Jump to content

Ενυδρείο 60lt


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Είχα πρωτογράψει πριν ένα μήνα στο forum, όταν βασικά ξεκίνησα και την λειτουργία του ενυδρείου, αναλύοντας τις πρώτες μου εντυπώσεις και τις όποιες απορίες έχω σχετικά με αυτό το χόμπι. Από τότε μέχρι τώρα έχω περάσει πολλές ώρες παρατηρώντας την ζωή των ψαριών και διαβάζοντας αμέτρητα posts των μελών του forum. Κάθε μέρα όλο και κάτι καινούριο ανακάλυπτα που θα ήθελα και γω να το κάνω! Είναι όμως πολύ νωρίς ακόμα. Ας περιγράψω όμως το δικό μου "δημιούργημα"...

Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 60 λίτρων (μεικτά), με εσωτερικό φίλτρο το οποίο περιλαμβάνει άνθρακα σε μορφή σφαιριδίων, σφουγγαράκι και προσθέτω ένα κομμάτι υαλοβάμβακα κάτω κάτω, το οποίο μαζεύει "τα πολλά" και το αλλάζω κάθε 10 μέρες. Έχω στρώσει μαύρο λεπτόκοκκο χαλίκι, αναμεμειγμένο με λευκό λίγο πιο χονδρόκοκκο το οποίο αισθητικά μου ταιριάζει πολύ στο μάτι. Έχω μέσα μπόλικα πλαστικά φυτά και δύο κεραμικά διακοσμητικά στα οποία ξεκουράζονται τη νύχτα τα ψαράκια.

Από ψάρια, αρχικά είχα στο σύνολο 6 χρυσόψαρα common goldfish τα οποία μπήκαν μέσα σταδιακά ανά τρεις μέρες. Από τα 6, τα δύο πέθαναν. Το ένα ήταν από τη μέρα που το πήρα άρρωστο αλλά λόγω απειρίας δεν το κατάλαβα. Βέβαια την επόμενη πήγα να αγοράσω ένα άλλο στα ίδια χρώματα και μου είπαν ότι δε μπορούσαν να μου δώσουν γιατί η παρτίδα ήταν άρρωστη...(Δε θα το σχολιάσω!) Τελικά δεν πήρα άλλο ψαράκι. Κράτησα όσα είχα και όλα πήγαιναν καλά ώσπου μια μέρα βλέπω τα ψαράκια να έχουν γεμίσει όλα με άσπρα στίγματα! Κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά στα σίγουρα. Πήγα στον ιχθυολόγο και μου έδωσε ένα φάρμακο που τα έκανε όλα μπλε και το έριχνα μέρα παρά μέρα. Ο ιχθυολόγος μου είπε ότι αυτό με τα περισσότερα στίγματα μπορεί και να μη ζήσει αν έχει πολύ. Τα ψαράκια έγιναν καλά μέσα σε μια εβδομάδα. Όμως αυτό με τα περισσότερα στίγματα τελικά δεν άντεξε, όπως ακριβώς μου είχε πει ο ιχθυολόγος.

Έκανα την τακτική συντήρηση (αλλαγές νερού και φίλτρου), πήρα και μια αυτόματη ταΐστρα και όλα μια χαρά. Ομολογώ ότι τα χρυσόψαρα είναι πολύ βρομιάρικα! Τρώνε σαν γουρούνια ότι και να τους ρίξεις, αρκεί να χωράει στο στόμα τους, πεινάνε συνέχεια και όσο πιο πολύ τα ταΐζεις τόσο πιο πολύ τα κάνουν! Πολλές φορές τρώνε και από κάτω τα περιττώματά τους! (Συγγνώμη αν το χοντραίνω αλλά το παρατήρησα κι αυτό...)

