Jump to content

ξυλα απο λιμνη στο ενυδρειο μου


Recommended Posts

γνωριζει κανεις τι θα "παθω" αν βαλω στο φυτεμενο μου ενυδρειο ξυλα απο ποταμι ή λιμνη?

τσαμπα λυση γιατι τα αγοραστα ειναι πανακριβα! :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αν ξερεις οτι δεν εχουν φαει εντομοκτονα και κανεις σωστο καθαρισμο μπαινουν. και εγω εχω μονο δικα μου μεσα και μονο ενα μοπανι απο πετ σοπ.

Link to comment
Share on other sites

αν ξερεις οτι δεν εχουν φαει εντομοκτονα και κανεις σωστο καθαρισμο μπαινουν. και εγω εχω μονο δικα μου μεσα και μονο ενα μοπανι απο πετ σοπ.

θα τα μαζεψω απο ψηλο βουνο...

τα καθαρισες με ζεστο νερο??

Link to comment
Share on other sites

τα δικα μου τα ξεφλουδισα και τους εβαλα αρκετες φορες βραστο νερο. μετα τα αφισα σε νερο με αντιχλωριο να ποτισουν και μετα μπλουμ στο ενυδρειο... :)

Link to comment
Share on other sites

επικινδυνη κινηση,,,τι ειδος ξυλου ειναι??πρεπει να λαβεις υποψη σου οτι τα συνηθισμενα ειδη ξυλου,,,,και ειδικα αν δεν ειναι πολυ πολυ ξερα,,,,σαπιζουν στο νερο,,,,

χωρια φαρμακα η τυχον βλαβερες ουσιες,,,προσεχε επισης μην παρεις ειδος που σταζει ρετσινι η οτιδηποτε υγρο,,,το οποιο καταλαβαινεις αμεσως οταν χτυπησεις λιγο το κορμο,,,

ακομα και πολλα παιδια που ειναι ΄΄γνωστες'' και το επιχειρησαν αντιμετωπισαν προβληματα,,,

τεσπα,,,αν κανεις την κινηση,,,,,πολυ καλο βρασιμο και αστο και κανα δυο μερουλες σε κουβα με αντιχλωριο

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

παιδια ηθελα να ρωτησω και εγω επι του θεματος

μηπως ειναι καλυτερο να μπαινουν στον φουρνο τετοιου ειδους ξυλα ?

το εχει κανει καποιος ? μηπως ετσι ξεραινονται καλυτερα ?

αν το εχει κανει καποιος ποσες ωρες χρειαζεται για να ειμαστε οκ ?

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει το ρισκο?Εχω μοπανια 25 χρονια και ειναι μια χαρα (εκτος απο τα χουμικα που μου εδωσαν),τα χαιρονται τα ψαρια μου και εγω.Ειναι εξοδο που το κανεις μια φορα.

πετρος :)

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα παιζει ρολο το ξυλο!!!

εγω εχω βαλει ελια και ειναι ολα οκ!!!ξεραμενη βεβαια!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ηθελα να ρωτησω και εγω επι του θεματος

μηπως ειναι καλυτερο να μπαινουν στον φουρνο τετοιου ειδους ξυλα ?

το εχει κανει καποιος ? μηπως ετσι ξεραινονται καλυτερα ?

αν το εχει κανει καποιος ποσες ωρες χρειαζεται για να ειμαστε οκ ?

Νομιζω οτι καποιος το ειχε επιχειρησει,,αλλα ειναι πολυ επικινδυνο λογω των μεγαλων θερμοκρασιων που αναπτυσσονται μεσα στον φουρνο,,,καλυτερα βρασιμο!

Αξιζει το ρισκο?Εχω μοπανια 25 χρονια και ειναι μια χαρα (εκτος απο τα χουμικα που μου εδωσαν),τα χαιρονται τα ψαρια μου και εγω.Ειναι εξοδο που το κανεις μια φορα.

πετρος :)

:thumbup::):bowdown:

συμφωνω,,,,και εγω με τα redmmoor wood εχω βρει την ''υγεια΄΄ μου,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

μιλας τωρα για ξερα καλαμια???γιατι αν πας να κοψεις απο ποταμο δεν θα κανεις δουλεια,,,,,το καλαμι μπορει να ειναι μεσα στο ποταμι,,,αλλα οπως θα δεις το μεγαλυτερο μερος ειναι εκτος νερου,,θα σου σαπισει στανταρ αν το βαλεις ολοκληρο στο ενυδρειο,,,ειδικα ετσι χλωρο που θα ειναι,,,,πολυ προσπαθησαν να βαλουν καποια ξυλα παραλαγων μπαμπου που μοιαζουν με καλαμια αλλα σαπισαν,,,,,,,,,,,τωρα ειναι στο προσωπικο γουστο του καθενος το σχημα κ το ειδος του ξυλου

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...