Jump to content

ψαρακια γκαμπι


Recommended Posts

καλησπερα!! καλως σας βρηκα!!! ;)

προσφατα μου εκαναν δωρο ενα ενυδρειο 20lt...και αφου το στολισα με χαλικακια,σταμνουλα και (πλαστικα) φυτα...το γεμισα με νερο εμφιαλωμενο(της βρυσης ειναι σκετο δηλητηριο)..εβαλα σε λειτουργια το φιλτρο..ρυθμισα το θερμοστατη στο 26..και την επομενη μερα πηγα οοοοολο χαρα σε pet shop...να διαλεξω τα ψαρακια μου. Ο ερωτας ηταν κεραυνοβολος... B) μολις αντικρισα τα γκαμπι ηθελα να αγορασω μονο αυτα... πηρα 3 αρσενικα (για αρχη)...ολη την ημερα τα χαζευα...μεχρι να κοιμηθω...και το πρωι που ξυπνησα....ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΝΕΚΡΑ..και το παραξενο ειναι..οτι ο θανατος δεν ηταν φυσιολογικος...αντι να επιπλεουν αναποδα στο πανω μερος του ενυδρειου...αυτα ηταν πεσμενα στο πλαι...στον πατο!!!!

Αυτο συνεχιστηκε και αλλη μια φορα...ενω η εκνευριστικη πωλητρια δεν ειχε ιδεα να μου δωσει πληροφοριες..στε να μην γινω για αλλη μια φορα γκαπι-killer :thumbup:

Σας παρακαλω...μπορειτε να μου πειτε τι μπορω να κανω??? για το αλατι που διαβασα δεν ειχα ιδεα να το κανω πιο πριν...και ποσο να ριξω??? ενω με τα Ph που λετε ..δεν καταλαβαινω τιποτα!!! B)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στην παρεα μας,,,,,

βασικα πρεπει να αρχισεις με διαβασμα,,,,το ενυδρειακι σου οσο μικρο και αν ειναι χρειαζεται στρωσιμο,,,ειναι παρα πολλα που πρεπει να κανεις πριν απλα να βαλεις τα ψαρακια μεσα,,,,

για να σου ψοφανε ετσι τα γκαπακια τα οποια θεωρουνται ανθεκτικα κανεις σοβαρα λαθη και το καταλαβαινεις ακομα και εσυ που εισαι αρχαριος,,,,

λοιπον,,,,

αρχισε απο εδω,,,,,http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...showtopic=18301

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

Παναγια μου και Χριστε μου!!!!!! ;) δεν τα πηγαινα ποτε καλα με τη Χημεια στο σχολειο.....τελικα ειναι δυσκολο χομπι....δεν καταλαβαινω και πολλα..αλλα θα διαβασω πολυ πριν κανω οτιδηποτε... B)

και θα επικοινωνησω ξανα για νεοτερα!!!!!

ευχαριστω πολυ παντως B)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες! ;)

Πρώτα απ' όλα όπως πολύ σωστά κατάλαβες, δεν πρέπει να πάρεις ακόμα ψαράκια.

Σε ένα καινούργιο ενυδρείο, πριν εισάγουμε μέσα τα ψαράκια που θέλουμε (και είναι δυνατον φυσικά να ζήσουν όσο καλύτερα γίνεται σε αυτά τα λίτρα), πρέπει να το ''στρώσουμε''. Δηλαδή να αναπτυχθεί κάποια βιολογία μέσα στο ενυδρείο, έτσι ώστε όταν βάλουμε τα ψαράκια, να είναι δυνατόν τα ''υπολείματα'' τους να διασπώνται και να διατηρείται ''καθαρό'' το νερό.

Η διαδικασία αυτή διαρκεί περίπου 40 ημέρες.

Πριν ξεκινήσουμε να σου δίνουμε ειδικότερες συμβουλές, θα σε παρακαλούσα να μας πεις τι φίλτρο έχεις, καθώς και τι υλικά έχει μέσα.

