Jump to content

Οι πρώτες μου μετρήσεις!!!


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι!! Επιτέλους παρέλαβα τα υγρά τεστ της api και έκανα τις πρώτες μου μετρήσεις.

ΝΗ3/ΝΗ4 : 2

ΝΗ2 :0.5

ΝΗ3 :0.25

Την βοήθειά σας!!!!!!!!!!!! :)

Πως συνεχίζω???

Να υπενθυμίσω ότι το ενυδρείο τρέχει 3 εβδομάδες. Δέκα μέρες έβαζα nitrivec. Έχω μέσα μερικά ψαράκια.

Εν τω μεταξύ έχω κάνει 1 φορά αλλαγή του υαλοβάμβακα στο φίλτρο και μία αλλαγή νερού περίπου 30%

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι!! Επιτέλους παρέλαβα τα υγρά τεστ της api και έκανα τις πρώτες μου μετρήσεις.

ΝΗ3/ΝΗ4 : 2

ΝΗ2 :0.5

ΝΗ3 :0.25

Την βοήθειά σας!!!!!!!!!!!! :)

Πως συνεχίζω???

Να υπενθυμίσω ότι το ενυδρείο τρέχει 3 εβδομάδες. Δέκα μέρες έβαζα nitrivec. Έχω μέσα μερικά ψαράκια.

Εν τω μεταξύ έχω κάνει 1 φορά αλλαγή του υαλοβάμβακα στο φίλτρο και μία αλλαγή νερού περίπου 30%

Η διαδικασία του στρωσίματος δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα. Πιστεύω σε 1-2 εβδομάδες το πολύ να είσαι εντάξει. (ΝΟ2=0, ΝΗ3/ΝΗ4=0) :thumbup:

Συνέχιζε να ταίζεις φιδωλά.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία του στρωσίματος δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα. Πιστεύω σε 1-2 εβδομάδες το πολύ να είσαι εντάξει. (ΝΟ2=0, ΝΗ3/ΝΗ4=0) :thumbup:

Συνέχιζε να ταίζεις φιδωλά.

Σε ευχαριστώ!

Με αλλαγές νερού πως να κινηθώ? Βακτήρια να ξαναβάλω?

Τα ψαράκια κινδυνεύουν με αυτές τις τιμές? Πάντως εγώ τα βλέπω τρισευτυχισμένα... :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!

Με αλλαγές νερού πως να κινηθώ? Βακτήρια να ξαναβάλω?

Τα ψαράκια κινδυνεύουν με αυτές τις τιμές? Πάντως εγώ τα βλέπω τρισευτυχισμένα... :)

Ναι, τα ψαράκια κινδυνέουν με αυτές τις τιμές, ωστόσο σε λίγο καιρό πιστεύω θα είναι εντάξει.

Βακτήρια, αν και πλέον δεν νομίζω ότι είναι τόσο απαραίτητα, συνέχισε να βάζεις, για να επιταχύνουμε έστω και λίγο την διαδικασία. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια αγγελια καποιος απο το Ηρακλειο να σου δωσει "μπολι" αμεσα,τα ψαρια σου υποφερουν

απο την αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

μπουγατσακι εγω θα σε στεναχωρησω με αυτα που θα σου πω. με αυτες τις τιμες σε nh3/nh4 και no2 τα ψαρακια σου κινδυνευουν αμεσα.εσυ μπορει να τα βλεπεις τρισευτυχισμενα η ψυχη τους ξερει τι τραβανε με την αμωνια που εχεις.αν μπορουσαν να μιλεισουν το τι θα ακουγαμε δεν περιγραφεται.η αμωνια ειναι τοξικη καταστεφει το αναπνευστικο των ψαριων.βρες μπολι απο κανενα συγχομπιστα κοντα σε σενα, και κανε μια γεναια αλλαγη νερου 50% και συνεχισε να ριχνεις βακτηρια.το φιλτρο σου δεν εχει προλαβει να φταξει αποικιες απο βακτηρια.οταν θα πανε τα nh3/nh4 και τα no2 στο 0 τοτε εισαι ετοιμη να βαλεις ψαρια.καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια, αν και πλέον δεν νομίζω ότι είναι τόσο απαραίτητα,... :)

Τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια αγγελια καποιος απο το Ηρακλειο να σου δωσει "μπολι" αμεσα,τα ψαρια σου υποφερουν

απο την αμμωνια.

:) Είναι δύσκολο να βρω μπόλι. Μπορώ με συχνές αλλαγές νερού και ελάχιστο τάισμα, και με υπομονή να τα καταφέρω? Βακτήρια συνεχίζω να βάζω της εταιρείας tropical το BACTO-ACTIVE σύμφωνα με τις οδηγίες..

