Jump to content

ΕΠΙΛΟΓΗ ΨΑΡΙΩΝ ΧΩΡΙς ΓΕΝΝΕΣ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! Θέλω να ρωτήσω τί συνδυασμό ψαριών να κάνω στο ενυδρείο μου χωρίς να έχω γέννες στην πορεία..

Έχω το juwel korall 60 (54 λιτρων) , φιλτρο , θερμοστάτη, αεραντλία,και είμαι στη φάση του στρωσίματος...

Μου αρέσουν τα έντονα χρώματα στα ψαράκια και αυτά που είναι ενεργητικά...

Έχω αυτή τη στιγμή νερό με ph 8 και gh 15...Ευχαριστώ πολυ!!!!!!!!!!! ;)

Έγινε επεξεργασία - ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΚΙ
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αρσενικά guppies! :rasp:

Δεν ταλαιπωρούνται ε??? ;) Μπορώ να βάλω και κανένα platy??

Έγινε επεξεργασία - ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΚΙ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ταλαιπωρούνται ε??? :rasp: Μπορώ να βάλω και κανένα platy??

Ναι, άλλα πρόσεξε, όχι υπερβολές! (υπερβολική ιχθυοφόρτιση) ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, άλλα πρόσεξε, όχι υπερβολές! (υπερβολική ιχθυοφόρτιση) ;)

[/quo

Κάπου διάβασα ότι αν βάλω μόνο αρσενικά ίσως να τρώγονται μεταξύ τους...είναι αλήθεια αυτό? :rasp:

Και μέχρι πόσα ψαράκια να βάλω ???

Έγινε επεξεργασία - ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΚΙ
Link to comment
Share on other sites

δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα εγώ που είχα για αρκετό καιρό μόνο αρσενικά δεν είχα πρόβλημα....αλλά γιατί δεν θες γέννες

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα εγώ που είχα για αρκετό καιρό μόνο αρσενικά δεν είχα πρόβλημα....αλλά γιατί δεν θες γέννες

Διότι δεν θα ξέρω τι να τα κάνω τα μωράκια....εδώ που μένω δεν έχει αρκετούς χομπίστες... ;)

Έγινε επεξεργασία - ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΚΙ
Link to comment
Share on other sites

Διότι δεν θα ξέρω τι να τα κάνω τα μωράκια....εδώ που μένω δεν έχει αρκετούς χομπίστες... ;)

κατά διαστήματα έχω δει παιδιά από Κρήτη...που μένεις?

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου με τα gambousia affinis που είναι ξαδελφάκια με τα guppies σε λίγο πιο "άγρια" εκδοχή, μπορώ να σου πω ότι:

Αν τα αρσενικά είναι πολλά μαζί (5-6 πχ) και δεν υπάρχουν καθόλου θηλυκά για να τα διεκδικήσουν για ζευγάρωμα, τότε υπάρχουν μεν αψιμαχίες για την ιεραρχία στην ομάδα αλλά η κατάσταση δε βγαίνει εκτός ελέγχου. Μπορούν δλδ να συμβιώσουν άνετα σε ένα μικρό ενυδρείο μερικά αρσενικά guppies.

Τώρα αν θα μπορούσες να βάλεις και μερικά αρσενικά platies... Δε ξέρω, πολλοί θα σου πουν ότι μπορείς... Σίγουρα ταιριάζουν από άποψη παραμέτρων νερού κλπ αλλά θα είσαι λίγο οριακά σε 45 λίτρα καθαρά...

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου με τα gambousia affinis που είναι ξαδελφάκια με τα guppies σε λίγο πιο "άγρια" εκδοχή, μπορώ να σου πω ότι:

Αν τα αρσενικά είναι πολλά μαζί (5-6 πχ) και δεν υπάρχουν καθόλου θηλυκά για να τα διεκδικήσουν για ζευγάρωμα, τότε υπάρχουν μεν αψιμαχίες για την ιεραρχία στην ομάδα αλλά η κατάσταση δε βγαίνει εκτός ελέγχου. Μπορούν δλδ να συμβιώσουν άνετα σε ένα μικρό ενυδρείο μερικά αρσενικά guppies.

Τώρα αν θα μπορούσες να βάλεις και μερικά αρσενικά platies... Δε ξέρω, πολλοί θα σου πουν ότι μπορείς... Σίγουρα ταιριάζουν από άποψη παραμέτρων νερού κλπ αλλά θα είσαι λίγο οριακά σε 45 λίτρα καθαρά...

Οκ,

στα 54 λίτρα μπορώ δηλαδή να βάλω συνολίκα περίπυ δέκα ψαράκια...κάλα κατάλαβα??? ;)

Έγινε επεξεργασία - ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΚΙ
Link to comment
Share on other sites

Οκ,

στα 54 λίτρα μπορώ δηλαδή να βάλω συνολίκα περίπυ δέκα ψαράκια...κάλα κατάλαβα??? :rasp:

Κάπου εκεί... ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι... Το φίλτρο τι υλικά έχει μέσα?

Έχω το μπλε σφουγγάρι που είχε όταν το αγόρασα. Κράτησα όμως το 1/3 του.Πρόσθεσα από πάνω μέσα σε δυχτάκι το substrad pro της eheim, πάνω πάνω υαλοβάμβακα της sera. (Έκανα μια χαζομαρόυλα όμως..δεν ξέπλεινα τον υαλοβάμβακα πριν τον βάλω, μετά το διαπίστωσα) ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...