Jump to content

τυρφη


Recommended Posts

Καλημερα! ;)

Εχω ενα βαρελι προετοιμασιας νερου και μεσα εχω εναν θερμοστατη και ενα μικρο φιλτρο που στον καδο του εχω βαλει τυρφη για να ριξω το ph.το νερο το εχω εδω και 3 μερες μεσα στο βαρελι και μετραω καθε μερα αλλα το ph δεν εχει πεσει σχεδον καθολου.εβαλα σε ενα τουλι και αλλη τυρφη και την εριξα μεσα χημα χθες και τωρα που μετρησα το ph ειναι το ιδιο..καμια ιδεα τι να κανω γιατι θελω να κανω αλλαγη νερου..

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ! ;)

αρχικά με τι μετράς το pH? κατά δεύτερον ,πόση ποσότητα τύρφης έχεις και πόσα λίτρα νερού έχεις μέσα στο βαρελάκι σου?

Link to comment
Share on other sites

μετραω με υγρο τεστ tropic marine,τωρα ποσοτητα της τυρφης δεν ξερω ποσο ακριβως ειναι,εχω γεμισει τον καδο του μικρου φιλτρου που ειναι μικρος και εχω βαλει σε τουλι αρκετη ποσοτητα που το εχω χημα μεσα στο νερο.το νερο ειναι περιπου 40 λιτρα στο βαρελι

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να υπολογίσεις στο περίπου τον όγκο του κάδου θα βοηθούσε!

Link to comment
Share on other sites

μια φωτο απο το φιλτρακι θα βοηθουσε?δυσκολο ε?ειναι μικροσ ο καδος..χωραει λιγη τυρφη μεσα γι αυτο εβαλα και σε τουλι χημα.ξεχασα να πω οτι το νερο του ενυδρειου μου εχει 6.7 ph

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα το σε εκατοστά μ,π,ύψος!

Πάντως η τύρφη χύμα μέσα στο νερό δεν θα κάνει τίποτα, πρέπει να υπάρχει ροή μέσα της! Ποιας εταιρίας είναι? Λογικά θα λέει αναλογία στο κουτί!

Link to comment
Share on other sites

Η τυρφη ειναι fluval..πριν την εβαζα μεσα στο φιλτρο του ενυδρειου μου αλλα ειχα προβλημα με φιλμ ασχετα αν χτυπαγε το φιλτρο την επιφανεια.την εβγαλα απο μεσα και τωρα το φιλμ ειναι ελαχιστο,δεν ξερω αν εφταιγε η τυρφη σ αυτο..τωρα το φιλτρακι για το βαρελι παιρνει πολυ λιγο..μερικα γραμμαρια πιστευω..

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν δοκιμαζεις να μετρησεις και με αλλο τεστ,αλλης εταιριας, api ας πουμε που θεωρουνται απο τα πιο αξιοπιστα στην αγορα...ετσι για να φυγει και παρμικρη αμφιβολια οτι εχεις μετρησει σωστα.Εχω ακουσει καλα λογια παντως για την τυρφη τηε fluval.

Link to comment
Share on other sites

μονο το τεστ της tropic marine εχω που και αυτο ειναι αξιοπιστο..πιστευω πως φταιει η ποσοστητα της τυρφης που εχω μεσα στο φιλτρακι..ειναι λιγη και δεν χωραει αλλη,εχει μικρο καδο..το θεμα ειναι τι να κανω τωρα..καμια ιδεα?θελω να κανω αλλαγη νερου γι αυτο και ρωταω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! ;)

Εχω ενα βαρελι προετοιμασιας νερου και μεσα εχω εναν θερμοστατη και ενα μικρο φιλτρο που στον καδο του εχω βαλει τυρφη για να ριξω το ph.το νερο το εχω εδω και 3 μερες μεσα στο βαρελι και μετραω καθε μερα αλλα το ph δεν εχει πεσει σχεδον καθολου.εβαλα σε ενα τουλι και αλλη τυρφη και την εριξα μεσα χημα χθες και τωρα που μετρησα το ph ειναι το ιδιο..καμια ιδεα τι να κανω γιατι θελω να κανω αλλαγη νερου..

Ευχαριστω..

Βαλε το τουλι με την τυρφη μεσα στο βαρελακι και βαλε και εναν κυκλοφοριτη ετσι ωστε να χτυπα πανω στο τουλι με την τυρφη μηπως και δεις διαφορα λογο μη καλης κυκλοφοριας του νερου μεσα στο βαρελακι.

Ναι δεν λεω, αξιοπιστα και τα tropic marine αλλα μια μετρηση με αλλο ενα τεστ θα σου εδινε πιο ασφαλη συμπερασματα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο προσπαθισα να κανω με το τουλι αλλα το ατιμο δεν καθεται εκει που βγαζει το φιλτρακι μου..

Link to comment
Share on other sites

βασικα θελεις πολυ παραπανω ποσοτητα τυρφης απ αυτην που βαζεις για να ριξεις το ph σου.

Link to comment
Share on other sites

καλη αυτη η πατεντα,δεν την ειχα δει.τωρα ομως που κοιτουσα το ενυδρειο παρατηρησα και κατι αλλο...ειδα στο κατω μερος απο το τζαμι να εχει μερικες πρασινες υδρες,...τι κανω γι αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς μπορεί να μην δεις άμεσα αλλαγή στο ph. Και η λύση του να αρχίσουμε να αγοράζουμε πολλά τεστ και να επιβεβαιώνουμε δεν είναι και ότι καλύτερο. Κακώς μπαίνουμε στη σκέψη τόσης σπατάλης. Καλό να έχουμε περισσότερα αποτελέσματα για πιο σίγουρα αλλά ακραίο να αγοράζουμε διπλά και τριπλά τεστ, θερμόμετρα και ότι άλλο πριν δούμε αν φταίει τίποτα άλλο. Το λέω από οικονομικής άποψης μιας και τα τεστ δεν είναι και φθηνά.

Προσωπικά θα σου πρώτινα να δεις αν έχει πέσει το ΚΗ ή GH του νερού. Επίσης το φίλτρο καλό θα ήταν να φιλτράρει 10 φορές το νερό του βαρελιού ανά ώρα για να δεις άμεσα αποτελέσματα. <η ποσότητα της τύρφη για ένα βαρέλι 30 λίτρων μπορεί να είναι και τόση όσο ένα μικρό μπουκάλι νερό μισού λίτρου. Προσωπικά 12 λίτρα νερό με λιγότερο από ένα μπουκάλι τύρφη και 250/λ ανά ώρα θεωρητική φίλτρανση έριχνα το ΚΗ περίπου 3 μονάδες σε 24 ώρες.

Αν φτιάξεις το ΚΗ σου σε αυτό που έχει και το ενυδρείο, το Ph σου θα προσαρμοστεί εύκολα ειδικά σε χαμηλά ΚΗ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...