Τhank you

Link to comment
Share on other sites

:) Είναι δύσκολο να βρω μπόλι. Μπορώ με συχνές αλλαγές νερού και ελάχιστο τάισμα, και με υπομονή να τα καταφέρω? Βακτήρια συνεχίζω να βάζω της εταιρείας tropical το BACTO-ACTIVE σύμφωνα με τις οδηγίες..

Τhank you

συνέχισε τα βακτήρια και μετρήσεις. λογικά με τα βακτήρια θα σου κρατάει την αμμωνία κάτω απο 0,5.

Link to comment
Share on other sites

συνέχισε τα βακτήρια και μετρήσεις. λογικά με τα βακτήρια θα σου κρατάει την αμμωνία κάτω απο 0,5.

Χθες έκανα μια γενναία αλλαγή νερού. Περίπου 40-50 %. Άλλαξα υαλοβάμβακα και πρόσθεσα βακτήρια και αντιχλωριακό. Έκανα σήμερα μέτρηση και η αμμωνία από 2 που είχα, έπεσε περίπου στο 1. Έπρεπε να πέσει παραπάνω, ή είμαι σε καλό δρόμο? Α! Δεν έχω ταΐσει τα καλά μου 2 μέρες τώρα..

:)

Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα μια γενναία αλλαγή νερού. Περίπου 40-50 %. Άλλαξα υαλοβάμβακα και πρόσθεσα βακτήρια και αντιχλωριακό. Έκανα σήμερα μέτρηση και η αμμωνία από 2 που είχα, έπεσε περίπου στο 1. Έπρεπε να πέσει παραπάνω, ή είμαι σε καλό δρόμο? Α! Δεν έχω ταΐσει τα καλά μου 2 μέρες τώρα..

:thumbup:

:)

Link to comment
Share on other sites

Γράψε μας και τις υπόλοιπες μετρήσεις (ΝΟ2,ΝΟ3) καθώς και θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Γράψε μας και τις υπόλοιπες μετρήσεις (ΝΟ2,ΝΟ3) καθώς και θερμοκρασία.

θερμοκρασία σταθερά στους 26. ΝΟ2 και ΝΟ3 δε μέτρησα μετά την αλλαγή. Πριν 2 μέρες ήταν Ν02=0.5 και ΝΟ3=0.25

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε το αντιχλώριο να το προσθέτεις σε ένα καθαρό δοχείο μαζί με το νερό αλλαγής,οπου θα μένει για κάποιες ώρες.Για να υπάρχει κυκλοφορία στο δοχείο μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα μικρό κυκλοφορητή ή αεραντλία με αερόπετρα.Έτσι θα κάνεις σωστή προετοιμασία και θα ελέγχεις η θερμοκρασία να είναι κοντά σε αυτή του ενυδρείου.1-2 βαθμούς πιο κάτω είναι επιθυμητό.Τα βακτήρια τα προσθέτεις κατευθείαν στο ενυδρείο.

Σε αυτή τη φάση κάνε αύριο ξανά όλες τις μετρήσεις και ενημέρωσε μας.Θα σου πρότεινα να κάνεις αύριο και μια αλλαγή νερού 20-30%.Εννοείται οτι το τάισμα το ξεχνάς...

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε το αντιχλώριο να το προσθέτεις σε ένα καθαρό δοχείο μαζί με το νερό αλλαγής,οπου θα μένει για κάποιες ώρες.Για να υπάρχει κυκλοφορία στο δοχείο μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα μικρό κυκλοφορητή ή αεραντλία με αερόπετρα.Έτσι θα κάνεις σωστή προετοιμασία και θα ελέγχεις η θερμοκρασία να είναι κοντά σε αυτή του ενυδρείου.1-2 βαθμούς πιο κάτω είναι επιθυμητό.Τα βακτήρια τα προσθέτεις κατευθείαν στο ενυδρείο.

Σε αυτή τη φάση κάνε αύριο ξανά όλες τις μετρήσεις και ενημέρωσε μας.Θα σου πρότεινα να κάνεις αύριο και μια αλλαγή νερού 20-30%.Εννοείται οτι το τάισμα το ξεχνάς...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!

Θα σας ενημερώσω αύριο!!! :)

Link to comment
Share on other sites

δικη μου γνώμη ... αφου έχεις 2 μέρες να ταισεις, ταισε λίγο για την βιολογία.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να ταΐσει για τη βιολογία.Η αμμωνία υπάρχει.Μεγαλύτερη επιβάρυνση θα είναι αυτή τη στιγμή

για τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε το αντιχλώριο να το προσθέτεις σε ένα καθαρό δοχείο μαζί με το νερό αλλαγής,οπου θα μένει για κάποιες ώρες.Για να υπάρχει κυκλοφορία στο δοχείο μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα μικρό κυκλοφορητή ή αεραντλία με αερόπετρα.Έτσι θα κάνεις σωστή προετοιμασία και θα ελέγχεις η θερμοκρασία να είναι κοντά σε αυτή του ενυδρείου.1-2 βαθμούς πιο κάτω είναι επιθυμητό.Τα βακτήρια τα προσθέτεις κατευθείαν στο ενυδρείο.

