Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο!!!


kristina

Recommended Posts

;) Γεια σε όλους!

Είναι η πρώτη μου φορα που μπαίνω σε τέτοιο σαιτ και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις...

Λοιπόν πριν λιγο καιρό μου αγόρασε δώρο ο πατέρας μου ένα όμορφο μικρό ενυδρείο 60 λτ! Μαζι με το ενυδρείο ειχε και μια μικρή απόχη,θερμόμετρο,και φίλτρο μάρκα pacific είναι καλη? Αργότερα το καθάρισα έβαλα πετρούλες φυτά οχι αληθινά γιατι ως αρχάρια δεν νομίζω να τα κατάφερνα κοχυλάκια κ μια μεγάλη νεκροκεφαλή που ανοιγοκλεινή κ βγάζει μπουμπουλήθρες...( Βέβαια δεν ξέρω ποιος είναι αυτος ο σκόπος της μου είπανε ειναι για να εχει οξυγόνο το ενυδρείο αυτο είναι?) :wacko: Επίσης έβαλα

αντιχλώριο και κατι αλλο που λέγεται βιολογικές καλλιέργιες για 10 μέρες και την παρασκευή πήρα το πρώτο μου ψαρακι βέβαια δεν θυμάμαι την ονομασία του μόνο οτι είναι ημιάγριο και πορτοκαλι!lol

Μέχρι τώρα είναι μια χάρα όλο περα δωθε πηγαίνει... και αυριο θα παω να παρω αλλα ψαράκια.

Τωρα οι ερωτήσεις....

Το βράδυ υπάρχει προβλημα να κλεινω τη λάμπα που έχει το ενύδρειο?

Επισης μπορώ να κλείνω το φίλτρο? η συνεχεια ανοικτο να το εχω?

Καθε ποτε μπορώ να καθαρίζω όλο το ενυδρείο?

Τι ψάρια μπορω να πάρω? θέλω ανθεκτικά και ημιάγρια!

Μέχρι ποσα ψαράκια μπορω να βαλω μέσα?

Υπαρχει κάτι που πρέπει να ανυσηχώ? Πρέπει να βάλω καποιο άλλο φάρμακο μέσα?

Και τέλος υπαρχει κάτι αλλο που πρέπει να γνωρίζω?????????????????? :thumbup:

Αυτα...... Ειπα αρκετάααα ελπίζω να μην κούρασα κανέναν σας!

Απλά θέλω να τα έχω όλα τέλεια η τουλάχιστων οσο ποιο κάλα μπόρω.

ΒΥΕΕΕΕΕΕΕ κ ευχαριστώ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλωσόρισες

Κατά δεύτερον:

ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΣΟΥ.

ΜΗΝ ΠΆΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΨΆΡΙΑ ΑΚΌΜΑ

Πρέπει να στρώσει το φίλτρο σου το οποίο 99% ειναι αστρωτο.

Τις λάμπες να τις αφήνεις αναμένες 6-7 ωρες την ημέρα.

Για να σου πούμε τι αλλα ψάρια να βάλεις, πρέπει πρωτα να ξέρουμε τι ψάρι είνα αυτό που ήδη έχεις.

Διάβασε τα αρθρα για αρχάριους που υπάρχουν εδώ μέσα και μην κάνεις ΚΑΜΙΑ κίνηση χωρίς να ρωτήσεις πρώτα.

Ο΄ταν λες για γενικό καθάρισμα του ενυδρείου, τι ακριβώς εννοείς???

Πως ΑΚΡΙΒΩΣ εττοίμασες το φίλτρο σου? ΤΙ του έβαλες μέσα?

Αυτά για αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Καλωςηρθες στο forum.

Το φιλτρο μην το κλεισεις ποτε.

Το φωτισμο μπορεις να τον εχεις ανοιχτο περιπου 7 ωρες την μερα,βαλε χρονοδιακοπτη.