Καλά τα χρυσόψαρα αλλά εγώ ήθελα και κάτι ακόμα... Έφαγα τον κόσμο να βρω τι ήθελα και τελικά το βρήκα! Το βρήκα στο ενυδρείο του ξάδερφού μου. Ήταν ένα κοπαδάκι με γατόψαρα. Πήγα και γω λοιπόν την άλλη μέρα και πήρα δύο γατόψαρα corydoras aeneus bronze και δύο corydoras pelaetus peppered. Έβαλα και μία αντίσταση ισχύος 50 Watt που μου πρότεινε ο ιχθυολόγος και τα έβαλα μέσα! Τα χρυσόψαρα ούτε που νοιάστηκαν! Το χαβά τους... δώσε τους φαΐ και παρ' τους την ψυχή! Τα γατόψαρα όμως στην αρχή ήταν κάπως "ψαρωμένα". (Τυχαίο?) Καθόλου τυχαίο! Πέθαιναν απ' το κρύο και μέχρι να ανέβει η θερμοκρασία στους 25°C είχαν πάθει την πλάκα τους! Σιγά σιγά όμως η θερμοκρασία ανέβηκε και τα γατόψαρα μπήκαν στο νόημα και σαρώνουν ασταμάτητα το βυθό! Αύξησα και το φαγητό στην ταΐστρα, ρίχνω και τις ταμπλέτες για τα γατόψαρα και όλα κυλούν αρμονικά... Ως πότε δεν ξέρω!

Θέλω να αναφέρω ότι μετρήσεις δεν έχω κάνει καθώς δε μου περισσεύουν χρήματα για να αγοράσω αυτή τη στιγμή αλλά είναι στα σχέδιά μου. Θέλω να σημειώσω ότι πάνω στο τζάμια και τα κεραμικά κυρίως έχει αναπτυχθεί μία μορφή μούχλας η οποία είναι τρελή λιχουδιά για τα ψαράκια και δεν την πειράζω.

Το δίλημμά μου, είναι αν τώρα στις γιορτές, με τα χρήματα που θα μαζέψω, να πάρω τεστ για το νερό ή να πάρω αληθινά φυτά τα οποία ομολογώ παρεκκλίνω προς τα εκεί.

Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω... θα σκεφτώ, θα ακούσω και τις συμβουλές σας μιας και ξέρετε καλύτερα και θα αποφασίσω. Αυτά μέχρι τώρα...

Καλό σας βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

φίλε καλώς όρισες στην παρέα μας.

στο στήσιμο που έχεις κάνει έχεις ξεκινήσει λίγο στραβά.

τα χρυσόψαρα δεν χωράνε στο 60ρη μικτά.

δεν συγκατοικούν με κορυ.

στο φίλτρο πρέπει να βγάλεις τον άνθρακα και να βάλεις βιολογικό υλικό (μινι σιποραξ γιατι φαντάζομαι θα είναι μικρό )

αποφάσισε τι ψαράκια θέλεις, απο το προφιλ ψαριών ,συνθήκες κλπ

δώσε τα χρυσόψαρα και πάρε κάποια ,ώστε και αυτά να είναι καλά και εσυ να τα χαρείς.

όσο για τις μετρήσεις πήγαινε σε ένα πετ λίγο νερό απο το ενυδρείο σου και θα σου κάνει την μέτρηση , ή πες την περιοχή σου να σε βοηθήσει κάποιος φίλος απο το φορουμ.

ελπίζω να μην σε απογοήτευσα αλλά οτι θέλεις θα σε βοηθήσουμε.

καλή αρχή και διάβασμα πολύ

;)

Link to comment
Share on other sites

αλλαγές πάντα με αντιχλώριο και το φίλτρο (υλικά ) πλύσιμο με νερό του ενυδρείου.

;)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες! τα κορυ θελουν αμμο και θερμοστατη γυρω στους 26 βαθμους και τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου και δεν τους βαζεις θερμοστατη. διαλεξε τι θελεις και μας λες και επισης για τα χρυσοψαρα θελει 30 λιτρα το ενα τουλαχιστον και καλη φιλτρανση.

ευχομαι καλη συνεχεια! ;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλως ηρθες στο forum :thumbup:

για τα φυτα καλυτερα να παρεις πληροφοριες

απο εμπειρους κατοχους χρυσοψαρων γιατι

εχω διαβασει κατα καιρους οτι τα τρωνε ειδικα

τα δικα σου που λες οτι εχουν πολυ ορεξη :thumbup:

νομιζω φυτα με σκληρα φυλλα οπως anubias κανουν .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις σας!

