Jump to content

Αυγα εν όψει


Satum

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια... Μετα απο κατι θανατους που ειχα στα guppy εχω απομεινει με ενα αρσενικο και 13 μωρα... επισης εχω δυο γατοψαρα διαφορετικης ρατσας αγνωστου φυλλου ενα μικρο σαλιγκαρι και εναν γλυφτη που τον ανταλαξα με τον παλιο μου λογο μεγεθους... σημερα αφου γυρισα απο την δουλεια βρηκα κολλημενα στο τζαμι μου κατι ασπρα σαν αυγα... απο πιο μπορει να ειναι???Μιπως απο τα γατοψαρα??? Εαν ναι θελω να μου πειτε τι να κανω τωρα και πως θα τα φροντησω. Συγνωμη που το εβαλα σε αυτο το τοπικ!!!! Επισης εχει και πανω στο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω βρηκα και τον ενοχο... το ενα γατοψαρο εχει ενα πραγμα σαν τσου...νι απο πισω... μπορουν να ζευγαρωσουν διαφορετικα ειδη?

Link to comment
Share on other sites

Να και Φωτο

post-30850-1292075675_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι και τα δυο γατοψαρα μαζι και αυτο που νομιζω εκανε τα αυγα

post-30850-1292076029_thumb.jpg

post-30850-1292076202_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Satum
Link to comment
Share on other sites

ειναι corydoras ,και το ενα corydoras albino

και αυτά ειναι αυγά.

δεν γνωρίζω αν ζευγαρώνουν μαζί ας μας πει κάποιος έμπειρος στο είδος.

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα το προφιλ τους... απλα τωρα τι θα μου βγει που ειναι γιαφορετικο ειδος??? και πως θα φροντησω τα μικρα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι διαφορετικο ειδος...

οπότε θα βγούν και απο τα δύο (albino & aeneus )

να σου ζήσουν.

περισότερες πληροφορίες στα ψάρια βυθού.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να υπάρξει υβριδισμός μεταξύ ειδών corydoras αλλά αυτό δεν είναι συχνό φαινόμενο στο ενυδρείο (αν και εφόσον εκκολαφθούν τα αυγά φυσικά). Γενικά δεν δείχνουν ενδιαφέρον στο να γονιμοποιήσουν ουσιαστικά τα αυγά των άλλων ειδών αρκεί να υπάρχουν μεγάλες ομάδες από κάθε είδος. Κάτι που συχνά το παραμελούμε είναι η αλήθεια και διατηρούμε λίγα από πολλά είδη. Προσωπικά δεν είδα ποτέ υβρίδια corydoras αν και πάντα είχα τουλάχιστον τρία διαφορετικά είδη (και εγώ και άλλοι φίλοι) στο ίδιο ενυδρείο. Ούτως ή άλλως το πιθανότερο είναι να αυγά που βλέπεις να γίνουν μεζές από τα ψάρια του ενυδρείου. Αν θέλεις πραγματικά να δεις απογόνους καλύτερα να έχεις ένα ενυδρείο αναπαραγωγής και με τις κατάλληλες συνθήκες. Απλά όταν κάνουμε αλλαγές νερού λόγω της καμιά φορά απότομης πτώσης της θερμοκρασίας ενεργοποιύνται τα γονίδια τους για αναπαραγωγή (όπως συμβαίνει και στο ΠΟΤΑΜΙ).

Αν κάποιος φίλος έχει διαφορετική εμπειρία θα ήταν ενδιαφέρον να τη διατυπώσει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

οπότε θα βγούν και απο τα δύο (albino & aeneus )

να σου ζήσουν.

περισότερες πληροφορίες στα ψάρια βυθού.

Ελεος.... θελουν καμια ειδικη τροφη τα μικρα??? πρεπει να προσεχω τιποτα η θα επιβιωσουν και απο μονα τους ???

Μεζες δεν νομιζω να γινουν τα αυγα καθως τα μονα ψαρια που ειναι λιγο μεγαλα ειναι ενα αρσενικο Guppy και ενας γλυφτης που πηρα προχθες και ειναι 3 εκατοστα... Ειναι αληθεια οτι εκολαπτοντε σε 5 μερες?