Για αρχη προτεινω διαβασμα ΕΔΩ & ΕΔΩ για να παρεις μια γενικη ιδεα.

Καλο ειναι να προμηθευτεις απο καποιο πετ σοπ τα απαραιτητα τεστ(ΝΟ2,ΝΟ3,αμμωνια).

Οτι απορια εχεις ρωτας!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή διάβασε εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4546

και εδώ:

Σημαντικά βήματα για το στήσιμο ενός ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=598

Το Στήσιμο του Ενυδρείου βήμα – βήμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1563

Το «στρώσιμο» του νέου ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω που μου απαντησατε!

λοιποννν πηγα στο πετ σιτυ στη γλυφαδα και μου ειπαν αυτα ακριβως...

να βαλω αντιχλωριο και αυτο για τα βακτηριδια δεν θυμαμαι πως το λενε για 10 μερες μετα να παρω ενα ψαρακι βασικα να διαλεξω η ηρεμο η ημιαγριο η αγριο κ εγω διαλεξα ημιαγριο για πειραματοζωο ας πουμε για 3 μερες! Και αν ζησει να παρω και τα υπολοιπα. Και ολα ειναι μεχρι τωρα μια χαρα γιατι να μην παω να παρω?

Αυτο που ειπα για τον καθαρισμο του ενυδρειου ενοουσα ποτε μπορω να το καθαριζω ολο? Δηλαδη να βγαλω τα ψαρια να καθαρισω τις πετρουλες κτλ Καθε 8 μηνες νομιζω

Αρχιζω να απογοητευομαι δεν νομιζω να ειναι τοσο δυσκολα... ;)

(Διαβασα αρκετα αρθρα για το στησιμο του ενυδρειου)

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να καθαριζεις ολο το ενυδρειο. με μια αλλαγη νερου περιπου 12 λιτρα καθε εβδομαδα και σκουπισμα του βυθου με σκουπα βυθου θα εισαι μια χαρα. φυτα μπορεις να βαλεις και αληθηνα αν διαλεξεις ευκολα σε περιποιηση... οσο για τη σκουπα βυθου επειδη ειναι λιγα τα λιτρα που θα αλλαζεις και θα παιδευτεις, πιστευω πως ενα απαλο ανακατεμα του βυθου καθε φορα που θα αλλαζεις νερο θα σε γλυτωσει απο το να τον σκουπιζεις. καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτά που σου λένε τα παιδιά πιο πάνω και κάνε ακριβός αυτά που λένε τα άρθρα. Καλά είναι τα μαγαζιά αλλά μην ξεχνάς ότι η δουλειά τους είναι να πουλάνε και να κάνουν μεγάλους τζίρους.

Link to comment
Share on other sites

Και σε παρακαλώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

την λέξη "πειραματόζωο" διέγραψέ την από το λεξιλόγιό σου αν πραγματικά σου αρέσουν τα ενυδρεία και δεν είναι απλά μια παρόρμιση της στιγμής.

;):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

;) Γεια σε όλους!

Το βράδυ υπάρχει προβλημα να κλεινω τη λάμπα που έχει το ενύδρειο?

Καλο ειναι να εχεις ανοιχτο το φωτισμο σου περιπου 7-8 ωρες τη μερα ...

Επισης μπορώ να κλείνω το φίλτρο? η συνεχεια ανοικτο να το εχω?

Το φιλτρο θα το εχεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ ανοιχτο ... αυτος ειναι ο σκοπος του αλλωστε ...

Καθε ποτε μπορώ να καθαρίζω όλο το ενυδρείο?

Ολο το ενυδρειο δε χρειαζετε να το καθαρισεις , με αλλαγες νερου , καθαρισμα τζαμιων και αν θες και καθαρισμο του βυθου με καποιο εξαρτημα που λεγετε σκουπα εισαι μια χαρα ....

