Jump to content

Πρόβλημα με αμμωνία


Recommended Posts

Από την προηγούμενη δευτέρα αντιμετωπίζω πρόβλημα με την αμμωνία. Ότι και να κάνω δεν λέει να πέσει. Την ρίχνω με αλλαγές νερού και την άλλη μέρα έχει ανέβει ξανά. Έχω κάνει σκούπα βυθού τρεις φορές, προσθέτω επιπλέον ποσότητα αντιχλωρίου με την αλλαγή του νερού και έχω προσθέσει βακτήρια. Τελευταία απελπισμένη προσπάθεια ήταν να μειώσω σταδιακά την θερμοκρασία από 26C σε 22C χωρίς βελτίωση. Έχω απελπιστεί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο ?

καθε ποτε ταιζεις ?

τι ψαρια εχεις μεσα?

ποσα λιτρα ειναι ?

τι αλλαγες νερου κανεις?

με τι μετρας?

Ειναι μερικες απο τις πρωτες ερωτησεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Περίπου ένα μήνα.

Τα τάιζα κάθε τρεις μέρες στη αρχή και την τελευταία εβδομάδα πριν εμφανιστεί το πρόβλημα κάθε δεύτερη μέρα. Από την Δευτέρα που άρχισε το πρόβλημα σταμάτησα το τάισμα εκτός από το Σάββατο που τους έριξα ελάχιστη τροφή.

Τρία Guppies.

200L

Οι αλλαγές δεν είναι σταθερές την προηγούμενη Τρίτη και σήμερα περίπου 50% τις άλλες μέρες 20%-30%. Εχθές δεν έκανα αλλαγή και η αμμωνία ανέβηκε από το 0.2 σε 0.5

Υγρά τεστ. Για την αμμωνία συγκεκριμένα έχω το τεστ Tropic Marin, αλλά αυτές της μέρες το διασταύρωσα και με το τεστ της API.

Link to comment
Share on other sites

ποιο φιλτρο εχεις και με τι βιολογικο υλικο πες μας kh gh. την θερμοκρασια στους 26 ταισμα καθε 3 μερες λιγο αγορασε βακτηρια και ακολουθα τις οδηγιες της εταιριας για τη χρηση του.

Link to comment
Share on other sites

EHEIM 2215 1L Tropical Poro Ring, 2L EHEIM Substrat pro

Ph 8.0

Kh 5

Gh 9

Βακτήρια είχα αλλά την Παρασκευή αγόρασα νέο σκεύασμα και χρησιμοποιώ αυτό.

Ξέχασα να αναφέρω ότι εκτός από τα τρία ενήλικα Guppies έχω και 15-20 μικρά περίπου δύο εβδομάδων.

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο δεν εχει στρωσει θελει υπομονη και λεπτους χειρισμους οπως σου εγραψα πιο πανω. βακτηρια δεν θα βαζεις μονο στις αλλαγες νερου αλλα θα ακολουθησεις τις οδηγιες που προτεινει ο κατασκευαστης του για στρωσημο ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Το νέο σκεύασμα βακτηρίων προτείνει να βάζω καθημερινά για εννέα μέρες και αυτό κάνω μόνο που έβαζα λίγο παραπάνω ποσότητα.

Δηλαδή να συνεχίσω με τις αλλαγές νερού και θα πέσει η αμμωνία;

Για τρεις εβδομάδες οι μετρήσεις ήταν σχεδόν πάντα μηδενικές, εκτός από τις πρώτες μέρες ποτέ δεν έφτασε το 0.2 και πάντα μηδενιζόταν την επόμενη μέρα.

Αυτή τη φορά επιμένει, έχω απελπιστεί, σκέφτομαι να δώσω τα ψάρια και να τα παρατήσω.

Link to comment
Share on other sites

υπομονή. και ταιζε ελάχιστο κάθε2 μέρες.

