Jump to content

Μετρήσεις σε νέο ενυδρείο


Recommended Posts

καλησπέρα, θέλω την βοήθεια σας αν οι μετρήσεις που πήρα είναι καλές και αν όχι τι πρέπει να κάνω ?

Αγόρασα το τεστ aquavital multitest 6in1 και οι μετρήσεις που πήρα είναι οι παρακάτω:

---------------------------------

NO2 = ροζ ( έχει δυο χρώματα λευκό και ροζ και το ροζ το δείχνει σαν απαγορευτικό )

NO3 = 25

dGH = >14

dKH = 6

PH = 7,2

CL2 = 0,8

--------------------------------

να σας πω ότι το ενυδρείο είναι αυτό :

main%20aquarium.jpg

και με διαστάσεις 1,20 χ 48 χ 62 με εξωτερικό φίλτρο 25W(900L/H) και είναι περίπου 300 λίτρα. την θερμοκρασία την έχω στους 26 βαθμούς κελσίου.

τα ψάρια που φιλοξενεί τώρα είναι 6 πλατι 2 γκαπι 2 μολι 1 ραμιρεζι και έναν μονομάχο !!

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλησπερα!

μετρησεις για αμμωνια NH3/NH4 εχεις ?

κατα πασα πιθανοτητα το ενυδρειο σου θα εχει και αυξημενη αμμωνια!

εχει στρωθει ? ποσο καιρο τρεχει ?

κανονικα επρεπε ΝΟ2 να ειναι 0 και ΝΟ3 μικροτερο του 10

Link to comment
Share on other sites

απάντησε άν μπορείς στις ερωτήσεις του φίλου.

το ΝΟ2 είναι και αυτό τοξικό για τα ψάρια και άν το τεστ έχει μονο 2 χρώματα και εισαι στο δεύτερο,πιθανόν έχεις υψηλό ΝΟ2.

κάνε μία αλλαγή νερού 20% να βοηθήσεις τα ψαράκια.

ΝΟ3 φυσιολογικό κάτω απο 20.

δώσε και άλλες πληροφορίες να σε βοηθήσουμε.

έχεις χάσει ψαράκια ?

:)

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να διαβαζες και αυτο το πολυ αναλυτικο αρθρο :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=47836

Link to comment
Share on other sites

απάντησε άν μπορείς στις ερωτήσεις του φίλου.

το ΝΟ2 είναι και αυτό τοξικό για τα ψάρια και άν το τεστ έχει μονο 2 χρώματα και εισαι στο δεύτερο,πιθανόν έχεις υψηλό ΝΟ2.

κάνε μία αλλαγή νερού 20% να βοηθήσεις τα ψαράκια.

ΝΟ3 φυσιολογικό κάτω απο 20.

δώσε και άλλες πληροφορίες να σε βοηθήσουμε.

έχεις χάσει ψαράκια ?

;)

καλημέρα , το ενυδρείο τρέχει περίπου ενάμιση μήνα και οι αρχικές μετρήσεις που είχα ήταν :

---------------------------------

NO2 = 0

NO3 = 0

dGH = >14 - <21

dKH = 10

PH = 7,2 - 7,6

CL2 = 0

--------------------------------

θεώρησα ότι είναι καλές και πριν από δυο εβδομάδες έβαλα τα φυτά και κάποια ψαράκια .

οι απώλειες μέχρι τώρα θεωρώ ότι είναι πολλές ( 3 γκαπι ,2 πλατι , 1 ρααμιρεζι ) και οι νέες μετρήσεις απογοητευτικές και χθες άλλαξα περίπου 60 λίτρα από το νερό το αντικατέστησα και έριξα και αντιχλοριο ( το διάβασα εδώ σε ένα άρθρο για το ΝΟ2 και έβαλα και το οξυγόνο που δεν το είχα πριν )

πρέπει να κάνω και κάτι άλλο ?

μήπως από τις ταμπλέτες η το λίπασμα για τα φυτά έχω πρόβλημα ?

τα ψαράκια τα ταΐζω μια φορά την ημέρα και όχι πάρα πολύ !

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να διαβαζες και αυτο το πολυ αναλυτικο αρθρο :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=47836

Ευχαριστώ , αυτό διάβασα χθες πριν απαντήσετε και έκανα την αλλαγή νερού και το οξυγόνο !

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις κανει τις κυριοτερες μετρησεις nh3/nh4.

προφανος εισαι αστρωτος.πρεπει να της κανεις για να δεις που βρισκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μπορεις να μας πεις για το φιλτρο σου ?

τι υλικα εχει μεσα ?

μεσα σε τοσο λιγο χρονο δεν εχει προλαβει να ολοκληρωθει

ο κυκλος του αζωτου.πως εστρωσες το ενυδρειο σου ?

