Jump to content

To ξυλο επιπλεει! Τι να του κανω;


Wizart

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους! Στο καινουργιο ενυδρειο που εστησα εβαλα κατι διακοσμητικα ξυλα (τι ξυλα ειναι δεν ξερω ο ΤΑΝ ξερει) και το ενα απο αυτα δεν καθεται κατω! Επιπλεει! ;) Του εχω βαλει μια πετρα απο πανω για να κατσει μεσα! Θα σταματησει να ανεβαινει καποια στιγμη ή να το βγαλω και να παρω αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Τα (έβρασες) πρώτα ? Αν το έκανες τότε απλά το ξύλο δεν πήρε αρκετό νερό μέσα και είναι στεγνό στο εσωτερικό του ήθελε παραπάνω . Βγαλτό και βαλτό σε ένα κουβά με καυτό νερό μόλις το νερό κρυώνει άλλαζε το αυτό για μερικές μέρες (4-5).

Η άλλη λύση είναι να το αφήσεις ως έχει και να πάρει σιγά σιγά νερό μέσα του. Αν και εγώ θα το έβραζα.

Link to comment
Share on other sites

Αστο και με τον καιρο θα σταματησει να επιπλεει δεν ειναι κατι ανησυχητικο θα βουλιαξει με τον καιρο ο καιρος εξαρταται ποσο σκληρο ειναι το ξυλο ποσο συμπαγες και ποσο ξερο ειναι.Ενας καλος τροπος για επιταχυνεις την διαδικασια ειναι να το βρασεις εγω τουλαχιστον δεν το εβρασα και σε 2 μηνες βουλιαξε μονο του ;)

'Η κοψτο στην μεση θα βουλιαξει πολυ πιο γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Μια ίδια περίπτωση είχα και εγώ με ένα ξύλο, που δεν ξέρω το όνομά του.

Το έβρασα, το άφησα ένα μήνα σε ένα βαρέλι και ένα βάρος από πάνω, αλλά τίποτα.Σκέτος φελός.

Στο τέλος ανοιξα μια τρύπα με το τρυπάνι στο κάτω μέρος και έδεσα με ται-ραπ, από πισω για να μη φαίνεται, ένα ποταμίσιο βότσαλο.

Σήμερα βρίσκεται περισσότερο από 6 χρόνια στο ενυδρείο μου και ακόμα επιπλέει!!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Τι ειπες τωρα! Καταλαβα αν μεσα σε κανα 2μηνο δεν σταματησει να επιπλεει θα το ριξω στο τζακι! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Τι ειπες τωρα! Καταλαβα αν μεσα σε κανα 2μηνο δεν σταματησει να επιπλεει θα το ριξω στο τζακι! ;)

Αν είναι mopani, mangrove ή jati, βάλτο σε κουβά με ζεστό (καυτό) νερό για καμιά εβδομάδα, άλλαζε δηλαδή το νερό μια δύο φορές την ημέρα, στο τέλος βάλτο μια δυο μέρες σε νερό με αντιχλώριο και θα είναι ΟΚ. Μετά από αυτό η πιθανότητα να επιπλέει θα είναι σχεδόν μηδενική εκτός αν είναι κάποιο ξύλο διαφορετικό από τα παραπάνω με ιδιότητες φελλού (μάλλον απίθανο αν το αγόρασες από pet shop).

Link to comment
Share on other sites

Oκ Θα τα βγαλω σημερα και θα τα βρασω μεχρι να τους φυγει το χρωμα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...