Τι ψάρια μπορω να πάρω? θέλω ανθεκτικά και ημιάγρια!

Καλο ειναι να μαθεις τι ψαρι εχεις ηδη μεσα και μετα το συζηταμε ... ή αν μπορεις ανεβασε μια φωτο του να σου πουμε ...

Μέχρι ποσα ψαράκια μπορω να βαλω μέσα?

Αναλογα τα ψαρακια που θα διαλεξεις ...

Υπαρχει κάτι που πρέπει να ανυσηχώ? Πρέπει να βάλω καποιο άλλο φάρμακο μέσα?

Το οτι το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο αλλα με τα αρθρα που σου δωσαν οι συμφορουμιστες αν τα εφαρμοσεις ολα θα πανε καλα ....

Και τέλος υπαρχει κάτι αλλο που πρέπει να γνωρίζω?????????????????? :thumbup:

Προς το παρων οχι ...

Αυτα...... Ειπα αρκετάααα ελπίζω να μην κούρασα κανέναν σας!

Απλά θέλω να τα έχω όλα τέλεια η τουλάχιστων οσο ποιο κάλα μπόρω.

ΒΥΕΕΕΕΕΕΕ κ ευχαριστώ :thumbup:

Να σε καλα ... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Γεια κ παλι !!!

για να καθαρισω το τζαμι του ενυδρειου μου μπορω και μονη μου με μια πετσετουλα? η πρεπει να παρω κατι ειδικο? Λειτουργει εδω και 15 μερες το ενυδρειο μου και εχει εμφανιστει κατι σαν χνωτο στο τζαμι μπροστα.

Επισης το ψαρι μου δεν βλεπει την τροφη του γιατι αν και βαζω 3 φυλαρακια για ενα ψαρι ετσι μου εχουν πει, η πιο πολυ εχει παει στον μπατο! Πρεπει να βαλω το χερι μου και να τη βγαλω? Τρωει λιγο.... Δεν θα μου πεθανει ε?

Link to comment
Share on other sites

Γεια κ παλι !!!

για να καθαρισω το τζαμι του ενυδρειου μου μπορω και μονη μου με μια πετσετουλα? η πρεπει να παρω κατι ειδικο? Λειτουργει εδω και 15 μερες το ενυδρειο μου και εχει εμφανιστει κατι σαν χνωτο στο τζαμι μπροστα.

Επισης το ψαρι μου δεν βλεπει την τροφη του γιατι αν και βαζω 3 φυλαρακια για ενα ψαρι ετσι μου εχουν πει, η πιο πολυ εχει παει στον μπατο! Πρεπει να βαλω το χερι μου και να τη βγαλω? Τρωει λιγο.... Δεν θα μου πεθανει ε?

Μιλαμε παντα για το εσωτερικο του τζαμιου ... Αν ναι μπορεις να προμηθευτεις απο καποιο μαγαζι με ενυδρειακο υλικο καποιο ειδικο εξαρτημα οπως μαγνητακι ή καποια ειδικη βουρτσα για να το καθαρισεις ... αν πας και τους πεις για καθαρισμο τζαμιων θα σου πουνε τι υπαρχει ....

Αν τωρα εννοεις για καθαρισμο του εξωτερικου τζαμιου πιστευω με μια πετσετουλα ή και με ενα vetex ( δλδ τον ΒοΒ που τον πατησε νταλικα :thumbup: ) με λιγο νερακι επανω θα κανεις μια χαρα τι δουλεια σου ...

Τροφη στο ψαρακι θα δινεις οσο μπορει να φαει μεσα σε ενα λεπτο ... καλο ειναι να μη πεφτει τροφη κατω ...

:thumbup::wacko::hysterical:

Οτι αλλο θες ρωτα ... ;)

Link to comment
Share on other sites

geia se oloys!!!

Ειναι δυνατον να μιλαω για το εξωτερικο τζαμι???? ;) Ενοειτε για το εσωτερικο.