Όχι δεν απογοητεύτηκα και ομολογώ πως τα λάθη που μου υποδείξατε τα έχω πάρει χαμπάρι από την μέρα που πρωτοξεκίνησα να διαβάζω στο forum. Θέλω όμως να σας πω ότι έκανα ακριβώς ότι μου έλεγαν οι ιχθυολόγοι από όπου αγόρασα τον εξοπλισμό, καθώς πρώτα αγόρασα και μετά έψαξα, κάτι που είναι πολύ λάθος αλλά ευτυχώς δε μου στοίχησε ακριβά τόσο σε αποτέλεσμα όσο και σε χρήμα. Τα λέω αυτά τώρα που έχω διαβάσει πέντε πράγματα και έμαθα.

Έχω κατά νου κάποιες αλλαγές αλλά ακόμα δυσκολεύομαι καθώς κουμάντο τώρα κάνει η τσέπη και όχι η επιθυμία. Βασικό μου πρόβλημα είναι τα χρυσόψαρα. Θέλω να τα βγάλω από το ενυδρείο αλλά δε θέλω και να τα αποχωριστώ αφού είναι τα πρώτα μου ψαράκια και έχουν ήδη μεγαλώσει! Σκέφτομαι να τους πάρω ένα ενυδρείο δικό τους και μόνο αφού είναι ψάρια όχι πολύ υψηλών απαιτήσεων αλλά θα το κάνω μόνο αν βρω μια πολύ καλή προσφορά. Αυτή είναι η πρώτη μου σκέψη για αρχή. Τα υπόλοιπα θα πάρουν τη σειρά τους αφού ολοκληρωθεί ο "διαχωρισμός".

Δε θέλω να πλατειάζω, γιατί είναι κουραστικό για εσάς που διαβάζετε, αλλά ως αρχάριος η μόνη μου πηγή είναι η γνώμη όσων γράφων στο forum.

Ευχαριστώ και πάλι!
:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε ετσι την πατησα και εγω οπως εσυ και με περισσοτερες απωλειες !

σημασια εχει οτι μαθαινουμε και γινομαστε πιο προσεκτικοι :thumbup:

μεχρι να δεις τι θα κανεις με τα χρυσοψαρα κοιτα να εχεις καλη βιολογια

στο φιλτρο σου γιατι ειναι αρκετα για αυτα τα λιτρα και να κανεις μετρησεις

καλη συνεχεια

ps.το forum ειναι οντως πολυ εθιστικο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις σας!

Όχι δεν απογοητεύτηκα και ομολογώ πως τα λάθη που μου υποδείξατε τα έχω πάρει χαμπάρι από την μέρα που πρωτοξεκίνησα να διαβάζω στο forum. Θέλω όμως να σας πω ότι έκανα ακριβώς ότι μου έλεγαν οι ιχθυολόγοι από όπου αγόρασα τον εξοπλισμό, καθώς πρώτα αγόρασα και μετά έψαξα, κάτι που είναι πολύ λάθος αλλά ευτυχώς δε μου στοίχησε ακριβά τόσο σε αποτέλεσμα όσο και σε χρήμα. Τα λέω αυτά τώρα που έχω διαβάσει πέντε πράγματα και έμαθα.

Έχω κατά νου κάποιες αλλαγές αλλά ακόμα δυσκολεύομαι καθώς κουμάντο τώρα κάνει η τσέπη και όχι η επιθυμία. Βασικό μου πρόβλημα είναι τα χρυσόψαρα. Θέλω να τα βγάλω από το ενυδρείο αλλά δε θέλω και να τα αποχωριστώ αφού είναι τα πρώτα μου ψαράκια και έχουν ήδη μεγαλώσει! Σκέφτομαι να τους πάρω ένα ενυδρείο δικό τους και μόνο αφού είναι ψάρια όχι πολύ υψηλών απαιτήσεων αλλά θα το κάνω μόνο αν βρω μια πολύ καλή προσφορά. Αυτή είναι η πρώτη μου σκέψη για αρχή. Τα υπόλοιπα θα πάρουν τη σειρά τους αφού ολοκληρωθεί ο "διαχωρισμός".

