Jump to content

υαλοβαμβακας αλλαγη?


Recommended Posts

Γεια σας.ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος αν υπαρχει διαφορα στο να αλλαζουμε η να ξεπλενουμε τον υαλοβαμβακα?το φιλτρο που εχω ειναι κατι σαν sumb mεσα στο ενυδρειο με την εξης σειρα μπλε σφουγγαρι -μακαρονι-μπλε σφουγγαρι-υαλοβαμβακας καιο υαλοβαμβακας γινεται μαυρος καθε δυο μερες.ειναι φυσιολογικο αυτο?το ενυδρειο ειναι 100λ. με 4 γκουραμι ενα πλεκο και δυο μικρα raibow sarks.αλλαγες νερου 30% καθε 10 ημερες. το ενυδρειο τρεχει 5 μηνες.ταψαρια ειναι μεσα 1 μηνα τωρα και το μονο προβλημα που ειχα ηταν η καφε αλγη η οποια καποια στιγμη αρχισε να φευγει και τελικα το ενυδρειο καθαρισε.ξεχασα η ανακυκλοφορια του νερου γινετε με ενα κυκλοφορητη 1000λιτ. την ωρα.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος αν υπαρχει διαφορα στο να αλλαζουμε η να ξεπλενουμε τον υαλοβαμβακα?το φιλτρο που εχω ειναι κατι σαν sumb mεσα στο ενυδρειο με την εξης σειρα μπλε σφουγγαρι -μακαρονι-μπλε σφουγγαρι-υαλοβαμβακας καιο υαλοβαμβακας γινεται μαυρος καθε δυο μερες.ειναι φυσιολογικο αυτο?το ενυδρειο ειναι 100λ. με 4 γκουραμι ενα πλεκο και δυο μικρα raibow sarks.αλλαγες νερου 30% καθε 10 ημερες. το ενυδρειο τρεχει 5 μηνες.ταψαρια ειναι μεσα 1 μηνα τωρα και το μονο προβλημα που ειχα ηταν η καφε αλγη η οποια καποια στιγμη αρχισε να φευγει και τελικα το ενυδρειο καθαρισε.ξεχασα η ανακυκλοφορια του νερου γινετε με ενα κυκλοφορητη 1000λιτ. την ωρα.ευχαριστω.

καλό ειναι να το αλλάζεις όταν μπουκώνει και δεν αφήνει το νερό να έχει ικανοποιητική ροή.

μπορείς να τον ξεπλένεις και με νερό ενυδρείου αλλά είναι φτηνό υλικό και καλύτερα αλλαζέ τον .

στην διάταξη μπαίνει πρώτο στην σειρά (στην είσοδο του νερού στα υλικά του φίλτρου)

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό σχόλιο για αποφυγή παρεξηγήσεων ;) :

υαλοβάμβακας=ενυδρειακό βαμβάκι=filterwool

Link to comment
Share on other sites

με καθε αλλαγη νερου τον αλλαζεις.

Link to comment
Share on other sites

με καθε αλλαγη νερου τον αλλαζεις.

δε νομίζω πως είναι απαραίτητο αυτό. εκτός και η αλλαγή νερού γίνεται μια φορά το μήνα - που ελπίζω πως όχι- .

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω πως είναι απαραίτητο αυτό. εκτός και η αλλαγή νερού γίνεται μια φορά το μήνα - που ελπίζω πως όχι- .

το ενυδρειακο βαμβακι αμα εχει βρωμισει-μαυρισει το αλλαζεις δεν αξιζει καν τον κοπο να το πλυνεις και να το ξαναβαλεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...