Μολις γυρισα απ το πετ σοπ κ μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να αγορασω τιποτα απλα να το καθαριαω εγω....

Τεσπα... Ευχαριστω που μου απαντατε!

bye

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο εμενα ;):thumbup::thumbup:

Μου αρεσει που εχεις μπει δυναμικα στο χομπυ του ενυδρειου :hysterical:

Καλη συνεχεια και για οτι θες να ρωτας ετσι οπως ακριβως κανεις. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα οσο αφορα το καθαρισμα του τζαμιου καλο θα ηταν να εχεις παρει ενα μαγνητακι...με αυτο μπορεις να καθαριζεις το τζαμι σου χωρις να βουτας το χερι σου συνεχεια στο νερο και χωρις να υπαρχει περιπτωση να μολυνεις το νερο σου με κατι αλλα και χωρις να κουραζεσε αδικα...απορω λιγακι με το Pet shop ;):thumbup:

Απο εκει και περα εμεις εδω δεν προσπαθουμε να σου επιβαλουμε καμια γνωμη σχετικα με τη διακοσμηση η τη φυσικοτητα του ενυδρειου σου! Διαβασε, γραψε, ρωτα, δες πολλες φωτογραφιες, ελα στην συναντηση την Κυριακη και αποφασισε σιγα σιγα μονη σου...εμεις λεμε ιδεες με βαση την εμπειρια του καθενος με κυριο σκοπο την υγεια των ψαριων σου αλλα και την φυσικα εμφανιση του ενυδρειου...

Link to comment
Share on other sites

Γεια και παλι!

Θελω να κανω μια ερωτηση. Πηγα και πηρα χτες 2 ψαρακια ενα γατοψαρο που παρεπιπτοντως κρυβεται σε μια εσοχη πισω απο το θερμομετρο και δεν βγαινει απο εκει και επισης δεν εχει φαει τιποτααα. Εκανα κατι κακο?? ;)

Επισης πηρα και ενα αλλο που λεγεται plecostomyt clown sucker (ελπιζω να το γραφω σωστα)

που αυτο κρυβεται κατω απο ενα βραχακι και δεν βγαινει και εκεινο καθολου!!! σνιφ Μηπως επαθαν κατι σαν σοκ??

Και κατι τελευταιο... Η συναντηση ποτε ειναι και τη ωρα??? και πως μπορω να ερθω??

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δε διαβαζεις τα οσα σου γραφουμε ... Οπως θα δεις και πιο πανω καταληξαμε στο συμπερασμα οτι το ενυδρειο σου ειναι "αστρωτο" και καλο θα ηταν πριν στρωσει να μη βαλεις αλλα ψαρακια μεσα για ταλαιπωρουντε και με το πιο συχνο αποτελεσμα να φευγουν απο τη ζωη ....

Θα σε συμβουλεψω να εχεις υπομονη γιατι ειναι κατεμε το κυριοτερο πραγμα στο hobby ....

Και μη ξεχνας οτι η αρχη ειναι το ημιση του παντως ....

Συναντηση AQUAZONE

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.O dartman εχει δικιο.Μην βιαζεσαι να βαλεις ψαρια.Ακολουθησε τις οδηγιες που πρεπει εκτος και αν θελεις να αγοραζεις συνεχεια καινουργια ψαρια μιας και αυτα που θα βαζεις εχουν μεγαλο ποσοστο θνησιμοτητας λογω οτι το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.Προμηθευσου τα καταλληλα τεστ ΔΙΑΒΑΣΕ προσεχτικα οτι σου εχουν πει τα παιδια εδω και ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να πω οτι εχουν απολυτο δικιο οι συμφορουμιστες που σου λενε να μην βαλεις ψαρακια ακομη.

Εγω οταν αγορασα το ενυδρειο μου δυστυχως δεν ημουν ακομη μελος του φορουμ. Ετσι ακολουθησα τις οδηγιες του petshop που μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα να βαλω ψαρακια μεσα απο την δευτερη μερα ακομη!!!

