Jump to content

Νέα μέλη για Axolotl - Ambystoma Mexicanum


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα του Aquazone!

Είμαστε νέα μέλοι στο Forum και σε γενικά σε Forum που αφορούν τους φίλους των ενυδρείων καθώς μόλις πριν λίγες βδομάδες ξεκίνησαμε να ασχολούμαστε με το αντικείμενο η καλύτερα την Τέχνη του Ενυδρείου.

Περνάμε ακόμη το θεωρητικό κομμάτι ( αν και κάτοχοι καινούργιου εξοπλισμού ) προκειμένου να αποκτήσουμε τις βασικές γνώσεις για το στήσιμο , την ΣΩΣΤΗ λειτουργία , τον καθαρισμό κτλ.

Ξέρουμε πως η προσωπική ενασχόληση ειναι αυτή που σου προσφέρει εμπειρία για την αντιμετώπιση των καταστάσεων , παρόλα αυτά είμαστε χαρούμενοι γιατί άνθρωποι με εμπειρία αναλύουν τις κακοτοπιές και συμβουλεόυν για την αντιμετώπιση προβλημάτων που τυχόν αντιμετωπίσαν και δίνουν μαθήματα σε νέους όπως εμείς.

Ένας από τους πολλούς λόγους που αποφάσισαμε να ασχοληθούμε είναι λόγο ενός είδους σαλαμάνδρας με την ονομασία Axolotl η αλλιώς Ambystoma mexicanum.

Έχουμε διαβάσει αρκετά πράγματα και εν μέρη ο εξοπλισμός που διαθέτουμε προσαρμόστηκε στις ανάγκες για την φιλοξενία αυτού του είδους αρχικά.

Ο λόγος που απευθυνόμαστε σε σας και και θα θέλαμε την βοήθεια σας είναι αν γνωρίζετε να μας δώσετε περαιτέρω πληροφορίες για αυτό το είδος , τυχόν Pet Shop ή ιδιώτες που μπορούν να μας τα προμηθεύσουν,

αν το έχετε δει σε κάποιο κατάστημα , ακόμη και να μας προτείνετε κάποια μεγάλα Pet Shop προκειμένου να το παραγγείλουμε. ;)

Ευχαριστούμε για τον χρόνο σας και ευελπιστούμε σε βοήθεια σας. B)

* Συγνώμη για το μακροσκελές Θέμα

axolotl.jpg

Με εκτίμηση Αλίκη και Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Δημήτρη και Αλίκη καλημέρα!

Το κακό είναι ότι αυτά τα πανέμορφα πλάσματα είναι είδος προς εξαφάνιση και για αυτό δεν θα σας παρότρυνα να τα αγοράσετε. Εδώ στην Ελλάδα δεν θα τα βρείτε και εάν τα βρείτε μόνο κατόπιν παραγγελίας σε πολύ αλμυρή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

ουπς!!!!!!!αυτο δεν το ηξερα γιατα axioli ;) .εχω εναν τετιο τυπακο σαν αυτο τισ φοτο.βασικα ο αδελφος τον εχει.δεν ξερω κ πολλα γιατο το ειδος γιατι δεν ασχολουμαι εγω αλλα εχουν πλακα παντως

Link to comment
Share on other sites

Μην με παρεξηγείτε, δεν θέλω να κάνω σε κανέναν κήρυγμα, από τα λίγα που ξέρω πάνω σε αυτό το θέμα είναι ότι είναι προστατευόμενο είδος από την “CITE” CONVENTION ON INTERNATIONAL TRADE IN ENDANGERED SPECIES

OF WILD FAUNA AND FLORA

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο είδος σαλαμάνδρας το έχω πετύχει αρκετές φορές σε κάποιο μαγαζί της Θεσσαλονίκης και σε μεγάλους σχετικά αριθμούς. Μπορεί να είναι είδος υπό εξαφάνιση, αλλά τα ζωντανά που βλέπουμε κατά καιρούς στα μαγαζιά προέρχονται από αναπαραγωγές σε μεγάλους αριθμούς σε αιχμαλωσία ( κάτι όχι ιδιαίτερα δύσκολο) και όχι από την φύση. Χρησιμοποιείται για ιατρικούς σκοπούς. Άλλωστε ο λόγος που απειλούνται είναι η καταστροφή των βιοτόπων τους και όχι η αλίευση. Έχουν γίνει προσπάθειες να ελευθερωθούν ζώα στο φυσικό τους περιβάλλον αλλά οι υδροβιότοποι που έχουν μείνει ανέγγιχτοι από τον άνθρωπο είναι πλέον πολύ λίγοι.