Δε θέλω να πλατειάζω, γιατί είναι κουραστικό για εσάς που διαβάζετε, αλλά ως αρχάριος η μόνη μου πηγή είναι η γνώμη όσων γράφων στο forum.

Ευχαριστώ και πάλι!
:thumbup:

οι περισσότεροι ιχθυολόγοι θέλουν να πουλήσουν χωρίς να υπολογίζουν τις συνέπειες που μπορεί να έχει ο αγοραστής.

τα χρυσόψαρα μπορεις να τα βάλεις και στο μπαλκόνι άν έχεις ,σε πλαστικά δοχεία μεγάλα απο ικεα.

οσο για φυτά μην αγοράσεις βάλε αγγελία και όλο και κάποιος θα σου δώσει κλαδέματα.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

tasosgv έχεις δίκιο και δε το είχα σκεφτεί καθόλου! Τσάμπα λεφτά. Και ο ξάδερφός μου (που με έμπασε στα κόλπα) έχει ολόκληρο ενυδρείο 180 λίτρα όλο φυτά μέσα. Κάτι θα βρει να μου δώσει...

Το θέμα είναι ότι δουλεύει όλη μέρα στο μαγαζί και μένει μακριά και δε θέλω να τον πρήζω αλλά κάτι θα κάνουμε. Θέλω όμως να μου πείτε, αν είναι εύκολο, τι χρειάζεται για να μπουν τα φυτά γιατί είμαι παντελώς άσχετος ή να με παραπέμψετε σε κανένα link όπου περιγράφει τις διαδικασίες. Φοβάμαι να ξεστήσω και να ξαναστήσω το ενυδρείο μην τυχόν τα κάνω λάθος.
:thumbup:

Όσο για τα tests νερού, το πήρα απόφαση και θα πάω να αγοράσω μες τη βδομάδα. Θέλω τη βοήθειά σας όσον αφορά στο τι επείγει να πάρω για αρχή και που περίπου παίζουν οι τιμές τους για να ξέρω τι να περιμένω και που να ψάξω.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που δείχνετε στο να λύσετε τις απορίες μου!

Έγινε επεξεργασία - ypsistos_89
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

τι φιλτρο εχεις και ποσο καιρο τρεχει?

απο φωτισμο τι εχει?

σε τοσα λιγα λιτρα και με τοσα χρυσοψαρα σιγουρα θα εχεις και ανεβασμενα επιπεδα αμμωνιας οποτε το συντομοτερο δυνατο θα πρεπει να προμηθευτης ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ νερου καθως το στικακια δεν ειναι καθολου αξιοπιστα..

1.ΝΗ4/ΝΗ3(ammonium/ammonia,πρεπει να ειναι στο 0)

2.Ν02(nitrite,πρεπει να ειναι στο 0)

3.Ν03(nitrate,πρεπει να ειναι μεχρι 25)

εγω εχω της tetra και ειμαι ευχαριστημενος και αν θυμαμαι καλα γυρω στα 10 ευρω το ενα περιπου...

Link to comment
Share on other sites

tasosgv έχεις δίκιο και δε το είχα σκεφτεί καθόλου! Τσάμπα λεφτά. Και ο ξάδερφός μου (που με έμπασε στα κόλπα) έχει ολόκληρο ενυδρείο 180 λίτρα όλο φυτά μέσα. Κάτι θα βρει να μου δώσει...