Καλή συνέχεια, και ότι απορία έχεις μην διστάσεις να ρωτήσεις! B)

Όλοι είχαμε από ελάχιστες έως μηδαμινές γνώσεις όταν ξεκινήσαμε! B)

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

μμμμ...δεν ξερω τι φιλτρο ειναι... B) το ειχε το ενυδρειο ..παντως το θερμοστατη τον αγορασα εγω....(ζητησα θερμοστατη 20lt) 2 πλαστικα φυτα..μεγαλουτσικα...μια σταμνα στη μεση...χαλικι..πετρουλες λιγο μεγαλες...ΑΥΤΑ.. μπορεις να μου πεις εσυ τι φιλτρο να παρω???? B) δεν θελω να παρω πολλα ψαρακια...αλλα θελω να ειναι ευτυχισμενα...νιωθω killer...μα να πεθανουν σε ενα βραδυ??? ;)

Link to comment
Share on other sites

μμμμ...δεν ξερω τι φιλτρο ειναι... B) το ειχε το ενυδρειο ..παντως το θερμοστατη τον αγορασα εγω....(ζητησα θερμοστατη 20lt) 2 πλαστικα φυτα..μεγαλουτσικα...μια σταμνα στη μεση...χαλικι..πετρουλες λιγο μεγαλες...ΑΥΤΑ.. μπορεις να μου πεις εσυ τι φιλτρο να παρω???? :thumbup: δεν θελω να παρω πολλα ψαρακια...αλλα θελω να ειναι ευτυχισμενα...νιωθω killer...μα να πεθανουν σε ενα βραδυ??? ;)

Γνώμη μου: Πέταξε μακριά και ακόμη πιο μακριά :thumbup: από το ενυδρείο όλες τις πλαστικές ρίζες, φυτά, στάμνες. B)

Δεν θα ήταν καλύτερα να δημιουργήσεις έναν μικρό βιότοπο με αληθινά φυτά στο ενυδρείο σου? Γιατί τα αληθινά φυτά δεν είναι μόνο πιο ωραία στο μάτι, αλλά βοηθάνε και στην ισορροπία του ενυδρείου.

Αν μπορείς ανέβασε μια φωτό από το φίλτρο να το δούμε, για να σου πούμε με πιο πολύ σιγουριά. Μέσα το φίλτρο έχει μόνο σφουγγάρι?

Και μην στεναχωριέσαι και τόσο για τα ψαράκια που πέθαναν. Στην τελική ανάλυση δεν φταις εσύ, αλλά αυτοί από το μαγαζί που σου έδωσαν τις λάθος οδηγίες! :thumbup:

Ρίξε μια ματιά αν θες στο προφίλ του guppy:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

Link to comment
Share on other sites

B) ααααα εισαι πολυ καλος!!!! επειδη ειμαι στη δουλεια (σκοτωνομαι στο ξυσιμο δηλαδη) θα βγαλω αυριο φωτο να σου δειξω....αν και ντρεπομαι λιγο B) γιατι δεν πιανει μια μπροστα στα δικα σας... και εγω θα ηθελα ζωντανα φυτα...αλλα ξεκινησα στραβα (να δολοφονω τα ψαρια) ... επισης δεν γνωριζω κανεναν να ασχολειται....αλλα αφου θα μου λες εσυ...θα κανω μια προσπαθεια.... ;)

ΟΠΟΤΕ τι να αγορασω πρωτο??????? φιλτρο??? χαλικια???? το ph πως το μετραω????

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας ανεβασεις καποιες φωτογραφιες του ενυδρειου σου?

Για να καταλαβουμε αν εχει φιλτρο, κτλ...?

Καλως ηρθες και καλο διαβασμα..... με υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

B) ααααα εισαι πολυ καλος!!!! επειδη ειμαι στη δουλεια (σκοτωνομαι στο ξυσιμο δηλαδη) θα βγαλω αυριο φωτο να σου δειξω....αν και ντρεπομαι λιγο :thumbup: γιατι δεν πιανει μια μπροστα στα δικα σας... και εγω θα ηθελα ζωντανα φυτα...αλλα ξεκινησα στραβα (να δολοφονω τα ψαρια) ... επισης δεν γνωριζω κανεναν να ασχολειται....αλλα αφου θα μου λες εσυ...θα κανω μια προσπαθεια.... ;)

ΟΠΟΤΕ τι να αγορασω πρωτο??????? φιλτρο??? χαλικια???? το ph πως το μετραω????