Έγινε επεξεργασία - Satum
Link to comment
Share on other sites

Ελεος.... θελουν καμια ειδικη τροφη τα μικρα??? πρεπει να προσεχω τιποτα η θα επιβιωσουν και απο μονα τους ???

στο προφιλ λέει οτι βγαίνουν σε 5 μέρες άν ειναι γονιμοποιημένα τα αυγά.

επίσης οτι μπορεί να γίνουν τροφή για άλλα ψάρια καθώς και σε σαλιγκάρια.

(περιμένεις να βγούν και σίγουρα θα έχουμε και άλλες πληροφορίες)

Link to comment
Share on other sites

πες μας και λιγο την συμπεριφορα τους,,,,πολλες φορες τα αυγα τρωγονται απο τους ιδιους γονεις,,,

Απο το προφιλ των γατοψαρων διαβασα οτι σπανια τρωνε τα αυγα τους...Το θηλυκο γατοψαρο δεν ειναι πολυ κινητικο πιστευω λογω της γεννας των αυγων οσο για το αρσενικο ειναι μια χαρα... Εριξα και ταμπλετα σημερα ομοτε θα τα κρατησει χορτατα για 3 μερες σιγουρα... αρα μονο το Guppy μπορει να φαει τα αυγα. Απλα υπαρχουν αυγα σε δυο μερη του ενυδρειου και ειναι πανω απο 100... εγω μετρησα μεχρι τα 87... μετα καηκε το μυαλο μου. :) Ευχομαι μονο να ειναι γονημοποιημενα και να δω και αλλα μικρα ψαρακια!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο το προφιλ των γατοψαρων διαβασα οτι σπανια τρωνε τα αυγα τους...Σωστα Το θηλυκο γατοψαρο δεν ειναι πολυ κινητικο πιστευω λογω της γεννας των αυγων Με βαση τα δικα μου ψαρια δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο :bowdown: οσο για το αρσενικο ειναι μια χαρα... Εριξα και ταμπλετα σημερα ομοτε θα τα κρατησει χορτατα για 3 μερες σιγουρα... αρα μονο το Guppy μπορει να φαει τα αυγα. Απλα υπαρχουν αυγα σε δυο μερη του ενυδρειου και ειναι πανω απο 100... εγω μετρησα μεχρι τα 87... μετα καηκε το μυαλο μου. :) Ευχομαι μονο να ειναι γονημοποιημενα και να δω και αλλα μικρα ψαρακια!!!

Καλη επιτυχια ευχομαι καταρχην :bowdown:

Θα μπορουσες να ταισεις τις πρωτες μερες τα μικρα τροφη σε σκονη πχ sera vipan baby Η αρτεμια , μετα απο τις 7-10 μερες αποψη μου ειναι πως δεν χρειαζονται ιδιαιτερη περιποιηση , θα τρωνε απο το βυθο σου .

Φροντισε να απομακρινεις τα ''χαλασμενα''-φουγκιασμενα αυγα οποτε τα βλεπεις .

Καλη κυκλοφορια - οξυγωνωση του νερου θα βοηθησει σε καλυτερα αποτελεσματα :bowdown:

Ριξε εαν θες μια ματια σε αυτα που εκανα και συνεχιζω και κανω :) για να εχεις μια γενικη εικονα :thumbup:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=472214

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια ευχομαι καταρχην :)

Θα μπορουσες να ταισεις τις πρωτες μερες τα μικρα τροφη σε σκονη πχ sera vipan baby Η αρτεμια , μετα απο τις 7-10 μερες αποψη μου ειναι πως δεν χρειαζονται ιδιαιτερη περιποιηση , θα τρωνε απο το βυθο σου .

Φροντισε να απομακρινεις τα ''χαλασμενα''-φουγκιασμενα αυγα οποτε τα βλεπεις .

Καλη κυκλοφορια - οξυγωνωση του νερου θα βοηθησει σε καλυτερα αποτελεσματα :bowdown:

Ριξε εαν θες μια ματια σε αυτα που εκανα και συνεχιζω και κανω :) για να εχεις μια γενικη εικονα :thumbup:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=472214

Η τροφη σε σκονη που εχω για τα μωρα guppy δεν κανει???θα το κοιταξω το λινκ που εστειλες καθως μου αρεσει να ενημερωνομαι... οσο για την οξυγονωση δεν θελω να βαλω οξυγωνο μεσα λογο προβληματος που αντιμετοπιζω με τα φυτα... επισης τα επιπεδα του δειοξυδιου ειναι χαμηλα αρα δεν θα αντιμετοπισουν καποιο προβλημα κατα την δικη μου αποψη παντα...