μετρήσεις σε ΝΟ2 ,ΝΟ3 έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

η αρετη και η επιτυχια στο χομπυ αυτο ειναι κατ αρχας η υπομονη και υστερα οι γνωσεις.για την απειρια σου θα εχεις μεγαλη βοηθεια απο τα μελη του φορουμ.για την υπομονη αυτο που θα σε βοηθησει ειναι το να σκεφτεις οτι και τα πιο εμπειρα μελη εδω μεσα ξεκηνησαν σαν αρχαριοι και σιγα σιγα εφτασαν εδω που ειναι σημερα. το συγκεκριμενο αντικημενο θα σου φανει λιγο βουνο στην αρχη αλλα μετα απο λιγο καιρο θα δεις οτι τα πραγματα πανε μονα τους αρκει να ακολουθεις μερικους βασικους κανονες.με το να μηδενησεις την αμμωνια σου με τις αλλαγες νερου δεν κανεις τιποτα γιατι στα βακτηρια που χρειαζομαστε ειναι η τροφη τους απλα κρατα την σε χαμηλα επιπεδα με μικρες και οχι μεγαλες αλλαγες νερου κανε χρηση αεραντλιας τουλαχιστον μεχρι να στρωσει το φιλτρο σου.τα βακτηρια οταν βαζεις ειτε στις αλλαγες νερου ειτε στην καθημερινη ρουτηνα σου να ειναι για τι συνολο των λιτρων σου.καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

NO2 0

NO3 0

Ευχαριστώ για την υποστήριξη. Πιστεύεται δηλαδή ότι δεν πρέπει να ανησυχώ για την ύπαρξη της αμμωνίας, έστω και αν έφτασε σήμερα στο 0.5;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια αγγελία να βρεις μπόλι για το ενυδρείο σου γιατί το φιλτρο σου είναι άστρωτο τώρα κάνης στρώσιμο με ψάρια κάτι πολύ επώδυνο για τα ψάρια σου

Link to comment
Share on other sites

οταν εστρωνα το δικο μου με 0.5 απλα ελατωνα το ταισμα. χωρις αμμωνια δεν στρωνει το φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

οταν εστρωνα το δικο μου με 0.5 απλα ελατωνα το ταισμα. χωρις αμμωνια δεν στρωνει το φιλτρο

Συμφωνώ αλλά τώρα έχει ψάρια μέσα

Link to comment
Share on other sites

εδώ υπάρχει ένα ομορφο άρθρο για την αμμωνία και περιέχει και ένα calculator ώστε να υπολογίζεις

την τοξική ελεύθερη αμμωνία η οποία είναι επικίνδυνη για τα ψάρια.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=47836

Link to comment
Share on other sites

εδώ υπάρχει ένα ομορφο άρθρο για την αμμωνία και περιέχει και ένα calculator ώστε να υπολογίζεις

την τοξική ελεύθερη αμμωνία η οποία είναι επικίνδυνη για τα ψάρια.

Ευχαριστώ, το ήξερα το άρθρο, είναι η κύρια πηγή που χρησιμοποίησα για την αντιμετώπιση του προβλήματος. Για αυτό κατέβασα την θερμοκρασία γιατί σύμφωνα με το calculator χαμηλή θερμοκρασία δίνει χαμηλότερη ελεύθερη αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πρόβλημα με την αμμωνία παραμένει αν και δεν ανεβαίνει τόσο γρήγορα πια. Φαίνεται ότι με τις αλλαγές του νερού καθυστερώ την ανάπτυξη της βιολογίας του φίλτρου.

Έχω ένα δεύτερο ενυδρείο 60L, που ξεκίνησα να το στρώνω πριν από τρεις εβδομάδες, χωρίς ψάρια μόνο μερικά κομμάτια java Moss. Σκόπευα να το έχω στρωμένο για περίπτωση ανάγκης.Οι τιμές του είναι:

Ph 7.5

Kh 5

Gh 9

NH3/NH4 0.05

NO2 5

NO3 5

Η ερώτηση μου είναι να μεταφέρω το φίλτρο του στο ενυδρείο με το πρόβλημα ή να περιμένω μερικές μέρες να στρώση τελείως και να μεταφέρω τα ψάρια στο μικρό;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την αμμωνία παραμένει αν και δεν ανεβαίνει τόσο γρήγορα πια. Φαίνεται ότι με τις αλλαγές του νερού καθυστερώ την ανάπτυξη της βιολογίας του φίλτρου.

