Jump to content

αναγνωριση ψαριου


gemen

Recommended Posts

ποιο ειδος ψαριου ειναι στην φωτο?

εχουν κοκινα ματια γκρι σωμα χωρις γραμμες καθετες και πισω στην ουρα στην αρχη μαυρο και μετα λευκη ουρα το υπολοιπο.

οπως και τα πτυριγια του χωρις χρωμα.κοκινοματιδες του ειπαν στο petshop.

εβαλα στο google lemon tetra αλλα εχουν τα πτερυγια χρωμα και κιτρινο.

και ξερουμε σε τι ph και με τι ψαρια αλλα μπαινη?ειναι επιθετικο ψαρι?

post-16164-1292097717_thumb.jpg

post-16164-1292097801_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια λιγο πιο μακρινη μηπως βοηθισει καλυτερα στην αναγνωριση

post-16164-1292098051_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tα ψαράκια λέγονται red eye tetra

Ζουν σε ομάδες 5+ , κατάγονται απο Ν. Αμερική, θελούν ph απο 6-7,5 και σκληρότητα νερου 5 - 20 dH σε θερμοκρασίες 24 - 27 C, φτάνουν το πολύ 7cm και είναι φιλησυχα ψαράκια

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ειναι το ειδος.γνωριζεις εαν μπουν με γαριδες red εαν της πειραζουν?

η εαν μπουν μαζι με guppy και platy εαν θα τα πειραζουν?

Link to comment
Share on other sites

δεν προκειται να τα πειραξουν,,,,αλλα απλα δεν ταιριαζουν,,,γιατι αυτα που ανεφερες ανηκουν στα ζωοτοκα,,διαβασε τα προφιλ των ψαριων

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

(δεν προκειται να τα πειραξουν,,,,αλλα απλα δεν ταιριαζουν)

με γαριδες μπαινουν μεσα? εαν οχι με ζωοτοκα?να τα βαλω σε ενυδρειο αλλο απλα εχει red μεσα στον βυθο.θα της επιτεθουν αυτο το ειδος tetra?

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι τα εχω δει τα συγκεκριμενα σε πετ σοπ και επαθα πλακα με το καπαδισιο κολυμπημα τους,σαν συνεφο πηγεναν ολα μαζι.

Πιστευω οτι μια χαρα θα ειναι με τις γαριδες.

Ποσα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

τα πηρα μολις σημερα απο χομπιστα. 4 ψαρακια μου εδωσε τετοια και guppy.

διαβασα τωρα οτι ειναι φιλικα αλλα ρωτω γιατι φοβαμαι γενικα το ειδος tetra απο αλλα ψαρια στο παρελθον.

απο δευτερα θα αγορασω τωρα κιαλλα γιατι βλεπω οτι θελον να ειναι κοπαδι.οποτε εαν κρινω και απο την τιμη ειναι πολυ καλη για αγορα μεγαλου κοπαδιου.θα τα δοκιμασω σε ενυδρειο με red και εαν κανουν επιθεση θα της βγαλω της γαριδες. εχουν ωραια ματια παντος ειναι ομορφουλικο ψαρι.τωρα θα διξει και ο καιρος.πρωτη φορα το βαζω αυτο το ειδος οποτε θα δω τα συμπερασματα στο μελλον.

εσυ τα εχεις δοκιμασει?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιθανο να φανε τα μωρα γαριδες οπως επισης και να σου τσιμπησουν ουρες απο guppies,γενικοτερα θα πρεπει να ειναι σε κοπαδι καθως ετσι αυτοαναλωνται και δεν δειχνουν επιθετικοτητα προς αλλα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Tα ψαράκια λέγονται red eye tetra

Ζουν σε ομάδες 5+ , κατάγονται απο Ν. Αμερική, θελούν ph απο 6-7,5 και σκληρότητα νερου 5 - 20 dH σε θερμοκρασίες 24 - 27 C, φτάνουν το πολύ 7cm και είναι φιλησυχα ψαράκια

Oπως λεει και ο South παραπανω....... :)

Τα εχεις μαζι με τα γκαπυ τα ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω μόνο, ότι τα ψαράκια σου δε τα χειρίζεσαι με τον καλύτερο τρόπο! Το δοχείο που τα έχεις, έστω και προσωρινά, έχει ελάχιστο νερό και τα ψαράκια σου αγχώνονται ιδιαίτερα. Και στρες στα ψάρια σημαίνει πως μπορούν να προσβληθούν πολύ πιο εύκολα από αρρώστιες.

Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

naskas. Oπως λεει και ο South παραπανω....... Τα εχεις μαζι με τα γκαπυ τα ψαρακια?

oχι οπως γραφω και παραπανω εαν δεις.

theodor72. Το δοχείο που τα έχεις, έστω και προσωρινά, έχει ελάχιστο νερό

ειναι ετσι το γυαλι που παραμορφωνη και το ψαρι και ετσι φαινετε στο νερο.

το ψαρι μπηκε απλα για να το δειξω σε σας να μου πειτε τι ειδος ειναι μην το βαλω με αλλα που δεν θα ταιριαζε.στην σακουλα που μου τα εδωσαν δεν φαινονταν τιποτα.οποτε τα προσαρμοσα ολα και εβαλα σε νερο εδω στο γυαλι μετα για να σας δειξω το ειδος τι ειναι?αλλα ετσι κι αλλιως μπηκαν σε αλλο ενυδρειο εως να παρω της απαντησεις σας εδω.τελικα ειναι σε ενυδρειο με red γαριδες δεν πειραζουν εως τωρα τιποτα ειναι πανεμορφα αλλα οπως πληρωφοριθικα ειναι υβριδιο γιατι στην κανονικη τους μορφη δεν ειναι ετσι ολοστρογυλα και φουσκοτα.δεν εχει σημασια ομως εγω θα τα κρατησω μιας και αυτος που μου τα εδωσε μαζι με guppy δεν τα ηθελε λογω αλαγης δικου του setap.θα προσπαθισω να τους βρω ακομη περισοτερα για να γινουν μεγαλο κοπαδι και να νιωθουν πιο ανετα ακομη.

Giannis_4. τα εχω δει τα συγκεκριμενα σε πετ σοπ και επαθα πλακα με το καπαδισιο κολυμπημα τους,σαν συνεφο πηγεναν ολα μαζι.

εχεις δικιο ετσι ακριβως οπως αναφερης κανουν εχω παθη πλακα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.flickr.com/photos/28775760@N00/124184682 kανονικη μορφη.

http://www.bayfish.com.au/products/brisban...tra-lampeye-3cm

αυτα που μου εδωσε αυτος που τα ειχε.

ειναι μπαλλουν

Link to comment
Share on other sites

:)

Δυστυχώς είναι τα γνωστά balloon. Δεν καταλαβαίνω τι όμορφο βρίσκουν σε αυτά! Σε αντίθεση τα κανονικά ψαράκια είναι πανέμορφα χωρίς να έχουν τα έντονα χρώματα πολλών άλλων τέτρα. Είναι και αυτά μιά από τις αδυναμίες μου.

θα προσπαθισω να τους βρω ακομη περισοτερα για να γινουν μεγαλο κοπαδι και να νιωθουν πιο ανετα ακομη.

:):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

απλα το ερωτημα τωρα.

τι να αγορασω τα balloon η τα κανονικα?

και εαν βρω και τα κανονικα γιατι μου ειπαν οτι δεν τα βρησκεις ευκολα.

εαν αγορασω τα κανονικα ψαρια αυτα θα εχουν προβλημα με αυτα που εχω? (balloon)

η το να αγορασω τα υβριδια κανω κακο?

τωρα δηλιμα μεγαλο και θελω να μου πειτε της συμβουλες σας παιδια.

δεν τα ηξερα αυτα τα ψαρια, τα πηρα απο χομπιστα μου αρεσαν αλλα τωρα τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...