Link to comment
Share on other sites

Η τροφη σε σκονη που εχω για τα μωρα guppy δεν κανει???αφου ειναι σε σκονη δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα θα το κοιταξω το λινκ που εστειλες καθως μου αρεσει να ενημερωνομαι... :)οσο για την οξυγονωση δεν θελω να βαλω οξυγωνο μεσα λογο προβληματος που αντιμετοπιζω με τα φυταοξυγονωση μπορεις να κανεις και με την αναταραξη της επιφανειας , δεν ειναι απαραιτητο να βαλεις αεραντλια ... επισης τα επιπεδα του δειοξυδιου ειναι χαμηλα αρα δεν θα αντιμετοπισουν καποιο προβλημα κατα την δικη μου αποψη παντα...

Στη θεση σου εαν ειχα καποιο μικρο ενυδρειο διαθεσιμο , θα μετεφερα τα αυγα μεχρι να εκκολαφθουν και θα τα εβαζα στη θεση τους μετα τις 10 μερες :) . Εαν δεν εχεις καποιο αλλο ενυδρειο μπορεις να τα βαλεις σε καποια γεννηστρα (με διχτακι ) Η να τα αφησεις οπως ειναι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο την χθεσινοβραδινη επιθεση του αρσενικου γατοψαρου εχουν απομεινει 10 αυγουλακια και το ηθικο μου εχει πεσει... ειναι η δευτερη μερα... αλλες 3 εμειναν... αραγε θα επιζησει τιποτα???

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο την χθεσινοβραδινη επιθεση του αρσενικου γατοψαρου εχουν απομεινει 10 αυγουλακια και το ηθικο μου εχει πεσει... ειναι η δευτερη μερα... αλλες 3 εμειναν... αραγε θα επιζησει τιποτα???

κάνε μεταφορά τα αυγά 'η σε άλλο με μια αεραντλία και νερό ενυδρείου ή σε μία γεννήστρα μεσα στο ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

κάνε μεταφορά τα αυγά 'η σε άλλο με μια αεραντλία και νερό ενυδρείου ή σε μία γεννήστρα μεσα στο ίδιο.

Τα αυγα χαθηκαν ολα. ;)B) Αλλα μου ειπε ενας φιλος οτι με μια καλη αλλαγη νερου θα ξαναγεννησουν.. Στην επομενη προσπαθεια θα τα βαλω ολα στην γεννηστρα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους , σήμερα ανακάλυψα κάτι αυγουλάκια ψηλά στο τζάμι του ενυδρείου μου κ δίπλα στο θερμόμετρο όμως δυστυχώς δεν το αντιλήφθηκα εγκαίρως πως ήταν αυγά κ τα έξυσα βιαστικά γιατί είδα το αγγελόψαρο μου να τα τσιμπάει κ νόμιζα πως ήταν κάτι βλαβερό που δημιουργήθηκε στο ενυδρείο. Περιττό να πω οτι έχω σκάσει ;) Το θέμα είναι πως δεν επιχείρησα να δημιουργήσω συνθήκες που να ευνοούν την πιθανότητα αναπαραγωγής κ πως δεν ξέρω ποιά είναι θηλυκά κ ποιά αρσενικά. Παρατηρώ όλα μου τα ψαράκια αλλά δν έχω την παραμικρή ιδέα για το ποιό μπορεί να είναι αυτό που κυοφορούσε κ αναρωτιέμαι μήπως με κάποιες ερωτήσεις-απαντήσεις μπορείτε να με κατευθύνετε εσείς.

Τα ψάρια που υπάρχουν στο 170λιτρο ενυδρείο μου (στο οποίο έχω φυτεμένη μια ανούμπια) είναι :

2 αγγελόψαρα

1 silvershark

2 δολλάρια

1 νανο-γκουράμι

2 διαφανή ψαράκια που μου τα ονομάτισαν φαντασματόψαρα κ είναι μικρά κ αυτά σε μέγεθος

1 μικρού μεγέθους πλεκόστομος λέοπαρντ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...