Έεεε τώρα, μην μου λες ότι είμαι και καλός γιατί ντρέπομαι... B) (το ψώνιο). Πόσα έχω να μάθω ακόμα.......

Μην αγοράσεις τίποτα, δεν χρειάζεται καθόλου βιασύνη.

Περιμένω φωτό για να δούμε τι χρειάζεται.

Φως έχει το ενυδρείο?

Το pH, όπως και τις υπόλοιπες τιμές του νερού (σκληρότητες, αμμωνία,...) μπορούμε να τα μετρήσουμε, είτε με υγρά τεστ, είτε με sticks, τα οποία όμως δεν θεωρούνται πολύ αξιόπιστα.

π.χ http://www.aquaticlifeaquariums.com.au/con...en-uk/d299.html υγρά tests

http://www.sera.de/gr/produkte/suesswasser...quick-test.html sticks

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

;) ευχαριστω...αυριο θα ανεβασω φωτο....να το δειτε...το φιλτρο παντως εχει ενα μαυρο σφουγγαρακι... το ειχα ''εγχειρησει'' προτου το βαλω σε λειτουργια.... παντως δουλευει κανονικα.... B)
Link to comment
Share on other sites

B) ευχαριστω...αυριο θα ανεβασω φωτο....να το δειτε...το φιλτρο παντως εχει ενα μαυρο σφουγγαρακι... το ειχα ''εγχειρησει'' προτου το βαλω σε λειτουργια.... παντως δουλευει κανονικα.... B)

Ωραία, εφόσον έχει μόνο σφουγγάρι, το πρώτο που πρέπει να πάρεις, είναι βιολογικό υλικό, έτσι ώστε να μπορέσουν τα βακτήρια να αναπτύξουν αποικίες.

Ένα πολύ καλό για μικρά ενυδρεία είναι αυτό εδώ http://www.sera.de/en/products/technical-e...porax-mini.html.

Ακόμη θα χρειαστείς ζωντανά βακτήρια όπως αυτά http://www.sera.de/cn/produkte/garnelen-un...o-nitrivec.html ή αυτά http://aquariumpharm.com/products/Product.aspx?ProductID=44. Και ένα αντιχλώριο φυσικά αν δεν έχεις ήδη! ;)

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

εχει και φως.....ειναι κολλημενο σε ολο το μηκος στο καπακι...και εχει αναγλυφες φουσκαλες (δεν ξερω αν βοηθαω να καταλαβεις) παντως θα βγαλω φωτο αυριο, να το δεις... να βαλουμε και αληθινα φυτα??? φοβαμαι να ρισκαρω.... ;)

Link to comment
Share on other sites

εχει και φως.....ειναι κολλημενο σε ολο το μηκος στο καπακι...και εχει αναγλυφες φουσκαλες (δεν ξερω αν βοηθαω να καταλαβεις) παντως θα βγαλω φωτο αυριο, να το δεις... να βαλουμε και αληθινα φυτα??? φοβαμαι να ρισκαρω.... ;)

Δεν είναι καθόλου ρίσκο. Εύκολα φυτά για αρχή! B)

Καλό είναι να παίρνουμε και ρίσκο που και πού! B)

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

αυτο το κιτρινο μπουκαλακι που λες...το ειχα κ εγω....ειχε θολωσει το νερο...και για μια εβδομαδα δεν καθαριζε....ανυπομονουσα τοοοσο να βαλω ψαρια μεσα... που αδειασα το νερο και εβαλα αλλο.....ΤΙ ΓΚΑΦΕΣ.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ολοι έχουμε κάνει τις γκάφες μας σε αυτό το χόμπι.Γι'αυτό συζητάμε δημόσια για να μαθαίνουν και οι άλλοι απο τα λάθη μας ;)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να καταλάβουμε τις γκάφες μας και μα μην τις επαναλάβουμε! B)

