Jump to content

Σκουπισμα βυθου


Recommended Posts

Θα ηθελα να μου πειτε πως κανουμε αυτη την διαδικασια αναλυτικα. Εχω διαβασει αρκετα ποστ που αφορουν την καθαριοτητα του ενυδρειου αλλα ακομη δεν εχω καταλαβει πως ακριβως γινεται.

1)Οταν λετε καθαριζετε με σκουπα σημαινει οτι υπαρχει καποιο εξαρτημα?

2)Το νερο προφανως που αντλειται κατα την διαδικασια επιστρεφει στο ενυδρειο ή το πεταμε δηλαδη κανουμε παραλληλα και αλλαγη νερου?

3)Πρεπει να ανακατεψουμε τα χαλικια στο βυθο ή καθαριζουμε οπως ειναι στρωμενα?

4)Καθε ποτε πρεπει να κανουμε καθαρισμο του βυθου?

Εχω το ενυδρειο κοντα στους 2 μηνες και σκεφτομαι οτι ισως πρεπει να γινει καποιος καθαρισμος εκτος απο τις αλλαγες νερου που κανω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ειδική σκούπα που μπορείς να προμηθευτείς από κάποιο κατάστημα.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα κομμάτι σωλήνα εύκαμπτο και καθαρό τον οποίο θα βυθίσεις μέσα στο νερό ώστε να γεμίσει και στην συνέχεια κλίνοντας την μία άκρη του με το δάχτυλο σου την βγάζεις έξω από το νερό και αφού την τοποθετήσεις χαμηλότερα από το επίπεδο του ενυδρείου σου μέσα σε ένα κουβά ελευθερώνεις την οπή και αρχίζει να τρέχει το νερό. Τραβάς νερό , στην συνέχεια κοντά στο βυθό χωρίς να τον αναταράζεις.

Μια φορά τον μήνα είναι καλά με την αλλαγή νερού που θα πραγματοποιήσεις τότε.

Το νερό δεν το ξαναρίχνεις στο ενυδρείο γιατί τσάπα η ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μου πειτε πως κανουμε αυτη την διαδικασια αναλυτικα. Εχω διαβασει αρκετα ποστ που αφορουν την καθαριοτητα του ενυδρειου αλλα ακομη δεν εχω καταλαβει πως ακριβως γινεται.

1)Οταν λετε καθαριζετε με σκουπα σημαινει οτι υπαρχει καποιο εξαρτημα?

Ναί είναι σάν ένα ποτήρι που στην βάση του έχει έναν σωλήνα.Θα την βρείς σε όλα τα πέτ σόπ.

2)Το νερο προφανως που αντλειται κατα την διαδικασια επιστρεφει στο ενυδρειο ή το πεταμε δηλαδη κανουμε παραλληλα και αλλαγη νερου?

Εκτός και άν πάρεις ηλεκτρική,όλες οι άλλες απομακρύνουν το νερό από το ενυδρείο.

3)Πρεπει να ανακατεψουμε τα χαλικια στο βυθο ή καθαριζουμε οπως ειναι στρωμενα?

Συνήθως κάνεις ένα μικρό ανακάτεμα εκτός και άν έχεις φυτά κασι δέν θές να τραυματήσεις τις ρίζες.

4)Καθε ποτε πρεπει να κανουμε καθαρισμο του βυθου?

Εγώ κάνω σπάνια λόγο φυτών,αλλά 1 φορά στους 2 μήνες πιστεύω είναι υπέρ-αρκετό.

Εχω το ενυδρειο κοντα στους 2 μηνες και σκεφτομαι οτι ισως πρεπει να γινει καποιος καθαρισμος εκτος απο τις αλλαγες νερου που κανω.

Δοκίμασε με την σκούπα άν και είναι ακόμα νωρίς κατά την γνώμη μου.

;)

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως καθαριζει η σκουπα απο τον βυθο?

Link to comment
Share on other sites

1)το ενυδρειο σου ειναι καινουργιο με σκουπα να κανεις τον βυθο στους εξη μηνες.

2)μια πρακτικη και ευκολη λυση ειναι να αγορασεις μια σκουπα βυθου με μπαταρια φθηνη κινεζικη.

βαζεις την σκουπα μεσα στο χαλικι και αυτη τραβα και φιλτραρει μεσα σ' ενα υφασματινο φιλτρο

τις ακαθαρισιες των ψαριων και τα υπολειματα απο τις τροφες.αφου τελειωσεις με το "σκουπισμα"

τοτε βαζεις στην προεξοχη που υπαρχει το υφασματινο υφασμα ενα λαστιχο που η αλλη του ακρη

του θα ειναι σ' ενα κουβα και αλλαζεις το νερο που θελεις να αλλαξεις.

3)σκουπισμα του βυθου με αυτον τον τροπο κανω καθε δυο μηνες και αλλαγη νερου καθε εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, θα παω να προμηθευτω μια σκουπα και θα κανω μια δοκιμη, περισσοτερο για εξασκηση αφου οπως λετε ειναι νωρις ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ νόμιζα πως η αλλαγή του νερού πρέπει να γίνεται πάντα με τη σκούπα και αυτό κάνω. Δεν πρέπει σε κάθε αλλαγή να βάζω σκούπα;;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σε καθε αλλαγη νερου βαζω σκουπα.Θελω οι δισκοι μου να εχουν οσο το δυνατον πιο καθαρο περιβαλλον δεν νομιζω να κατω κακο τουλαχιστον σττα ψαρια γιατι στα φυτα δεν ειναι και η καλυτερη τους

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σε καθε αλλαγη νερου βαζω σκουπα.Θελω οι δισκοι μου να εχουν οσο το δυνατον πιο καθαρο περιβαλλον δεν νομιζω να κατω κακο τουλαχιστον σττα ψαρια γιατι στα φυτα δεν ειναι και η καλυτερη τους

Σε καθε αλλαγη νομιζω οτι ειναι υπερβολη.Κακο δεν ειναι αλλα τα στρεσαρεις χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

Σε καθε αλλαγη νομιζω οτι ειναι υπερβολη.Κακο δεν ειναι αλλα τα στρεσαρεις χωρις λογο.

Σε αυτο συμφωνω και γω,

μια φορα το μηνα πιστευω ειναι μια χαρα.

Αλλοι παλι δεν χρησιμοποιουν καθολου τη σκουπα βυθου.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το ενυδρείο είναι φυτεμένο και με νορμάλ ιχθυοφόρτιση δεν χρειάζεται σκούπα συχνά γιατί ότι παραμένει στο υπόστρωμα γίνεται λίπασμα. Τουλάχιστον κοντά στις ρίζες εγώ δεν βάζω καθόλου σκούπα. Σε πιο ανοιχτή επιφάνεια περνάω κοντά την σωλήνα που κάνω αλλαγή νερου και ότι πάρει, αλλά και αυτό κάθε 3 μήνες και άν το θυμηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Tόσο καιρό έτσι έκανα τις αλλαγές. Τώρα θα βάζω σκούπα μια φορά το μήνα. Έχω και φυτά μέσα, καλά που μου το είπατε. Αλλαγή νερού κάθε βδομάδα ή το μήνα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού κάθε βδομάδα ή το μήνα;;;;

Καθε βδομαδα με 10 μερες το 30% ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...