Το θέμα είναι ότι δουλεύει όλη μέρα στο μαγαζί και μένει μακριά και δε θέλω να τον πρήζω αλλά κάτι θα κάνουμε. Θέλω όμως να μου πείτε, αν είναι εύκολο, τι χρειάζεται για να μπουν τα φυτά γιατί είμαι παντελώς άσχετος ή να με παραπέμψετε σε κανένα link όπου περιγράφει τις διαδικασίες. Φοβάμαι να ξεστήσω και να ξαναστήσω το ενυδρείο μην τυχόν τα κάνω λάθος.
:thumbup:

Όσο για τα tests νερού, το πήρα απόφαση και θα πάω να αγοράσω μες τη βδομάδα. Θέλω τη βοήθειά σας όσον αφορά στο τι επείγει να πάρω για αρχή και που περίπου παίζουν οι τιμές τους για να ξέρω τι να περιμένω και που να ψάξω.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που δείχνετε στο να λύσετε τις απορίες μου!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=15

εδω ειναι οι μποστανάδες ...

περιοχή σου ποια ειναι ?

αν μπορείς βάλε μια φωτο απο ενυδρειο & φιλτρο .

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει δύο λάμπες PL 24Watt (αν διάβασα καλά τον τύπο τους) και το φίλτρο είναι εσωτερικό Hailea HL-BT400 (με άνθρακα, σφουγγαράκι και υαλοβάμβακα όπως περιγράφω και παραπάνω) και λειτουργούν γύρω στις 9 εβδομάδες (περίπου δύο μήνες). Το φως το ανάβω το πολύ 6 ώρες την ημέρα. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφική και το κινητό δεν βγάζει και δεν έχω φωτογραφίες να σας δείξω αν και θα το ήθελα πολύ.

Μένω Δυτικά προάστια (Χαϊδάρι).

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει δύο λάμπες PL 24Watt (αν διάβασα καλά τον τύπο τους) και το φίλτρο είναι εσωτερικό Hailea HL-BT400 (με άνθρακα, σφουγγαράκι και υαλοβάμβακα όπως περιγράφω και παραπάνω) και λειτουργούν γύρω στις 9 εβδομάδες (περίπου δύο μήνες). Το φως το ανάβω το πολύ 6 ώρες την ημέρα. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφική και το κινητό δεν βγάζει και δεν έχω φωτογραφίες να σας δείξω αν και θα το ήθελα πολύ.

Μένω Δυτικά προάστια (Χαϊδάρι).

αυτο ειναι το φιλτρο σου

post-21555-1291073284_thumb.jpg

βγάζεις τον άνθρακα τον πετας ( δεν σου προσφέρει κάτι τώρα και ανα 30 μέρες θέλει αλλαγή) και στην θέση του βάζεις μινι σιποραξ

http://www.sera.de/gr/produkte/aquarientec...porax-mini.html

το σφουγγάρι το κρατάς και το ξεπλενεις με νερό ενυδρείου οταν καθαρίζεις το φίλτρο.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω το φιλτρο που εχεις δεν πρεπει να κανει και τη καλυτερη δουλεια...οπως σου ειπαν βγαζεις τον ανθρακα και βαζεις βιολογικο υλικο..μενω ανω κορυδαλλο,οποτε εχεις χρονο πες μου να σου φερω μπολι απο το δικο μου..και τα αλλα θα μας τα πουν οι μετρησεις.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

είσαι κοντά στο μέρος που γίνονται οι συναντησεις του φορουμ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50020

πήγαινε και τα παιδιά θα σε βοηθήσουν σε ότι θέλεις.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω το φιλτρο που εχεις δεν πρεπει να κανει και τη καλυτερη δουλεια...οπως σου ειπαν βγαζεις τον ανθρακα και βαζεις βιολογικο υλικο..μενω ανω κορυδαλλο,οποτε εχεις χρονο πες μου να σου φερω μπολι απο το δικο μου..και τα αλλα θα μας τα πουν οι μετρησεις.. :thumbup:

ωραίος !!!!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το φιλτρο σου

post-21555-1291073284_thumb.jpg

βγάζεις τον άνθρακα τον πετας ( δεν σου προσφέρει κάτι τώρα και ανα 30 μέρες θέλει αλλαγή) και στην θέση του βάζεις μινι σιποραξ

http://www.sera.de/gr/produkte/aquarientec...porax-mini.html

το σφουγγάρι το κρατάς και το ξεπλενεις με νερό ενυδρείου οταν καθαρίζεις το φίλτρο.

:thumbup:

προσοχή !!!