πρεπει να κανεις μεγαλυτερες αλλαγες νερου .60λ ειναι πολυ

λιγο για τα συνολικα λιτρα του ενυδρειου

επισης οπως θα διαβασες κομμενο το ταισμα .λιγο μονο καθε 2 μερες

και σιγουρα πρεπει να αγορασεις τεστ ΝΗ3/ΝΗ4 για να ξερεις που βρισκεσαι !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα και καλές γιορτές σε όλους !!

λοιπόν έκανα τρεις μεγάλες αλλαγές νερού την προηγούμενη εβδομάδα και νομίζω πως τώρα είναι όλα οκ.

επιτέλους παρέλαβα και τα υγρά τεστ για την αμμώνια και οι μετρήσεις που πήρα είναι οι παρακάτω :

-------------------------------

NH3/NH4 = 0

NO2 = 0

NO3 = 0

dGH = >14

dKH = 10

PH = 7,2

CL2 = 0

--------------------------------

έχω βάλει και δυο χρυσόψαρα μαζί με τα γκαπι ,τα πλατι και τα μολι είναι εντάξει η θα έχω πρόβλημα ?

και κάτι άλλο τα χρυσόψαρα βλέπω ότι συνεχώς τσιμπάνε τα φυτά είναι και αυτό κάποιο πρόβλημα ?

ξέχασα να σας πω ότι μαζί με όλα τα ψαράκια έχω και τον Μητσοτάκη !!!( χαχαχα είναι ο μονομάχος μου που έχει ζήσει από τα αρχικά ψαράκια εδω και τρεις μήνες ενώ όλα τα άλλα έχουν παραδώσει το πνεύμα τους )

Έβαλα και μια vallisneria gigantea και έριξα και το υγρό λίπασμα αλλά την έχω βάλει κοντά στον κυκλοφορητή και μου κόβει κάποια φύλα που ήταν ταλαιπωρημένα από το ταξίδι 4 μέρες με κουριερ από την Αθήνα !!!!! λέτε να της αλλάξω θέση η θα δυναμώσει ??

Ααα χθες παρόλα αυτά άλλο ένα γκαπι που έχω 2 μήνες παρέδωσε το πνεύμα του !! τι άλλο να κάνω ??

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλές γιορτές σε όλους !!

λοιπόν έκανα τρεις μεγάλες αλλαγές νερού την προηγούμενη εβδομάδα και νομίζω πως τώρα είναι όλα οκ.

επιτέλους παρέλαβα και τα υγρά τεστ για την αμμώνια και οι μετρήσεις που πήρα είναι οι παρακάτω :

-------------------------------

NH3/NH4 = 0

NO2 = 0

NO3 = 0

dGH = >14

dKH = 10

PH = 7,2

CL2 = 0

--------------------------------

έχω βάλει και δυο χρυσόψαρα μαζί με τα γκαπι ,τα πλατι και τα μολι είναι εντάξει η θα έχω πρόβλημα ?

και κάτι άλλο τα χρυσόψαρα βλέπω ότι συνεχώς τσιμπάνε τα φυτά είναι και αυτό κάποιο πρόβλημα ?

ξέχασα να σας πω ότι μαζί με όλα τα ψαράκια έχω και τον Μητσοτάκη !!!( χαχαχα είναι ο μονομάχος μου που έχει ζήσει από τα αρχικά ψαράκια εδω και τρεις μήνες ενώ όλα τα άλλα έχουν παραδώσει το πνεύμα τους )

Έβαλα και μια vallisneria gigantea και έριξα και το υγρό λίπασμα αλλά την έχω βάλει κοντά στον κυκλοφορητή και μου κόβει κάποια φύλα που ήταν ταλαιπωρημένα από το ταξίδι 4 μέρες με κουριερ από την Αθήνα !!!!! λέτε να της αλλάξω θέση η θα δυναμώσει ??

Ααα χθες παρόλα αυτά άλλο ένα γκαπι που έχω 2 μήνες παρέδωσε το πνεύμα του !! τι άλλο να κάνω ??

ευχαριστώ

?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλές γιορτές σε όλους !!

λοιπόν έκανα τρεις μεγάλες αλλαγές νερού την προηγούμενη εβδομάδα και νομίζω πως τώρα είναι όλα οκ.

επιτέλους παρέλαβα και τα υγρά τεστ για την αμμώνια και οι μετρήσεις που πήρα είναι οι παρακάτω :

-------------------------------

NH3/NH4 = 0

NO2 = 0

NO3 = 0

dGH = >14

dKH = 10

PH = 7,2

CL2 = 0

--------------------------------

έχω βάλει και δυο χρυσόψαρα μαζί με τα γκαπι ,τα πλατι και τα μολι είναι εντάξει η θα έχω πρόβλημα ?

Ξέρεις ότι αυτά τα ψάρια είναι ασύμβατα....Κρύο νερό με τροπικά δεν πάνε

και κάτι άλλο τα χρυσόψαρα βλέπω ότι συνεχώς τσιμπάνε τα φυτά είναι και αυτό κάποιο πρόβλημα ?