Συμπέρασμα : Τα ζώα που βλέπουμε στα pet shop προέρχονται από εκτροφεία

Περισσότερες πληροφορίες http://www.axolotl.org/

Έγινε επεξεργασία - theodor72
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα αλφικά ζώα σε μεγάλο αριθμό σημαίνουν προέλευση από αναπαραγωγές, άσε που το καημένο το ζωάκι επειδή έχει ικανότητα ανάπλασης μελών είναι πρότυπο πειραματόζωο σαν τα λευκά ποντικάκια... οπότε πέφτει μεγάλη αναπαραγωγή...

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω προστατευόμενο είδος είναι λόγο της καταστροφής που υφίσταται ο τόπος στον οποίο εμφανίζεται. Συγκεκριμένα από τις 2 λίμνες στις οποίες αναπαράγεται και ζει, έχει καταστραφεί η μια και η άλλη είναι στα πρόθυρα αποξήρανσης. Οπότε δεν πιστεύω ότι κάνουμε κάτι παράνομο αντιθέτως οι συνθήκες στις οποιές θα το φιλοξενήσουμε σίγουρα θα είναι καλύτερες αν και υπο σχετική αιχμαλωσία.

Η άποψη του theodor72 και του viciouscircle με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο πως εκτός ελαχίστων περιπτώσεων τα κατοικίδια που πωλούνται σε Pet shop είναι απο εκτροφεία και γίνεται μαζική αναπαραγωγή τους.

Θα παρακαλούσα πάντως από τον stratoos και τον theodor72 , και φυσικά όποιον άλλον γνωρίζει η δει το συγκεκριμένο σε κάποιο Pet shop να μου δώσει στοιχεία για να επικοινωνήσω με τον πωλητή.

*Για να μην θεωρηθεί διαφήμιση η τυχόν αναφορά ονόματος Pet shop , στείλτε μου μήνυμα εντός φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα,ενδιαφερεται κανεις για axolotl(ambystoma mexicanum) ??μιλησαμε με εναν υπευθυνο απο pet shop και ειπε οτι θα γινει παραγγελια για10axolotl.εμεις θελουμε 3.ψαχνουμε ατομα για τα υπολοιπα 7. αν καποιος απο εσας ενδιαφερεται ας επικοινωνησει με μας για να κανουμε μαζι την παραγγελια.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα δεν ειναι να προωθειται για αγορα και αιχμαλωσια ενα τετοιο σπανιο ειδος και να ενισχυεται την παρανομη πωληση του απο μαγαζια?

γνωριζεις καθολου για αυτο το ειδος? για το τι συνθηκες διαβιωσης χρειαζεται?

Φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για άτομα που προέρχονται από αναπαραγωγές δεν είμαι κατά της ιδέας.

Μην ξεχνάτε οτι με τους ρυθμούς που καταστρέφεται η φύση από τον άνθρωπο,η ύπαρξη κάποιων ψαριών- ερπετών-οργανισμών θα συνεχιστεί μόνο στα ενυδρεία μας.Τέτοια είδη όμως δεν θα πρέπει να αγοράζονται για "φιγούρα" αλλά για υπεύθυνη συντήρηση με σκοπό την αναπαραγωγή.Σε όσα βέβαια είναι εφικτή υπό αιχμαλωσία.

Προσωπική μου γνώμη πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για άτομα που προέρχονται από αναπαραγωγές δεν είμαι κατά της ιδέας.

Μην ξεχνάτε οτι με τους ρυθμούς που καταστρέφεται η φύση από τον άνθρωπο,η ύπαρξη κάποιων ψαριών- ερπετών-οργανισμών θα συνεχιστεί μόνο στα ενυδρεία μας.Τέτοια είδη όμως δεν θα πρέπει να αγοράζονται για "φιγούρα" αλλά για υπεύθυνη συντήρηση με σκοπό την αναπαραγωγή.Σε όσα βέβαια είναι εφικτή υπό αιχμαλωσία.