Έχω ένα δεύτερο ενυδρείο 60L, που ξεκίνησα να το στρώνω πριν από τρεις εβδομάδες, χωρίς ψάρια μόνο μερικά κομμάτια java Moss. Σκόπευα να το έχω στρωμένο για περίπτωση ανάγκης.Οι τιμές του είναι:

Ph 7.5

Kh 5

Gh 9

NH3/NH4 0.05

NO2 5

NO3 5

Η ερώτηση μου είναι να μεταφέρω το φίλτρο του στο ενυδρείο με το πρόβλημα ή να περιμένω μερικές μέρες να στρώση τελείως και να μεταφέρω τα ψάρια στο μικρό;

καλησπέρα. στο μεγάλο οι μετρήσεις σου ?

υπάρχει περίπτωση να μην έχει ικανοποιητική ροή το φίλτρο σου ? να έχει μπουκώσει?

η είσοδος με την έξοδο έχει απόσταση ?

βάλε μια φωτο αν μπορείς .

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. στο μεγάλο οι μετρήσεις σου ?

Εχθές έκανα αλλαγή περίπου 40% και σήμερα είναι:

Ph 8.2

Kh 5

Gh 9

NH3/NH4 0.2

NO2 0

NO3 0

υπάρχει περίπτωση να μην έχει ικανοποιητική ροή το φίλτρο σου ? να έχει μπουκώσει?

Δεν έχω ανοίξει το φίλτρο από την αρχή, φοβάμαι μην καταστρέψω την όποια βιολογία έχει αναπτυχθεί. Μπορεί να έχει πέσει λίγο η ροή του φίλτρου, δεν είμαι σίγουρος.

η είσοδος με την έξοδο έχει απόσταση ?

Λίγο πάνω από ένα μέτρο.

βάλε μια φωτο αν μπορείς .

Στην δεύτερη φώτο έχω κλείση την αεραντλία για να φανεί καλύτερα η ροή του φίλτρου.

post-26702-1291407813_thumb.jpgpost-26702-1291407846_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχθές έκανα αλλαγή περίπου 40% και σήμερα είναι:

Ph 8.2

Kh 5

Gh 9

NH3/NH4 0.2

NO2 0

NO3 0

Δεν έχω ανοίξει το φίλτρο από την αρχή, φοβάμαι μην καταστρέψω την όποια βιολογία έχει αναπτυχθεί. Μπορεί να έχει πέσει λίγο η ροή του φίλτρου, δεν είμαι σίγουρος.

Λίγο πάνω από ένα μέτρο.

Στην δεύτερη φώτο έχω κλείση την αεραντλία για να φανεί καλύτερα η ροή του φίλτρου.

post-26702-1291407813_thumb.jpgpost-26702-1291407846_thumb.jpg

πριν την αλλαγή πήρες μέτρηση ?

NO2 πάντα 0 μετρούσες ? δεν έχει ανέβει ποτέ ?

& NO3 δεν έχεις καθόλου μετρήσεις.

αλλαγές κάθε ποτε κάνεις ?

λιγόστεψε τις αλλαγές να δείς αν ανέβει ΝΟ2 & ΝΟ3

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται 3 guppy να ανεβάσουν αμμωνία σε 200 λίτρα; Τα μικρά ελάχιστα μπορούν να την επηρεάσουν. Ταΐζεις με κάποια ειδική τροφή τα μικρά; Τι ποσότητα τους βάζεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν την αλλαγή πήρες μέτρηση ?

NH3/NH4 0.5

NO2 0

NO3 0

NO2 πάντα 0 μετρούσες ? δεν έχει ανέβει ποτέ ?

& NO3 δεν έχεις καθόλου μετρήσεις.

