Jump to content

ΖΕΟΛΙΘΟΣ


Recommended Posts

Καλημέρα σας! Ειχα ξαναγραψει εδω γιατι ειχα αγορασει ενα ενυδρειο 80l με χρυσοψαρα κ συμφωνα με τις συμβουλες του petshop εβαλα κ χρυσοψαρα μεσα! Ετσι οπως ηταν φυσικο εχασα ενα ψαρακι! Εψαξα στο Internet κ βρηκα κ την σελιδα αυτη που με βοηθησε οσο δεν μπορειτε να φανταστειτε!

Προμηθευτικα λοιπον ολα τα απαιραιτητα test API, αντιχλωριο , βακτηρια κ προσπαθουσα να στρωσω με προσοχη παντα το ενυδρειο μου καθοτι ειχε ψαρια μεσα με την βοηθεια των συμβουλων που επαιρνα απο εδω (εκανα κ αλλαγες νερου)! Ειχα φτασει μετα 1 μηνα ΝΟ2=5 κ δεν επεφτε με τιποτα!

Με διαβασμα κ παλι κ με την βοηθεια παιδιων απο εδω αλλαξα το φιλτρο μου καθοτι ηταν ενα απλο χωρις καθολου υλικο με ενα 1100l/h με υλικο μεσα!

Ψαχνοντας,ρωτωντας κ διαβαζοντας γιατι αυτο μεσα δεν ειχε μακαρονι αλλα κατι σαν χαλικια ανακαλυψα οτι αυτο ειναι ΖΕΟΛΙΘΟΣ! Το αντικατεστησα με siporax τωρα ειμαι στην διαδικασια στρωσιματος!

Κ ΤΩΡΑ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ;)

ΕΦΑΓΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΒΡΑΔΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑ ΤΟΝ ΖΕΟΛΙΘΟ!

ΛΟΙΠΟΝ βρικα οτι απομακρυνει ΝΗ3,ΝΗ4,ΝΟ3 κ ΝΟ2 κ ολα τα δηλητηριωδη για τα ψαρια!

Ποιο ειδικα δεν τα απομακρυνει απλα τα απορροφαει κ δουλευει με ανταλλαγη ιοντων δηλ αποβαλει στο νερο ιοντα νατριου!

Στο εξωτερικο το χρησιμοποιουν στα ενυδρεια κ το αλλαζουν περιπου ανα 2 μηνες οταν χασει τις ιδιοτητες του αλλα αν το αφησεις παραπανω γινετε ενα αριστο βιολογικο υλικο κα8οτι πορωδες!

Γινετε κ αναγομωση του με αλατι αλλα αυτο δεν το εχω βρει με ακριβεις οδηγιες κ ετσι δεν το αναφερω.

Θελω λοιπον να ρωτησω

1) ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΥΛΙΚΑ να κανουμε χρηση ΖΕΟΛΙΘΟΥ κ να ειμαστε ησυχοι για το νερακι στο ενυδρειο μας μια για παντα????????

Αφου τα απορροφαει ολα αρα κ κα8αροτερο νερο εχουμε κ δεν χρειαζετε να μετραμε συνεχεια κ ουτε να κανουμε συνεχεια αλλαγες νερου!

Το μονο <<κακο>> ειναι οτι δεν μπορει να χρησιμοποιη8ει με νερο που εχει αλατι!

2) Μπορουμε κατα το στρωσιμο του ενυδρειου μας με βιολογικο υλικο να βαλουμε κ ΖΕΟΛΙΘΟ μεσα ωστε να μην ειναι επιβλεβες το νερο μας?

3) Οταν εχουμε μεγαλη ιχθυοφορτιση κ το βιολογικο υλικο δεν αρκει μηπως η χρηση του ΖΕΟΛΙΘΟΥ μας λυνει τα χερια?

Να πω μονο οτο σε 24 ωρες το ΝΟ=0 σταθερα απο 5 που ηταν!

Περιμενω τις αποψεις σας!!!!!!

Υ.Σ Συγνωμη αν εγραψα πολλα αλλα τωρα ηπια τον καφε μου B)B):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Ειχα ξαναγραψει εδω γιατι ειχα αγορασει ενα ενυδρειο 80l με χρυσοψαρα κ συμφωνα με τις συμβουλες του petshop εβαλα κ χρυσοψαρα μεσα! Ετσι οπως ηταν φυσικο εχασα ενα ψαρακι! Εψαξα στο Internet κ βρηκα κ την σελιδα αυτη που με βοηθησε οσο δεν μπορειτε να φανταστειτε!

Προμηθευτικα λοιπον ολα τα απαιραιτητα test API, αντιχλωριο , βακτηρια κ προσπαθουσα να στρωσω με προσοχη παντα το ενυδρειο μου καθοτι ειχε ψαρια μεσα με την βοηθεια των συμβουλων που επαιρνα απο εδω (εκανα κ αλλαγες νερου)! Ειχα φτασει μετα 1 μηνα ΝΟ2=5 κ δεν επεφτε με τιποτα!

