Jump to content

Νέα μέλη για Axolotl - Ambystoma Mexicanum


Recommended Posts

Καλημερα... εχω και εγω ενα αξολοτλ... το εχω σε ενα ενυδρειο που ευτιαξα μονος μου 100 λιτρων... θα ειθελα να μαθω πως μπορω να ξεχωρισο αν ειναι αρσενικο η θυληκο...

Και επησεις θελω να αγορασω ακομα ενα... δεν ξερω ομως τη φυλο ειναι αυτο που εχω;αν βαλο καπιο αλλο μαζη του υπαρχει περιπτοση να επιτεθει το ενα στο αλλο αν δεν ειναι διαφορετικου φιλου;

Εχω διαβασει σχεδον οτι αρθρο υπαρχει για τα αξλοτλ αλλα πουθενα δεν αναφερει πως ξεχωριζεις το αρσενικο απο το θυλικο...

Αν πουλαει κανεις αξολοτλ ας μου στηλει μνμ στο FB .... kogios pantelis

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα... εχω και εγω ενα αξολοτλ... το εχω σε ενα ενυδρειο που ευτιαξα μονος μου 100 λιτρων... θα ειθελα να μαθω πως μπορω να ξεχωρισο αν ειναι αρσενικο η θυληκο...

Και επησεις θελω να αγορασω ακομα ενα... δεν ξερω ομως τη φυλο ειναι αυτο που εχω;αν βαλο καπιο αλλο μαζη του υπαρχει περιπτοση να επιτεθει το ενα στο αλλο αν δεν ειναι διαφορετικου φιλου;

Εχω διαβασει σχεδον οτι αρθρο υπαρχει για τα αξλοτλ αλλα πουθενα δεν αναφερει πως ξεχωριζεις το αρσενικο απο το θυλικο...

Αν πουλαει κανεις αξολοτλ ας μου στηλει μνμ στο FB .... kogios pantelis

Καλησπερα φιλέ μου, μπορείς να μας δώσεις μετρήσεις από το ενυδρείο σου;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της θερμοκρασίας το καλοκαίρι το έχεις λύσει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως τα αρσενικα, ειναι πιο ''πρησμενα'' στο σημειο πισω απο το στομαχι.. επισης πρεπει να ειναι καποιας ηλικιας για να ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΤΟ PH ειναι 7 ... δεν εχω καπιο συστημα ψυξης, ρηχνω μπουκαλια 1,5 λιτρου 2-3 φορες το 24 ορο για να ρικσο την θερμοκρασια του νερου...

επιδη δεν ειναι λιση αυτο αλλα λιση προσορινη, σκευτομε να αγορασω ανεμηστηρακια που πουλαν σε διαφορα petshop ... θα κανουν δουλεια για να κατεβασουν την θερμοκρασια? το ενηδριο μου εχει σινηθως 22 κελσιου με τους παγους το ριχνω σχεδον στο 20... αλλα πρεπει σηνεχεια να το τσεκαρω και δεν παλεβετε αλλο η λιση με τον παγο...

μαλον ειναι αρσενικο αυτο που εχω, αν κρινω απο αυτο που διαβασα πιο πανω...

 

Συνηθως τα αρσενικα, ειναι πιο ''πρησμενα'' στο σημειο πισω απο το στομαχι..

 

ψαχνω να αγορασω ακομα ενα και δεν μπορω να βρο πουθενα... σηγουρα παντως το προτο πραγμα που πρεπει να γηνη να μπη ενα αξιοπηστο συστημα ψυξης... τα ανεμηστηρακια θα κανουν δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ PH ειναι 7 ... δεν εχω καπιο συστημα ψυξης, ρηχνω μπουκαλια 1,5 λιτρου 2-3 φορες το 24 ορο για να ρικσο την θερμοκρασια του νερου...

επιδη δεν ειναι λιση αυτο αλλα λιση προσορινη, σκευτομε να αγορασω ανεμηστηρακια που πουλαν σε διαφορα petshop ... θα κανουν δουλεια για να κατεβασουν την θερμοκρασια? το ενηδριο μου εχει σινηθως 22 κελσιου με τους παγους το ριχνω σχεδον στο 20... αλλα πρεπει σηνεχεια να το τσεκαρω και δεν παλεβετε αλλο η λιση με τον παγο...

μαλον ειναι αρσενικο αυτο που εχω, αν κρινω απο αυτο που διαβασα πιο πανω...

 

Συνηθως τα αρσενικα, ειναι πιο ''πρησμενα'' στο σημειο πισω απο το στομαχι..

 

ψαχνω να αγορασω ακομα ενα και δεν μπορω να βρο πουθενα... σηγουρα παντως το προτο πραγμα που πρεπει να γηνη να μπη ενα αξιοπηστο συστημα ψυξης... τα ανεμηστηρακια θα κανουν δουλεια?

Καλησπέρα φίλε μου,

 

Επειδή το συγκεκριμένο χρειάζεται όντως χαμηλή θερμοκρασία για να μπορεί να νιωθει ανετα εγω θα σου πρότεινα chiller. Ακριβό μεν αλλά ξενοιάζεις μια και εξω και έχεις την ιδανική θερμοκρασία για το pet σου. Όλα τα άλλα ειναι μπακαλίστικα.

 

Υ.Γ. Γενικά μπορείς να ρίξεις θερμοκρασία με ανεμιστηράκια 2-3 βαθμούς αλλά πάλι θα εισαι οριακά  

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα διαφοράς φύλλου, θα τα δεις ποιο ορισμένα πίσω από τα πίσω πόδια τα αρσενικά στην βάση που ξεκινάει η ουρά......

Και με ανεμιστηρακια θα βολευτείς. ..... Ένα μέλος του φόρουμ τα διατηρούσε έτσι σε ενυδρεία εσωτερικού χώρου, και ενα και μοναδικό μέλος του φόρουμ τα κράτησε 4+ χρόνια σε ενυδρείο εξωτερικού χώρου, χωρίς ανεμιστήρες η ψυκτικό. ...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...