Προσωπική μου γνώμη πάντα.

:P:rasp::D:rasp:

ΥΓ. Γιατι σκεφτομουν και εγω ακριβως το ιδιο πραγμα? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για άτομα που προέρχονται από αναπαραγωγές δεν είμαι κατά της ιδέας.

Μην ξεχνάτε οτι με τους ρυθμούς που καταστρέφεται η φύση από τον άνθρωπο,η ύπαρξη κάποιων ψαριών- ερπετών-οργανισμών θα συνεχιστεί μόνο στα ενυδρεία μας.Τέτοια είδη όμως δεν θα πρέπει να αγοράζονται για "φιγούρα" αλλά για υπεύθυνη συντήρηση με σκοπό την αναπαραγωγή.Σε όσα βέβαια είναι εφικτή υπό αιχμαλωσία.

Προσωπική μου γνώμη πάντα.

Δεν το εχω σκεφτει ετσι.Με βρισκεις συμφωνω,απλα νομιζω πως πωλειται πιο πολυ για την 'φιγουρα'

Link to comment
Share on other sites

Απο Wiki ...

Axolotls live at temperatures of 14 °C (57 °F)-20 °C (68 °F), preferably 17 °C (63 °F)-18 °C (64 °F). As for all cold-blooded organisms, lower temperatures result in slower metabolism; higher temperatures can lead to stress and increased appetite. Chlorine, commonly added to tapwater, is harmful to axolotls. A single typical axolotl typically requires a 40 l (11 US gal) tank with a water depth of at least 15 cm (6 in). Axolotls spend a majority of the time at the bottom of the tank.

In captivity, axolotls eat a variety of readily available foods, including trout and salmon pellets, frozen or live bloodworms, earthworms, and waxworms. Axolotls can also eat feeder fish, but care should be taken as fish left in the tank may graze on the axolotls exposed gills.

Mεταφραση :

Τα Axolotls ζουν σε θερμοκρασιες 14-20C προτιμοτεροι οι 17c . Οπως σε ολους τους ψυχροαιμους οργανισμους , οι χαμηλες θερμοκρασιες χαμηλονουν τον μεταβολισμο και η μεγαλυτερες μπορεις να οδηγησουν σε στρες και αυξημενη ορεξη ! Το χλωριο ειναι επικυνδηνο για αυτα ! Ενα μονο του χρειαζεται 40 λιτρα με βαθος 15 εκ . Περνουν τον περισσοτερρο χρονο τους στον πατο του ενυδρειου .

Στην εχμαλωσια , τα axelotls τρωνε μια ποικιλια τροφων , οπως πεστροφας και σολωμου πελετς , κατεψηγμενα ή ζωντανα bloodworms, earthworms, and waxworms. Mπορουν να φανε και τροφη ψαριων αλλα τα υπολοιματα μπορει να προκαλεσουν εξανθηματα στα εκτεθημενα βραχεια του !

Πηγη : Wiki

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές πληροφορίες περιέχει το λινκ που έδωσε ο theodor72: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=52970

Με ανησυχεί πολύ η διατήρηση τους σε τόσο χαμηλές θερμοκρασίες.Το καλοκαίρι θα υπάρξει μεγάλο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Ph , Gh , Kh ???

Σε ενα φορουμ του εξωτερικου βρηκα , Ph 7 , και Γενικη σκληροτητα 140-180 σε τι βαθμους ειναι ???

Φορουμ εξωτερικου !!!χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Eπισης τα axelotl χρησιμοποιουνται για πειραματα σε ολων το κοσμο ! Λογω του οτι τα τραυματα επουλωνονται πολυ γρηγορα και τα ακρα ξαναφυτρωνουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Με ενδιαφερει και μενα.

Βεβαια οπως και ο Φωτης προβληματιζομαι για την θερμοκρασια διατηρησης τους.

Πιθανοτατα θα χρειαστει chiller και το κοστος ανεβαινει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Το να κρατήσεις 18 περίπου °C το καλοκαίρι είναι δύσκολη υπόθεση.Τα ανεμιστηράκια τα ξεχνάμε...