Με διαβασμα κ παλι κ με την βοηθεια παιδιων απο εδω αλλαξα το φιλτρο μου καθοτι ηταν ενα απλο χωρις καθολου υλικο με ενα 1100l/h με υλικο μεσα!

Ψαχνοντας,ρωτωντας κ διαβαζοντας γιατι αυτο μεσα δεν ειχε μακαρονι αλλα κατι σαν χαλικια ανακαλυψα οτι αυτο ειναι ΖΕΟΛΙΘΟΣ! Το αντικατεστησα με siporax τωρα ειμαι στην διαδικασια στρωσιματος!

Κ ΤΩΡΑ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ B)

ΕΦΑΓΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΒΡΑΔΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑ ΤΟΝ ΖΕΟΛΙΘΟ!

ΛΟΙΠΟΝ βρικα οτι απομακρυνει ΝΗ3,ΝΗ4,ΝΟ3 κ ΝΟ2 κ ολα τα δηλητηριωδη για τα ψαρια!

Ποιο ειδικα δεν τα απομακρυνει απλα τα απορροφαει κ δουλευει με ανταλλαγη ιοντων δηλ αποβαλει στο νερο ιοντα νατριου!

Στο εξωτερικο το χρησιμοποιουν στα ενυδρεια κ το αλλαζουν περιπου ανα 2 μηνες οταν χασει τις ιδιοτητες του αλλα αν το αφησεις παραπανω γινετε ενα αριστο βιολογικο υλικο κα8οτι πορωδες!

Γινετε κ αναγομωση του με αλατι αλλα αυτο δεν το εχω βρει με ακριβεις οδηγιες κ ετσι δεν το αναφερω.

Θελω λοιπον να ρωτησω

1) ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΥΛΙΚΑ να κανουμε χρηση ΖΕΟΛΙΘΟΥ κ να ειμαστε ησυχοι για το νερακι στο ενυδρειο μας μια για παντα????????

Αφου τα απορροφαει ολα αρα κ κα8αροτερο νερο εχουμε κ δεν χρειαζετε να μετραμε συνεχεια κ ουτε να κανουμε συνεχεια αλλαγες νερου!

Το μονο <<κακο>> ειναι οτι δεν μπορει να χρησιμοποιη8ει με νερο που εχει αλατι!

2) Μπορουμε κατα το στρωσιμο του ενυδρειου μας με βιολογικο υλικο να βαλουμε κ ΖΕΟΛΙΘΟ μεσα ωστε να μην ειναι επιβλεβες το νερο μας?

3) Οταν εχουμε μεγαλη ιχθυοφορτιση κ το βιολογικο υλικο δεν αρκει μηπως η χρηση του ΖΕΟΛΙΘΟΥ μας λυνει τα χερια?

Να πω μονο οτο σε 24 ωρες το ΝΟ=0 σταθερα απο 5 που ηταν!

Περιμενω τις αποψεις σας!!!!!!

Υ.Σ Συγνωμη αν εγραψα πολλα αλλα τωρα ηπια τον καφε μου B):thumbup::thumbup:

Θα σου απαντήσω σε αυτά που γνωρίζω ή πιστεύω.

1. Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει σε όλες τις περιπτώσεις μιας και αν έχεις μόνο ζεόλιθο και σωστά συντηρημένο δεν θα έχεις ποτέ ΝΟ3. Άρα τα φυτά θα έχουν ανάπτυξη; αν ναι α είναι σωστή;

2. Το ενυδρείο δεν θα στρώσει ποτέ γιατί όλη την αμμωνία θα την τραβάει ο ζεόλιθος οπότε δεν θα ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου.

3. Νομίζω ότι για τον ίδιο λόγο με το 2 δεν θα είναι εφικτό. Γιατί τα βακτήρια θέλουν τροφή (αμμωνία) για να ζουν. Αν εσύ δεν τους παρέχεις αμμωνία βάζοντας τον ζεόλιθο πως θα συνεχίσουν να ζουν;

Έχω την εντύπωση ότι ο ζεόλιθος είναι για έκτακτες περιπτώσεις που θες να καθαρίσεις το νερό και όχι για συνεχή φίλτρανση. Αν κάτι λέω λάθος ας με διορθώσουν πιο έμπειροι. ;)

Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω εγω ο ζεολιθος δεσμευει την αμωνια και οχι νιτρικα και νιτρωδη.συνηθως παει μαζι με ανθρακα και θελει συχνα αλαγμα γιατι μετα χανει τις ιδιοτητες του.και αφου πρεπει να τον αλλαζεις σχεδον καθε μηνα δεν κανει για βιολογικο υλικο οσο πορωδες και αν ειναι.αν δεν τον αλλαξεις οτι εχει δεσμευσει θα τα ''ξερασει""στο ενυδρειο.μπορει να χρησιμοποιειθει συνηθως σε ιχθυοτροφεια για καθαρισμο του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...