τον άνθρακα τον έχει σε μία πλαστική θήκη ,την οποία ανοιγεις τον πετάς και μέσα στην θήκη γεμίζεις σιποραξ.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

προσοχή !!!

τον άνθρακα τον έχει σε μία πλαστική θήκη ,την οποία ανοιγεις τον πετάς και μέσα στην θήκη γεμίζεις σιποραξ.

:thumbup:

ακριβως οπως τα λεει ο φιλος τασος,το ιδιο φιλτρο εχω για τον μονομαχο αλλα για ενυδρειο 60λ με χρυσοψαρα φανταζει λιγο δυσκολο στο μυαλο μου...τεσπα ορεξη να εχεις ο φιλος μας και υπομονη και θα τα βρουμε ολα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο πέρασα από το pet shop και ρώτησα τιμές για υγρά tests και βιολογικό υλικό. Το βιολογικό υλικό της JBL κοστίζει γύρω στα 15€. Θεωρώ ότι δεν είναι και πολλά. Θα περάσω αύριο να το αγοράσω. Τα υγρά tests όμως είναι λίγο ακριβά και τη δεδομένη στιγμή μου είναι λίγο δύσκολο να τα αγοράσω. Συγκεκριμένα μου είπαν γύρω στα 13€ το test, για τη μέτρηση του PH και γύρω στα 17€ το ένα, για τα test για τα νιτρικά (όλα της JBL). Συνολικά δηλαδή τα tests κοστίζουν πάνω από 60€. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να τα αγοράσω. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο; Δεν είμαι εξοικειωμένος με τις αγορές μέσω internet και έχω ακούσει ότι παίζουν πολύ καλές τιμές.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι, ότι εφόσον ο άνθρακας είναι ουσιαστικά άχρηστος, γιατί πωλείται ως standard με το φίλτρο και δεν βάζουν μέσα βιολογικό υλικό;

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο πέρασα από το pet shop και ρώτησα τιμές για υγρά tests και βιολογικό υλικό. Το βιολογικό υλικό της JBL κοστίζει γύρω στα 15€. Θεωρώ ότι δεν είναι και πολλά. Θα περάσω αύριο να το αγοράσω. Τα υγρά tests όμως είναι λίγο ακριβά και τη δεδομένη στιγμή μου είναι λίγο δύσκολο να τα αγοράσω. Συγκεκριμένα μου είπαν γύρω στα 13€ το test, για τη μέτρηση του PH και γύρω στα 17€ το ένα, για τα test για τα νιτρικά (όλα της JBL). Συνολικά δηλαδή τα tests κοστίζουν πάνω από 60€. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να τα αγοράσω. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο; Δεν είμαι εξοικειωμένος με τις αγορές μέσω internet και έχω ακούσει ότι παίζουν πολύ καλές τιμές.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι, ότι εφόσον ο άνθρακας είναι ουσιαστικά άχρηστος, γιατί πωλείται ως standard με το φίλτρο και δεν βάζουν μέσα βιολογικό υλικό;

Αγορασε το σετ των τεστ σε χαρτακια(εστω και εαν δεν ειναι ακριβειας,θα εχεις μια εικονα)

και υγρο τεστ για ΝΗ3-ΝΗ4

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο πέρασα από το pet shop και ρώτησα τιμές για υγρά tests και βιολογικό υλικό. Το βιολογικό υλικό της JBL κοστίζει γύρω στα 15€. Θεωρώ ότι δεν είναι και πολλά. Θα περάσω αύριο να το αγοράσω. Τα υγρά tests όμως είναι λίγο ακριβά και τη δεδομένη στιγμή μου είναι λίγο δύσκολο να τα αγοράσω. Συγκεκριμένα μου είπαν γύρω στα 13€ το test, για τη μέτρηση του PH και γύρω στα 17€ το ένα, για τα test για τα νιτρικά (όλα της JBL). Συνολικά δηλαδή τα tests κοστίζουν πάνω από 60€. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να τα αγοράσω. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο; Δεν είμαι εξοικειωμένος με τις αγορές μέσω internet και έχω ακούσει ότι παίζουν πολύ καλές τιμές.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι, ότι εφόσον ο άνθρακας είναι ουσιαστικά άχρηστος, γιατί πωλείται ως standard με το φίλτρο και δεν βάζουν μέσα βιολογικό υλικό;

