Jump to content

Πολλά απόβλητα


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω ένα 20λιτρο ενυδρείο με φυτά και κατοίκους 1 μονομάχο, ένα apple snail και ένα zebra nerite.

Στο βυθό υπάρχει μάυρο χαλικάκι. Γενικά όσο έψαχνα πριν στήσω το ενυδρείο, το οποίο λειτουργεί παραπάνω από 6μηνο, βλέποντας φωτογραφίες και διαβάζοντας περιγραφές πουθενά δεν μπόρεσα να διακρλινω το πόσο πολύ βρωμίζει το ενυδρείο με τους κατοίκους του μέσα.

Τι εννοώ. Με το συγκεκριμένο στήσιμο, κάθε το πολύ 1 με μιάμιση εβδομάδα το μάυρο μου χαλικάκι έχει καλυφθεί από ένα παχύ καφέ στρώμα **** το οποίο εκτός από πολύ απωθητικό στο μάτι είναι και -για μένα τουλάχιστον- ένας λόγος να εκνευρίζομαι πολύ.

Μα καλά. Τι γίνεται σε ενυδρεία που έχουν άμμο? το ***** πάει συννεφο? Στα αφρικανικά που έχουν πέτρες μεγάλες πίσω απο τις πέτρες είναι χαβούζα? Κάποιοι ισχθρίζονται ότι δεν βάζουν σκούπα βυθού. ******Μα είναι ποτέ δυνατόν?*****

Δεν θέλω να μην καθαρίζω το ενθδρείο μου. Τουναντίον είμαι πολύ σχολαστικός. Απλά αναρωτιέμαι γιατί δεν το αναφέρει κανένας όλο αυτό το πρόβλημα Μήπως εγώ είμαι ο περίεργος?

Υπάρχει κανένα ψάρι που να τρέφεται με ***?

Ευχαριστώ πολύ,

Θανάσης Δημόπουλος

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε αν ενοχλεί, δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου. Ας αλλάξει από κάποιον mod

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω ένα 20λιτρο ενυδρείο με φυτά και κατοίκους 1 μονομάχο, ένα apple snail και ένα zebra nerite.

Στο βυθό υπάρχει μάυρο χαλικάκι. Γενικά όσο έψαχνα πριν στήσω το ενυδρείο, το οποίο λειτουργεί παραπάνω από 6μηνο, βλέποντας φωτογραφίες και διαβάζοντας περιγραφές πουθενά δεν μπόρεσα να διακρλινω το πόσο πολύ βρωμίζει το ενυδρείο με τους κατοίκους του μέσα.

Τι εννοώ. Με το συγκεκριμένο στήσιμο, κάθε το πολύ 1 με μιάμιση εβδομάδα το μάυρο μου χαλικάκι έχει καλυφθεί από ένα παχύ καφέ στρώμα **** το οποίο εκτός από πολύ απωθητικό στο μάτι είναι και -για μένα τουλάχιστον- ένας λόγος να εκνευρίζομαι πολύ.

Μα καλά. Τι γίνεται σε ενυδρεία που έχουν άμμο? το ***** πάει συννεφο? Στα αφρικανικά που έχουν πέτρες μεγάλες πίσω απο τις πέτρες είναι χαβούζα? Κάποιοι ισχθρίζονται ότι δεν βάζουν σκούπα βυθού. ******Μα είναι ποτέ δυνατόν?*****

Δεν θέλω να μην καθαρίζω το ενθδρείο μου. Τουναντίον είμαι πολύ σχολαστικός. Απλά αναρωτιέμαι γιατί δεν το αναφέρει κανένας όλο αυτό το πρόβλημα Μήπως εγώ είμαι ο περίεργος?

Υπάρχει κανένα ψάρι που να τρέφεται με ***?

Ευχαριστώ πολύ,

Θανάσης Δημόπουλος

υπάρχει περίπτωση να ταιζεις πολύ και τα υπολείμματα απο την τροφή να μένουν στον βυθό , και αν το φίλτρο δεν έχει δύναμη να καθαρίσει,αυτο συσσορευεται και σου δημιουργει αυτο το καφε ίζημα.

δοκίμασε να αλλάξεις τροφή και να ταιζεις πιο λίγο.

δεν δικαιολογείται σε 1,5 εβδομάδα με ένα μονομαχο να έχεις τόσο ίζημα.

οσο για τον δικο μου βυθό δεν βάζω σκούπα εδώ και 3 μήνες και ειναι πεντακάθαρος.

το φίλτρο σου πόσα watt είναι ? ειναι ιδανικο για τα λίτρα σου ?

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο είναι το γωνιακό της dennerle shrimp safe ειδικα για 20 λιτρα ενυδρεία. Νομίζω είναι 150-200λίτρα την ώρα και δουλεύει στο φουλ.

Ταίζω 4-5 σκουλίκια εναλλάξ με flakes για μονομάχο κάθε μέρα. Κάθε δε'υτερη τρίτη ημέρα ρίχνω και μία ταμπλέτα βυθού για τα σαλιγκάρια.

Μήπως τη ζημιά την κάνουν τα σαλιγκάρια?

Link to comment
Share on other sites

Το καφέ ίζημα είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ... βέβαια με μέτρο έτσι! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...