Jump to content

Προσαρμογη ...


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα. Εχω 2 ενυδρεια. Ενα 230λτ κ ενα 60λτ γενηστρα-καραντινα κτλ. Στο μικρο εχω τωρα 2 σκαλαρια με γενα κ εχω ph-7.5, ενω στο μεγαλο μετα απο ενα ατυχημα που ειχα το ξαναεστησα κ εχω τωρα ph 6-6.5. Με το σκεπτηκο οτι θελω να κατεβασω το ph στην γενηστρα σκεφτηκα να κανω τραμπα νερο απο το μεγαλο στο μικρο σιγα σιγα μεχρι να φερω το ph στο 6.5. Το εκανα μια φορα κ απο 7.5 πηγε 7. Το θεμα μου ειναι ποσο γρηγορα μπορω να κατεβασω το ph. Οταν περνουμε νεα ψαρια κ τα κανουμε προσαρμογη απο το νερου του πετ-σοπ στο νερο το δικο μας δεν αντιμετοπιζουμε το ιδιο διλημα? Εχω διαβασει οτι μια μεγαλη κ γρηγορη αλλαγη στο ph μπορει να σκοτωσει τα ψαρια μας. Γιατι δεν συμβαινει το ιδιο με τα νεα ψαρια? Κ αν γινεται γιατι να μην κανω το ιδιο γρηγορα κ την αλλαγη στην γενηστρα? δλδ σε 2-3 ωρες να κατεβασω 1 μοναδα το ph.... Ακουω επειχηρηματα κ αποψεις...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Εχω 2 ενυδρεια. Ενα 230λτ κ ενα 60λτ γενηστρα-καραντινα κτλ. Στο μικρο εχω τωρα 2 σκαλαρια με γενα κ εχω ph-7.5, ενω στο μεγαλο μετα απο ενα ατυχημα που ειχα το ξαναεστησα κ εχω τωρα ph 6-6.5. Με το σκεπτηκο οτι θελω να κατεβασω το ph στην γενηστρα σκεφτηκα να κανω τραμπα νερο απο το μεγαλο στο μικρο σιγα σιγα μεχρι να φερω το ph στο 6.5. Το εκανα μια φορα κ απο 7.5 πηγε 7. Το θεμα μου ειναι ποσο γρηγορα μπορω να κατεβασω το ph. Οταν περνουμε νεα ψαρια κ τα κανουμε προσαρμογη απο το νερου του πετ-σοπ στο νερο το δικο μας δεν αντιμετοπιζουμε το ιδιο διλημα? Εχω διαβασει οτι μια μεγαλη κ γρηγορη αλλαγη στο ph μπορει να σκοτωσει τα ψαρια μας. Γιατι δεν συμβαινει το ιδιο με τα νεα ψαρια? Κ αν γινεται γιατι να μην κανω το ιδιο γρηγορα κ την αλλαγη στην γενηστρα? δλδ σε 2-3 ωρες να κατεβασω 1 μοναδα το ph.... Ακουω επειχηρηματα κ αποψεις...

Συνήθως στα πιο πολλά πετσοπ τα ενυδρεία έχουν ΡΗ γύρω στο 7. Είναι λίγες οι περιπτώσεις όπου τα ψάρια διατηρούντε σε σωστές συνθήκες. Όταν παίρνουμε εμείς ψάρια και τα βάζουμε στο ενυδρείο μας, ανάλογα τις συνθήκες που επικρατούν στο δικό μας (σε σχέση πάντα με το ενυδρείο του πετσοπ), χρειάζεται και η ανάλογη προσαρμογή. Όσο περισσότερη ώρα διαρκεί αυτή η διαδικασία τόσο λιγότερο στρεσσάροντε τα ψάρια και τόσο μικρότερη πιθανότητα για σοκ (αν δεν κάνω λάθος οσμωτικό σοκ). Σε αυτή τη διαδικασία, (αγορά και τοποθέτηση ψαριών), μπορεί να έχουμε απώλειες.

Τώρα στο δικό μας ενυδρείο δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να ρίξουμε απότομα το ΡΗ. Όσο πιο ομαλά ρυθμίσουμε το ΡΗ τόσο λιγότερες πιθανότητες έχουμε για απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Στη φύση, το pH και οι σκληρότητες μπορούν να μεταβληθούν μέσα σε λίγα λεπτά. Η πτώση και η άνοδος του pH είναι ένα σημαντικό να γίνεται ομαλά για το ψάρι, αλλά πολύ δύσκολα μπορεί να το σκοτώσει η απότομη αλλαγή, ανάλογα και με την ποιότητα του ψαριού φυσικά.

Η αλλαγή που θες να γίνει από το το 7.5 στο 6.5 μπορεί να γίνει σχετικά γρήγορα, δηλαδή κανένα 2ωρο, αν το ψάρι είναι γενικώς δυνατό και υγιές, αλλά προσωπικά θα συνιστούσα να γίνει μέσα σε ένα 12ωρο.

Η σωστή προσαρμογή στο νέο ψάρι είναι 20-30% για να είναι υγιές το ψάρι μέσα στο ενυδρείο μας. Το υπόλοιπο 70-80% είναι η σωστή επιλογή του ψαριού από το κατάστημα. Προσωπικά, ανάλογα και με τη διαφορά που έχει το νερό του καταστήματος με αυτό του ενυδρείου μας, προτείνω προσαρμογές από μισή έως 1-1μιση ώρα. Και η πολύ προσαρμογή δεν κάνει καλό... Στρεσάρεται το ψάρι σε ένα αφιλόξενο περιβάλλον... όποιο κι αν είναι το περιβάλλον προσαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστω πολυ αν κ το πετ-σοπ το ειπα ως παραδειγμα. Αλλα την απαντηση μου την πηρα οποτε σε ευχαριστω πολυ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...