τον ανθρακα το χρησιμοποιουμε τις πρωτες μερες λειτουργειας του ενυδρειου καθως και μετα απο θεραπεια για να τραβηξει τα φαρμακα(αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος),εγω προσωπικα δεν τον εχω χρησιμοποιησει.΄για τα τεστ της jbl δεν μπορω να φερω γνωμη καθως δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε,μπορεις να παρεις της sera που ειναι ποιο φθηνα σε συγκρισει με της tetra..

καλυτερα θα ηταν να βαλεις βιολογικο υλικο της sera η thw eheim αλλα εσυ αποφασιζεις...οτι θες εδω ειμαστε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο πέρασα από το pet shop και ρώτησα τιμές για υγρά tests και βιολογικό υλικό. Το βιολογικό υλικό της JBL κοστίζει γύρω στα 15€. Θεωρώ ότι δεν είναι και πολλά. Θα περάσω αύριο να το αγοράσω. Τα υγρά tests όμως είναι λίγο ακριβά και τη δεδομένη στιγμή μου είναι λίγο δύσκολο να τα αγοράσω. Συγκεκριμένα μου είπαν γύρω στα 13€ το test, για τη μέτρηση του PH και γύρω στα 17€ το ένα, για τα test για τα νιτρικά (όλα της JBL). Συνολικά δηλαδή τα tests κοστίζουν πάνω από 60€. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να τα αγοράσω. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο; Δεν είμαι εξοικειωμένος με τις αγορές μέσω internet και έχω ακούσει ότι παίζουν πολύ καλές τιμές.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι, ότι εφόσον ο άνθρακας είναι ουσιαστικά άχρηστος, γιατί πωλείται ως standard με το φίλτρο και δεν βάζουν μέσα βιολογικό υλικό;

Πριν λίγο παρήγγειλα υγρά τεστ της api από το petcumulus.gr (Δέχεται παραγγελίες και με αντικαταβολή). Έχει και καλές τιμές. Και μόνο 3 ευρώ μεταφορικά. Δες το μπορέι να σε βολέψει. Εγώ μένω Κρήτη και εδώ στα τοπικά μαγαζιά είναι όλα πανάκριβα!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα στο internet και βρήκα αυτό . Δεν έχει και πολύ καλή περιγραφή και δεν κατάλαβα περί τίνος πρόκειται (αν είναι χαρτάκια ή υγρά tests) αλλά είναι. Αν αξίζει πείτε μου να τα παραγγείλω, αλλιώς να ψάξω για κάτι άλλο. Πάντως πολύ καλές οι τιμές που έχουν τα e-shop σε σχέση με τα pet shop και τα φέρνουν και στην πόρτα του σπιτιού σου.

Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα στο internet και βρήκα αυτό . Δεν έχει και πολύ καλή περιγραφή και δεν κατάλαβα περί τίνος πρόκειται (αν είναι χαρτάκια ή υγρά tests) αλλά είναι. Αν αξίζει πείτε μου να τα παραγγείλω, αλλιώς να ψάξω για κάτι άλλο. Πάντως πολύ καλές οι τιμές που έχουν τα e-shop σε σχέση με τα pet shop και τα φέρνουν και στην πόρτα του σπιτιού σου.

Αυτό το πακέτο που βρηκες έχει τα εξης τεστ ph,gh,kh,no2.χρειαζεσαι ακόμα αμωνια και no3.πάντως εγώ δεν έχω μεινει ικανοποιημένος από τα τεστ της sera γιατί δεν έχουν καλή διαβάθμιση στα αποτελέσματα.

Παντος οτι και αν επιλεξεις, να ελενξεις τις ημερομινιες ληξης η εμφιαλωσης (αναλογα τα τεστ).σιγουρα δεν θες να παρεις κατι και να σου ληξει συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...