Σε αυτή τη φάση κάνε αύριο ξανά όλες τις μετρήσεις και ενημέρωσε μας.Θα σου πρότεινα να κάνεις αύριο και μια αλλαγή νερού 20-30%.Εννοείται οτι το τάισμα το ξεχνάς...

Πήγα σήμερα να κάνω την αλλαγή νερού!! Και δυστυχώς το ένα μου guppie το βρήκα νεκρούλι. Είμαι πολύ στενοχωρημένη... Το συγκεκριμένο από την αρχή που το πήρα δεν ήταν τόσο κινητικό όσο τα άλλα, αλλά δεν το περίμενα αυτό που είδα σήμερα. Άλλαξα το νερό 30% με αντιχλωριακό και βακτήρια. Πρόσθεσα και λίγο 3 κουταλιές του γλυκού αλάτι της api.

Σε λίγο θα κάνω πάλι μετρήσεις. Μπορεί να ήταν τυχαίο γεγονός , η απώλεια, ή τα έχω κάνει τόσο χάλια...¨ Έχω να τα ταΐσω 3η μέρα σήμερα... Θα ήθελα τις συμβουλές σας... :)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να κάνω την αλλαγή νερού!! Και δυστυχώς το ένα μου guppie το βρήκα νεκρούλι. Είμαι πολύ στενοχωρημένη... Το συγκεκριμένο από την αρχή που το πήρα δεν ήταν τόσο κινητικό όσο τα άλλα, αλλά δεν το περίμενα αυτό που είδα σήμερα. Άλλαξα το νερό 30% με αντιχλωριακό και βακτήρια. Πρόσθεσα και λίγο 3 κουταλιές του γλυκού αλάτι της api.

Σε λίγο θα κάνω πάλι μετρήσεις. Μπορεί να ήταν τυχαίο γεγονός , η απώλεια, ή τα έχω κάνει τόσο χάλια...¨ Έχω να τα ταΐσω 3η μέρα σήμερα... Θα ήθελα τις συμβουλές σας... :)

Μετρήσεις

ΝΗ3/ΝΗ4 = 0.5

ΝΟ2 = 1.0

ΝΟ3 = 0.25

θερμοκρασία 26

ph = 8

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως επειδη το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο το ποιο πιθανο ειναι να χασεις και αλλλα ψαρακια.συνεχισε να ριχνεις βακτηρια και κανε αλλαγες νερου.το αλατι για πιο λογο το εριξες; το no2=1 ειναι αρκετα βλαβερο για τα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς μην απογοητεύεσαι.Όλοι μας κάπως έτσι ξεκινήσαμε αλλά ποτέ σε αυτό το χόμπυ δεν πρέπει να το βάζεις κάτω.Το ψάρι ίσως να ήταν ήδη σε άσχημη κατάσταση και οι συνθήκες του ενυδρείου να το επιβάρυναν.

Προσαρμογή έκανες κατά την είσοδο τους;

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως επειδη το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο το ποιο πιθανο ειναι να χασεις και αλλλα ψαρακια.συνεχισε να ριχνεις βακτηρια και κανε αλλαγες νερου.το αλατι για πιο λογο το εριξες; το no2=1 ειναι αρκετα βλαβερο για τα ψαρια σου.

To αλάτι το αγόρασα μαζί με το ενυδρείο, και έχω διαβάσει ότι κάπου κάπου δεν είναι κακό να ρίχνουμε λιγο.Είναι βλαβερο?Με το ταϊσμα τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς μην απογοητεύεσαι.Όλοι μας κάπως έτσι ξεκινήσαμε αλλά ποτέ σε αυτό το χόμπυ δεν πρέπει να το βάζεις κάτω.Το ψάρι ίσως να ήταν ήδη σε άσχημη κατάσταση και οι συνθήκες του ενυδρείου να το επιβάρυναν.

Προσαρμογή έκανες κατά την είσοδο τους;

Προσαρμογή εννοείς αυτό με τη σακούλα που βάζουμε σταδιακά? Αν ναι, το έκανα. Πάντως το συγκεκριμένο από την αρχή ήταν λίγο πιο "υποτονικό" συκρίνοντάς το με τα άλλα. Δεν ξέρω... Έιδες τις σημερινές μου μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...