλεγα εγώ τι θα γινόταν" ότι τίποτα δε θα μπορούσατε να κάνετε καθώς αναφερόντουσαν όλα κάπου με πάαααααρα πολύ μικρά γραμματάκια...

Οπότε λοιπόν ΠΡΟΣΟΧΗ ;)

Link to comment
Share on other sites

Κριμα την μεγαλη αλυσιδα καταστηματων που εχει, και το ονομα του

Από τα χειρότερα μαγαζιά είναι κατά τη γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Από τα χειρότερα μαγαζιά είναι κατά τη γνώμη μου...

οχι μονο απο τα χειροτερα, αλλα διαβασα χθες το βραδυ, ενα καρο καταγγελιες για την εν λογω αλυσιδα

για το πως μεταφερουν -πουλανε-και σκοτωνουν ενα καρο ζωακια πασης φυσεως

το απολυτο αισχος

;)

υπαρχει ολοκληρο θεμα στο φατσοβιβλιο με καταγγελιες... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Το Σαββατο πηρα επιτελους το ενυδρειο και αφου ειχα διαβασει σχετικα με το στησιμο του εδω, το εβαλα μπρος

ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: HAILEA F60

ΕΞ. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: 59x33.5x49

ΚΑΘΑΡΑ ΛΙΤΡΑ: 60L

Δυστυχως, αρχισα να βλεπω νερό στον παγκο που παταει, αρα αυριο θα το παω πισω

Γνωριζει καποιος αν εχουν προβληματα τα συγκεκριμενα ενυδρεια?

Υπαρχει περιπτωση να μην το παρουν πισω?

διαβαζοντας και διαβαζοντας, ειδα οτι προτεινετε βαση με φενιζολ σε μεγαλυτερα ενυδρεια και χωρις "δεσιμο" στην βαση

αυτο εχει το πλαισιο του, απο κατω στο τζαμι του, και μια λωριδα στην μεση καθετα του πλαισιου

να βαλω λετε κατι απο κατω, η να πατησει στον παγκο ετσι?

????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Ακούμπησέ το κατευθείαν στον πάγκο. :thumbup:

αγαπητε ψαρουκλα μας

κανε μια προσευχη να πανε ολα καλα

αλλιως θα μπω εγω μεσα στο ενυδρειο , αν τρεχει και αυτο νερα, και θα κανω τον χαμαιλεοντα, η την ταραντουλα

;):rasp::rasp::rasp::hysterical::hysterical::thumbup::blink:

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά θα πάνε. Για δοκιμή δεν βάζεις τίποτα μέσα στο ενυδρείο και γεμίζεις με νερό. Άσε μόνο τον κυκλοφοριτή να δουλεύει για 2 μέρες και μετά το στήνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το Σαββατο πηρα επιτελους το ενυδρειο και αφου ειχα διαβασει σχετικα με το στησιμο του εδω, το εβαλα μπρος

ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: HAILEA F60

ΕΞ. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: 59x33.5x49

ΚΑΘΑΡΑ ΛΙΤΡΑ: 60L

Δυστυχως, αρχισα να βλεπω νερό στον παγκο που παταει, αρα αυριο θα το παω πισω

Γνωριζει καποιος αν εχουν προβληματα τα συγκεκριμενα ενυδρεια?

Υπαρχει περιπτωση να μην το παρουν πισω?

πριν 2 μήνες πήρα το 30ρη της ιδιας μάρκας για γαριδάδικο και μεχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα.

όταν ρώτησα τον υπεύθυνο για εγγύηση μου είπε 1 χρόνο με την απόδειξη.

η ιστορία είναι να μην δημιουργήσει πρόβλημα γιατί και εγγύηση να έχεις μόνο το ξεστήσιμο φτάνει.

;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 μήνες πήρα το 30ρη της ιδιας μάρκας για γαριδάδικο και μεχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα.

όταν ρώτησα τον υπεύθυνο για εγγύηση μου είπε 1 χρόνο με την απόδειξη.

η ιστορία είναι να μην δημιουργήσει πρόβλημα γιατί και εγγύηση να έχεις μόνο το ξεστήσιμο φτάνει.

;)

μια και εχεις της ιδιας εταιρειας σε παρακαλω μια ερωτηση

το πρωτο που εσταζε, εσωτερικα στις ενωσεις των τζαμιων δεν ειχε τιποτα

τωρα, καθαριζοντας το δευτερο, παρατηρησα οτι εσωτερικα οι ενωσεις εχουν μαυρο λαστιχο κολημενο με σιλικονη

????????????????

εσενα εχει λαστιχο στις ενωσεις εσωτερικα?

Link to comment
Share on other sites

μια και εχεις της ιδιας εταιρειας σε παρακαλω μια ερωτηση

το πρωτο που εσταζε, εσωτερικα στις ενωσεις των τζαμιων δεν ειχε τιποτα

τωρα, καθαριζοντας το δευτερο, παρατηρησα οτι εσωτερικα οι ενωσεις εχουν μαυρο λαστιχο κολημενο με σιλικονη

????????????????

εσενα εχει λαστιχο στις ενωσεις εσωτερικα?

ναι ειναι μαυρη ενυδριακη σιλικονη. δεν θα εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λογικα θα εχει και λιγο μαυρη σιλικονη εξωτερικα στης ενωσεις του ενυδρειου,,,αν καποια στιγμη σου φυγει μην ανυσηχησεις,,,οσο γενικοτερα για την ιστορια σου,,,

εγω στο 40 λιτρο μου ειχα διαρροη,,,και δεν ηξερα απο που ετρεχε,,νομιζα απο τις ενωσεις,,,,τελικα εφταιγε το εσωτερικο φιλτρακι απο το οποιο ''εγλυφε'' το νερο και εσταζε στην βαση του ενυδρειου χωρις να φαινεται καθολου,,,

αντε ,,,καλη συνεχεια,,,μηνσε πτοει τυχαιο περιστατικο,,,!!!!

οσο για την συγκεκριμενη αλυσιδα,,,ακουσα οτι ηδη πηγε εισαγγελεας σε ενα υποκαταστημα,,,με συνοδεια αστυνομιας και μετα απο καταγγελια πηρανε 3 κουταβακια τα οποια ειχανε επι 2 μηνες σε γυαλινα κλουβακια 50χ50

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...