Jump to content

Υδρες


Recommended Posts

Συγνωμη αν δεν ανοιξα το θεμα στο σωστο μερος και παρακαλω αν ειναι λαθος να το μεταφερεται στη σωστη κατηγορια.Σημερα παρατηροντας το ενυδρειο μου ειδα στο κατω μερος του τζαμιου μερικες πρασινες υδρες..τωρα που εκλεισαν τα φωτα αναψα ενα εξωτερικο φως και ειδα οτι και στα πλαινα τζαμια ειχα ασπρες υδρες...τι πρεπει να κανω?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι τετοιο ειναι..το τσεκαρα απο φωτος που βρηκα.τουλαχιστον οι πρασινες ειναι σιγουρα υδρες,φωτο δεν μπορω να βγαλω ειναι πολυ μικροσκοπικες...τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

To θέμα μεταφέρθηκε στην σωστή κατηγορία. ;)

Link to comment
Share on other sites

To θέμα μεταφέρθηκε στην σωστή κατηγορία. ;)

συγνωμη,δεν ηξερα που επρεπε να ανοιξω το θεμα! B)

Link to comment
Share on other sites

Οσο καιρό είχα ύδρες σε ενυδρείο δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μερικές φορές μπορεί να επιτεθούν σε μωρά γαρίδες, αν έχεις στο ενυδρείο σου.

Ειναι γλυκούλες όμως ;)

Link to comment
Share on other sites

για να πω την αληθεια οι πρασινες ειναι πολυ καλες..σαν ανεμονες ειναι..γαριδες δεν εχω απλα φοβαμαι μην εξαπλωθουν πολυ.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να τις μειώσεις κάποια στιγμή μπορείς να τις αφαιρέσεις, όχι με το χέρι αλλά με μια απόχη που θα την σύρεις κατά μήκος του γυαλιού. Υπάρχουν και φάρμακα στην αγορά αλλά δεν χρειάζεται να ρίχνουμε παραπάνω ζουμιά στο νερό μας απ ό,τι είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ μικροσκοπικες οι ατιμουτσικες,κατα τυχη τις ειδα..θα τις πιασει η αποχη?αυριο που θα κανω αλλαγη νερου σκεφτομαι να βαλω και μια σκουπα..

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με τις τρύπες που έχει η απόχη σου. Αν ξεκολλήσουν απο το τζάμι ειναι σχετικά εύκολο να πιαστούν.

Θα έλεγα να μην ταλαιπωρείσαι πάντως μέχρι να σου δημιουργήσουν πρόβλημα λόγω πλυθησμού.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με τις τρύπες που έχει η απόχη σου. Αν ξεκολλήσουν απο το τζάμι ειναι σχετικά εύκολο να πιαστούν.

Θα έλεγα να μην ταλαιπωρείσαι πάντως μέχρι να σου δημιουργήσουν πρόβλημα λόγω πλυθησμού.

ξερεις τι σκεφτομαι?το ενυδρειο μου τρεχει περιπου 2 μηνες,εχει πιασει λιγο αλγη και την εβγαλα με το χερι μου και καποια κομματια της εχουν μεινει στο βυθο και σκεφτομαι μηπος απο αυτο δημιουργηθικαν οι υδρες..και λεω αυριο που θα γινει η αλλαγη να τις τριψω με το μαγνητη απο το τζαμι και μετα να κανω μια σκουπα να μαζεψω τις αλγεις απο κατω και οτι υδρες εχουν πεσει...

Link to comment
Share on other sites

Με μαγνήτη δεν το έχω δοκιμάσει μπορεί και να δουλέψει! Προσπαθείς και μας λες ;)

Link to comment
Share on other sites

Με μαγνήτη δεν το έχω δοκιμάσει μπορεί και να δουλέψει! Προσπαθείς και μας λες ;)

θα το δοκιμασω αυριο που θα κανω και αλλαγη νερου και θα θα σας πω!

Σ ευχαριστω για την βοηθεια σου! B)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...