ναι τα χρυσόψαρα θα τα τσακίσουν τα φυτά

ξέχασα να σας πω ότι μαζί με όλα τα ψαράκια έχω και τον Μητσοτάκη !!!( χαχαχα είναι ο μονομάχος μου που έχει ζήσει από τα αρχικά ψαράκια εδω και τρεις μήνες ενώ όλα τα άλλα έχουν παραδώσει το πνεύμα τους )

Κάτι πρέπει να κάνεις με τη συνολική σύνθεση μάλλον. Ευτυχώς έχεις αρκετά λίτρα ώστε ο μονομάχος να μην ενοχλεί και να μην ενοχλείται.

Έβαλα και μια vallisneria gigantea και έριξα και το υγρό λίπασμα αλλά την έχω βάλει κοντά στον κυκλοφορητή και μου κόβει κάποια φύλα που ήταν ταλαιπωρημένα από το ταξίδι 4 μέρες με κουριερ από την Αθήνα !!!!! λέτε να της αλλάξω θέση η θα δυναμώσει ??

Καλύτερα η βαλισνέρια να μην είναι τόσο κοντά στην έξοδο του φίλτρου

Ααα χθες παρόλα αυτά άλλο ένα γκαπι που έχω 2 μήνες παρέδωσε το πνεύμα του !! τι άλλο να κάνω ??

Φοβάμαι ότι οι απώλειες θα συνεχιστούν. Συνέχισε με αλλαγές νερού, λίγο τάισμα και αποφάσισε τι είδους ενυδρείο θέλεις να στήσεις.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ααα χθες παρόλα αυτά άλλο ένα γκαπι που έχω 2 μήνες παρέδωσε το πνεύμα του !! τι άλλο να κάνω ??

ευχαριστώ

Να κάτσεις να διαβάσεις και να μη κάνεις βιαστικές κινήσεις! :P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μπορει καποιος να μου πει σε ενυδρειο που 'τρεχει' περιπου τρεις μηνες εαν αυτες οι μετρησεις ειναι καλες ?????

-------------------------------

NH3/NH4 = 0

NO2 = 0

NO3 = 0

dGH = >14

dKH = 10

PH = 7,2

CL2 = 0

--------------------------------

NH3 KAI NH4 εγιναν με υγρα τεστ ενω τα υπολοιπα με στικς !!!

-

το φιλτρο ειναι γεματο με μακαρόνι άνθρακα και γεωλυθους.

καλες γιορτες !

.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Vanilla!

Διάβασα εν συντομία λίγο το όλο θέμα σου και θεωρώ πως οι τελευταίες μετρήσεις σου έχουν γίνει μετά από αλλαγή νερού πιθανότατα.

Λογικά μετά από τρεις μήνες το ενυδρείο σου πρέπει να είναι στρωμένο και με το παραπάνω αλλά αν τυχών βλέπεις κάποια παράξενα σκαμπανεβάσματα στις μετρήσεις σου λογικά κάτι δεν κάνεις καλά.

Γενικά οι τιμές σου είναι φυσιολογικές περά του ΝΟ3.

Αυτό που μπορώ να σε συμβουλέψω είναι το όταν κάνεις τις αλλαγές νερού να το έχεις προετοιμάσει από την προηγούμενη μέρα σε ένα βαρέλι με αντιχλωριο και στην θερμοκρασία του ενυδρείου σου με έναν θερμοστάτη για να μην σου στρεσάρονται τα ψάρια και σου πεθαίνουν ή αρρωσταίνουν από το σοκ της διαφοράς θερμοκρασίας ειδικά τώρα που είναι χειμώνας ή από το χλώριο του νερού του δικτύου σου.

Δεν θέλει κόπο αλλά τρόπο, η πρόληψη είναι το καλύτερο φάρμακο για ένα υγείες ενυδρείο.

:P

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, θέλω την βοήθεια σας αν οι μετρήσεις που πήρα είναι καλές και αν όχι τι πρέπει να κάνω ?

Αγόρασα το τεστ aquavital multitest 6in1 και οι μετρήσεις που πήρα είναι οι παρακάτω:

---------------------------------

NO2 = ροζ ( έχει δυο χρώματα λευκό και ροζ και το ροζ το δείχνει σαν απαγορευτικό )

NO3 = 25

dGH = >14

dKH = 6

PH = 7,2

CL2 = 0,8

--------------------------------

Χλώριο 0.8;

Μήπως είναι τυπογραφικό λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Χλώριο 0.8;

Μήπως είναι τυπογραφικό λάθος;

τυπογραφικό λάθος; Όχι απαραίτητα, για αυτό αναφέρω παραπάνω περί σωστών αλλαγών νερού.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι ο Μονομαχος δεν μπορει να ειναι στο ιδιο ενυδρειο με τα γκαπυ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...