NO2 & NO3 τα μετράω σχεδόν καθημερινά και είναι πάντα μηδέν.

αλλαγές κάθε ποτε κάνεις ?

Δεν κάνω καθημερινά πάντα. Παρακολουθώ την αμμωνία και κάνω τις ελάχιστες δυνατές αλλαγές ώστε να κρατάω χαμηλά την ελεύθερη αμμωνία.Πριν την χθεσινή αλλαγή η προηγούμενη ήταν στις 28/11, δηλαδή δεν έκανα αλλαγή για τρεις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται 3 guppy να ανεβάσουν αμμωνία σε 200 λίτρα; Τα μικρά ελάχιστα μπορούν να την επηρεάσουν. Ταΐζεις με κάποια ειδική τροφή τα μικρά; Τι ποσότητα τους βάζεις;

μήπως να αυξήσεις λίγο την ποσότητα ?

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΘΕΣΗ(IoSpy @ 04/12/2010, 00:25:18) *

Πως γίνεται 3 guppy να ανεβάσουν αμμωνία σε 200 λίτρα; Τα μικρά ελάχιστα μπορούν να την επηρεάσουν. Ταΐζεις με κάποια ειδική τροφή τα μικρά; Τι ποσότητα τους βάζεις;

Δεν είχα δει αυτό το post. Την ίδια απορία είχα και εγώ, αλλά αφού κανείς δεν το σχολίασε νόμισα ότι είναι φυσικό. Τα μικρά τρώνε από την ίδια τροφή.

Στο μικρό που έβαλα μόνο κλαδέματα Moss από το μεγάλο άρχισε να ανεβάζει αμμωνία αμέσως και σε 4-5 μέρες ξεπέρασε τα 8.0 ppm που είναι το μέγιστο της κλίμακας του τεστ. Στο μεγάλο έχω δύο πλακάκια Moss 5x5 cm το ένα είναι Java Moss το άλλο δεν θυμάμαι το είδος του αλλά είναι σχεδόν πανομοιότυπο με το Java Moss. Είναι δυνατόν να ανεβάζουν αυτά την αμμωνία τόσο πολύ;

Τα μεταφέρω στο μικρό δοκιμαστικά μέχρι να μου απαντήσει κάποιος.

μήπως να αυξήσεις λίγο την ποσότητα ?

Συγνώμη, δεν κατάλαβα, ποια ποσότητα να αυξήσω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα δει αυτό το post. Την ίδια απορία είχα και εγώ, αλλά αφού κανείς δεν το σχολίασε νόμισα ότι είναι φυσικό. Τα μικρά τρώνε από την ίδια τροφή.

Στο μικρό που έβαλα μόνο κλαδέματα Moss από το μεγάλο άρχισε να ανεβάζει αμμωνία αμέσως και σε 4-5 μέρες ξεπέρασε τα 8.0 ppm που είναι το μέγιστο της κλίμακας του τεστ. Στο μεγάλο έχω δύο πλακάκια Moss 5x5 cm το ένα είναι Java Moss το άλλο δεν θυμάμαι το είδος του αλλά είναι σχεδόν πανομοιότυπο με το Java Moss. Είναι δυνατόν να ανεβάζουν αυτά την αμμωνία τόσο πολύ;

Τα μεταφέρω στο μικρό δοκιμαστικά μέχρι να μου απαντήσει κάποιος.

Μετά από βακτήρια είναι πολύ δύσκολο να ανεβάσουν τόση αμμωνία 3 guppy σε 200 λίτρα. Μήπως έχεις κάποιο νεκρό ψάρι μέσα; Τα φυτά δεν γίνεται να την ανεβάσουν εκτός και αν είχαν μέσα τους κάποιο νεκρό ψαράκι μέσα ή κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη περίπτωση να έχω νεκρό ψάρι είναι να έχει πεθάνει κάποιο/κάποια από τα μικρά. Είναι αδύνατον να το ελέγξω αν και προσπάθησα μερικές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...