Εκτός αν βάλεις το ενυδρείο στο ψυγείο. :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ενδιαφερεται κανεις για axolotl(ambystoma mexicanum) ??μιλησαμε με εναν υπευθυνο απο pet shop και ειπε οτι θα γινει παραγγελια για10axolotl.εμεις θελουμε 3.ψαχνουμε ατομα για τα υπολοιπα 7. αν καποιος απο εσας ενδιαφερεται ας επικοινωνησει με μας για να κανουμε μαζι την παραγγελια.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ ΣΕ ΡΟΖ ΧΡΩΜΑ. ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΥΘΕΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΜΠΟΡΟΘΜΕ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΜΕ ΜΕΣΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ 'Η ΜΕΣΩ ΦΕΙΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΓΙΩΡΓΟΣ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ ΣΕ ΡΟΖ ΧΡΩΜΑ. ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΥΘΕΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΜΠΟΡΟΘΜΕ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΜΕ ΜΕΣΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ 'Η ΜΕΣΩ ΦΕΙΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΓΙΩΡΓΟΣ

Καλως όρισες.

Σε παρακαλω ομως να γραφεις με μικρους ελληνικους χαρακτηρες. Τα κεφαλαια δηλωνουν οτι φωναζεις!.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν επαναλαμβάνω το ίδιο πράγμα και γίνομαι κουραστικός, αλλά όσοι ενδιαφέρεστε να αποκτήσετε ατή τη σαλαμάνδρα, έχετε σκεφτεί πώς θα πετύχετε τους 18 C το καλοκαίρι;

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες.

Σε παρακαλω ομως να γραφεις με μικρους ελληνικους χαρακτηρες. Τα κεφαλαια δηλωνουν οτι φωναζεις!.

δεν φωναζω, απλα εχω συνηθησει σε αυτο το τροπο. γραψατε οτι ψαχνετε αλλους 7 για axolotl. θελω να αγορασω οπως ειπα κι εγω ενα σε ροζ. πως θα επικοινωνησουμε???

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν επαναλαμβάνω το ίδιο πράγμα και γίνομαι κουραστικός, αλλά όσοι ενδιαφέρεστε να αποκτήσετε ατή τη σαλαμάνδρα, έχετε σκεφτεί πώς θα πετύχετε τους 18 C το καλοκαίρι;

εγω δεν ξερω κανενα τροπο.με ψυκτρα, με τα a/c στο φουλ,να ριχνεις και μια σακουλα παγακια καθε μια ωρα και παλι δεν τους πιανεις.εγω πιστευω οτι τα πετσοπ τα πουλανε για εφε και τιποτα αλλο.εδω πουλανε αλιγατορες για κατοικιδια αδιαφοροντας για τις απαιτησεις διαβιωσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά και Χρόνια πολλά σε όλους.

Συγνώμη για την απουσία και τον χρόνο να απαντήσουμε αλλα μεσολάβησαν οι γιορτές.

Μας στείλατε κάποια μηνύματα όσοι ενδοιαφερόσασταν.

Θα παρακαλούσα μιας και κάνουμε μια συγκεντρωτικη λίστα, όσοι ενδοιαφέρονται ας μας στειλουν με Π.Μ

εδώ στο forum :

1.τον αριθμό axolotl που θέλουν

2.ένα τηλέφωνο , e mail η όποιο άλλο επικοινωνιακό μέσο διαθέτουν

Να συμπληρώσω πως η τιμή τους κυμαίνεται από 25 - 30 euro συνήθως και εξαρτάται από το απόθεμα και την

ζήτηση που έχουν.

Το κατάστημα με το οποίο είχαμε επικοινωνήσει για την παραγγελία είναι το Water inn (απλά ενημερώνω και δεν διαφημίζω).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα κι από εμένα!

Μήπως γνωρίζεται εάν υπάρχουν διαθέσιμα Axolotls στην Αττική κι επίσης αν υπάρχει εξειδικευμένο ιατρείο το οποίο αναλαμβάνει την παρακολούθησει τους;

Σας ευχαριστώ πολύ όλους εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...