Περιμένουμε αύριο τη φωτογραφία! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να καταλάβουμε τις γκάφες μας και μα μην τις επαναλάβουμε! B)

Περιμένουμε αύριο τη φωτογραφία! B)

τελειααααα!!!!!! μην κοιμηθητε!!!!! στις 6 το πρωι σχολαω,,,,,και θα στελω φωτο!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται αγχος.λαθη ολοι κανουμε.μπορεις να φτιαξεις στα 20 λιτρα ενα μικρο φυτεμενο παραδεισο.θα σου ελεγα να μην βαλεις ψαρια γιατι ειναι πολυ μικρο.μπορεις να βαλεις γαριδουλες και κανενα σαλιγκαρι.δες φωτο απο τα ενυδρεια στο φορουμ.το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.υπομονη και μερακι χρειαζεται.εδω ειμαστε για να βοηθαει ο ενας τον αλλο.καλη επιτυχια!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιον γνωστό στην περιοχή σου που να έχει υγειές ενυδρείο; Θα μπορούσε να μπολιάσεις το ενυδρείο σου και να επιταχύνεις τις διαδικασίες.

Μην αγχώνεσαι! Υπομονή, επιμονή και διάβασμα ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το ενυδρειο μου.....αν μπορειτε πειτε μου πως να το ''στρωσω'' κανενας γνωστος μου δεν ασχολειται ...παρα μονο με χρυσοψαρα στη γυαλα...(και το βρικσω φρικτο)...επισης τα pet shop στη Χαλκιδα..δεν βοηθουν καθολου.... προσπαθω να βαλω φωτογραφιες του ενυδρειου μου και δεν μπορω ;)

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να βαλω φωτογραφιες του ενυδρειου μου και δεν μπορω B)

Κάνε ένα λογαριασμό στο photobucket και ανέβασε εκεί τις φωτογραφίες από τον υπολογιστή σου. (upload now)

Στη συνέχεια, ή μας δίνεις το link της φωτογραφίας ή του album σου κατευθείαν, ή αν θες να τις ανεβάσεις στο forum, τότε αντιγράφεις το IMG CODE, και το κάνεις επικόλληση στην απάντησή σου.

Κατάλαβες τίποτα? ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα λογαριασμό στο photobucket και ανέβασε εκεί τις φωτογραφίες από τον υπολογιστή σου. (upload now)

Στη συνέχεια, ή μας δίνεις το link της φωτογραφίας ή του album σου κατευθείαν, ή αν θες να τις ανεβάσεις στο forum, τότε αντιγράφεις το IMG CODE, και το κάνεις επικόλληση στην απάντησή σου.

Κατάλαβες τίποτα? ;)

αμεεεεε...δεν ειμαι ξανθια!!!! B) IMG CODE http://i1105.photobucket.com/albums/h346/m...na/DSC00076.jpg

IMG CODE http://i1105.photobucket.com/albums/h346/m...na/DSC00081.jpg

IMG CODE http://i1105.photobucket.com/albums/h346/m.../DSC00080-1.jpg

Eλπιζω να το εκανα σωστα... B)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

παιδια καλησπερα εχω ενα ενυδριο με γκαμπι και γεννισαν τα μωρα τα πηρα ακι τα εβαλα στη γενιστρα μετα απο 2 μερεσ πε8αναν ολα τι εφτεγε?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω ενα ενυδριο με γκαμπι και γεννισαν τα μωρα τα πηρα ακι τα εβαλα στη γενιστρα μετα απο 2 μερεσ πε8αναν ολα τι εφτεγε?

Καλως ηρθες.

Ανοιξε ενα νεο θεμα στη κατηγορια των ζωοτοκων και κανε μια παρουσιαση του ενυδρειου σου,\.

Ετσι δεν μπορει να σου πει κανεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...