Το αποτελεσμα ηταν να χασω τεσσερα ψαρακια μεσα σε μια εβδομαδα.

Ευτυχως εδωσα τα υπολοιπα ψαρακια πισω (οπως μου προτειναν απο εδω) εως οτου στρωσει το ενυδρειο μου.

Καλο θα ηταν να κανεις κι εσυ το ιδιο γιατι ειναι κριμα, εγω ειχα απογοητευτει πολυ βλεποντας τα ψαρακια μου να πεθαινουν ενα ενα...

Φιλικα Κωστας.

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες και από μένα στο forum...

Μόνο ένα πράγμα έχω να σου πώ κι εγώ σαν αρχάριος στον κόσμο του

ενυδρείου: όλοι εδώ έχουν πολλή αγάπη για το hobby και κάθε άλλο παρά

θέλουν να σου επιβάλουν αυτό που σου λένε. Εμένα με βοηθήσανε πάάάάρα

πολύ και αυτό πρόκειται να κάνουν και για σένα... Είναι γνώστες του αντικει-

μένου και έχουν εμπειρία.

Υπομονή και όλα θα πάνε πολύ καλά για σένα και τα ψαράκια σου..

Υ.Γ. Ανέβασε καμιά φωτό να δούμε τι γίνεται στο ενυδρείο σου...

WELCOME και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους Τ ο ξερω πως οτι μου λενε το λενε για το καλο μου!

Τωρα για τα ψαρακια που πηρα χτες το ενα το γατοψαρο (ο τριχας οπως το λεω) ειναι μια χαρα εφαγε κιολας !

δυστηχως ομως το αλλο δεν λεει να βγει απο την κρυψωνα, αν δω οτι και αυριο δεν βγαινει θα το γυρισω στο πετ σοπ......

Να και μια φωτο δεν εχει αλλαξει κατι παντως... τα αλλα εχουν κρυφτει μονο ενα φαινεται..

Α! Περιπου ποσο ζει ενα ψαρι? Αν ζει καλα?

post-1907-1158235418_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ!

ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΩ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ!ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΕΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΟ ΚΑΙ ΥΓΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!

ΩΡΑΙΑ Η ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΣΟΥ!

ΑΠΛΑ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΚΑΙ "ΠΛΑΣΤΙΚΗ-ΨΕΥΤΙΚΗ" ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ...

ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΦΥΣΙΚΟ,...,ΑΛΗΘΙΝΑ ΦΥΤΑ,ΓΗΙΝΟ ΧΡΩΜΑ ΒΥΘΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΒΟΛΤΙΤΣΕΣ ΤΟΥΣ...!!!

ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΓΟΥΣΤΟΥ,ΟΡΕΞΗΣ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΩΝ!ΚΑΛΑ ΤΑ ΑΠΣ!ΕΧΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ,ΑΡΧΑΡΙΟΙ-ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ θα κανω οτι καλυτερο για το ενυδρειο μου!

Εχω σκοπο σε λιγο καιρο να παρω ενα 100 λτ και να το αρχισω σιγα σιγα με τις συμβουλεσας και οχι των υπαλληλων ενος πετ σοπ!

Τα λεμε καλο βραδυ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 14 years later...

Καλησπέρα! Ως αρχάρια (αλλά με πολύ καλό μέντορα) να κάνω μια παρατήρηση στο ενυδρείο; γνωρίζω πως τα κοχυλακια, αστερίες κλπ είναι ασβεστόλιθικα και απαγορευονται στο ενυδρείο, μόνο κακό κάνουν... Έχω ένα μικρό 30αρι με 4 γκαπυ ένα αρσενικό και τρία θηλυκά, ζωντανά φυτά, άμμο λευκή, ένα ξύλο και δύο γαρίδες μικρές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...